• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pewny dach nad głową

TeBe
23 sierpnia 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Dach stanowi ochronę budynku przed deszczem, śniegiem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Przy jego konstruowaniu powinniśmy wziąć pod uwagę, iż narażony jest na działanie: kwaśnych deszczy, spalin i promieniowania ultrafioletowego. Ponadto musi być ładny, szczelny oraz odpowiednio zaizolowany i trwały. W każdym rozwiązaniu proponowanym przez projektanta można znaleźć pewne elementy konstrukcyjne, które wymagają dokładnego przeanalizowania. Należy tak dobrać parametry dachu, aby niedopuścić wody do budynku albo, jeśli woda przejdzie jak najprędzej ją usunąć. O problemach związanych z nieszczelnymi dachami (woda zawsze znajdzie drogę poprzez minimalną nieszczelność) najlepiej wiedzą właściciele mieszkań poddaszowych.
Dach składa się przeważnie z konstrukcji nośnej i pokrycia. Większość dachów wyposażona jest w urządzenia do odprowadzenia wody takie jak: rynny, rury spustowe itp.

Konstrukcję nośną dachu mogą stanowić różnego rodzaju ustroje drewniane, metalowe, żelbetowe oraz inne. Ogólnie mamy dachy płaskie - dyskretne oraz skośne - podkreślające sylwetkę budynku.

Dach płaski zimny - wentylowany jest to taki dach gdzie izolacja pozioma i paroizolacja ułożone są bezpośrednio na stropie ostatniej kondygnacji. Nad izolacją znajduje się przestrzeń wentylowana, a następnie konstrukcja utrzymująca pokrycie. Najczęstsze problemy, z jakimi borykają się właściciele to: brak ciągłości izolacji cieplnej (tworzą się skropliny), niedostateczny dopływ i odpływ powietrza wentylacyjnego (zawilgocenie elementów utrzymujących pokrycie i zamakanie izolacji) oraz niszczące izolację ptaki i owady (ponadto brudzące elewacje).

Dach płaski ciepły - niewentylowany układa się bezpośrednio na warstwie izolacji termicznej bez dodatkowych konstrukcji. Najczęstsze problemy, z jakimi spotyka się użytkownik to: nieszczelna paraizolacja i zawilgocenie technologiczne izolacji. Uszkodzenia takiego dachu są dużo trudniejsze do naprawy (niż wentylowanego) z uwagi na konieczność demontażu całego pokrycia celem zlokalizowania i usunięcia usterki.

Dach płaski odwrócony to taki dach, w którym izolacja przeciwwodna znajduje się pod izolacją termiczną a od góry elementy dociążone są warstwą żwiru. Wentylacja w takim dachu jest zbędna, gdyż woda odparowuje całą powierzchnią dachu. Ale i tutaj niewłaściwe podejście wykonawcy (niedbałe) daje w efekcie dużo wad. Najczęściej są to mała izolacyjność stropu prowadząca do wychłodzenia się wewnętrznej strony stropu oraz często źle wykonane detale (obróbki elementów wystających) pozwalające na przepływ wody w głąb dachu.

Z podobnymi uszkodzeniami spotykamy się w dachach skośnych. Tutaj rozwiązanie wentylacji, w zależności od wymagań właściciela, który chce zaadaptować poddasze lub nie, sprowadza się do wielkości szczeliny wentylacyjnej. W dachach nie adaptowanych podobnie jak w dachach płaskich wentylowanych należy przewidzieć odpowiedni obieg powietrza wentylacyjnego. Szczelina wentylacyjna rozrasta się tu do całej przestrzeni poddasza gdzie następuje wymiana wilgoci i obieg powietrza od okapu do okapu, albo lepiej od okapu do kalenicy. Do częstych uszkodzeń w tego typu dachach dochodzi także poprzez użytkowników chodzących po izolacji termicznej bez wykonania odpowiedniej podlewki. I na koniec dach skośny zaadaptowany na cele użytkowe - to taki dach, w którym przestrzeń wentylacyjna jest bardzo ciasna, idąca wzdłuż elementów konstrukcji podtrzymujących połać.

Takie rozwiązanie często prowadzi do niedrożności wentylacji, zapychania się szczelin materiałem izolacyjnym i wywiniętą folią dachową. W tego typu dachach należy zwrócić szczególną uwagę na rozwiązania wszelkiego rodzaju detali m.in. przy oknach połaciowych. W przypadku przyjęcia do realizacji domu z poddaszem użytkowym, inwestor ma całą gamę produktów wzbogacających połać dachową, lecz jednocześnie narażających go na niedoróbki wykonawców (lukarny, wnęki dachowe, okienka mansardowe, wykusze i okna połaciowe). Inwestorzy uważać muszą, więc aby nie przekombinować przy wyborze elementów dachu. Im więcej linii łamanych (patrz zdjęcie), wcięć w konstrukcję dachu tym większe prawdopodobieństwo przecieków. Reasumując, jaką konstrukcję dachu nie wybralibyśmy, zawsze musimy pilnować prawidłowego wykonania nawet najdrobniejszego elementu.
TeBe

Opinie

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane