stat

Saab zapewni serwis i wsparcie Marynarce Wojennej

19 kwietnia 2017, 11:20
erka

Szwedzka grupa zbrojeniowa Saab podpisała umowę z Komendą Portu Wojennego Gdynia na serwisowanie oraz zapewnienie wsparcia logistycznego dla kierowanych pocisków przeciwokrętowych RBS15 Mk3, będących na wyposażeniu Marynarki Wojennej. Usługa oraz powiązane dostawy realizowane będą w latach 2017-2018.



Zakupione w 2006 roku pociski RBS15 Mk3 znajdują się na wyposażeniu jednostek MW klasy Orkan. Podpisany dokument obejmuje serwisowanie systemu rakietowego oraz zapewnienie zintegrowanej usługi wsparcia logistycznego (ILS) w formie szkoleń oraz pakietów narzędziowych.

RBS15 Mk3 to najnowocześniejszy system kierowanych pocisków przeciwokrętowych, wśród dostępnych na rynku. Jest to system dalekiego zasięgu, który sprawdza się na różnych jednostkach, jako główny element uzbrojenia przeznaczonego do zwalczania celów nawodnych. Konstrukcja RBS15 Mk3 umożliwia realizację zadań w zróżnicowanych scenariuszach - począwszy od zwalczania jednostek nawodnych na wodach oceanicznych i przybrzeżnych, skończywszy na misjach przewidujących przeprowadzenie ataku na cele naziemne.

Marynarka Wojenna RP dysponuje trzema okrętami klasy Orkan: ORP "Orkan", ORP "Piorun" i ORP "Grom". W latach 2008 i 2009 okręty zostały poddane gruntownej modernizacji. Obecnie są one jednymi z najnowocześniejszych jednostek w swojej klasie na Bałtyku. Wyposażone zostały między innymi w system bojowy Tacticos, radary wykrywania (Sea Giraffe) i kierowania ogniem (Sting E0). Głównym uzbrojeniem okrętów są wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych przystosowane do przenoszenia uzbrojenia typu RBS 15.
Zobacz trening załadunku rakiet RBS15 Mk3

erka