• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do notariusza. Pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości udzielone za granicą

7 maja 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
W niektórych stanach Stanów Zjednoczonych mocodawca musi podpisać się pod pełnomocnictwem w obecności świadków. W niektórych stanach Stanów Zjednoczonych mocodawca musi podpisać się pod pełnomocnictwem w obecności świadków.

Zdarza się, że transakcja dotycząca nieruchomości odkładana jest przez lata, bo jedna ze stron mieszka za granicą. Jak w takiej sytuacji doprowadzić do zawarcia aktu notarialnego?



Czy w twojej rodzinie często kupuje się i sprzedaje nieruchomości?

Właśnie taki problem ma nasz czytelnik, pan Mariusz z Gdańska.

- Jestem współwłaścicielem nieruchomości. Drugi ze współwłaścicieli mieszka od ponad 30 lat w Ameryce. Mamy uzgodnioną kwotę, za którą zgodził się odsprzedać mi swoje udziały. Ale nie wiem, jak doprowadzić do podpisania aktu notarialnego, a potem wykreślić go z ksiąg wieczystych i stać się jedynym właścicielem nieruchomości - pyta w liście do redakcji nasz czytelnik.
Odpowiada Dorota Tomaszewska, notariusz w Gdyni.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w przypadku jeśli obie strony umowy nie mogą stawić się jednocześnie w tej samej kancelarii notarialnej, czynności takiej można dokonać także przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo do sporządzenia aktu dokumentującego przeniesienie własności nieruchomości w naszym systemie prawnym wymaga szczególnej formy, tzn. aktu notarialnego.

W tym przypadku, jeśli takie pełnomocnictwo nie może być udzielone w Rzeczypospolitej Polskiej, można go także udzielić na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jednakże należy pamiętać o tym, że w kraju tym nie ma formy aktu notarialnego, a każdy stan posiada w zasadzie swoje własne wewnętrzne przepisy, zatem pełnomocnictwo należy sporządzić w takiej formie, jaka będzie zgodna z prawem obowiązującym na terenie stanu, w którym będzie ono udzielane (z reguły poświadczenie podpisu mocodawcy pod treścią dokumentu, w niektórych stanach przy udziale świadków obecnych przy dokonywaniu czynności).

Ponadto tak udzielone pełnomocnictwo wymagać będzie legalizacji, co - stosownie do postanowień konwencji haskiej z dnia 5 października 1961 rok - polegać będzie na uzyskaniu tzw. "klauzuli apostille". Organem wyznaczonym do wystawiania apostille w większości stanów jest sekretarz stanu, ale ponieważ organ ten nie jest identyczny dla każdego stanu, zatem w miejscu, gdzie pełnomocnictwo będzie sporządzane, należy upewnić się co do właściwego organu.

Jeśli natomiast chodzi o osobę pełnomocnika, to może być nim każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, do której oczywiście mocodawca ma zaufanie, w tym i pan jako współwłaściciel nieruchomości, przy czym gdyby to pan miał być pełnomocnikiem, w treści takiego pełnomocnictwa należy wówczas, poza umocowaniem do zawarcia umowy odpłatnego zbycia nieruchomości, zaznaczyć, iż ma pan prawo być drugą stroną czynności.

Nadto w treści pełnomocnictwa wskazanym byłoby zawarcie oświadczenia mocodawcy, iż zgodnie z art. 23 ustawy prawo prywatne międzynarodowe dokonuje wyboru prawa polskiego jako właściwego dla treści (materii) pełnomocnictwa, natomiast co do formy pełnomocnictwa, zgodnie z art. 25 ust.1 ustawy prawo prywatne międzynarodowe wystarcza zachowanie wymogów przewidzianych w prawie amerykańskim jako państwa, w którym czynność została dokonana.

Po otrzymaniu dokumentu wraz z nadaną klauzulą apostille należy również dokonać jego tłumaczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego i z tymi dokumentami urzędowymi można stawić się w jakiejkolwiek kancelarii w Polsce celem sporządzenia aktu.

Pytanie do notariusza Pytanie do notariusza

Zamierzasz kupić lub sprzedać nieruchomość, wydzielić jej część, dokonać darowizny lub spisać testament, ale masz wątpliwości co do związanych z tym formalności? Prześlij swoje pytania mailem: notariusz@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą notariusze z Izby Notarialnej w Gdańsku. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Dom portalu Trojmiasto.pl.


Miejsca

Opinie (11)

  • dobry urzędnik to skarb. mam mieszkanie komunalne w Gdyni które komuś wynajmuje (1)

    Obecnie mieszkam w Angli i nie mam czasu żeby szarpać się z urzędnikami i najemcami. Napisałem odręcznie upoważnienie mojemu pasierbowi i on załatwia wszystko w urzędzie miasta.

    • 1 6

    • Mieszkania komunalnego nie wolno wynajmować ... :)

      • 2 0

  • 30lat! (3)

    A nie łatwiej " zająć" tę nieruchomość!? Jest coś takiego jak zasiedzienie. Brakuje Ci tylko 5 lat bo w złej wiedzę

    • 1 1

    • (2)

      Ale on jest współwłaścicielem, to jak miałby zasiedzieć coś, do czego ma prawo własności?

      • 0 0

      • (1)

        Ma połowę!. Musi iść do SĄDU sadzic się o 100%.
        Druga strona dostanie mec. z urzędu.

        • 0 1

        • No powodzenia, polecam lekturę art. 172 k.c.

          • 0 0

  • Najlepiej to mieć zawsze

    Dobrego i doświadczonego doradcę Ds nieruchomosci. Wtedy stresu nie ma

    • 0 9

  • (1)

    Przytoczone porady dotyczące pełnomocnictwa to stek bzdur!
    Jestem po sprawie przed polskim sądem. Taki dokument jak w opisie został przez sąd oddalony jako nieważny. Sąd zakwestionował legalność tego pisemka właśnie powolując się na brak notariatu w USA. Skutkiem przegranej było oddanie kilkuset tysięcy osobie, której dotyczył akt (gdyby sąd go uznał nie dostałaby nawet 1 grosza).

    • 7 4

    • nieważne pełnomocnictwo

      To bardzo ciekawe, miałem do czynienia z dziesiątkami sytuacji takich jak opisana - przy założeniu że podpis poświadczył tzw. public notary i zostało to poddane procedurze legalizacji (dawniej konsulat RP, teraz klauzula apostille). Zawsze pełnomocnictwo było skuteczne. To, że w USA nie ma notariatu tzw. łacińskiego nie może oznaczać, że nie ma tam obrotu nieruchomościami ! Może więcej informacji na temat tego, dlaczego sąd uznał dokument za nieważny?

      • 4 0

  • Konwencja haska

    Pani notariusz podaje, że "tak udzielone pełnomocnictwo wymagać będzie legalizacji", po czym wskazuje, że wystarczające jest nadanie klauzuli apostille.
    Proszę być precyzyjnym legalizacja nie równa się klauzula apostille.
    Nadanie klauzuli apostille następuje w ramach konwencji haskiej o zniesieniu wymogu legalizacji dokumentów i skutkuje właśnie brakiem obowiązku legalizacji.

    • 3 1

  • A jak udzielic pelnomocnictwa do USA

    Jak udzielic pelnomocnictwa osobie w USA, bym tam sprzedala moja nieruchomosc i zarzadzala moimi finansami?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane