Taki rowerek z pinionkem

Zastanawiam się czysto teoretycznie i bezinteresownie, bo nie jestem wyczynowcem, czy ta technologia ma przyszłość.
http://www.muesing-bikes.de/de/bike/Pinion-9.html
Jaka jest bowiem wartość porządnego górala 29 z nowoczesnym napędem typu 2 x 10 czy 1 x 11 i kasetą 11-40, czy nawet 9-42.
A przede wszystkim, ile kosztuje wymiana tego napędu, a szczególnie bardzo drogich łańcuchów w ciągu np. 5 sezonów ostrej jazdy.
Pinion
http://pinion.eu/en/
daje 5 lat gwarancji. Łańcuch pracuje w jednej płaszczyźnie i jest pewnie gruby jak w ukrainie, więc długowieczny. Albo jest pasek zębaty.
No i koniec z problemem błota, piachu, śniegu i mrozu w przerzutkach.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

a co on ma w suporcie?

Jakiś mały silniczek? skrzynię biegów? sprzęgło?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: a co on ma w suporcie?

Skrzynia biegów to chyba najwłaściwsze określenie. Jest link, tam wszystko masz.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Na jakiś super gruby i wytrzymały łańcuch bym nie liczył.
Zębatki mimo łańcucha w linii będą się nieco szybciej zużywać, bo ciągle pracują.
Katowane tak czy inaczej się zużyją szybciej niż byśmy tego chcieli ;)

Skrzynia biegów jak jest dobrze uszczelniona, to powinna spokojnie wytrzymać 5 lat, choć pewnie jakieś przeglądy co rok dwa wskazane.

Sama technologia ma przyszłość, kwestia wbicia się w odpowiedni segment i jak zwykle cena.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Na moje to ta technologia nie ma szans na wybicie.
Dla zwykłego pokonywacza kilometrów zawsze będzie za droga, a dla sportowców zbyt ciężka, zbyt delikatna i/lub oferująca zbyt małą rozpiętość.
Nie ma nawet co wspominać o prostocie i taniości serwisu klasycznego napędu rowerowego, bo tu wszelkie gearboxy mogą się schować.

Honda próbowała, suntour próbował, truvativ tez podchodził do tematu - wszyscy polegli.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

A ja kibicuję bezinteresownie, bo mi się system podoba. Rozwiązania techniczne mogą być dobre albo złe. Ale mogą być też eleganckie. To do nich należy. A napęd 1 x 11 (a pewnie zaraz 1 x 12) z monstrualną kasetą 10-42 (a pewnie zaraz 10-44 albo i 48) zdecydowanie nie.
A cena? Podobno łańcuch do 11-stki wytrzymuje 500 km bo pracuje cały czas piekielnie skoszony. A kosztuje 200. Sportowiec przejeżdżajacy 10 000 km w sezonie potrzebuje zatem 100 łańcuchów w ciągu 5 lat, czyli 20 000 zł. Napędów już nie liczę. A porządny 29er to dyszka. Nie mam wiecej pytań.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Łańcuch 11sp spokojnie można kupić za 80pln i wytrzyma sporo więcej niż 500.

Pinion jest na rynku od 5 lat i jak do tej pory nie wiele zwojował.
Niech się rozwija im więcej mamy do wyboru tym lepiej dla nas - ale ogromnej kariery nie wróżę.
Co do 5cio letniej gwarancji - no fajnie, ale jak się coś sypnie w sezonie to miesiąc jest się bez roweru. Klasyczny napęd nawet wysokiej klasy naprawiasz za kilka stówek w ciągu góra kilku dni.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Taki rowerek z pinionkem

Nie żartuj. Sportowiec ma jeden rower? Nie wiem, jak działa serwis piniona, ale to Niemcy(!). Ja mówię o takich, co jeżdżą ostro, ścigają się i nie mogą sobie pozwolić na tani łańcuch za 80 zł. Nie wiem, ile zdziałał Pinion, ale widzę, ze wprowadza nowe modele, a to o czymś świadczy. Przecież konkurencja jest obłędna. No i konserwatyzm klientów. Liczę na rozczarowanych systemem 1 x 11 albo rohloffem. Mały szczegół: wymiana dętki w tylnym kole z rohloffem w waunkach terenowych, w terenie bagnistym i podmokłym albo w zimie. A tu zdejmujemy tylne koło tak łatwo jak przednie.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

No jeśli chodzi o sportowców co z kręcenia korbą uczynili źródło utrzymania, to oczywiście będą jeździć na tym co im da sponsor. Temu drugiemu zależy na tym aby ten pierwszy wygrywał, a dodatkowe +700g masy piniona 12 względem xtr w tym nie pomoże.
W tym przypadku łańcuch wystarczy, że wytrzyma jeden wyścig, więcej nie musi.

Rowerowi giganci nie pokazali ram pod piniona, więc na 2016 rok temat można uważać za zamknięty / ograniczony do butikowych marek ;)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Zaraz pokażą. W Gdańsku 2/3 kwietnia :))))
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Sam màm rohlofa i zdjecie kola jest dziecinnie proste.Zrobilem juz 30000 ty km i niema zadnego problemu z napedem.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dziecinnie proste?
Firma Co-Motion, która stosuje oba napędy, podaje taką oto (między innymi) przewagę Piniona nad Rohloffem (tłumaczenie google):
"W przeciwieństwie do przekładni zębatej, skrzynia biegów nie jest częścią twojego koła i dlatego jest bardziej bezpieczna przed kradzieżą. Ponieważ skrzynia biegów działa tylko na ramie zaprojektowanej i zbudowanej w celu jej włączenia, jest ona bezużyteczna dla większości złodziei." :))
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Promowane 1x11 rozpiętościowo przegrywa z kretesem.

Jeśli chodzi o trwałość, to jeżeli niczego nie spierniczyli, to taka konstrukcja powinna być bezobsługowa (+/-). Owszem jak coś się rypnie, to na szybką naprawę nie ma co liczyć, tyle że ryzyko awarii będzie znacznie mniejsze niż w tradycyjnym napędzie.

Przede wszystkim nie ma czego urwać. Zamknięta konstrukcja chroni przed wszelkim syfem, więc nic się nie zapycha, bo może sobie siedzieć w kąpieli olejowej w komfortowych warunkach pracy.
Nie bez powodu w bardziej rowerowych krajach piasty z przekładniami planetarnymi są popularne. Konstrukcje 3 biegowe są na tyle trwałe, że praktycznie nie wymagają serwisowania.
Od 5 lat mam 8 biegową piastę Shimano i przeglądy co dwa lata robię tylko dla świętego spokoju. Obecny przebieg dobija do 9000km. Zębatki i łańcuch wymienione raz po 3000km, bo trafiłem na kiepski zestaw lub zła linia spowodowała ścięcie zębów tylnej koronki (zostało 7 mniej więcej całych z 19). Rower używany cały rok, głównie w mieście.
W drugim rowerze znowu mam problem ze zmianą biegów z tyłu (wiek przerzutki podobny).
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Akurat 1x11 w zastosowaniach, do których zostało stworzone wygrywa każde zestawienie.
Że trwałość w sporcie ma małe znaczenie, to już sobie tyeż wyjaśniliśmy, a z ceną 1000 euro w rowerach popularnych pinion rynku raczej nie zawojuje.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Jakie 1000 euro? Tyle to rohloff kosztuje. Piniona nie ma solo.
Tu masz ten sam rower z rohloffem i pinionem. Pinion (w tym rama do niego) jest o 1400 droższy. Czyli kosztuje 2400.
http://www.schindelhauerbikes.com/modelle/Ludwig-XIV.html
http://www.schindelhauerbikes.com/modelle/Wilhelm.html
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

To już widzę jak ludzie ustawiają się w kolejkach.
W Polsce komitety kolejkowe wręcz będą się tworzyć.
Szczególnie, że w tej cenie można mieć dwa kompletne xtr di2
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Niewykluczone, jak się rozniesie, że to modne. Zauważ, ile rowerzyści wydają na stroje, obuwie, oświetlenie, elektronikę, oprogramowanie itp.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

No tak, ale cena nie będzie zbita bez zwiększenia produkcji. Chyba bk ma rację. Można liczyć tylko na niemieckich wariatów amatorów oraz na to, że pinion pokrywa wiele segmentów rynku rowerowego (od miasta przez mtb, trekingi do e-bików). A jeszcze elektroniczna manetka aż się prosi.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Niestety największym problemem zwiększenia produkcji jest tu rama, która musi być konkretnie pod to jedno rozwiązanie.
Butikowe marki oczywiście będą tworzyć takie ramy dla zapaleńców w horrendalnych cenach. Duzi gracze rynku rowerowego nie wejdą w to, póki nie zwietrzą na tym interesu - i koło się zamyka.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Może zwietrzą. Wszak co parę lat pojawia się coś, do czego nie pasuje nic z tego, co było przedtem, żeby wszyscy kupili sobie to nowe.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Na przykład dojdą do wniosku, że pinion znakomicie nadaje się do elektroniczego sterowania biegami i zamiast manetek mechanicznych bedą 2 guziczki.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Tylko w dalszym ciągu brak targetu, który łykałaby sam napęd jak młody pelikan, w cenie jak za dobry carbonowy rower szosowy na ultegrze.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Target trzeba stworzyć. Przykładów na to jest mnóstwo. Np. przed wojną w USA GM chciał sprzedawać więcej samochodów, a rynek wydawał się nasycony. I była wystawa światowa w NY w 1939. Na tę wystawę GM zasponsorował film pt. "The City". Film pokazywał koszmar życia w zasmrodzonym i zakorkowanym mieście. A potem pokazywał idylliczne zielone osiedla mieszkaniowe za miastem pełne roześmianych dzieci jeżdżących na rowerach. I poszło. Ludzie zaczęli się wyprowadzać z miast i oczywiście potrzebowali więcej samochodów, żeby do nich dojeżdżać. Brzmi znajomo?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Niestety wyświetlenie filmu o kupieniu nowego roweru miejskiego/trekingowego, w którym sam napęd kosztuje 3 razy tyle co rower miejski/trekkingowy(800EUR) i na dodatek raz w roku trzeba 15% wartości normalnego roweru miejskiego/trekingowego wydać na wymianę oleju w skrzyni biegów i na dodatek, w razie W ten rower miejski będzie stał miesiąc w serwisie - i już tak na koniec - że miedzy tym drogim rowerem a tanim dla przeciętnego naciskacza korby nie będzie różnicy ...hmm - naprawdę ciężko będzie sprzedać bilet na taki film.

Efneo było wielokrotnie bardziej uniwersalne i spektakularnie...pozostało nieznane.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

O ile pamiętam, to rowery MTB się rozpowszechniły w innym targecie, niż przeznaczenie tego wynalazku. Do dziś 80% rowerów MTB ogranicza sie do ddr-ów, a teren ekstremalny to dla nich alejka leśna. Zatem najważniejsza jest moda (co widać np. w suvach i pickupach wśród aut). Wystarczy, żeby jakiś Chińczyk wyprodukował podróbę w cenie 1/4 oryginału i pójdzie. A jak się zrobi moda, to i oryginały będą sprzedawane jak ciepłe bułeczki.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Zestaw do rohloffa 100 zł. Do Piniona na razie nie mogę namierzyć, ale taki istnieje.
http://www.sjscycles.co.uk/rohloff-full-oil-change-kit-8410-prod12171/
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Otóż to! Efneo poległo, bo pasowało do suportu i NIE BYŁO potrzeby kupna nowego roweru! Poza tym jest ohydne wizualnie.
Na początku rewolucji cyfrowej w fotografii wielu sądziło, że do zaawansowanych zawodowych aparatów analogowych będą moduły cyfrowe montowane zamiast tynej ścianki. O naiwni (w tym ja)!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Chyba coś źle pamiętasz, bo się nie pałętasz po wertepach i górach.
Mtb na ddrach to pokłosie roweru komunijnego. A teraz pewnie są suvy komunijne.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Efneo przede wszystkim nie poradziło sobie z marketingiem. Kto normalny opiera reklamę o trudność obsługi przedniej przerzutki?

Druga sprawa to uzyskany efekt do ceny. Za cenę tej korby można sobie sprawić 8 biegowy napęd z piastą planetarną. Efekt lepszy niż kombinacja przekładni w korbie i tradycyjnej tylnej przerzutki.
Wsadzanie do singla też nie ma sensu, bo za ułamek ceny jest piasta 3 biegowa o bardzo zbliżonych przełożeniach.

Wynalazek ciekawy ale target nietrafiony lub nie czują zupełnie rynku.
Ewentualnie po prostu celują w hipsterstwo ;)

Pinion nie ma ograniczeń na zastosowanie w terenie i tym wygrywa.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Rysiek: 80% rowerów "mtb" z prawdziwymi rowerami mtb ma tylko wspólny rozmiar koła.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Zekker: pinion jest za ciężki w stosunku do swojej ceny więc do stosowania w terenie średnio będzie wybierany.
Druga sprawa to właśnie wspomniany przez Ciebie uzyskany efekt. W tej cenie można mieć trzy jak nie cztery rowery z piastą planetarna od shimano.

Co do czucia rynku przez efneo: na fr.org ktoś od nich pytał się o produkcję karbonowych ramion korby, wiec faktycznie rynku zupełnie nie czują (2016 rok i karbonowa korba na kwadrat)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Pinion (pieszczotliwie Pinio) wygra, jak ramiarze poczują świeżą krew.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Dalej pozostanie kwestia ceny.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Spadnie, jak nastąpi jakiś impuls i zaistnieje sprzężenie zwrotne. Wzrost produkcji - spadek ceny. Może ktoś z pinionem wygra jakieś zawody albo inny na 1x11 się przewróci i ta wielka kaseta rozharata mu nogę. Albo faworyt nie wygra bo mu kleiste błoto kasetę zapcha. A jak nie to i tak mnie nie dotyczy.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Bardzo daleko na lewo na krzywej Gaussa
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Strzykawka pinion z porcją oleju (60 ml) na rok kosztuje 8,50 euro.
Wymiana oleju jest banalnie prosta.
Martwi mnie jeszcze jedno, odnośnie zastosowań sportowych. Zmiana biegu, tak jak w piastach wielobiegowych, następuje bez obciążenia.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Kwestia czy fakt wymiany oleju po za autoryzowanym serwisem nie powoduje utraty gwarancji.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Wycieczka do Niemiec raz do roku sama radość.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

"Zekker: pinion jest za ciężki w stosunku do swojej ceny więc do stosowania w terenie średnio będzie wybierany. Druga sprawa to właśnie wspomniany przez Ciebie uzyskany efekt. W tej cenie można mieć trzy jak nie cztery rowery z piastą planetarna od shimano."
Alfine8 307% 1,6kg ??
Alfine11 409% 1,6kg ??
Rohloff 14 526% 1,8kg 250Nm
Pinion 1.9CR 364% 2,2kg 250Nm
Pinion 1.9XR 568% 2,2kg 250Nm
Pinion 1.12 600% 2,35kg 250Nm
Pinion 1.18 636% 2,7kg 250Nm
Nuvinci n360 360% 2,45kg ??

Piniony są cięższe ale też mają o wiele większy zakres niż Alfine.
Shimano nie deklaruje jaki moment obrotowy wytrzymuje piasta, Rohloff i Pinion nie mają z tym problemu, więc raczej wytrzymają więcej katowania w terenie.
Piasty z biegami obciążają tył, Pinion środek, więc wyważenie powinno być lepsze.
Problemy ze zdejmowaniem koła były już poruszane.

Pinion to na pewno nie sprzęt do ścigania (Alfine też nie), a raczej do zabawy w terenie, czy wypraw po bezdrożach. Waga nie ma tutaj aż takiego znaczenia.

Pozostaje jeszcze kwestia sprawności. Tradycyjnego napędu raczej nie przebiją. Rofloff na niektórych biegach jest głośny i ma większe opory. Podobnie moja Inter8 na 4 niższych biegach chodzi ciężej i głośniej (Alfine8 praktycznie bliźniacza konstrukcja, ale może poprawili coś).
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

9,9 kg to jest ciężki rower?
http://www.mtbcycletech.com/news/super_cross_pinion_tool/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Jak na sztywniaka obwieszonego karbonem, to ten rower ma ogromną nadwagę.

Tu pewnie za połowę ceny, podobny rower lżejszy o 2kg
https://www.canyon.com/pl/road/inflite/inflite-al-slx-9-0-race.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Jaki podobny? Potrwonie brzydki. Ja już nie mogę patrzeć na te zwisające k*t*sy tylnych przerzutek. Powinno się też wrócić do minimalistycznych hamulców szczękowych bo tarcze to wyjątkowa ohyda i w 90% rowerów są niepotrzebne, podobnie jak amortyzatory. Pinion daje szansę, że rower może być znowu piękny. A co piękne, nie może być tanie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Taki rowerek z pinionkem

De gustibus non est disputandum.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

De ingustibus disputandum est.
Sam to wymyśliłem nie znając łaciny. Ciekawe, czy dobrze.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

@Zekker: jeśli pinion nie jest sprzętem do ścigania, a kosztuje więcej niż sprzęt do ścigania, to jest sprzętem do niczego.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Jeżeli widząc schidelhauera z pinionem pytasz najpierw o cenę, to znaczy, że to nie jest rower dla Ciebie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Bez pytania o cenę wiem, że schidelhauera nie jest w stanie mi nic zaoferować, nie mają w ofercie niczego, co wstrzeliłoby się w moje potrzeby.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

No dobra. To wyjaśnij mi jeszcze jedną rzecz: czy w jeździe sportowej (podjazdy!) fakt, że zmiany przełożenia nie można dokonać pod obciązeniem, jest w ogóle do przyjęcia?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Sportowo nie jeżdżę, ale nawet w moich rekreacyjnych przejażdżkach fakt ten jest nie do przyjęcia.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

No to kicha. W takim razie pinion musi dorobić automatyczne sprzęgło :))
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Wydaje mi się, że żaden sprzęt dobrze pod obciążeniem nie zmienia biegów. Mało to razy ludzie pozrywali łańcuchy zmieniając przełożenie cisnąc na maksa pod górę?
Owszem przekładnie planetarne i podobne konstrukcje mają swoje ograniczenia w tym względzie. Moja Inter8 jak na prawdę mocno cisnę po prostu nie zmieni biegu. Przy dobrym zgraniu się wystarczy trochę odpuścić i płynnie wejść na wyższy bieg.
Sama zmiana biegu wydaje mi się, że odbywa się szybciej niż przy przerzutce, zwłaszcza jak trzeba zredukować o kilka biegów (pod górkę muszę naciągać linkę, a manetka pozwala tylko po jednym biegu zmieniać, więc trzeba się czasem napompować).

Automatyczne sprzęgło to byłoby coś.

@bk
"jeśli pinion nie jest sprzętem do ścigania, a kosztuje więcej niż sprzęt do ścigania, to jest sprzętem do niczego."
Na ściganiu świat się nie kończy. Gdybyśmy kierowali się wyłącznie ceną, to nadal jeździlibyśmy na "SIS".
Sama moja piasta Inter8 jest droższa niż porównywalny zestaw tylnego koła, kasety, przerzutki i manetki. Odwdzięcza się kulturą pracy i niezawodnością przy minimalnej obsłudze.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Jeszcze raz: Pinio by staniał, jak by znacznie wzosła produkcja, a to się bez udziału ścigantów nie stanie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

@zekker, nie ma sensu porównywać tu piasty za 600 pln do piniona za 10.000. Bo o ile na zachodzie nawet bezrobotnych stać na tego nexusa, to mając zapłacić 4.000 euro za rower miejski, większość już się zacznie zastanawiać czy to ma sens, bo obok stoi identyczny na nexusie za 15% tej ceny
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Duzy zakras przełożeń i jednocześnie odporność na czynniki zewnętrzne liczy sie tylko w segmencie mtb i ew. rowerów wyprawowych. Jak się tam wbiją to wgrają.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Co do rowerów wyprawowych, to w niech na pewno nie chodzi o to, aby najbliższy serwis był w Niemczech.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Pinion przyśle helikopter nawet w Himalaje jakby co.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Pinion to nie sprzęt do miejskiego muła, tu faktycznie o wiele za drogi i przekombinowany.
Ja go widzę w rowerach do zabawy w terenie (raczej cięższym), ale nie do ściganctwa.

Poza tym nie porównuję piniona do nexusa, a np. altusa z nexusem i xtr-a z pinionem.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Faktycznie TU za drogi. Ale Niemcy go chyba polubili i bardzo dobrze.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

@zekker: w ciężkim terenie pinion też ma wady. Ma mniejszy prześwit i na dodatek nie koniecznie musi przeżyć uderzenie o kamień, gdzie w tradycyjnym rozwiązaniu w większości przypadków kończy się to zaledwie wgniotem na rurze. W gniecenie obudowy piniona może zakończyć się zablokowaniem mechanizmu, a jak kamień wielkości telewizora trafi w pokrywę, to i urwać to może.

Druga sprawa, ciężki teren = rower full = zmienny chain stay = konieczność zastosowania napinacza, który wygląda jak przerzutka, czyli tak czy inaczej można to urwać.
No i znowu ta masa.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

W fullach masę robią i tak amortyzatory, zresztą uważam, że szkoda piniona dla fulli. Prześwit mniejszy może o 1 cm. Rigidy, hardtaile i turystyka pozaasfaltowa. Ewentualnie mieszczuchy, ale po co.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

A właściwie to prześwit jest większy a nie mniejszy, jeżeli liczyć tarczę.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Zaraz dojdziemy do konsensu, że pinion to wspaniałe rozwiązanie tylko brakuje mu zastosowania.

PS. te wstrętne ciężkie amortyzatory są i tak lżejsze od piniona
PS2. Blaty będą na podobnej wysokości, patrząc na foty, spód piniona w fullu wypada dobre 4 cm niżej niż normalna mufa (zakładając, że osie korby są na równych wysokościach)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

PS3. to jest ciekawe :)
http://enduro-mtb.com/wp-content/uploads/2013/09/eurobike-2013-pinion-getriebe-p1.18-4.jpg
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Full nie jest godny piniona. A i tak stosują.
Co dobre, nie może być uniwersalne.
Jeszcze raz popatrz na to:
http://www.muesing-bikes.de/de/bike/Pinion-9.html
Przecież to jest chyba najpopularniejszy obecnie typ roweru w ogóle (oprócz Holandii i Żuław)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

No właśnie. Podejrzewam, że może jechać dalej mimo tego napinacza, bo gruby łańcuch pracuje w jednej płaszczyźnie i kopytem można docisnąć.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Nie sądzę, żeby obniżenie supportu było podyktowane konstrukcją przekładni. Kwestia jak kto zrobi ramę. Warto też uwzględnić wielkość przedniej zębatki, wygląda na 2x, w tradycyjnym to 3x, więc trochę więcej luzu będzie.

Ciężko mi ocenić odporność na kamienie, jednak sądzę, że jeżeli miałoby się skończyć tylko na wgniecionej rurze, to pinion to wytrzyma.
Jeżeli miałby trafić kamień wielkości telewizora, to ze zwykłej ramy raczej też niewiele zostanie.

Kwestia użytego napinacza, to co proponuje muesing o wiele mniej wystaje niż przerzutka. Będzie trudniej coś wkręcić w taki napinacz, ni będzie ryzyka wkręcenia w koło.

Jak się nie ścigasz, to masa tak nie robi. Zwłaszcza na fullu, gdzie zabawa zaczyna się przy jeździe z górki ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Ehh, zbędna dyskusja. Po 5 latach obecności na rynku, pinion zawojował jedynie rowery demo(czyli te do zdjęć do katalogów czy z targów rowerowych lub testów do gazet).
Za kolejnych 5 lat pewnie zacznie pojawiać się w rowerach ekscentryków - o ile wcześniej nie splajtuje.
Przed nami jeszcze era napędów 12sp potem 13sp, następnie 14sp i potem pewnie 15sp, Jak już nie da się upchnąć więcej koronek na osi o szerokości 150 - 160mm, wtedy siemano z marsem pokażą nam swoje gearboxy, które trafią do masówki.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Pinion Polski nie podbije, ale kibicujmy, żeby podbił bogatych. Wtedy stanieje.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Nie podbije też bogatych, w tej cenie zawsze można mieć więcej bez piniona. Pinion to jak kaszanka w podwojonej cenie za steka z polędwicy angusa.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Ale kombinują dalej. Kto bogatemu zabroni?
https://www.mtb-news.de/news/2015/08/07/exklusiv-nicolai-ion-gpi/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Zębatki i normalny łańcuch jednorzędowy będą się tak zużywać jak w moim łuczniku z 1937 roku (po ojcu). Tzn. zębatki są oryginalne, a łańcuch może czwarty. Cena piniona spadnie, jak wzrośnie produkcja (jak skrzyń samochodowych). Inaczej niż rohloff, który jest składany ręcznie.
Pinion ma szanse wbić się w wiele segmentów. Patrz mieszczuch schidelhauera.
http://www.schindelhauerbikes.com/en/bikes/Wilhelm.html
Pinion w tej samej puszce robi już 4 modele do różnych zastosowań: 18-biegowy,12-biegowy i dwa modele 9-biegowe.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Od 3 dni nowy KTM z pinionem 18 jest na Wybrzeżu. Może się pochwali?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Bardzo wszechstronny rowerek amerykański. Ładna bestia.
http://co-motion.com/bikes/divide-pinion
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Jakiś amortyzatorek na przedzie i z przyjemnością by się człowiek zaopiekował sprzętem ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

A z tyłu wodotrysk i w ogóle klimatyzacja.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

i w promocyjnej cenie jest
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkiem

Podbijają Amerykę
co-motion.com/bikes/divide-pinion
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkiem

w podobny sposób jak tesla podbija Europę ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkiem

Nie porównuj rowerów z jakimiś tam za przeproszeniem samochodami.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkiem

tesla prawie jak ebajk :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkiem

Oba nie do tego działu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkiem

w sumie ciężko się nie zgodzić
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkiem

A rowerek jest przepiękny i jakże wszechstronny.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

PINION drogi interes cena samej przekładni od 1100-1700 chf ... chętnie bym przetestował ....sprawa ciężka podobnie jak z Rohloff..
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Taki rowerek z pinionkem

Aaaa może ktoś z was ma rowerek z Pinion ???
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

mam Gudereit sx-p 2.0 evo na skrzynce pinion c1.12, rower jest w zakupie drogi ale oferuje to co jest na rynku najlepsze. Jazda tym rowerem to jak jazda Mercedesem klasy S czyli full wypas , to jest rower dla ludzi którzy dużo jeżdżą ale rekreacyjnie chociaż śledzę jak rozwija się montaż skrzynek Pinion w coraz większej gamie producentów nie tylko w rowerach trekingowych ale również dla bardziej zaawansowanych rajderów to jestem spokojny o to że to jest przyszłość rowerów, przynajmniej w segmencie rowerów wyprawowych, trekingowych.to tylko moje doświadczenia dziennie robię 70km , mam kilka rowerów ale ten z Pinion-em reszte bije na głowę no i zero obsługi szmata wytarcie kurzu i to wszystko , wymiana oleju w skrzynce raz w roku za 40pln.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dasz się karnąć? ^_^
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

no spoko dawaj do Koszalina i sobie polatasz c1.12 z osprzętem xt , siodło sqlab nic nie boli podczas łykania kilometrów , oświetlenie 100 lux-ów lampa przednia z możliwością podłączenia kabla usb do ładowania w trakcie jazdy np. smartfona . co tu opowiadać ktoś kto nie jeździł Pinion-em nie ma prawa wypowiadać się na ten temat.Zapraszam do Niemiec tam co miesiąc są organizowane spotkania dla chętnych do poznania wad i zalet Pinion.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Przerzutki to archaizm. Mam piniona 18, to technologia która mnie wręcz przerasta, mogę sprzedać
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Egzotyczne rozwiązania ( nawet dobre ) = problemy i koszta
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Inne tematy z forum

Gdzie w w Gdyni kupic rower górski? (4 odpowiedzi)

Tak jak w temacie poszukuje roweru górskiego w dobrej cenie

Rower + bieganie co o tym myślicie? (13 odpowiedzi)

Chciałbym się dowiedzieć czy warto biegać trenując kolarstwo. Nigdy nie lubiłem biegać,...

Jaki rower miejski kupic? (24 odpowiedzi)

Chcę kupić rower miejski, ale nie wiem co wybrać, bardzo podobają mi się w kolorze białym. Chcę...