• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy sztuka wychodzi do ludzi. Nietypowe galerie

Małgorzata Całka
10 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Wystawa Jarka Kubickiego w Bunkrze. Wystawa Jarka Kubickiego w Bunkrze.

Obecnie galerie sztuki to nie tylko przestrzenie, gdzie prezentuje się dzieła wybranych artystów. Powstają miejsca, w których można obejrzeć ciekawą wystawę, ale przy tym również wypić kawę, spotkać się ze znajomymi czy pójść na imprezę. W Trójmieście istnieje wiele nietypowych przestrzeni wystawienniczych, które łączą galerię sztuki z inną działalnością. Przyjrzyjmy się tym, które działają od niedawna.



Jednym z nowszych, a być może jeszcze mało znanym miejscem jest Galeria Sztuki Park znajdująca się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym zobacz na mapie Gdańska. Miejsce to zaczęło funkcjonować wiosną tego roku.

- Galeria Sztuki Park jest wspólnym projektem Fundacji Wspólnota Gdańska i Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest świetnym przykładem kooperacji organizacji pozarządowej i biznesu, z korzyścią dla obydwu stron i wartością dodaną w postaci promocji sztuki wśród mieszkańców Gdańska, a szczególnie wśród pracowników firm działających na terenie GPN-T. Fundacja Wspólnota Gdańska ma możliwość realizacji swojej misji, GPN-T - dodatkową promocję w środowisku gdańskiej kultury i sztuki - mówi Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska.
Galeria Sztuki Park znajduje się w nowoczesnym biurowcu, przez który na co dzień przewija się wiele osób. Przestrzeń wystawiennicza jest nietypowa, ponieważ z dwóch stron otoczona jest lustrami, co sprawia, że prace tam eksponowane zdają się funkcjonować jeszcze w jakiejś innej, odrealnionej przestrzeni. Obecnie trwa tam dopiero czwarta z rzędu wystawa. Możemy na niej obejrzeć prace Mariusza Otty. Widać w nich fascynację ludzką postacią, która jest jednak odrealniona i rozczłonkowana, szczególnie powielany jest motyw oka. Postacie zdają się funkcjonować na pograniczu jawy i snu. Jest to ekspozycja prezentująca rzeźbę, rysunek i malarstwo, które bardzo dobrze współgrają z zastaną przestrzenią. Dlaczego? Warto przekonać się o tym samemu.

  • Zdjęcie archiwalne, dokumentujące etap remontu w klubokawiarni Dwie Zmiany w 2014 roku.
  • Galeria Sztuki Park znajduje się w nowoczesnym biurowcu Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, przez który na co dzień przewija się wiele osób. Przestrzeń wystawiennicza jest nietypowa, ponieważ z dwóch stron otoczona jest lustrami, co sprawia, że prace tam eksponowane zdają się funkcjonować jeszcze w jakiejś innej odrealnionej przestrzeni.
  • Galeria Sztuki Park znajduje się w nowoczesnym biurowcu Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, przez który na co dzień przewija się wiele osób.
  • Nowa Kolonia jest otwarta praktycznie codziennie, a nie tylko w czasie konkretnych wydarzeń jak to bywało wcześniej, w poprzednim miejscu.
  • Zdjęcie archiwalne, dokumentujące etap remontu w klubokawiarni Dwie Zmiany w 2014 roku.
  • Wystawa Jarka Kubickiego w Bunkrze.
Otwarta w 2013 roku Klubogaleria Bunkier zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku to jednocześnie klub i galeria sztuki. Z zewnątrz zachowany w pierwotnym stanie schron, a w środku nowocześnie i różnorodnie wystylizowane lofty, przemienione na przestrzeń klubową mieszczącą pub i bar. Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale codziennie od godz. 17 można obejrzeć tam prace wybranych artystów.

- Na ostatnim piętrze Bunkra pozostawiliśmy pomieszczenie w takim stanie, w jakim znajdowało się jeszcze za czasów wojny. Postanowiliśmy przeznaczyć je na galerię sztuki, aby promować artystów z Trójmiasta i okolic. Co prawda zdarzają się również wystawy z innych miast, jednak głównie zależy nam na prezentowaniu twórczości artystów lokalnych - mówi Sylwia Pryzińska, współwłaścicielka Bunkra.
W tej chwili eksponowana jest wystawa prac Weroniki Bolek zatytułowana "Panoramy Prawdziwe". Są to obrazy będące subiektywną ilustracją przestrzeni miejskich, między innymi Gdańska. Każdy obraz pokryty jest płatkami prawdziwego złota, miedzi lub cynku. Prace w złotej kolorystyce wyglądają dosyć prowokacyjnie, mocno wyróżniając się na tle szarej, surowej przestrzeni powojennego schronu.

Nowa Kolonia Artystów zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu to nowa, otwarta w lipcu tego roku przestrzeń działającej już od dłuższego czasu fundacji Kolonia Artystów. Słowo "nowa" jest synonimem nowych działań podejmowanych przez Kolonię Artystów w tej lokalizacji. Podstawową różnicą jest fakt, że obecnie Kolonia jest otwarta praktycznie codziennie, a nie tylko w czasie konkretnych wydarzeń, jak to bywało wcześniej.

- Zdecydowaliśmy się na nazwę Nowa Kolonia, ponieważ chcemy zaakcentować nowe możliwości, jakie stwarza nam ta przestrzeń. Po trzytygodniowym remoncie, który został wykonany z własnych środków finansowych i dzięki pracy społecznej i pomocy przyjaciół, artystów, otworzyliśmy to miejsce na sztukę, edukację i muzykę. Znosimy barierę pomiędzy artystą a publicznością. Dzięki otwartości każdego dnia stwarzamy możliwość do obcowania ze sztuką współczesną ludziom, którzy nie stykają się z nią na co dzień. Przygotowaliśmy nowy program warsztatów, wystaw i koncertów, które będą miały formułę krótkich wydarzeń - opowiada Sylwester Gałuszka, prezes Kolonii Artystów.
Aktualnie w Nowej Kolonii ma miejsce projekt "Wieszajmy artystów każdego dnia". Codziennie o 18 odbywa się nowy wernisaż i prezentowana jest kolejna praca wybranego artysty lub artystki. Obecnie od wtorku do soboty możemy przyjść na wernisaż prac Aleksandry Kotarskiej. Następni prezentowani do końca roku twórcy to kolejno: Maciej Salamon, Maciej Pytlak, Maja Zaleska, Marcin Zawicki. Jak zapowiadają pomysłodawcy wystawy, projekt ma charakter badawczy, statystyki uczestnictwa w wernisażach będą zbierane do końca tego roku, po czym nastąpi ich ogłoszenie. Takie prezentowanie sztuki powoduje większą refleksję i skupienie nad konkretnym dziełem, ponieważ mamy świadomość, że dany obraz będziemy mogli obejrzeć tylko przez jeden dzień.

Powstała w zeszłym roku Klubogaleria Dwie Zmiany zobacz na mapie Sopotu w Sopocie bardzo dobrze odnalazła się na mapie artystycznej Trójmiasta i jak na tak młode miejsce, działa bardzo dynamicznie. Zajmując przestrzeń dawnego, legendarnego "Złotego Ula", sama również stała się już miejscem znanym w Sopocie, a przede wszystkim przestrzenią spotkań artystów i pasjonatów sztuki. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, w Dwóch Zmianach odbywa się wiele wystaw, koncertów, warsztatów, a także spotkań artystycznych.

- Nie stworzyliśmy miejsca skończonego. Cały czas się rozwijamy. Wyjątkowe jest to, że jesteśmy Spółdzielnią Socjalną, w naszym przypadku kolektywem złożonym w głównej mierze z artystów. Taka liczba osób decyzyjnych wpływa naturalnie na eklektyczny charakter miejsca. "Dwie Zmiany" łączą w sobie wiele funkcji: galerię, klub muzyczny, gdzie prezentujemy alternatywną scenę elektroniczną, jazzową i gitarową z całego świata, dom kultury, dom sąsiedzki, scenę teatralną, restaurację, kawiarnię i bar. "Dwie Zmiany" przywołują ducha wolności artystycznej, który jest tradycją Sopotu. Chcemy, by to miejsce miało nieskrępowany charakter i było otwarte dla wszystkich grup wiekowych - mówi prezes Dwóch Zmian, Krystian Wołowski.
Najbliższa wystawa w Dwóch Zmianach odbędzie się 28 listopada. Będzie to wernisaż Festiwalu Fotograficznego, podczas którego zaprezentowane zostaną prace 6 uczestników tegorocznej rezydencji Festiwalu Fotograficznego "W ramach Sopotu". Zobaczymy prace: Jacka Poremby, Igora Omuleckiego, Radka Polaka, Szymona Szcześniaka, Szymona Rogińskiego oraz Tomasza Bergmana.

Miejsca

Opinie (8)

  • pozarządowy biznes??? hahaha

    Specjalna strefa to jest biznes jak najbardziej prorządowy a przykładem jest szefująca tej organizacji niejaka .....

    • 6 3

  • Bardzo fajne są te galerie.

    • 6 3

  • Nowy minister kultury wprowadzi tam wystawy

    obrazów tej co bez chłopa dziecko urodziła. Hihi

    • 1 1

  • Kolonia interesu

    Nowa Kolonia to chyba jest świetny biznes. Pan Jurkowski pracuje w Łaźni pewnie ma tam etat a po pracy własny interes. I tu za publiczne i tam za publiczne?

    • 1 2

  • A większość myśli,

    Źe galeria to zakupy zakupy zakupy. Najlepiej na złotą kartę kredytową.

    • 5 0

  • Ludzie i tak będą wyjadać ze śmietnika. Pani Tereska przyniesie herbatkę i co ?
    Ktoś tu chyba zrobił flaszkę i myśli,że jest ok. Jestem za a nawet przeciw tej sytuacji.Niech ktoś tylko coś powie o moim polonezie 1.5 to zablokuje mu płytę główną.

    • 1 0

  • Bo... (1)

    "Wieszajmy artystów każdego dnia" => bo inaczej sami się powieszą.

    • 2 1

    • Największy problem

      Największy problem z galeriami malarstwa to to, że po pierwsze są rozproszone, po drugie zawsze zamknięte gdy akurat ma się czas by coś zobaczyć. No i gdzie?, kiedy? w końcu pójść by zobaczyć coś ciekawego? Po prostu nie wiadomo.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane