• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy pracodawca może cofnąć wniosek urlopowy?

28 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Jeżeli pracodawca ustali z pracownikiem termin urlopu i zaakceptuje jego wniosek urlopowy, to jest związany tą decyzją. Wyjątkiem są dwie sytuacje, w których możliwa jest zmiana wcześniej ustalonego terminu urlopu. Pierwsza z nich, kiedy pracownik sam zwróci się do pracodawcy o zmianę terminu i umotywuje go ważnymi przyczynami, druga sytuacja to zmiana daty przez pracodawcę z przyczyn, których nie dało się przewidzieć w momencie ustalania urlopu.



Jestem zatrudniona na umowę o pracę w dziale sprzedaży w jednej z trójmiejskich firm. 2 miesiące temu złożyłam wniosek urlopowy, który został zaakceptowany i podpisany przez mojego bezpośredniego przełożonego. Trzy dni przed terminem urlopu naszą siedzibę odwiedził dyrektor regionalny, który stwierdził, że wyniki sprzedaży są za niskie i cofnął mój wniosek. Czy miał takie prawo - zastanawia się nasza czytelniczka.

Na pytanie odpowiada Marcin Janicki z Kancelarii BMJ Białobrzeska Miśkowiec Janicki Kancelarie Radców Prawnych.
Marcin Janicki, radca prawny Marcin Janicki, radca prawny

Na wstępie wyjaśnić należy, czym jest urlop wypoczynkowy w ramach stosunku pracy. Ustawodawca w art. 152 Kodeksu pracy wyjaśnił, że pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej "urlopem", oraz że pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Natomiast z art. 162 Kodeksu pracy wynika, że na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracodawca ma co do zasady obowiązek prowadzenia planu urlopów, lecz w określonych przypadkach (np. brak organizacji związkowej) pracodawca ustala urlop w porozumieniu z pracownikiem.

Czy pracodawca cofnął ci kiedyś podpisany wcześniej wniosek urlopowy?


Jeżeli już pracodawca ustali z pracownikiem termin urlopu i jak - w przypadku czytelnika - zaakceptuje jego wniosek urlopowy to jest - co do zasady - związany tą decyzją.

Ustawodawca wskazał tak naprawdę tylko dwie sytuacje, w których możliwa jest zmiana wcześniej ustalonego terminu urlopu. Pierwszą z nich jest wniosek samego pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Do ważnych przyczyn uzasadniających uwzględnienie wniosku pracownika zalicza się w literaturze np. chorobę członka rodziny pracownika oraz nieuzyskanie w tym samym terminie urlopu przez współmałżonka pracownika.

Drugą sytuacją są szczególne potrzeby pracodawcy. Tutaj sytuacja prawna ulega jednak komplikacji, gdyż jest to zwrot niedookreślony. W takiej sytuacji wyjaśnienia szukać należy w stanowisku praktyków prawa. Przyjmuje się zatem, że za szczególne potrzeby pracodawcy uznaje się okoliczności, których nie można było przewidzieć w momencie planowania urlopu. Mogą mieć one podłoże ekonomiczne (np. otrzymanie nowego zamówienia), organizacyjne (np. nieobecność innego pracownika) lub techniczne (np. awaria urządzenia). Ich wystąpienie będzie uzasadniać przesunięcie terminu urlopu tylko wówczas, gdy konsekwencją nieobecności pracownika w pracy byłoby poważne zakłócenie toku pracy.

W sytuacji czytelnika, tj. uzasadnienie przez pracodawcę przesunięcia urlopu faktem, że wyniki sprzedaży są za niskie, uznać należy za naruszenie przez pracodawcę prawa pracownika do urlopu uzasadniające wystąpienie przez pracownika z roszczeniem o udzielenie urlopu w innym terminie. Przesunięcie terminu urlopu przez pracodawcę, mimo braku okoliczności, może natomiast skutkować wystąpieniem przez pracownika z żądaniem naprawienia szkody wyrządzonej w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, co powoduje, że na pracodawcy spoczywa obowiązek zwrotu kosztów bezpośrednio poniesionych przez pracownika w związku z przesunięciem terminu urlopu.

Nie można się bowiem zgodzić ze stanowiskiem pracodawcy, że niskie wyniki sprzedaży stanowią okoliczności, których nie można było przewidzieć w momencie planowania urlopu. Ryzykiem gospodarczym pracodawcy jest nieuzyskanie planowanych wyników przez pracownika lub grupę pracowników. Pracodawca powinien się liczyć z ryzykiem niewykonania wyników sprzedażowych w określonych przedziałach czasu.

Reasumując, uznać należy, że pracodawca nie miał podstaw faktycznych do "cofnięcia" urlopu, który sam wcześniej zaakceptował, z uwagi na niskie wyniki sprzedaży.

Jedynym rozwiązaniem dla pracownika w takim przypadku jest jednak wyłącznie żądanie zaspokojenia jego roszczeń wynikających z kosztów, jakie poniósł w związku z cofnięciem urlopu. Dodatkowo wskazać należy, że pracodawca nie ma podstaw prawnych do "cofnięcia" urlopu, a może jedynie przesunąć jego termin. Z paragrafu 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wynika, że w takim przypadku po porozumieniu z pracownikiem, pracodawca udziela pracownikowi urlopu w terminie z nim uzgodnionym.

Na koniec wspomnieć należy, że powyższa odpowiedź stanowi jedynie zobrazowanie poglądów praktyków prawa w tym zakresie. Pracodawca może bowiem stosować różne inne środki prawne w sytuacji, w której pracownik nie godzi się na "cofnięcie" urlopu np. wypowiedzenia warunków pracy i płacy, co jednak ocenić należy zdecydowanie nagannie, gdyż stanowią one nadużycie prawa.
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

BGP Białobrzeska Janicki Miśkowiec Pawłowski Zieliński

Miejsca

Opinie (49)

  • (5)

    Pracodawca może wszystko..

    • 38 16

    • ale tylko w Polsce (2)

      bo tu brak cywilizacji i kultury

      • 21 7

      • niestety nie tylko w Polsce (1)

        Prawo prawem a praktyka swoje. Pracodawca może zrobić z tobą co zechce a ty gów.o zrobisz z obawy o pracę ;) i tak jest w całej europie. Wyjątkiem może być Skandynawia ale tam wszystko jest na zupełnie innym poziomie ;)

        • 11 5

        • w NIemczech jest odwrotnie

          pracodawca liczy się z pracownikiem, związki zawodowe są propracownicze a i sądy pracy orzekają szybko i sprawiedliwie zarówno wobec pracowników jak i pracodawców

          • 3 1

    • do czasu

      • 3 3

    • z życia wzięte...

      Ja tez mogę wszystko i jak taki baran by mnie tak potraktował,to na drugi dzień idę na chorobowe,min 10 dni i mam urlop cały a i tak leże do góry brzuchem!

      • 7 0

  • Żeby cofnąć wniosek urlopowy, to pracodawca najpierw musi dać ten urlop, a z tym to już różnie bywa.

    Wszak nie od dziś wiadomo, że "jak mało znacząca jest twoja praca gdy prosisz o podwyżkę, a jak niezbędna dla ludzkości gdy prosisz o urlop".

    • 76 3

  • Nie przesadzajmy, gdyż dziś większość pracodawców idzie ludziom na rękę! (9)

    Wbrew pozorom dziś większa patologia panuje wśród pracowników, którym zaczyna od różnych przepisów uderzać woda sodowa do głowy i zapominają, że firma to nie budynek lecz ludzie którzy muszą się wspólnie porozumiewać w każdej sprawie a nie tylko pyszczyć, że jest się tym biednym pracownikiem na którego cały świat dybie a szef to oczywiście tylko oszust który pieniądze ma za szafa i najlepiej jakby je rozdawał za nic :) Ludziom dziś brak rozumu, brak im myślenia logicznego i staja się bezmyślnie roszczeniowi myśląc tylko o swojej d. Jak szef nie da z jakichś powodów urlopu to wielu już klnie ze jaki on i taki owaki itd. itd. Tyle że gdyby szef robił tylko to co chcą nie znający zagadnień ekonomii pracownicy to wiekszosc firmy by szybko zbankrutowała i byłoby non stop bezrobocie lecz wtedy tez wielu by było źle. Pieniądze nie pochodzą z worka na marsie lecz z pracy.

    • 44 39

    • no właśnie pracodawcy, nie przesadzajcie (7)

      bo wyeksploatowany i zmęczony pracownik to zły pracownik, a wy chcecie, żeby dla was robić za grosze po 20h dziennie bez ani jednego dnia urlopu. Gadasz tak, jakby pracownicy przychodzili tylko 26 dni w roku do pracy, nic nie robili i zarabiali miliony. Obudź się!!! Tak robi tylko większość pracodawców, pracownik nie może sobie w większości pozwolić choćby na dzień urlopu bez krzywej miny szefa.

      • 20 5

      • nikt ci nie broni byc bezrobotnym i miec urlop non stop. (6)

        zaloz swoja firme i plac 100 zl na godzine ! w czym problem ? i nie jecz

        • 4 32

        • nikt ci nie każe być pracodawcą (5)

          zamknij działalność, zatrudnij się gdzieś na etacie (przecież pracownikom leci manna z nieba), ale na takich warunkach jakie sam pracownikom dawałeś i w czym problem? i nie jęcz

          • 26 3

          • po co mam zamykac firme ? nie bardzo rozumiem ? (4)

            takich jak ty pracownikow sie wywala najwyzej i tyle . Sam tez pracuje w swojej firmie jako pracownik wiec nawet sam moge robic i byc szefem ..zaden problem. Zaloz firme dzieciaku albo jecz jak baba

            • 7 25

            • widzę, że nie rozumiesz i przez własne intelektualne ograniczenia nie pojmiesz w najbliższej przyszłości (3)

              Takich pracowników jak ja to się ze święcą szuka, a takich pracodawców jak ty to się na taczkach wywozi. Naucz się pracować, bo bycie szefem to nie zawód, a prawdziwemu pracodawcy to nawet do pięt nie dorastasz, więc dalsza dyskusja z tobą nie ma sensu, bo trzeba byłoby się zniżyć do twojego poziomu, a ja nie mam ochoty kłaść się na ziemi.

              • 22 4

              • nudzisz dzieciaku ! (2)

                powodzenia w zyciu bezrobotnym :) dla mnie mozesz miec urlop cale zycie i zwisa mi twoja chora ideologia.

                • 2 22

              • Dzieciaku "pracodawco" (1)

                twoją firmę tworzą ludzie, których najwyraźniej nie szanujesz. A z niewolnika nie ma pracownika. Pewnego pięknego dnia ostatni wyjdziesz i zgasisz światło - czego ci bardzo gorąco życzę... Być może jesteś wystarczająco dorosły, by rządzić, niekoniecznie jednak wystarczająco dojrzały, by być liderem i zarządzać...

                • 20 1

              • Najlepiej to komus doj... prawda?

                Czy Twój rozmówca zrobił Ci cokolwiek kiedyś, że mu źle życzysz? Budująca postawa co?

                • 0 0

    • Pracodawca może cofnąć wniosek urlopowy

      Pracodawca może cofnąć wniosek urlopowy

      • 0 1

  • (8)

    Rozpocząłem pracę od 2 stycznia 2015 na umowę o pracę, stażu pracy mam 30 lat, nie mogę dostać urlopu, bo nie planowałem urlopu w 2014. Jakaś kpina. I co w takim przypadku zrobić?

    • 11 5

    • Albo skorzystać z wehikułu czasu, cofnąć się do roku 2014 i zaplanować urlop albo pójść w czasie rzeczywistym do PIP lub do prawnika.

      • 19 2

    • (3)

      To jest powód do 14 dniowej choroby :)

      • 24 3

      • (2)

        I to jest wlasnie kwintesencja postawy pracownikow. Nie dasz mi wolnego kiedy JA chce? Zachoruje! Nie wazne, ze w to miejsce ci ktorzy uczciwie ustalili termin urlopu na kilka miesiecy wstecz beda musieli zostac w pracy i robic za takiego wlasnie...

        • 6 23

        • (1)

          jak miał ustalić jak nie pracował?

          • 12 1

          • A nie skumales do ktorego posta się to tyczy???

            • 1 4

    • zmień firmę

      pracujesz w patologii

      • 16 2

    • do B B (1)

      w takim wypadku składasz w kadrach wniosek urlopowy z dowolnym terminem i albo zaakceptują albo nie. Jeśli nie to złóż wniosek o wyznaczenie przez pracodawcę terminu twojego urlopu w 2015r.
      Pracodawca nie ma prawa odmówić urlopu i albo przyklepie twój wniosek albo musi wyznaczyć inny termin sam. Jeśli nie to zawiadom pracodawcę o dniu urlopu i zrób sobie wolne samodzielnie.
      L4 jest płatne 80% o ile nie jesteś mundurowym tak też urlop bardziej się opłaca.

      • 9 1

      • Mundurowi też już mają 80%...

        • 1 0

  • Ani pracodawcy nie są święci ani pracownicy.

    Patologia jest na każdym szczeblu.

    • 30 1

  • Gdybym miał taką sytuację.... (1)

    Gdy planuje urlop to zwykle mam już zarezerwowane bilety na wyjazd/wylot i zaplanowany cały urlop. Gdyby mój szef odezwał się w ostatniej chwili mówiąc że, cofnął mi urlop i chce mnie widzieć jutro w pracy to, oznaczało by że, ma na mnie wyje**** i kompletnie nie szanuje mnie i mojego prywatnego czasu. W takiej sytuacji rozstał bym się z nim bez sentymentu.

    • 42 2

    • Szczerze - jak pracuje nie spotkalam sie z sytuacja by pracownikowi cofnieto urlop jak ma cos zarezerwowane i mowi o tym otwarcie. Za to spotkalam sie i co roku spotykam (+ w okolicach kazdych swiat) ze pracownik oczekuje, ze jak powie dzis, ze od jutra chce 3 tyg wolnego bo leci na Malediwy to je ma dostac bo on tak chce i tyle...

      • 14 2

  • Pracownik to nie niewolnik. (3)

    Trzeba pamiętać że pracownik to nie niewolnik.
    Dawno temu, raz, była taka sytuacja że pracownicy się pozwalniali i szef zapytał czy mogę przesunąć urlop (za trzy dni miał być).
    Powiedziałam, że mogę o ile to konieczne, jednocześnie podałam kwotę biletów i anulacji pobytu dla 4osobowej rodziny którą trzeba będzie niezwłocznie zwrócić. Okazało się, że jednak sprawa aż tak pilna nie jest.

    • 25 1

    • Tobie zwróci (2)

      ale czemu rodzinie, on ich nie zatrudnia....

      • 3 24

      • pewnie! powinien tylko ryczałt w w kwocie 100 zł zwrócić...

        • 3 0

      • Ano dlatego że wszystkie kwity były na mnie wystawione bez możliwości zwrotu lub podziału.

        • 4 0

  • "Z przyczyn, których nie dało się przewidzieć w momencie ustalania urlopu" (1)

    Jakie to typowe dla polskich ustaw. Wszędzie są niedomówienia i półśrodki.

    • 29 3

    • nie tylko polskich - ale tylko polacy zrobili regułę z negatywnego ich wykorzystywania

      • 4 0

  • (1)

    "Drugą sytuacją są szczególne potrzeby pracodawcy. Tutaj sytuacja prawna ulega jednak komplikacji, gdyż jest to zwrot niedookreślony"

    Jak zwykle niedociągnięcia w prawie może wykorzystać pracodawca, ponieważ u nas prawo pracy stoi po stronie pracodawcy a nie chroni pracowników. Taki mamy bambustan.

    • 16 4

    • po jakiej stronie stoi prawo ??? chyba pracownika a nie pracodawcy ! poczytaj uważnie co piszą .

      • 0 0

  • Kurde nie wiem o czym dyskutujecie, co to jest ten urlop?

    Czyżby to było jakieś wolne niepłatne??

    • 15 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane