• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Działka i jej odrolnienie

TeBe
11 sierpnia 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Przy okazyjnej szansie zakupu działki za miastem powinniśmy zastanowić się czyż przypadkiem nie kupujmy problemu, czyli gruntu nieodrolnionego. W naszym kraju grunty rolne, pastwiska itp. podlegają prawnej ochronie. Ochrona ta polega na tym, iż Państwo stosuje pewne ograniczenia w stosunku do zmiany przeznaczenia ziemi, która jest w pełni wartościowa rolniczo.

Jeśli jednakże otrzymaliśmy kawałek ziemi rolnej po dziadkach, lub nieopacznie zakupiliśmy taką a chcemy wybudować domek letniskowy możemy spróbować odrolnić działkę.

Po pierwsze należy zmienić przeznaczenie gruntów rolnych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego a następnie wyłączyć grunt z produkcji rolnej.

Jeśli gmina posiada plan miejscowy, w którym znajduje się zapis, iż grunt ma przeznaczenie rolne z zakazem zabudowy musimy wiedzieć, iż szanse na odrolnienie są znikome. Aby zarząd gminy zmienił taki plan miejscowy dla danego fragmentu gminy muszą wystąpić następujące przesłanki:
- zbyt mało jest terenów budowlanych dla dalszego rozwoju gminy
- teren ma niską przydatność produkcyjną.

Ponadto sama gmina, aby zmienić przeznaczenie gruntu lepszej klasy musi wystąpić o zgodę do: ministra odpowiedzialnego za sprawy rolnictwa (użytki rolne I-III klasy, obszar ponad 0,5ha) albo wojewody (użytki rolne IV klasy, obszar ponad 1ha).

W innej sytuacji jest inwestor, który szczęśliwie posiada ziemię, dla której plan miejscowy ustala jedynie ogólne przeznaczenie gruntu jako rolnego, bez zakazu zabudowy. W tym wypadku inwestor może wybudować budynek pod warunkiem, że udowodni jego rolnicze wykorzystanie, czyli obiekt wchodził będzie w skład gospodarstwa rolnego lub będzie jednym z elementów zabudowy zagrodowej. Co inwestorzy skrupulatnie wykorzystują budując wille letniskowe naginając zapis planu miejscowego i korzystając z "dobrej woli" urzędników gminnych.

Należy pamiętać, iż zmiana planu miejscowego nie jest jednoznaczna z przekształceniem gruntu rolnego w nie rolny i tym samym nie stanowi podstawy do zmiany wpisu w rejestrze, co do ich charakteru. Następnym krokiem przy postępowaniu inwestora zgodnie z prawem jest wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.

Decyzja o wyłączeniu jest niezbędna, gdy:
- chcemy korzystać z użytków rolnych klas I,II,III,IIIa,IIIb, wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego
- chcemy korzystać z użytków rolnych klas IV,IVa,IVb,V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego

Wyłączeniu podlegają tylko te części działki, które są faktycznie przeznaczone pod zabudowę: domem, garażem, tarasem, oczkiem wodnym.
Na koniec dobra wiadomość na cele nie rolne przeznaczane są grunty klas IV-VI złożone z gleb pochodzenia mineralnego i one nie wymagają uzyskania decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej.

Inwestor z wnioskiem o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej występuje do starosty. Decyzja o wyłączeniu, co jest niezmiernie ważne musi być wydana przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jeśli organ wydający pozwolenie na budowę nie sprawdzi tego, kłopoty może mieć inwestor, a nie urząd. Inwestor, który uzyskał zezwolenie na wyłączenie gruntów ma obowiązek zapłacić za wyłączenie ich z produkcji rolnej oraz uiszczać opłaty roczne.

Nie płacimy jednakże za wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej na cele budownictwa mieszkalnego:
- do 0,5 ha w przypadku budynku jednorodzinnego
- do 0,02 ha na każdy lokal mieszkalny w przypadku budynku wielorodzinnego
TeBe

Opinie (10)

  • nie jest to obecnie mozliwe

    Co nie jest możliwe? Otóż nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie daje obecnie możliwości wystapienia z inicjatywą zmiany/uchwalenia planu inwestorowi..... Mamy klops.

    • 0 0

  • błąd w artykule (1)

    "Nie płacimy jednakże za wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej na cele budownictwa mieszkalnego:
    - do 0,5 ha w przypadku budynku jednorodzinnego"

    chyba 0,05 ha..

    • 1 0

    • Tak 500 m2 za każdy następny metr konieczny do budowy

      Płacimy zależnie od klasy ziemi i to nie mało bo nawet 43 zł za 1 m2

      • 0 0

  • błąd w artykule

    "Nie płacimy jednakże za wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej na cele budownictwa mieszkalnego:
    - do 0,5 ha w przypadku budynku jednorodzinnego"

    chyba 0,05 ha..

    • 0 0

  • Kolejny błąd w artykule

    Cytuję: "Decyzja o wyłączeniu jest niezbędna, gdy: (...) chcemy korzystać z użytków rolnych klas IV,IVa,IVb,V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego"
    POWINNO BYĆ: gdy chcemy korzystać z użytków rolnych WSZYSTKICH klas, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego"
    Na logikę: gleby organiczne są szczególnie cenne, więc skoro dla mineralnych klas I-III jest wymagane wyłączenie to dla organicznych tym bardziej!

    • 0 0

  • Sprostowanie artykułu w odniesieniu do przedmówcy (2)

    Witam,

    Kolega L3on ma rację... ale częściowo.

    Faktycznie w artykule popełniony został błąd (niestety nie jeden), który nie powinien zaistnieć, biorąc pod uwagę datę ukazania się artykułu. W przypadku użytków rolnych klas I,II,III,IIIa,IIIb konieczność uzyskania decyzji o wyłączeniu dotyczy gleb pochodzenia mineralnego I ORGANICZNEGO (pierwotnie było tylko "mineralnego", lecz zostało to zmienione Dz.U.03.80.717 art. 76 - który dodał w art. 11 par. 1 "i organicznego"). Artykuł został opublikowany juz po wejściu w życie wskazanej ustawy.

    To była ta część gdzie kolega L3on miał rację, a teraz ta gdzie wnioskował może i logicznie, ale niestety niezgodnie z obowiązującym prawem.

    Nie można mówić, iż
    "POWINNO BYĆ: gdy chcemy korzystać z użytków rolnych WSZYSTKICH klas, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego" Na logikę: gleby organiczne są szczególnie cenne, więc skoro dla mineralnych klas I-III jest wymagane wyłączenie to dla organicznych tym bardziej!"
    a to z tego względu iż sama przynależność do danej klasy nie determinuje konieczności uzyskania decyzji o wyłączeniu. Takiej decyzji w przypadku gleb pochodzenia organicznego nie wymaga się gdy chodzi o grunty rolne:
    1) użytki rolne klas I-III o powierzchni mniejszej niż 0,5 ha,
    2) grunty rolne stanowiące użytki klas IV, o powierzchni nie większej niż 1 ha,
    3) grunty rolne stanowiące użytki klas V, VI wytworzone z gleb pochodzenia organicznego oraz torfowiska o powierzchni do 1 ha

    Stąd też logiczny kierunek myślenia kolegi L3ona byłby właściwy, gdybyśmy odrzucili przyjęte przez ustawodawcę założenia i gdyby tekst artykułu autorstwa TeBe był pełniejszy.

    Co do uwagi poczynionej przez kolegę Znnz, to jest ona jak najbardziej słuszna. Normatywnym zapisem jest: "do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego".

    Dobrze by było gdyby treść tego artykułu została uaktualniona o obowiązujący stan prawny w przedmiotowym zakresie, bo skoro coś publikujemy to róbmy to, jak należy.

    Pozdrawiam wszystkich chcących dobrze... oby im wszystko wychodziło dobrze.

    • 0 0

    • Przenaczenie gruntu nie jest tożsame z jego wyłączeniem z produkcji (1)

      Kolega Makauer poucza innych, a sam wprowadza zamęt, gdyż nie odróżnia pojęcia PRZENACZENIA gruntu na cele nierolnicze i nieleśne a WYŁĄCZENIA tego gruntu z produkcji rolniczej lub leśnej.

      Decyzji o wyłączeniu z produkcji wymagają WSZYSTKIE klasy, wytworzone z gleb pochodzenia organicznego.
      Makauer napisał: "iż sama przynależność do danej klasy nie determinuje konieczności uzyskania decyzji o wyłączeniu. Takiej decyzji w przypadku gleb pochodzenia organicznego nie wymaga się gdy chodzi o grunty rolne:
      1) użytki rolne klas I-III o powierzchni mniejszej niż 0,5 ha,
      2) grunty rolne stanowiące użytki klas IV, o powierzchni nie większej niż 1 ha,
      3) grunty rolne stanowiące użytki klas V, VI wytworzone z gleb pochodzenia organicznego oraz torfowiska o powierzchni do 1 ha".
      Bzdura! Powyższe dotyczy PRZEZNACZANIA gruntów na cele nierolnicze i nieleśne, którego dokonuje się w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego! WYŁĄCZENIE gruntu z produkcji to kolejny etap: wyłączyć z produkcji można tylko taki grunt który został przeznaczony w miejscowym planie na cele nierolnicze, lub też gdy brak planu na danym terenie i w tym wypadku wydano decyzje o warunkach zabudowy (taka decyzję można wydać gdy grunt nie wymaga zgody na przeznaczenie na cele nierol. i nieleśne - patrz: art. 7 ustawy o ochronie gruntów rol. i leś.)

      • 0 0

      • Przyznanie się do zasadniczego błędu

        Fakt, popełniłem koszmarny błąd. Najmocniej przepraszam wszystkich za powstały zamęt. Dziękuję koledze Piotrowi za poczynione sprostowanie.

        Pozdrawiam i jeszcze raz najmocniej przepraszam.

        • 0 0

  • odrolnienie

    w artykule pojawiła się informacja, że można odrolnić tylko część działki, która przewidywana jest pod zabudowę domem, drogą itd. Z czego to się bierze. Mam działkę letniskową (tak się nazywa w planie zagospodarowania przestrzennego) z ziemią klasy IIIb. Starostwo twierdzi, że muszę odrolnić całą działkę, ponieważ trawniki i drzewa ozdobne to nie uprawy rolne. W decyzji o pozwoleniu na budowę nie chcą też wpisać "DOM LETNISKOWY, CAŁOROCZNEGO UZYTKOWANIA, MIESZKALNY". Ponoć takie kwestie rozstrzygnął w 1998 roku wyrok NSA, stwierdzając, że na ziemi letniskowej można budować dom mieszkalny. Gdzie szukać tego wyroku. Pomóżcie.

    • 1 5

  • witam proszę o pomoc odmowa odrolnienia

    posiadam spadek działka 38 arów leżącą 150m 0d głównej szosy+ 3 drogi dojazdowe gruntowe utwardzone i chcę przekształcić tę działkę na budowlaną lecz gmina mi odmówiła robiąc z mojej działki teren zielony! inne działki w pobliżu są działkami budowlanymi tylko moja podobna ma być przewietrzeniem terenu i płucami dla innych mieszkańców nie zgadzam się z tą decyzją wójta bo jest bez prawna pewnie gdyby działka należała do wójta była by pierwsza działka przekształcona po mapach zagospodarowania terenu widać złą gospodarność i odwalanie prywaty urzędników jakie mam możliwości prawne do zmiany decyzji lub do kogo się udać o sprawdzenie decyzji Urzędu gminy cz jest sprawiedliwa ? pozdrawiam

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane