Remis w Szkocji. Zagrał Wawrzyniak

8 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Niemcy przed Polską przewodzili grupie D przed przedostatnią kolejką rozgrywek, ale w czwartek żadna z tych reprezentacji nie zapewniła sobie awansu do Euro 2016. Ostateczne decyzje odłożone zostały do niedzieli. Na zdjęciu Jakub Wawrzyniak, jedyny lechista, który wystąpił w Glasgow oraz Thomas Mueller. Niemcy przed Polską przewodzili grupie D przed przedostatnią kolejką rozgrywek, ale w czwartek żadna z tych reprezentacji nie zapewniła sobie awansu do Euro 2016. Ostateczne decyzje odłożone zostały do niedzieli. Na zdjęciu Jakub Wawrzyniak, jedyny lechista, który wystąpił w Glasgow oraz Thomas Mueller.

Polska zremisowała na wyjeździe ze Szkocją 2:2 (1:1). Od 71. minuty w Glasgow grał Jakub Wawrzyniak, jedyny z czterech powołanych do kadry piłkarzy Lechii Gdańsk, który zaprezentował się na boisku. Ten wynik oznacza, że w najgorszym wypadku biało-czerwoni zagrają w barażach. Natomiast bezpośredni awans do Euro 2016 dadzą nam zwycięstwo lub wyniki 0:0 bądź 1:1 w niedzielnym meczu w Warszawie z Irlandią lub też punkt przy przegranej Niemców. Gdy na Stadionie Narodowym będzie remis 2:2 lub w wyższych rozmiarach, a Niemcy nie przegrają z Gruzją, to czeka nas w listopadzie dwumecz o prawo gry w turnieju finałowym we Francji w przyszłym roku.

ZAGŁOSUJ, CZY POLSCY PIŁKARZE AWANSUJĄ NA EURO 2016. SPRAWDŹ, JAKIE WYNIKI DADZĄ AWANS BIAŁO-CZERWONYM

Ritchie 45, Fletcher 62 - Lewandowski 3, 90+4

SZKOCJA: Marshall - Hutton, Martin, Hanley, Whittaker - Ritchie, Brown, D.Fletcher (74 McArthur), Naismith (69 Maloney), Forrest (84 Dorrans) - S.Fletcher.

POLSKA: Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Rybus (71 Wawrzyniak) - Błaszczykowski (83 Olkowski), Mączyński, Krychowiak, Grosicki - Milik (62 Jodłowiec), Lewandowski

Już w 140. sekundzie polscy piłkarze ustawili sobie mecz w Glasgow, przynajmniej na pierwszą połowę. Akcję rozpoczął Krzysztof Mączyński. To ulubieniec Adama Nawałki, który na niego konsekwentnie stawia, nie bacząc na głosy krytyki. Pomocnik przejął piłkę w środku pola i przekazał ją do Arkadiusza Milika. Ten z kolei nieco zwolnił akcję, ale zdążył dograć piłkę w pole karne. Tam był Robert Lewandowski, który z narożnika pola bramkowego zdobył prowadzenie dla Polski.

Przez większą część pierwszej połowy triumf święciła taktyka Nawałki. Trener biało-czerwonych nie uległ podpowiedziom wielu dziennikom, którzy w sugerowanych składach ustawiały reprezentację Polski z trzema defensywnymi pomocnikami. Selekcjoner zastosował wariant 1-4-4-2, stawiając na dwóch napastników i tyluż skrzydłowych. Tym samym dał sygnał, że w Glasgow wcale nie trzeba się bronić.

Przed przerwą Polacy nie bali się "małej gry". Po przejęciu piłki potrafili długo ją rozgrywać i to mimo pressingu rywali. Gdy trzeba było to do budowania ataku pozycyjnego wykorzystali nie tylko obrońców, ale nawet i bramkarza.

Mecz mógł zostać rozstrzygnięty już w 29. minucie. Biało-czerwoni wyszli z kapitalną kontrą. Kamil Grosicki z lewego skrzydła zagrał przed pole karne do Lewandowskiego. Napastnik Bayernu Monachium przekazał piłkę na prawą flankę, gdzie w "16" zabrał się z nią Jakub Błaszczykowski. Niestety, uderzenie skrzydłowego po "długim rogu" było nieznacznie niecelne.

Co gorsza - powiedzenie, że niewykorzystane okazje się mszczą, sprawdziło się kilkanaście sekund przed przerwą. Matt Ritchie uderzył sprzed pola karnego nie do obrony. Po pierwszej połowie było tylko 1:1, choć na prowadzenie z pewnością zasłużyli Polacy. Nie tylko zresztą na boisku, ale także na trybunach. Wielokrotnie w Glasgow, gdzie na trybunach zasiadło blisko 50 tysięcy osób, rozlegało się skandowanie: "Polacy, gramy u siebie", by tylko na przypomnieniu tylko tego kulturalnego dopingu poprzestać. Był bowiem także bardziej dobitny, rozpoczynający się od okrzyków: "Jazda z...".

Druga połowa była słabsza w wykonaniu naszej reprezentacji, choć mogła rozpocząć się równie doskonale jak pierwsza. Już w 46. minucie kolejne kapitalne zagranie Mączyńskiego otworzyło biało-czerwonym drogę na drugiego gola. Szkoda tylko, że Milik nie mógł uderzyć ze swojej mocniejszej nogi i jego strzał na róg sparował David Marshall.

Szybko odpowiedziała Szkocja. W 47. minucie dopisało nam szczęście, bo Steven Naismith nie trafił czysto w piłkę z 3. metra. Jednak kwadrans później Polaków nie oszczędził już Steven Fletcher. Napastnik gospodarzy precyzyjnym strzałem pokonał Łukasza Fabianskiego, a asystę zaliczył autor pierwszego gola - Ritchie.

JUŻ 20 PIŁKARZY Z TRÓJMIEJSKICH KLUBÓW GRAŁO W PIERWSZEJ REPREZENTACJI POLSKI

Gdy wynik uciekał biało-czerwonym, trener Nawałka dokonywał zmian... defensywnych. Nasza reprezentacja straciła kontrolę nad wydarzeniami na boisku. Dobre okazje mieli jeszcze Kamil GrosickiGrzegorz Krychowiak, ale dopiero w ostatniej, czwartej doliczonej minucie gola strzelił Lewandowski. Robert dobił piłkę do siatki po dośrodkowaniu z wolnego w... słupek Grosickiego.

Piłkarze, którzy w czasie gry w trójmiejskich klubach, wystąpili w seniorskiej reprezentacji Polski
LECHIA GDAŃSK:
Roman Korynt, Alfred Kokot, Robert Gronowski, Henryk Gronowski, Zdzisław Puszkarz, Mirosław Pękala, Marek Ługowski, Łukasz Trałka, Hubert Wołąkiewicz, Sebastian Małkowski, Jakub Wawrzyniak, Sebastian Mila, Ariel Borysiuk, Sławomir Peszko

ARKA GDYNIA:
Janusz Kupcewicz, Czesław Boguszewicz, Tomasz Korynt

BAŁTYK GDYNIA:
Adam Walczak, Piotr Rzepka, Grzegorz Stencel

Z czterech piłkarzy Lechii powołanych na ostatni dwumecz w eliminacjach grupowych Euro 2016 zagrał tylko Jakub Wawrzyniak. Lewy obrońca gdańszczan zagrał od 71. minuty.Sebastian MilaAriel Borysiuk oglądali cały mecz z ławki rezerwowych, a Sławomir Peszko został odesłany na trybuny.

Czwartkowe wyniki oznaczają, że nadal żadna drużyna z grupy D nie wywalczyła bezpośredniego awansu. Polska nadal plasuje się na 2. miejscu. Aby wywalczyć bezpośredni awans Polacy muszą zremisować 0:0 lub 1:1 u siebie w niedzielę z Irlandią. Wówczas przy identycznej liczbie punktów decydować będą bezpośrednie mecze.

"ADAŚ MA CHARYZMĘ I DOŚWIADCZENIE". PRZYPOMNIJ SOBIE CO MÓWIŁ JESZCZE JANUSZ KUPCEWICZ, GDY OBECNY SELEKCJONER ROZPOCZYNAŁ PRACĘ Z REPREZENTACJĄ POLSKI

Remis w Glasgow oznacza, że Szkocja straciła wszelkie szanse na grę w Euro 2016. Natomiast punkt zapewnił Polsce, nawet w przypadku porażki z Irlandią w niedzielę, w najgorszym wypadku grę w barażach.

W dwumeczach, które odbędą się w listopadzie, zagra 8 drużyn, które zajmą trzecie miejsce w grupach. W drodze losowania zostaną one podzielone na pary.

10. kolejka, 11 października
POLSKA - Irlandia (Warszawa, godzina 20:45)
Niemcy - Gruzja
Gibraltar - Szkocja
* awans bezpośredni do Euro 2016 dla dwóch najlepszych drużyn, trzecia zagra w barażach

Opinie (79) 5 zablokowanych

• a wredne szkopy jak zwylky, aby na złość (7)

• 61 15

• a z tych nerwów zamiast zwykle wyszło jakieś dziwne słowo "zwylky"

ale Irlandię rozwalimy i będzie git

• 12 6

• mimo wszystko (1)

to nie ważne, ważne że w końcu mamy reprezentacje przez duże R!!!

POLSKA!!

• 13 5

• Ta ostatnia bramka idealnie opisuje tę reprezentację - szmatławiec.

• 8 13

• Typowo polskie myślenie. Zwalanie winy na innych, a sami jesteśmy super i cacy. (3)

Narzekań na to, że nasi nie wygrali ze Szkocją, nie ma z twojej strony. Ale na Niemców to już pełne oburzenie, bo co, bo musieli wygrać z Irlandią??
      Nikt o nas nie będzie dbał i dla nas specjalnie wygrywał, sami musimy dbać o swój los piłkarski. Nie jesteśmy pępkiem świata.

• 10 6

• Chodzi o nastawienie. (2)

Niemcy nawet nie zrobili w Irlandii treningu. Żeby było sprawiedliwie każda drużyna powinna grać na 100%. Szkoci z nami walczyli o wszystko - na 100%, Niemcy też grali z nami na 100%, a z Irlandią na jakieś 60%. Gdyby zagrali tak jak z Polską - awans byłby pewny.

• 7 1

• I bardzo dobrze bo kombinowanie że ci przegrają a tamci wygrają to my wchodzimy fuksem nie zawsze wypala.Tutaj trzeba grać a nie liczyć kto jak zagra.

• (3)

Może i durne ale chciałbyś tam żyć pracować i mieszkać murzynku z plantacji "Polska"

• 11 21

• (1)

Ja tu mieszkam i pracuje i nie narzekam na moje życie. Co do durnego szwabstwa, to taka delikatna prawda. Brakuje im zdecydowanie toku myślenia w stosunku do nas polaków.

• 16 6

• Polaków

• 8 2

• w życiu tam nie wyjadę

zostawię miejsce dla takich murzynków jak Ty co byś choć chwile popracował

• 3 1

• Durny to jest piłkarz, który nie ograł Szkota.

• 2 2

• (4)

Za późno na boisku pojawił się Wawrzyniak! A tak w pełni na poważnie, Niemcy specjalnie podłożyli się, no ale taki jest football, jak się ma sytuację punktową korzystną to można tak zrobić na złość.

• 38 12

• Nie wiem co Nawałka chciał osiągnąć tymi zmianami wprowadzając obrońców przy wyniku 1:2. (3)

No, ale koniec końców remis jest.

• 7 2

• Dlatego nie jesteś selekcjonerem a on jest. (2)

Przy tak grających Szkotach trzeba było wzmocnić obronę. Dodatkowo zarówno Jodłowiec jak i Olkowski świetnie radzą sobie w pomocy i mogli budować akcje dla Lewego. Zmiana Milika i Rybusa wymuszone były kontuzjami, a Błaszczykowski po prostu nie zachwycił.

• 8 3

• ciekawe czy byś tak mówił

gdyby Glikowi nie wyszedł ten centrostrzał, czy co się tam wydarzyło przy tej akcji rozpaczy.

• 5 5

• No pojechałeś z tym "budowaniem akcji dla Lewego" przez Olkowskiego i Jodłowca.

Przecież Jodłowiec to typowy wyrobnik i tylko piłkę odbierać umie. Nic ofensywnego nie wnosi. Olkowski z formą ostatnio słabo. Dodatkowo w obronie nie jest pewny. Ale ty twierdzisz, że oni Lewemu akcje wypracowywali. No genialne. Szczególnie, że Lewy strzelił po stałym fragmencie po faulu na Gliku.

• 3 0

• duży fart (4)

w 1 połowie powinno być dla nas 2:0 i byłob y po zabawie

ale nie potrafimy dobić rywali gdy się o to proszą o potem odpuszczamy

• 62 1

• Święta prawda, ale kibicom tego nie wytłumaczysz, będą mieli pretensje do Niemców, że się podłożyli, że nie wygrali. (2)

• 8 2

• Będę miał pretensje, bo powinni zagrać tak jak z nami. (1)

Na 100% a nie na 50%

• 2 1

• A czemu nie masz pretensji, że nie wygraliśy ze Szkotami.

Ten mecz po pierwszej bramce powinien zakończyć się drugą bramką i pewną wygraną 2:0 nad Szkocją, ale rozumiem wolisz narzekać na Niemców.
          Jak ty ten procent Niemcom wyliczyłeś? Jaka forma u NIemców to jest 100%, a jaka 50%? A czy grali kiedyś np. na 30% i w jakim meczu?

• 0 0

• Szkoci też mieli farta - w momencie, gdy wciąż posiadaliśmy inicjatywę, wyszły im dwa trafienia w stylu "stadiony świata", choć ogólnie do obrony i bramkarza trudno było mieć większe pretensje.

• 2 0

• Szwaby to chyba się podłożyli. Pierwsza połowa wyglądała ciekawie. Mogliśmy prowadzić spokojnie 0:2 i napewno by to przydusiło szkotów. Druga połowa nie za dobrze wyglądała. Fajnie że Wawrzyniak wszedł. Świetnie Glik się spisał. Ostatnie sekundy to była nerwówka! Trzymałem kciuki i wierzyłem do końca. Oj, w niedziele będzie się działo. Będzie wysokie napięcie