• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sufity podwieszane – skąd błędy?

TeBe
6 lipca 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Analizując przyczyny dwóch awarii sufitów podwieszanych w naszym regionie (centra handlowe) można dojść do wniosku, iż niefrasobliwość i niekompetencja wykonawców takich prac, stwarzają realne zagrożenie życia ludzkiego.

Sufity podwieszane jako elementy wystroju wnętrza są stosowane niemal wszędzie. Najczęściej ich częścią składową są płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włókienne oparte na samonośnych poziomych konstrukcjach - rusztach metalowych lub drewnianych, zamocowanych do podłoża za pomocą odpowiednich łączników. Sufity muszą być przymocowane do podłoża sztywnego, nieprzenoszącego drgań. Ruszt będący podłożem dla płyt g-k najczęściej składa się z dwóch warstw: dolnej (stanowiącej bezpośrednie podłoże dla płyt) oraz górnej. Niekiedy montuje się także ruszty jednowarstwowe np. w wydłużonych pomieszczeniach lub, gdy ruszt styka się bezpośrednio z konstrukcją stropu, tracąc jednakże przy tym sztywność układu. Ruszt wykonany może być z cienkościennych profili stalowych lub listew drewnianych. Niedopuszczalne jest używanie śrub lub kołków osadzonych w plastikowych tulejach do mocowania sufitu do konstrukcji. Nie wolno również stosować śrub lub kołków wstrzeliwanych, jeśli pracować będą na wyciąganie.

Choć sufity podwieszane są konstrukcjami stosunkowo lekkimi, ich montaż powinien być poprzedzony analizą, czy zastosowanie takiego rozwiązania nie spowoduje przekroczenia dopuszczalnych naprężeń konstrukcji nośnej, wieszaków czy też kotew.
Rodzi się pytanie: dlaczego więc są tak lekko traktowane, jeśli chodzi o zachowanie rygoru technologicznego przy ich montażu? Roboty polegające tylko na zawieszeniu takiej konstrukcji nie wymagają nawet pozwolenia na budowę, a co za tym idzie nie podlegają odbiorowi przez nadzór budowlany. To inwestor powinien zadbać o to, aby przy ich montażu zawsze uczestniczyła osoba z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. Choć sufity to tylko element wystroju wnętrza. Kierownik robót powinien dopilnować, aby materiały były zgodne z aprobatą dotyczącą wykonywanego sufitu oraz aby osoby montujące znały wszelkie czynności technologiczne przy konstruowaniu sufitu, czyli:
- trasowanie rozmieszczenia kotew wieszaków i tyczenie poziomu przyszłego sufitu,
- mocowanie kotew oraz podwieszenie prętów mocujących,
- zamocowanie profilu przyściennego,
- zawieszenie konstrukcji nośnej sufitu podwieszanego oraz dokładne jej wypoziomowanie,
- pokrycie konstrukcji nośnej płytami g-k,
- wykończenie powierzchni przez zaszpachlowanie spoin.

W obu analizowanych obiektach, w których nastąpiło zerwanie sufitu, zniszczeniu uległa część sufitu podwieszonego gipsowo-kartonowego na ruszcie stalowym, dwuwarstwowym. W jednym było to gwałtowne zawalenie się sufitu. Natomiast w drugim przypadku wypadek sygnalizowany był pęknięciami na płytach i ich przesunięciem się. Oderwanie sufitu nastąpiło po godzinie, dzięki czemu osoba odpowiedzialna zdążyła wyłączyć z użytkowania pochylnie ruchomą. Wypadki te był następstwem utraty nośności elementów zawieszenia. W obu przypadkach sufity realizowane były tylko na podstawie projektu aranżacji wnętrza lokalu. Projekt ten, poza określeniem rodzajów sufitów, kolorystyki, formy i ich rozmieszczenia nie zawierał żadnych rozwiązań projektowych ani sposobu kotwienia do stropu żelbetowego. Sufity te wykonane były na podstawie ogólnych zasad podanych w aprobatach, przy czym nie wzięto pod uwagę, iż w obu wypadkach rozwiązanie sufitów było rozwiązaniem indywidualnym i szczególnym i tak powinno być potraktowane.

Jeśli doda się do tego jeszcze niedokładne dostosowanie się przez wykonawców do zasad ujętych w aprobatach o wypadek nie trudno. Zazwyczaj spotykamy w tego typu pracach następujące "usprawnienia": zbyty długie wieszaki (bardziej podatne na drgania konstrukcji), brak podparcia sufitu na sztywnych podporach, nieodpowiednie kołki rozporowe (w plastikowych tulejach), stosowanie kształtowników innych systemów niż wieszaki i łączniki krzyżowe.

Reasumując montaż sufitów podwieszanych każdorazowo powinien być poprzedzony wykonaniem projektu (rysunki wraz z obliczeniami) oraz powinien być prowadzony pod kierownictwem osoby z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.
TeBe

Opinie

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane