stat
Wydarzenie już się odbyło

78. rocznica wybuchu II wojny światowej Opinie (2)

1 września o godz. 4:45 na Westerplatte przy dźwięku syren rozpoczną się obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Godzina jest nieprzypadkowa, to właśnie o 4:45 rozpoczął się atak niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na placówkę Wojskowej Składnicy Tranzytowej, rozpoczynając tym samym pierwszą bitwę II wojny światowej. Pomimo przeważających sił wroga i ataków zarówno z morza, lądu i powietrza decyzja o kapitulacji podjęta została dopiero 7 września.

Podczas szturmu na Westerplatte poległo co najmniej szesnastu Polaków, zaś straty niemieckie szacuje się na ok. 300-400 zabitych i rannych.

Oddajmy hołd bohaterom - spotkajmy się na Westerplatte
"Do udziału w uroczystościach zapraszam wszystkie gdańszczanki i gdańszczan, którzy tego dnia zechcą oddać cześć i pamięć bohaterskim obrońcom Westerplatte. Na poranne uroczystości będzie można dojechać samochodami, ale w związku z ograniczoną liczbą miejsc parkingowych zachęcam do skorzystania z komunikacji zbiorowej. Specjalnie na tę okazję uruchomione zostaną dodatkowe kursy autobusów." mówi gospodarz obchodów Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

PROGRAM 1 września

do godz. 4.40 - przybycie władz państwowych i samorządowych
godz. 4.45 - syreny
odegranie Hymnu Państwowego Rzeczpospolitej Polskiej przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej
powitanie uczestników przez gospodarza uroczystości - Prezydenta Miasta Gdańska, Pana Pawła Adamowicza
przemówienia okolicznościowe
modlitwa za poległych
Apel Pamięci - Związek Harcerstwa Polskiego
odegranie Hymnu do Bałtyku przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej
Ceremonia złożenia wieńców


Ze względu na wymogi bezpieczeństwa uczestnicy uroczystości nie mogą zabierać ze sobą przedmiotów mogących zagrażać życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu.

Po zakończeniu części oficjalnej zapraszamy uczestników uroczystości na tradycyjna polską grochówkę serwowaną z oryginalnej przedwojennej kuchni polowej.

Victoriaschule
Tragedia pierwszych dni września 1939 r. nieodłącznie wiąże się z budynkiem Viuktoriaschule, obecnie będącego siedzibą Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

To tutaj pierwszych dniach września hitlerowcy torturowali i zamęczyli przedstawicieli polonii gdańskiej. Szacuje się, że liczba aresztantów sięgała nawet 3 tys. osób. Część z nich została później przetransportowana m.in.. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

"Zapraszam do modlitwy i złożenia wieńców przy tablicy upamiętniającej zamęczonych i torturowanych Polaków. Spotykamy się tradycyjnie już o godz. 10:00 u stóp tablicy przy ul. Kładki 24" mówi Piotr Mazurek - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska i współorganizator uroczystości.

Msza św. za Poległych Pocztowców
O godzinie 12:00 pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji Poległych Pocztowców oraz złożenie wieńców u stóp Pomnika.

Spotkanie z historią
Dodatkowo w dniach 1-3 września 2017 r. na terenie Westerplatte odbędą się spotkania z historią. Zapraszamy na rekonstrukcje historyczne z wykorzystaniem pirotechniki, gry terenowe, czy wystawy militariów. Ponadto dodatkową atrakcją będą stoiska muzealne, przejazdy drezynami, zwiedzanie z przewodnikiem, dioramy historyczne i kuchnia polowa. Wstęp do Wartowni Nr 1 będzie bezpłatny.

Dzień 1. (1 września 2017) godz. 12-16

Gra terenowa na terenie Westerplatte zorganizowana przez harcerzy
Wystawa militariów na zabytkowym Citroenie
Oprowadzanie po terenie Westerplatte przez przewodników PTTK
Przejazd drezynami
Stoiska promocyjne (Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu)
Kuchnia polowa (platna)

Dzień 2. (2 września 2017) godz. 10-18 (inscenizacje godz. 12, 14, 16)

Pokaz sprzętu wojskowego (43. Batalion Saperów, GROM, FORMOZA, 6. Oliwski Ośrodek Radioelektroniczny, Morski Oddział Straży Granicznej)
Wystawa militariów na zabytkowym Citroenie
Gra terenowa na terenie Westerplatte zorganizowana przez harcerzy
Stoiska promocyjne (Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Saperskie Explosive)
Kuchnia polowa (bezpłatny poczęstunek)
Przejazd drezynami
Rekonstrukcja historyczna w godzinach 12, 14 oraz 16
Dioramy historyczne

Dzień 3. (3 września 2017) godz. 10-14


Wystawa militariów na zabytkowym Citroenie
Przejazd drezynami
Gra terenowa na terenie Westerplatte zorganizowana przez harcerzy
Kuchnia polowa (płatna)