• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Słoneczna rewolucja

B.C.
6 sierpnia 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Kolektory solarne, mimo że wciąż stanowią nowość na polskim rynku, cieszą się coraz większą popularnością. Umożliwiają bowiem znaczne ograniczenie opłat za energię cieplną. Kolektory są coraz bardziej zaawansowane technicznie - najnowsze pozwalają korzystać z energii słonecznej przez cały rok, nawet w polskim klimacie.

Kolektory solarne służą głównie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Są one w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie 4-7 osobowej rodziny na ciepłą wodę aż w 70% przez co najmniej 8 miesięcy w roku, a w 30% przez 4 miesiące. Niewiele osób wie jednak, że energia słoneczna może także wspomóc ogrzewanie domu w zimowe miesiące. Odpowiedni zestaw nowoczesnych kolektorów solarnych z zasobnikami zastąpi nawet 40% całościowego rocznego zapotrzebowania na energię cieplną, a w rezultacie poważnie ograniczy wysokość rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę. Darmową energię przez cały rok zapewnią nam na przykład kolektory Dietrisol Pro i Power - najnowsze propozycje firmy De Dietrich. Działanie systemu De Dietrich Dietrisol polega na tym, że współdziała on z instalacją centralnego ogrzewania. Kolektory oraz kocioł grzewczy niejako "dzielą" między sobą zadanie ogrzania domu. Zasobnik wody grzewczej jest zasilany z dwóch źródeł: systemu solarnego oraz kotła grzewczego. W ten sposób zastępujemy energię, jaką systemy grzewcze czerpią z paliw energią słoneczną.

Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne dla naszych portfeli - ciepło czerpane ze słońca nic nie kosztuje. Zastosowanie odpowiedniej liczby kolektorów solarnych Pro lub Power marki De Dietrich może zredukować wysokość naszych rachunków nawet o kilkadziesiąt procent w skali roku.

Prosta arytmetyka

Aby kolektory solarne zapewniały nam energię cieplną przez cały rok, musimy zadbać o spełnienie kilku warunków. Po pierwsze, powinny to być nowoczesne urządzenia o dużej sprawności (absorpcji promieni słonecznych). Kolektory o dobrych parametrach technicznych są w stanie wykorzystać w zasadzie każdy promień słońca. Na przykład płaski Dietrisol Pro firmy De Dietrich posiada absorber napylony kompozytem Brillanta - substancją, która charakteryzuje się wysoką pochłanialnością energii słonecznej. Absorber znajduje się w wykonanej ze specjalnego tworzywa tzw. wannie, zapewniającej najwyższą odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz dobre własności izolacyjne, które do minimum ograniczają straty ciepła. Wydajność kolektorów optymalizujemy poprzez zamontowanie ich na dachu pod odpowiednim kątem. Właściwy kąt nachylenia kolektorów używanych przez cały rok powinien wynosić 40-50 proc. Technologia pełna słońca
System solarny De Dietrich Dietrisol składa się z kolektora (elementu pochłaniającego energię słoneczną), zasobnika stacji pompowej oraz systemu regulacji. Działanie systemu polega na tym, że w rurkach kolektorów płynie ciecz (glikol propylenowy), która jest podgrzewana poprzez wykorzystanie energii słonecznej. Gdy ciecz osiągnie odpowiednią temperaturę, jest pompowana do wężownicy podgrzewacza solarnego, gdzie przekazuje ciepło wodzie grzewczej. Służy ona do kilku celów: podgrzewa ciepłą wodę użytkową płynącą w kranach, wędruje także bezpośrednio do grzejników. Całość systemu solarnego jest oczywiście wspomagana przez kocioł centralnego ogrzewania: w momencie, gdy kolektor dostarczy zbyt mało energii, np. przy zachmurzonym niebie, by zapewnić odpowiednią ilość ciepła, specjalny czujnik automatycznie włącza kocioł.

Bezpieczeństwo systemu uzyskano dzięki uniemożliwieniu przegrzania się kolektora - jeśli zgromadzi on za dużo ciepła, specjalna pompa obniży temperaturę wody do bezpiecznego poziomu. Innym elementem gwarantującym bezpieczeństwo jest emalia kwarcowa, która pokrywa od środka zasobnik. Zapobiega ona korozji oraz sprawia, że jakość wody otrzymywanej przez domowników jest najwyższa.
Głos WybrzeżaB.C.

Opinie

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane