• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzielenie urlopu na godziny czy na dni?

17 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Jeżeli pracownik nie zgłosi przed rozpoczęciem pracy, że chce skorzystać z dnia urlopu na żądanie, pracodawca wcale nie ma obowiązku go udzielić. Jeżeli pracownik nie zgłosi przed rozpoczęciem pracy, że chce skorzystać z dnia urlopu na żądanie, pracodawca wcale nie ma obowiązku go udzielić.

Pracownik ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu w zależności od lat doświadczenia i edukacji. Wg Kodeksu Pracy muszą to być całe dni robocze. Jeżeli pracownikowi zależy na kilku godzinach wolnych w trakcie dnia pracy może, za zgodą pracodawcy, skorzystać ze zwolnienia w celu załatwienia spraw prywatnych. W wewnętrznym regulaminie firmy powinno być zapisane czy ten czas trzeba będzie odpracować czy np. zostanie potrącony z wynagrodzenia.



Pracuję w fabryce w systemie czterobrygadowym i ciągu stałym, nasz grafik wygląda, tak: trzy dni pracujemy, następnie trzy dni mamy wolne, dodam też, że jednorazowa zmiana wynosi 12 godzin. Pewnego dnia potrzebowałem wyjść z pracy o cztery godziny szybciej, moje pytanie brzmi czy mógłbym otrzymać urlop na te cztery godziny? Mój kierownik stwierdził, że nie wolno nam rozbijać 12-sto godzinnych dni urlopowych, jaka jest prawda - pyta nasz czytelnik.

Andrzej Fortuna, radca prawny Andrzej Fortuna, radca prawny

Czy mimo przepisów Kodeksu Pracy, Twój pracodawca zgadza się na urlop w mniejszym wymiarze niż cały dzień?

Na pytanie odpowiada Andrzej Fortuna - radca prawny z kancelarii Radcy Prawnego Fortuna.

Stwierdzenie zawarte w przytoczonym przez czytelnika stanie faktycznym, iż "nie wolno rozbijać 12-sto godzinnych dni urlopowych" jest trafne. Dotyczy ono zasady udzielania urlopów przez pracodawcę, tj. reguły, wedle której urlop udzielany jest na cały dzień roboczy pracownika. Art. 1542 par. 1 KP stanowi, że urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Co do zasady więc, pracownikowi nie może zostać udzielony urlop na część dnia pracy.
Jedynie wyjątkowo jest to możliwe w sytuacji, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, w którym ma być udzielony urlop (art. 1542 par. 4 KP).
Należy również zauważyć, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów (art. 163 par. 1 KP). Powyższa zasada dotyczy urlopów wypoczynkowych, nie dotyczy zaś tzw. urlopu na żądanie. Na podstawie art. 1672 KP, pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym; pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Z okoliczności, które czytelnik opisał w swoim zapytaniu wynika, że w określonym przez niego dniu wnioskował on właśnie o tzw. urlop na żądanie. Pracodawca tego urlopu mu jednak nie udzielił, co stanowiło działanie zgodne z prawem - nie tylko dlatego, że nie jest dozwolone co do zasady udzielanie urlopu jedynie na część dnia pracy, ale również z uwagi na fakt, że wniosek pracownika został zgłoszony zbyt późno. Wniosek o udzielenie tzw. urlopu na żądanie powinien być zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, jednak do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15.11.2006 r., I PK 128/06).

Oczywiście, powyższe regulacje nie wykluczają możliwości udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy na załatwienie spraw prywatnych. Co więcej, szczegółowe zasady udzielania takich zwolnień, jak też zasady ich odpracowywania, ewentualnego zmniejszenia wynagrodzenia itp. - bywają przedmiotem regulacji aktów wewnątrzzakładowych (np. Regulaminu pracy). Sama możliwość udzielania takich zwolnień jest wprost przewidziana w art. 151 § 21 KP, który stanowi, że czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych - nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Zatem, nawet w sytuacji, gdy w istocie z przyczyn formalnych, pracownikowi nie mógł być udzielony urlop, to nie było wykluczone skorzystanie przez strony stosunku pracy z instytucji zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Jak stanowi przytoczony wyżej przepis, wskazany jest tu pisemny wniosek pracownika. Niemniej, należy zaznaczyć, że udzielenie zwolnienia od pracy zasadniczo nie ma charakteru roszczeniowego, pracodawca może zatem odmówić udzielenia takiego zwolnienia, mając na uwadze w szczególności własne interesy i niezakłócony rytm pracy. Wówczas oddalenie się pracownika z miejsca pracy może być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie jego podstawowych obowiązków, uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Jednakże, w sytuacjach ewidentnych (np. osobiste tragedie itp.) - odmowa udzielenia zwolnienia może być kwalifikowana jako naruszenie zasad współżycia społecznego i wówczas wobec pracownika nie będzie można w sposób zgodny z prawem wyciągnąć konsekwencji służbowych.

Niezależnie od powyższego, istnieją także przepisy nakazujące zwolnienie pracownika od pracy w szczególnych sytuacjach - głównie chodzi tu o regulacje samego Kodeksu Pracy, ale i rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwienia nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Ogólnikowo można tu wskazać np. na: zwolnienie na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia - (art. 37 KP), zwolnienie na badanie lekarskie związane z ciążą - (art. 185 §2 KP), zwolnienie na okresowe lub kontrolne badania - (art. 229 §2,3 KP), zwolnienie na sprawowanie opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14 - (art. 188 KP), zwolnienia związane z nauką, piastowaniem funkcji społecznych, w celu stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia, jak również zwolnienia związane z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi i osobistymi w życiu pracownika (ww. rozporządzenie).
Kancelaria Radcy Prawnego Fortuna

Miejsca

Opinie (13) 1 zablokowana

  • Kodeks kodeksem, życie życiem... (2)

    Nikt nie chce podpaść pracodawcy jeśli lubi swoją pracę...

    • 19 5

    • jeśli ma kredyt hipoteczny.......

      • 26 0

    • Niewolnictwo ?

      • 20 2

  • 45 minut urlopu dostałam w korporacji

    • 25 2

  • Pracodawcy nagminnie naciągają prawo !!! Ograniczają nam długość i przede wszystkim termin urlopów !!! Taki precedens ma się np. w EDF POLSKA . Czas remontów ,owszem ,tyle ,że wykonywany jest głównie przez firmy obce ,notabene nie wiedzieć czemu . Z punktu widzenia ekonomicznego i wizerunkowego to porażka .

    • 11 3

  • Widac ze prawnik nie ma '' zielonego '' pojecia o zyciu i firmach ! (3)

    Prawnik zawsze widzi '' wszystko piekne , legalne umowy i placony piekny zus , 8 godzin pracy , urlopy , przepisy , usmiechnieta zona i dzieci , zarobki 3000 i wszelkie spelnione standardy oraz zupa regenarycyjna dla pracownika z kielbaska i oplacany przelot przez pracodawce na wakacje pracownicze do Paryza :)). A najlepiej jakby ustawa nakazywala aby kazdy czlowiek mial obowiazek posiadania prawnika i odprowadzal stale oplaty na prawnika w wysokosci skromnych 999 zl :) ..........Wtedy by wszyscy w PL byli tylko juz na urlopie :)

    • 20 5

    • (2)

      Urlop bez problemu, owoce w biurze, przychodzisz kiedy chcesz i wychodzisz kiedy chcesz, do tego kawa z ekspresu, rozpuszczalna, z 6 rodzajów herbat. 8 godzin w pracy to nie pamiętam kiedy byłam.

      Wystarczy się uczyć, ciężko pracować no i chcieć. :)

      • 7 1

      • o ile to ta firma na I, którą znam, niestety, to nie wystarczy...

        • 1 0

      • Tak wygląda życie typowego urzędnika państwowego.

        • 0 1

  • Nad czym tak główkuje ta trójka ze zdjęcia na górze ? (1)

    • 12 0

    • co by tu zrobić, by nie trzeba było nic robić

      • 5 0

  • Praca i urlop

    Każdy boi sie utraty pracy i godzi sie na to co pracodawca każe pracownikowi robic nawet z urlopem związki zawodowe sa partia polityczną a nie organizacja broniąca praw pracownika.Taka smutna refleksja

    • 8 3

  • Pan Duda broni TV Trwam zamiast miejsc pracy ! Nic dziwnego ,że Solidarność każdy "olewa" .Jeszcze trochę to Duda będzie nosił na zmianę Rydzyka i Kaczora na rękach ?

    • 7 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane