ślimaki na działce

czy znacie jakieś naturalne sposoby na wszechobecne ślimaki bez skorupy na działce. chcę się ich pozbyć lub odstraszyć z warzywnika.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: ślimaki na działce

mi niestety pomógł tylko snacol :/ inaczej wszystko było wyjedzone
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: ślimaki na działce

Wkop między grządki płytkie pojemniki i napełnij je piwem :). Rano znajdziesz gromadkę amatorów-topielców ;)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: ślimaki na działce

czy to jest rozwiązanie na dłużej, czy trzeba cały czas uzupełniać to piwo :
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: ślimaki na działce

Ślimory wyłażą głównie po deszczu, jak jest sucho i gorąco, to nie uprzykrzają aż tak życia ;), więc piwo warto uzupełniać raz na jakiś czas, w sprzyjającym dla nich czasie :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: ślimaki na działce

Naturalne sposoby...

Francuzi je jedzą ;]
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: ślimaki na działce

Nie te bez skorupy ;P
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: ślimaki na działce

co za różnica ? jeść bezdomnego czy tego z willą...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: ślimaki na działce

Różnica jest w smaku - te rude bez skorupy są tak gorzkie (podobno), że żadne ptaki i zwierzaki nie chcą ich jeść :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: ślimaki na działce

... znaczy się doprawić trzeba.

P.S.
Nie roznoś plotek tylko sprawdź ;]
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: ślimaki na działce

Mam polizać? ;P
Z własnego namacalnego doświadczenia wiem, że mają bardzo gęsty i lepki śluz i jak się je dotknie lub - co gorsza - weźmie do ręki, to bardzo trudno to paskudztwo zmyć ze skóry.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: ślimaki na działce

Szukając mikro w necie sposobu na twój problem (osobiście polecam pałeczkami ;] ), natrafiłem na rozwiązanie problemu autorki więc wklejam, a nuż się komuś coś przyda :P

1.Miedź
Śluz ślimaków reaguje z miedzią wytwarzając niewielką ilość energii elektrycznej przez co stanowi naturalny odstraszacz tych mięczaków. Wokół doniczek lub roślin można zatem ustawić miedziane obręcze. Aby ślimaki nie wspinały się po łodygach można je obkleić zaraz u podstawy miedzianą taśmą samoprzylepną. Jeśli ślimaki gromadzą się wokół zbiornika wodnego wówczas warto jest włożyć do wody kawałek miedzi.

2. Ptaki, jeże i żaby
Jeśli masz problem z dużą ilością ślimaków to z pewnością przydałoby ci się zwierzątko lub ptak, który się nimi żywi. Zwabienie jeży, bocianów czy jaszczurek do ogrodu może być nieco kłopotliwe, jednak jeśli mamy oczko wodne to wystarczy wpuścić do niego kilka żab a problem ślimaków będzie rozwiązany. Bardzo skutecznym rozwiązaniem są również kaczki, dla których ślimaki są wielkim przysmakiem (niestety nie są to najczystsze ptaki). Postaraj się stworzyć ogród jak najbardziej przyjazny dla szpaków, gawronów i kosów.

3.Słońce
Ślimaki nienawidzą słońca. Jeśli masz w ogrodzie zbędne przedmioty jak np. ścięte pnie drzew, deski, duże kamienie, sterty cegieł itp. to je niezwłocznie usuń. Dzięki temu ślimaki stracą swoje bezpieczne, ocienione schronienie i uciekną.

4.Żwir
Ślimaki nie lubią żwiru i drobnych kamyczków gdyż dość niewygodnie się im po nim chodzi. Jeśli obsypiesz nimi grządki dookoła to uratujesz przed zjedzeniem swoje rośliny.

5.Niektóre rośliny
Ślimaki nie przepadają również za niektórymi roślinami np. begonią, pelargonią, bodziszkiem, nasturcją czy paprocią. Odstrasza je również macierzanka, majeranek, rumianek, bylica, szałwia, macierzanka, orlica, czosnek, cebula, krwawnik i cząber. Wystarczy kilka roślin a ślimaki stracą zainteresowanie całą grządką czy rabatką.

6.Płotki przeciw ślimakom
Stanowią dla ślimaków przeszkodę nie do przebycia. Trzydziesto centymetrowe płotki należy wykonać z blachy ocynkowanej i wkopać pod kątem 45 stopni na zewnątrz rabatki na głębokość 10 cm.

7.Utop je
Ślimaki uwielbiają piwo, mleko i drożdże rozpuszczone w wodzie. Takie ślimacze przysmaki najlepiej wlać do słoików i zakopać w ziemi, aby zrównały się z powierzchnią gleby. Ślimaki szybko zostaną znęcone przez zapach, wpadną do słoików i się utopią.

8.Wyzbieraj
Najłatwiejszym i najszybszym sposobem pozbycia się ślimaków jest ich wyzbieranie. Najlepiej jest to robić nocą gdyż wówczas ślimaki żerują.

9.Koś trawę
Regularne koszenie trawy i usuwanie chwastów spowoduje, że ślimaki stracą swoje schronienie i uciekną w bardziej zacienione miejsca.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: ślimaki na działce

Przyłożyłeś się, wdr'ku, chapeau bas :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: ślimaki na działce

super pomysły, muszę je wykorzystać :) oby mi pomogły, bo nie wiedziałam kompletnie co robić z plagą ślimaków
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: ślimaki na działce

W tym roku u nas jest względny spokój z tymi "gołymi" ślimakami(rude albo szaro-czarne cętkowane).

Kiedyś robiłam wieczorne spacery po działce, z solniczką w dłoni... One bardzo nie lubią soli. Zabija je.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zna ktoś naturalne sposoby na ślimaki? Coś poza piwem w naczyniach, ostrymi kamieniami czy przykryciem z liści.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Mączka bazaltowa. Jest naturalna, można nią posypywać nawet rośliny. Nie tylko ślimaki jej nie znoszą, ale i choroby grzybowe i inne szkodniki. Do tego użyźnia ziemię. I nie da się jej przedawkować.

Tak naprawdę to moim zdaniem najlepszy jest jednak bros czyli te niebieskie granulki:
https://bioires.pl/slimaki/bros-snacol-3-kg-na-slimaki

Najbardziej opłaca się kupowac w większych opakowaniach.
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Problem w tym, że zwierzęta, które się ślimakami żywią, np. ptaki czy jeże, po zżarciu ślimaka nafutrowanego niebieskimi granulkami, również zdychają.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Rudych ślimaków bez skorupy nie jedzą żadne zwierzęta. Dlatego jest ich tak dużo - nie mają wrogów.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: ślimaki na działce

Rozsyp sól na folii wokół grządek. Ślimak po niej nie przejdzie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

aranżacja ogrodu - jakie drzewa/krzewy/kwiaty/projekty polecacie? (50 odpowiedzi)

za jakiś czas czekają mnie prace nad aranżacją ogrodu (za domem). Nie znam się na tym, więc już...

Gdzie kupujecie rosliny do ogrodów (18 odpowiedzi)

Witajcie ! Przeglądałam gazetki marketów ogrodniczych itp szukając jakiś fajnych promocji na...