• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Adwentyści Dnia Siódmego dają licencjat w 18 dni

Marzena Klimowicz-Sikorska
20 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
By zrobić licencjat w szkole teologicznej wystarczy skończyć dwuletnią szkołę kosmetyczną i przez 18 dni w roku uczestniczyć w zajęciach z promocji zdrowia. By zrobić licencjat w szkole teologicznej wystarczy skończyć dwuletnią szkołę kosmetyczną i przez 18 dni w roku uczestniczyć w zajęciach z promocji zdrowia.

Ekspresową naukę i zdobycie tytułu licencjata w niespełna 20 dni szkolnych, za 4,2 tys. zł oferuje Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna z Podkowy Leśniej założona przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Szkoła właśnie zaczęła działalność w Trójmieście.



Od niedzieli w budynki NOT-u działa punkt konsultacyjny uczelni z Podkowy Leśnej, oferujący m.in. zrobienie licencjatu w rok. Od niedzieli w budynki NOT-u działa punkt konsultacyjny uczelni z Podkowy Leśnej, oferujący m.in. zrobienie licencjatu w rok.
W budynku gdańskiego NOT-u przy ul. Rajskiej 6 zobacz na mapie Gdańska działa punkt konsultacyjny Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej z Podkowy Leśnej, którą w 1926 r. założył Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. W ostatnią niedzielę ruszyły zajęcia na pierwszym otwartym w Trójmieście kierunku tej uczelni - promocji zdrowia. W ciągu roku mają przybyć kolejne.

I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie ekspresowy czas, w jakim uczelnia nadaje tytuł licencjata. Choć studia w WSTH trwają rok, zajęcia odbywają się przez... dwa dni w miesiącu, co przy dziewięciomiesięcznym trybie kształcenia daje ledwie... 18 dni zajęć. Uczelnia jednak nazywa to "indywidualnym tokiem nauczania" i dodaje, że tyle dni wystarczy, bo większość materiałów dla studentów jest zamieszczana na stronie internetowej.

Tymczasem według nowelizowanej niedawno ustawy prawo o szkolnictwie wyższym tytuł licencjata można uzyskać po trzech latach nauki. W art. 166 pkt.1, czytamy: "Studia licencjackie trwają co najmniej sześć semestrów(...)".

Czy skorzystał(a)byś z oferty szkoły wyższej oferującej tytuł licencjata lub magistra w ekspresowym tempie?

Dlatego, żeby roczny licencjat na WSTH był jako tako zgodny z prawem, uczelnia wymaga, by jej studenci mieli już skończoną dwuletnią szkołę policealną lub przynajmniej zaliczony drugi rok studiów związanych z kierunkiem "zdrowie". Związek może być jednak dość luźny...

- Może to być np. policealna szkoła kosmetyczna, albo coś w tym stylu - usłyszeliśmy dzwoniąc do punktu konsultacyjnego szkoły. - Mamy w grupie już kilka takich osób, mamy też panią z sanepidu. Wśród 30 osób mamy pełny przekrój wiekowy od 20 do 50 lat. To dobry sposób by podwyższyć kwalifikacje - przekonuje pracownica punktu.

Dlaczego takie działania szkoły nie powodują reakcji ministerstwa? Dlatego, że WSTH jest szkołą teologiczną, a więc wymyka się wszelkiej kontroli prawnej. Nie nadzoruje jej Polska Komisja Akredytacyjna, ani nawet Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ministerstwo jednak szkołę zna i przyznaje, że ma z nią problemy.

- WSTH im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej nie podlega przepisom ustawy o szkolnictwie wyższym, a w związku z powyższym także nadzorowi ministra - tłumaczy Marta Stefańczak z biura prasowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Status szkoły reguluje ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z tą ustawą uczelnia jest wyższą szkołą teologiczną uprawnioną do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii adwentystycznej, równoważnego z tytułem zawodowym licencjata nadawanym przez państwowe szkoły wyższe.

Mimo ewidentnego naginania prawa, resort pozostaje bezsilny. - MNiSW nie posiada instrumentów prawnych pozwalających na kontrolowanie spełniania przez uczelnie wyznaniowe warunków dotyczących standardów kształcenia. Należy jednakże podkreślić, że obowiązujące w obszarze szkolnictwa wyższego przepisy nie przewidują możliwości wliczania do okresu studiów nauki w szkole policealnej (pomaturalnej). Studia pierwszego stopnia obejmują co najmniej sześć semestrów zajęć dydaktycznych, a tytuł zawodowy licencjata można uzyskać jedynie w przypadku ukończenia całego cyklu studiów wyższych, tzn. od przyjęcia na pierwszy rok studiów, aż do obrony pracy dyplomowej - dodaje Marta Stefańczak.

MNiSW interweniowało już w sprawie ekspresowego licencjatu w WSTH u założyciela szkoły, czyli w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce. Na razie jednak nie przyniosło to skutku.

Opinie (137) ponad 50 zablokowanych

  • do tego pasuje jak ulał ten baron z Luxenburga - za 10 tys euro adoptuje takiego uczonego trepa

    i to dopiero szpan - to nic, że brudne paznokcie i śmierdzące skarpetki - no ma sie wyśsze i ślachta - Popatrzem se z spod glacy na kmiotów .OOOO! zycie!!!

    • 1 2

  • Cóż, prawda jest taka że na kierunki typu: (2)

    socjologia, politologia, kulturoznawstwo, europeistyka, promocja zdrowia, kosmetologia itp. faktycznie więcej niż 18h nauki nie potrzeba. Ta szkoła ceni czas swoich studentów.

    • 11 3

    • tylko jeśli studiuje się w trybie politechnicznym

      czyli metodą 3xZ, zrzynając skąd popadnie i podkładając gotowce.Studiowałem i na politechnice i na uniwersytecie, więc mam porównanie.ilość godzin o niczym nie świadczy, liczy się zaangażowanie i autentyczne zainteresowanie kierunkiem który się studiuje, a często jest z tym lepiej na UG. Mimo większej presji na PG, to właśnie na UG ludzie byli bardziej chętni do przyswajania wiedzy.

      • 5 2

    • Jeżeli chce się mieć wiedzę na poziomie dzieciaka z liceum albo specjalisty sądzącego, że tvn24 to odpowiednie kompendium wiedzy to 18h wystarczy. Niektórzy jednak potrafią zagłębić się w tematy społeczne i wówczas mgr. inż. mają za ignorantów i przemądrzałych buców.

      • 0 1

  • troche to nieuczciwe (2)

    Autor artykułu powinien się choć trochę zastanowić. To nieuczciwe takie przedstawianie sprawy. przecież, wiadomo, że zjazdy odbywają się co jakiś czas. Nie można uznać, że np. 18 zjazdów to 18 dni nauki. To jest nieuczciwe. Każda uczelnia w systemie zaocznym organizuje pewną liczbę zjazdów. Ale to nie oznacza, że liczba zjazdó równa się liczbie dni nauki.

    • 13 4

    • "To nieuczciwe" ;)

      ....co jest nieuczciwe? Karygodne jest nadawanie tytułu zawodowego (licencjatu) osobie, która kończy taką "uczelnię". Panie Michale, myśli Pan, że student normalnej uczelni próżnuje w czasie wolnym od wykładów, ćwiczeń,itd.? ...I proszę nie pisać ,że możliwa jest realizacja materiału z trzyletnich lub pięcioletnich studiów w rok ( no chyba, że mamy do czynienia z bardzo uzdolnionymi studentami- co w przypadku opisywanej jest mało prawdopodobne).

      • 2 3

    • Ale oni mają zjazdy jednodniowe - tylko niedziela (i to nie że aż do wieczora)

      • 1 0

  • Skutek konkordatu

    Ta sytuacja jest skutkiem przyjęcia w latach 90-tych konkordatu, który jako umowa międzypaństwowa jest ważniejszy niż konstytucja (tak miało być rzekomo dla umożliwienia członkostwa Polski w Unii Europejskiej). Taką pseudouczelnią, nad której jakością kształcenia państwo także nie ma kontroli jest chociażby KUL. Potem trzeba było przyjąć analogiczne umowy z innymi kościołami. Rozwiązaniem byłoby wypowiedzenie konkordatu z kościołem katolickim i innymi kościołami.

    • 4 5

  • wiedza czy czas siedzenia w ławce???

    Szanowna Pani Marzeno,myślę, że należałoby zaintersować się faktycznie przepisami, a potem pisać treści tego typu. Po pierwsze wg mojej wiedzy WSTH nie prowadzi niczego, co można nazwać "rocznym licecncjatem". Po drugie dni zjazdów nie można sprowadzać do czasu trwania nauki. To jest nie w porządku. Indywidualny tok studiów może być krótszy od przewidzianego programem studiów, liczy się przecież nie sam czas siedzenia w ławce bo to są komunistyczne pomysły, ale wiedza studenta. Jeśli ją posiada i potrafi zdać egzamin, kończy wcześniej. Natomiast jak wcześniej, nie wiem.

    • 11 5

  • Bardzo dobra wiadomość

    mam już dwa dyplomy, ktore okazały się g...o warte (pracę dostawałem po znajomości), zrobię sobie być może trzeci, coby wnuki wiedziały jakiego miały dziadka mądrego. Bo myślę że niedługo raj dla prywatnych byznesów zwanych "uczelniami wyższymi" zakończy się i im już nie będzie tak latwo. Pierwszy powód: matura z matematyki (chyba że zaczną przyjmować bez matury?). Drugi powód: niż demograficzny (za granicą ze swoim prestiżem werbować chyba nie będą mialy czelności). Jeśli jestem trenerem sportowym to chyba wystarczy jako kierunek "luźno związany ze zdrowiem" aż nadto.

    • 6 1

  • znam pewnego mgr. pracującego jako magazynier w Makro .

    • 4 0

  • "Całe szczęście, że wśród ludzi wykształconych trafiają się również mądrzy"

    • 6 1

  • to sie nazywa studia na odleglosc po szwedzku distans (2)

    i tak sie studiuje w Szwecji, gdzie nie jezdzi sie codziennie anuczelnie a raz albo dwa razy w tygodniu a student uczy sie w domu, wszystkie materialy potrzebne do nauki nauczyciele zamieszcaja na swoichs tronach internetowych i tez ta droga wysyla sie swoje prace. Szwed dzwiwi sie, ze na studiachw Polsec trzeba byc codziennie, na zajeciach po 5-8 godzin, gzdie sprawdzana jest obecnosc, odpytywanie jak w szkole sredniej. Terminy egzaminow tez sa ruchome, bo to student decyduje czy chce zdac tego dnia co wyznaczyl nauczyciel czy moze wczesniej, pozniej.

    • 10 4

    • (1)

      a dyplomy szwedzkich uczelni sa na swiecie zdecydowanie bardziej uznawane od naszych...

      • 3 2

      • dyplomy polsick uczelni nie sa uznawane w wielu krajach

        a szwedzkie, norweskie tak i tonie przez kraje jak Norwegia, dania, filnadia, gdzie bez problemu moze Szwed pracowac w swoim zawodzie. Majac dyplom z Polski, >Rosji, Liwty to od razu jest podejrzenie,ze moze byc falszywy, kupiony na targu. taka maja opinie inne uczelnie na swiecie o uczelniach w ´polsce, do tego w szkolach podstawowych, srednich na uczelniach nie uczy sie samodzielnego myslenia, pracyw zespolach, a tego nauczysz sie w szkolach w Skandynawii.

        • 2 1

  • jednym z kierunków w tej "wyższej szkole" ma być "Wrzucanie podków do studni i wpływ na żelazistość wody w aspekcie zmian w układzie słonecznym 3-go stopnia" oraz "Regeneracja papieru toaletowego metodą odkrywkową"

    • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Atmosfera to:

 

Najczęściej czytane