• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kominki, grille i ogniska

TeBe
23 czerwca 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Każdy z nas chętnie spędza czas na świeżym powietrzu wraz z przyjaciółmi i rodziną. Dobrym pomysłem na stworzenie atmosfery oraz poprawienie wyglądu naszego ogrodu byłoby zbudowanie własnego grilla. Dobrze, jeśli już na etapie projektowania domu w swoich planach uwzględniliśmy wybudowanie kominka-grilla, można wtedy wykorzystać jeden trzon kominowy i wykonać w nim dwa przewody dymowe, jeden otwarty na zewnątrz a drugi zwrócony do środka Rozwiązanie takie zapewni nam miły nastrój latem w ogrodzie i przytulny kącik zimą w domu. Kominek wewnętrzny może być otwarty lub zamknięty natomiast kominek zewnętrzny jest zwykle otwarty i buduje się go na krytym lub niezadaszonym tarasie. Każdy kominek musi mieć własny przewód kominowy, dlatego komin musi być odpowiednio szeroki by je pomieścić.

Jaki powinien być komin odprowadzający spaliny? Przede wszystkim szczelny, przebiegać w bezpiecznej odległości od wszelkich elementów palnych (drewno) oraz odporny na wysoką temperaturę. Najtaniej jest wymurować komin z cegły, następnie go ocieplić za pomocą wełny mineralnej i tynku cienkowarstwowego. W miejscu posadowienia kominka musimy ponadto wykonać fundament o odpowiednio dużej wytrzymałości. Niestety przy budowie najprostszego komina z cegły popełnia się najwięcej błędów takich jak: niedokładne wypełnienie spoin między cegłami, niestaranne murowanie, które powoduje zastyganie wypływającej ze spoin zaprawy murarskiej na wewnętrznych ścianach komina (zmniejsza to później ciąg w kominie), niewłaściwie dobrany przekrój komina. Więc jeśli nie mamy zaufania do naszego murarza lepiej wybrać komin prefabrykowany, przy montażu którego ryzyko popełnienia błędu jest mniejsze. Pamiętajmy ponadto, iż najmniejszy wymiar przekroju lub średnica murowanych przewodów dymowych powinna wynosić, co najmniej 0,14m, a przy zastosowaniu stalowych wkładów kominowych - 0,12m.

Gdy na naszej działce stoi już upragniony domek, należy uważać, aby przy budowie drugiego komina nie zepsuć całego efektu architektonicznego bryły budynku. Wtedy budując pojedynczy kominek na tarasie wpasowujemy go w otoczenie w miarę możliwości korzystając z pomocy architekta. Wymagania konstrukcyjne dla kominów na tarasie są takie same, brak tu tylko bliźniaczego przewodu. Obudowa komina mimo, iż zależy od naszych indywidualnych wymagań powinna spełniać ogólne zasady kompozycji, proporcji i kolorystyki a także powinna być niepalna i mieć dobrą izolację termiczną.

Jeśli chcemy schować się wśród drzew, trochę dalej od domu, dobrym i niebanalnym rozwiązaniem będzie wybudowanie stałego grilla (coś o niebo lepszego niż gotowce ze sklepów). Taki grill wykonany z granitu, klinkieru, piaskowca, a nawet marmuru, umieszczamy go na utwardzonej kostką nawierzchni. Można go wykonać na planie koła, prostokąta lub kwadratu. Na palenisko można użyć szuflady ze stalowej blachy nierdzewnej lub gotowego stalowego rusztu, które można zamówić na wymiar lub kupić tak samo jak kratkę do grillowania. Potem blat i grill gotowy.

Dla tych, którzy wspominają mile biwaki i zabawę przy ognisku spodoba się pomysł z wykonaniem ogniska. Wystarczy dobrać sobie wielkość paleniska i dokoła tego koła przy użyciu na przykład kostki granitowej wykonać obręcz ogniska.

Przy czym należy pamiętać o zachowaniu odległości od palnych elementów znajdujących się na naszej działce oraz o odległościach od granicy sąsiada. Nikt tak jak dobry sąsiad nie umili nam wieczoru przy ognisku wzywając gości w postaci straży pożarnej.
TeBe

Opinie (3)

  • Oj.Po co ten arykuł on nic nie daje ble..

    ble..ble..ble..ble..ble..ble..ble..ble..ble..ble..ble..ble

    • 0 0

  • czeski

    oj Ty zawsze wszystko krytykujesz...i ciągle marudzisz

    • 0 0

  • brawo więcej takich stronek

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane