• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tworzą biznesplan i budują wiarygodność przed bankiem

28 marca 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
- Naszą działalnością obalamy mity na temat finansów - mówi Patryk Kaczmarek, prezes zarządu spółki Project Finance zajmującej się tworzeniem biznesplanów i budowaniem wiarygodności przedsiębiorców przed bankiem. - Naszą działalnością obalamy mity na temat finansów - mówi Patryk Kaczmarek, prezes zarządu spółki Project Finance zajmującej się tworzeniem biznesplanów i budowaniem wiarygodności przedsiębiorców przed bankiem.

Pomysły na biznes mają to do siebie, że pomysłodawcom wydają się genialne, a bankom, mającym je skredytować - często wręcz przeciwnie. Są jednak firmy, które w profesjonalny i przystępny sposób zaprezentują ideę kiełkującego biznesu w liczbach i zwiększą szansę na pozyskanie jego finansowania.



Jak stworzyć innowacyjny, skuteczny i rentowny biznesplan, który da gwarancję na szybki zwrot poniesionych kosztów i zapewni nowo powstającej firmie sukces na trudnym i coraz ciaśniejszym rynku? Przed takimi dylematami staje każdy młody przedsiębiorca. Wątpliwości rosną, gdy nagle okazuje się, że jego sfinansowanie - najczęściej dzięki kredytom - staje pod znakiem zapytania, bo banku i analityków decydujących o powodzeniu inwestycji nie przekonuje nasza wizja nowo powstającego przedsiębiorstwa. Ale jak to? Przecież to kura, która zacznie znosić złote jaja! To żyła złota, sukces gwarantowany, zero ryzyka - na takie argumenty bank może pozostać jednak głuchym. Trzeba zrobić coś więcej.

Na szczęście są na rynku firmy, które pomysły na biznes przekuwają w realne przedsięwzięcia. Jedną z nich jest założone przez grono ekspertów z zakresu finansów i bankowości, zarządzania strategicznego oraz rachunkowości podatkowej i finansowej Biuro Project Finance w Gdańsku.

- Wiele osób posiada wspaniałe pomysły na biznes, jednak ze względu na to, że nie potrafią go odpowiednio zdefiniować i zaprezentować, nie uzyskują kredytu bankowego na jego realizację. Właśnie dla takich osób powstał pomysł na stworzenie Smart Biznesplanów, które w profesjonalny i przystępny sposób pokazują biznes w liczbach i zwiększą szansę na pozyskanie finansowania - mówi Patryk Kaczmarek, prezes zarządu spółki Project Finance.
Spółka tworzy innowacyjnie opracowane biznesplany, które przejrzyście i rzetelnie pokazują obraz przedsiębiorstwa i projektu przed i po realizacji inwestycji. Dzięki wzorowaniu się na formie raportów spółek giełdowych, biznesplany w intuicyjny sposób odpowiadają na najważniejsze pytania analityków, pozwalając znaleźć najważniejsze informacje potrzebne do analizy kredytowej lub inwestycyjnej, tym samym zwiększając szansę na uzyskanie finansowania i skrócenie procesu analizy.

- Naszą działalnością obalamy mity na temat finansów. Począwszy od tego, że można uzyskać kredyt tylko jeśli ma się bieżącą zdolność kredytową aż do tego, że finanse muszą stanowić rzędy cyferek i nie da się z nich nic wyczytać nie będąc specjalistą. Oczywiście projekt musi być rzetelny, trafiony w potrzebę rynkową i zdolny do odpowiedniej realizacji, aby móc ubiegać się o jego finansowanie, jednak jeśli się go odpowiednio ubierze w liczby, a te odpowiednio zaprezentuje - znacznie zwiększamy swoje szanse na jego sfinansowanie, nawet jeśli do tej pory nie prowadziliśmy takiej działalności w przeszłości lub nie posiadamy wystarczającej bieżącej zdolności kredytowej - dodaje Kaczmarek.
Tyle teorii. Jak to wygląda w praktyce? Niedawno jedna z firm chciała kupić w Trójmieście działkę, na której stał pustostan. Właściciel firmy zadeklarował, że go wyremontuje a obok powstaną bloki mieszkalne. Spółka choć miała majątek, nie prowadziła wcześniej żadnej sprzedaży i nie miała zdolności kredytowej. Dzięki prognozie finansowej nakreślonej przez Project Finance bank uznał, że inwestycja jest rentowna i przyznał kredyt. Swoje pieniądze ma odzyskać w ciągu trzech lat.

- Najważniejsze elementy naszych biznesplanów to rzeczy niezbędne dla każdego analityka finansowego. Przedstawiamy biznes przedsiębiorstwa w formie jego charakterystyki, opisu planowanych działań i istoty projektu. Następnie na podstawie dostępnych danych i informacji uzyskanych od klientów tworzymy prognozy wszystkich elementów bilansu, rachunku zysków i strat i co najważniejsze - rachunku przepływów pieniężnych. To ten ostatni jest decydujący jeśli chodzi o naszą zdolność do regulowania zobowiązań. Staramy się tak prezentować i interpretować dane, aby jak najlepiej odpowiedzieć na pytanie, czy projekt jest efektywny ekonomicznie i czy można na nim zarobić - tłumaczy prezes Project Finance.
Ile to kosztuje?

Cena biznesplanu bazuje przede wszystkim na opłacie stałej, ale jest uzależniona także od wielkości projektu. Na stronie internetowej jest dostępny kalkulator, pozwalający online wycenić koszt swojego biznesplanu. Można tego dokonać w zaledwie dwóch kliknięciach podając orientacyjną wartość projektu.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (10)

  • nie cierpie (1)

    takich spryciarzy!

    • 7 11

    • lepiej żyć z 500+?

      • 7 0

  • to chyba jakis zart

    2500 zl netto za biznesplan niekompletny bo bez analizy rynku, a przecież to tam przyjdzie nam prowadzić biznes, to przegięcie. Ciekaw jestem czy jeśli nie uda sie uzyskać na podstawie takiego biznes planu kredytu to zwracają pieniądze? Skoro to tacy profesjonalisci ......

    • 8 11

  • Tworza biznes plan I buduja wiarygodnosc przed bankiem

    Brawo Patryk, powodzenia

    • 5 2

  • ddzienr

    Skoro bank wie,ze biznes plan jest podpicowany przez speców to na jakiej podstawie udziela kredytu ?

    • 3 7

  • Następni cwaniacy (1)

    A jaka dają gwarancję że kredyt się dostaje.
    Takich jak oni to na każdym rogu można spotkać.

    • 4 9

    • Najlepiej tylko narzekać.

      Jak składałeś wniosek o kredytowanie plantacji buraków na blokowym balkonie , to teraz się nie żal sieci.

      • 1 0

  • ok

    koszt zgodny z ceną rynkową, sam za biznesplan niezbędny do dotacji płaciłem 5 koła + prowizja za otrzymanie dotacji.

    a powyższe opinie chyba wystawiają osoby myślące że biznesplan pisze się na zakup młotka i śrubokręta.

    Polski "HEJT" sami nie robią nic a innych biorą za cwaniaków

    • 6 3

  • Sam korzystam

    Nie mam czasu aby tworzyć sam biznesplan, korzystam z usług zaufanych firm tego typu

    • 3 3

  • cena

    jak za biznes plan to nawet nie jest tak drogo

    • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane