• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ma powstać Muzeum Sportu Gdańskiego

jag.
26 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gedania: poseł domaga się wywłaszczenia terenu

Zobacz najważniejsze trofea bokserskiego Zygmunta Chychły, które zaprezentowane zostały w Polsce po raz pierwszy od 1972 roku - złoty medal olimpijski oraz dwa pasy mistrza Europy.



Gedania SA wypracowała porozumienie z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska odnośnie utworzenia przy ul. Kościuszki Muzeum Sportu Gdańskiego. Placówka ma funkcjonować w nowym kompleksie sportowym, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy ruszy jego budowa. - Już 1,5 roku temu złożyliśmy do miasta wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, ale wciąż czekamy na jego rozpatrzenie - mówi Zdzisław Stankiewicz, prezes klubu, który na razie funkcjonuje w siedzibie tymczasowej przy ul. Czarny Dwór. Tam właśnie w piątek, 27 marca o godzinie 11:30 odbędzie się "żywa lekcja historii", którą poprowadzi dr Janusz Trupinda.



Czy Gdańsk powinien mieć Muzeum Sportu?

Gedania opuściła historyczne, klubowe tereny przy ul. Kościuszki jesienią 2012 roku. Poszczególne sekcje usamodzielniły się. Piłkarze otrzymali tereny przy ul. Hallera, wioślarze przystań przy ul. Siennickiej, a siatkarki trenują w szkolnych obiektach na Zaspie, a mecze ligowe rozgrywają m.in. w hali przy ul. Reja.

Klub działa w tymczasowej siedzibie przy ul. Czarny Dwór 12/3. Tam trafiły trofea zdobywane przez sportowców Gedanii, kroniki, fotografie i inne pamiątki związane z historią, datującą się od 1922 roku.

TROFEA ZYGMUNTA CHYCHŁY WRÓCIŁY POD GDAŃSKA PO 42 LATACH

Już przed rokiem Zdzisław Stankiewicz mówił nam, że docelowo te eksponaty mają trafić do muzeum Gedanii, które ma otrzymać imię Zygmunta Chychły, pierwszego polskiego powojennego złotego medalisty igrzysk olimpijskich (Helsinki 1952). Na początku tego roku projekt muzealny zyskał jeszcze większy rozmach.

- Wypracowaliśmy porozumienie z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska odnośnie utworzenia przy ul. Kościuszki Muzeum Sportu Gdańskiego. Gedania udostępni pomieszczenia w kompleksie, który chcemy wybudować na historycznych terenach klubu, a MHMG prowadzić będzie to muzeum i zapewni opiekę merytoryczną tego przedsięwzięcia - informuje prezes Stankiewicz.

Przypomnijmy, że próba uruchomienia takiego muzeum została podjęta już w 1985 roku, a od 1988 do 2008 roku w  baszcie na Podmurzu funkcjonował Oddział, a potem Muzeum Sportu i Turystyki Ziemi Gdańskiej.

Kiedy mogłoby pojawić się nowe muzeum, trudno oszacować. Co prawda w ostatnich latach powstało już wiele koncepcji zabudowy klubowych terenów przy ul. Kościuszki, a pod koniec lutego na Politechnice Gdańskiej rozstrzygnięto studencki konkurs architektoniczny dla tego terenu, to nadal nie wiadomo, kiedy ruszy budowa.

- Już 1,5 roku temu złożyliśmy do miasta wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, ale wciąż czekamy na jego rozpatrzenie - przypomina prezes Stankiewicz.

ZOBACZ, JAK STUDENCI PG CHCIELIBY ZABUDOWAĆ TERENY PRZY UL. KOŚCIUSZKI

Wszystko wskazuje na to, że klub na realizację swoich planów jeszcze poczeka. Pod koniec lutego Emilia Salach z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku powiedziała nam: "w harmonogramie pracy Biura Rozwoju Gdańska na 2015 rok nie ma przystąpienia do zmiany obowiązującego planu miejscowego Wrzeszcz rejon Kościuszki, Chrobrego i al. Legionów z 2009 r. który obejmuje między innymi teren Gedanii".

  • Trofea zdobywane przez sportowców Gedanii przechowywane są obecnie w tymczasowej siedzibie klubu przy ul. Czarny Dwór.
Mimo to klub nie zamierza czekać z założonymi rękoma na decyzje urzędników i stara się promować tak sport, choć na razie głównie w wydaniu młodzieżowych, jak i przypominać o chlubnej historii. W przygotowaniu jest kolejna książka traktująca o dziejach Gedanii, a klub zaprosił jej autora do poprowadzenia kolejnej "żywej lekcji historii". W piątek o godzinie 11:30 uczestniczyć będą w niej uczniowie piątek klasy szkoły podstawowej "Gedanensis".

TUTAJ MOŻESZ ŚLEDZIĆ ZAPISKI NA MARGINESIE KSIĄŻKI

- Ten projekt rozpoczęliśmy przed rokiem. Inauguracyjne spotkanie z tego cyklu łączyło w sobie uroczystość na cześć juniorek, które po raz trzeci z rzędu zdobyły tytuł mistrzyń Polski do lat 19 z lekcją historii, w której uczestniczyły gimazjalistki. Zależy nam, aby młodzież poza zdobywaniem kolejnych sukcesów dla Gedanii znała też historię klubu i osiągnięcia swych poprzedników. W piątek lekcję poprowadzi dr Janusz Trupinda, który przygotowuje książkę o Gedanii - wyjaśnia ideę prezes Stankiewicz.

OSIEM MEDALI W DZIEWIĘĆ LAT, W TYM TRZY OSTATNIE ZŁOTE

Oczywiście klubowe zbiory pucharów i archiwaliów dostępne są dla wszystkich. W celu ich obejrzenia trzeba ustalić termin wizyty wcześniej telefonicznie (58 341 50 77) bądź drogą mai e-mailową (gedania.sa@wp.pl).
jag.

Kluby sportowe

Opinie (33) 8 zablokowanych

  • Nareszcie...

    zNareszcie jakiś dobry pomysł. Klub o wielkich tradycjach i aż serce bolało patrząc co dzieje się teraz na tym terenie.Mam nadzieję,że wzięli się za to ludzie ,którym leży na sercu Gedania i jej wielka historia. Trzymam mocno kciuki, by pomysł można było jak najszybciej zrealizować i życzę bardzo dużo siły pomysłodawcom :) by udało się wszystko zrobić zgodnie z założeniami. Może jeszcze jakieś małe boisko do siatkówki pod chmurką?;) ogromnie cieszy mnie fakt ,że upadł pomysł budowy kolejnego bloku mieszkalnego po niebo. Może choć ten teren Wrzeszcza pozostanie w swoim klasycznym duchu,bo ta dzielnica na to zasługuje.

    • 7 4

  • Tak czy siak - za publiczną kasę.

    Redaktorzy z Trójmiasto.pl powinni trochę weryfikować to, co im ktoś wkłada w uszy. Cwaniaki z Gedanii chcą zrobić skok na kasę w postaci przeznaczenia terenów po (historycznym!) stadionie pod deweloperkę. No i próbują "przekupić" Miasto i opinię publiczną takimi zanętami, jak to muzeum. Jak już plan miejscowy zostanie uchwalony, to okaże się, iż z rozmaitych powodów muzeum nie powstanie, albo będzie wegetować w jakiejś pakamerze w innym miejscu. "Nowa" Gedania - "1922" dostała od miasta hektary przy Hallera za darmo, pobudowała tam obiekty i znowu wyciąga ręce po publiczne pieniądze. Mam nadzieję, że tym razem terenów sprzedać już nie będzie mogła!
    Klub MRKS już się obłowił za sprzedane przy Hallera tory łucznicze i jakoś nie widać, aby powstały za te pieniądze imponujące obiekty przy Marynarki Polskiej. Tak tuczą się rozmaici "działCze" sportowi....

    • 7 4

  • Czterokrotnie w tym artykule padło nazwisko (1)

    prezia Stankiewicza. Dramatyczna postać gdańskiego sportu. Jeszcze próbuje swoje deweloperskie marzenia sfinalizować.

    • 7 6

    • Ździsiobus jedzie

      • 1 3

  • PRECZ ZE stankiewiczem

    Takie .... jak stankiewicz zabijają polskie kluby sprowadzając je do prywatnych mieszkań, nie zapominajmy,że wielki pan "prezes" chciał jeszcze niedawno zrobić osiedle mieszkaniowe z terenu klubu. zdzisiek, wracaj do polmozbytu to twoja epoka i nie lataj za siusiumajtkami z siatkówki

    • 4 4

  • GEDANIA 1922

    Bardzo proszę nie mieszać Gedanii pana Stankiewica z Gedanią 1922 to przez działania tego pana (PRYWATYZACJA TERENU)i wyrzucenie z historycznych terenów sekcji piłki nożnej,zmusiło grupę rodziców do powołania stowarzyszenia Gedania 1922 .Po trzech latach wynajmowania obiektów otrzymaliśmy w użyczenie teren przy Hallera .Jedyne dofinansowanie na budowę obiektów jakie otrzymaliśmy to 1/3 kosztów boiska sztucznego z U Marszałkowskiego,pozostałe koszty będziemy spłacać jeszcze wiele lat. A JESZCZE JEDNO,jedyne co udało się uzyskać od Gedanii SA to dokument że lesteśmy kontynuatorem tradycji GEDANII

    • 8 4

  • Gedania ? A Co to wogóle jest ?

    Piekarnia ?

    • 0 3

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane