• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nadbudowy

TeBe
28 czerwca 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Czy szukali może Państwo mieszkania w centrum miasta? Wszyscy wiedzą, że jego cena w rejonach Wrzeszcza, Oliwy czy też Śródmieścia nie jest niska (nowego, może nawet przekraczać 4.000zł/m2). A znaleźć stare lecz w dobrym stanie i po okazyjnej cenie nie jest łatwo.

Bardzo ciekawym, prostym i tanim rozwiązaniem jest urządzenie sobie mieszkania korzystając z możliwości wykonania nadbudowy. Znajdujemy budynek, gdzie poziom podłogi poddasza nie przekracza 12,5m (powyżej trzeba budować windę - wynika to z warunków technicznych: Dopuszcza się niewyposażenie w dźwigi budynku wzniesionego przed dniem 1 kwietnia 1995r., przy adaptacji na cele mieszkalne poddasza usytuowanego bezpośrednio nad 4 kondygnacją, jeśli poziom podłogi tego poddasza znajduje się nie wyżej niż 12,5 m od poziomu terenu"), sprawdzamy jego status prawny (prawdopodobnie budynek będzie należał do wspólnoty albo do gminy, rzadziej spółdzielni) i rozpoczynamy działanie.

Na początku musimy uzyskać zgodę Wspólnoty Mieszkaniowej w drodze uchwały na wykup poddasza nieużytkowego (stanowiącego własność wspólną mieszkańców). Następnie zlecamy wykonanie orzeczenia technicznego, które określi możliwość wykonania takiej nadbudowy (zostaną sprawdzone przede wszystkim stropy, ściany i fundamenty) oraz możliwości i ograniczenia w korzystaniu z mediów (wody, elektryczności i gazu). Gdy z orzeczenia nie będą wynikały żadne ograniczenia związane z możliwością wykonania nadbudowy, występujemy do odpowiedniego urzędu z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (gdy brak planu miejscowego), a następnie zlecamy wykonanie projektu technicznego. Projekt ten w zależności od terenu, na którym usytuowany jest budynek, przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę należy uzgodnić z konserwatorem zabytków (60% nadbudów wykonywanych obecnie znajduje się na terenie objętym obserwacją konserwatorską). Przed złożeniem wniosku o wydanie pozwolenia na budowę pamiętajmy o podpisaniu umowy przedwstępnej ze wspólnotą mieszkaniową - w formie aktu notarialnego, w którym znajdzie się zapis mówiący o prawie inwestora do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Musimy jeszcze wiedzieć, iż roboty budowlane polegające na wykonaniu nadbudowy, choć wymagają pozwolenia na budowę nie wymagają (wg zmienionych przepisów Prawa budowlanego) uzyskania pozwolenia na użytkowanie ani zgłoszenia w nadzorze budowlanym.
Przy wykonywaniu takiej adaptacji poddasza trzeba szczególną uwagę zwrócić na stan istniejącej więźby dachowej oraz samego pokrycia. Spróchniałe elementy należy wymienić, dokonać przeglądu każdej dachówki przed ponownym jej użyciem, uszczelnić wszystkie możliwe miejsca, aby uchronić się przed przeciekami deszczu, a następnie dobrze zaizolować (najlepiej wełną mineralną). Przed położeniem izolacji należy rozprowadzić wszelkie przewody i instalacje. Najbardziej kłopotliwe może okazać się podłączenie do pionu kanalizacyjnego, prawdopodobnie trzeba będzie zamontować urządzenie rozdrabniająco - przepompowujące. Okładziny ścienne i sufitowe najlepiej wykonać z lekkich płyt gipsowo - kartonowych, podobnie jak ścianki działowe.

Mieszkania na poddaszu mają zazwyczaj bardzo interesująca formę, można w nich uwidocznić pewne elementy konstrukcji dachu, wykorzystać istniejące już drewniane belki i słupy. A jeśli się doda do tego niesamowity efekt, jaki można uzyskać poprzez doświetlenie oknami połaciowymi, to dojdziemy do wniosku, iż nasza praca naprawdę się opłaciła.
TeBe

Opinie (1) 1 zablokowana

  • Ja już coś takiego mam!

    Urządziłe sobie miłe gniazdo na poddaszu. Z moich doświadczeń wynika:
    1) więźba dachowa była super- stare, konserwowane poniemieckie krokwie, ale za to przy ulewie z wiatrem zaczęło zaciekać przy kominie i ogniomurku- stare, zwietrzałe cynkowe opierzenia były do wymiany.
    2) Pion kanalizacyjny- trzeba było montować rozdrabniacz
    3) Lepiej dokładnie zadbać o wszelkie formalności (zgłszenia, pozwolenia, projekty, uprawnienia) i to po dwa razy, bo sąsiedzi będą co rusz nasyłać straż miejską ze skargami na wszystko praktycznie... tak dla świętego spokoju, a jak za którymś razem strażnicy przekonają się, że jest Ok, to później już inaczej reagują na donosy
    4) wszelkie trudy i kłopoty mają sią nijak do wspaniałego efektu, niewielkich kosztów i oryginalności takiego mieszkania- a te widoki...
    Nie mieszkam w Trójmieście, ale myślę, że moje rady są w miarę uniwersalne

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane