stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Biżuteria i design. Wystawa prac zakupionych do zbiorów Muzeum Bursztynu dofinansowanych ze środków Ministra Kultury Opinie (1)

Muzeum Bursztynu, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zakupiło od 16 artystów 35 prac. Nowe eksponaty pozyskano dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakupioną kolekcję będzie można zobaczyć na wystawie: "Bursztyn i design. Wystawa prac zakupionych do zbiorów Muzeum Bursztynu dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z priorytetu - Regionalne kolekcje sztuki współczesnej".

13 września - 24 listopada 2024, g. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
Wystawa będzie otwarta w terminie 1 grudnia 2016 r. - 7 maja 2017.
Wernisaż wystawy odbędzie się w Muzeum Bursztynu w dniu 1 grudnia 2016 r. o godzinie 17:00 w ramach cyklu "Czwartki w Historycznym".

Godziny otwarcia:
wt. 10:00 - 13:00
śr. 10:00 - 16:00
czw. 10:00 - 18:00
pt. 10:00 - 16:00
sob. 10:00 - 16:00
nd 11:00 - 16:00

Nowe nabytki to nie tylko nowoczesna biżuteria wpisująca się w trendy nowoczesnego wzornictwa, ale także przedmioty użytkowe o wysokim walorze estetycznym, które zostały zakupione przy wsparciu uznanych ekspertów.

Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska: "Zakupione eksponaty wpisują się w strategię władz Gdańska, które wokół dziedzictwa związanego z bursztynem, budują światową markę pomorskiej metropolii. Warto zatem zobaczyć wystawę, która pokazuje nowe trendy we wzornictwie. Przy wyborze autorów i ich dzieł doradzało kolegium eksperckie. W jego składzie znaleźli się: Ewa Rachoń - wieloletnia dyrektor największych na świecie Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif i Ambermart w Gdańsku oraz profesorowie jedynych dwóch szkół artystycznych w Polsce prowadzących profilowane zajęcia poświęcone projektowaniu biżuterii, tzn. Prof. Andrzej Boss z Łodzi i Prof. Sławomir Fijałkowski z Gdańska".

Bursztynowe precjoza pochodzą przeważnie z Polski, ale także z Zachodniej Europy, np. Hiszpanii i Portugalii. Były one nagradzane w konkursach. Nie zabraknie też prac młodych zdolnych projektantów.

Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu: "Spośród laureatów konkursów Mercurius Gedanensis, tzn. głównej nagrody w Targach Amberif oraz Ałatyr w Kaliningradzie wspólnie wybrano prace artystów: Jarosława Westermarka, Jacka Barona, Jacka Byczewskiego, Marka Mikickiego, Jolanty i Andrzeja Kupniewskich, Andrzeja Adamskiego. Zakupiliśmy także prace Andrzeja Szadkowskiego, Jarosława Kolca i Olgi Podfilipskiej-Krysińskiej.-Wybraliśmy także prace czołowych twórców z zagranicy związanych z najważniejszymi ośrodkami biżuteryjnymi. Wszyscy należą do pierwszej ligi światowej sztuki biżuteryjnej, np. Wilhelm Tasso Mattar (Niemcy/Hiszpania-Majorka), Manuel Vilhena (Portugalia), który uczy projektowania biżuterii w całej Europie, Ramon Puig Cuyàs (Hiszpania), kierownik Katedry Sztuki i Biżuterii w Escola Massana w Barcelonie. Nie zapomnieliśmy także o młodych i niezwykle zdolnych projektantach: Alinie Filimoniuk -Pileckiej, Sarze Gackowskiej, Marcie Flisykowskiej oraz Adriannie Lisowskiej. Przed przybyciem na wystawę zachęcamy do zapoznania się z ich pracami".

Kolekcja współczesnej biżuterii z bursztynem Muzeum Bursztynu, oddziału MHMG powstaje sukcesywnie od 2000 r., przede wszystkim dzięki zakupom ze środków Miasta Gdańska oraz darowiznom artystów, firm i osób prywatnych. Zbiory Muzeum są sukcesywnie poszerzane o nagradzane prace, prace uznanych twórców polskich i zagranicznych, mających znaczący wpływ na rozwój nowoczesnego wzornictwa oraz prac młodych artystów, którzy już zaznaczyli swoją obecność świeżym i niekonwencjonalnym podejściem do tradycyjnych tematów.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    12 zł
  • Bilet ulgowy
    6 zł
Bilety:
Normalny: 12 zł
Ulgowy: 6 zł
Rodzinny*: 20 zł
Normalny grupowy**: 11 zł
Ulgowy grupowy**: 5 zł
Szkolny***: 1 zł
* do ośmiu osób (w tym dwoje dorosłych)
** co najmniej 10 osób