Lechia rozbita przez Śląsk w Gdańsku

25 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat)

Sędzia pokazuje czerwoną kartkę Arielowi Borysiukowi, a chwilę później Śląsk poprawił wynik na 2:0. "Wówczas mecz się dla nas praktycznie skończył" - przyznał Tomasz Unton, trener Lechii. Sędzia pokazuje czerwoną kartkę Arielowi Borysiukowi, a chwilę później Śląsk poprawił wynik na 2:0. "Wówczas mecz się dla nas praktycznie skończył" - przyznał Tomasz Unton, trener Lechii.

Piłkarze Lechii przegrali mecz ze Śląskiem Wrocław, zanim on się na dobre rozpoczął. W 11. minucie goście mieli na koncie już dwa gole, a gospodarze musieli sobie radzić bez ukaranego czerwoną kartką Ariela Borysiuka. Równie źle biało-zieloni weszli w drugą połowę, gdy Mateusz Bąk dał się przelobować Flavio Paixao. Portugalczyk ustrzelił hat-tricka, a i przy pierwszej bramce, zapisanej jako samobójcza Tiago Valente, miał on wielki udział. Gdańszczanie przegrali na PGE Arenie aż 1:4 (0:3).

Bąk – Pietrowski, Janicki, Valente, Leković – Borysiuk, Łukasik - Makuszewki, Vranjes, Nazario – Colak
Sędziowie: B.Frankowski (Toruń) oraz Golis, Winkler
Widzów: 13 966
Pawełek - Zieliński, Hołota, Celeban, Paraiba - Danielewicz, Hateley - Pich, Mila, F.Paixao - Machaj
  • 46' Valente Zmiany Bougaidis
  • 61' Vranjes Zmiany Wiśniewski
  • 79' Makuszewski Zmiany Friesenbichler
Zmiany Zmiany
  • 66' Pich Zmiany Dankowski
  • 84' Machaj Zmiany Droppa
  • 88' F.Paixao Zmiany Ostrowski
  • 80' Friesenbichler
Bramki Bramki
  • 6' Valente samobójcza
  • 11' F.Paixao karny
  • 23' F.Paixao
  • 50' F.Paixao
  • 37' Janicki
  • 59' Vranjes
  • 85' Wiśniewski
  • 87' Friesenbichler
Kartki Kartki
  • 14' Dudu
  • 10' Borysiuk

POMECZOWE KOMENTARZE TRENERÓW
Tomasz Unton Tomasz Unton
TOMASZ UNTON (Lechia):
Na pewno nie jest fajnie umówić o meczu, w którym dostaje się u siebie cztery bramki. Co gorsza wszystkie po naszych błędach. Ten mecz skończył się praktycznie około 13 minuty, gdy graliśmy, po czerwonej kartce dla Borysiuka o jednego zawodnika mniej.

Pierwsza bramka nasz błąd, druga rzut karny, trzecia kolejny nasz błąd w defensywie i czwarta - wielbłąd. Przy tak grającej defensywie i takim niezrozumieniu, nie mogliśmy nawet podjąć walki. Od 13 minuty nie można już było się niczego dobrego spodziewać.

Aczkolwiek piłka jest taka nieobliczalna, że mieliśmy sytuacje. Nawet przy 0:3 Paweł odbił przy rzucie wolnym piłkę, a Makuszewski mógł ją dobić do siatki. Były też rogi... Jeżeli strzelilibyśmy szybciej bramkę, to na pewno wiara byłaby w zespole inna. Wiadomo, że jak się samemu nie strzela, a próbuje się atakować, to można dostać kolejne gole.

Zabrakło takiego doświadczenia w tych sytuacjach, które miały miejsce. Przy 0:2 moich chłopaków poniosła ułańska fantazja. Zaczęli w "10" próbować odebrać piłkę na całym boisku. Wiadomo było, że potem zabraknie sił i tak nie można grać w piłkę.

W przerwie próbowaliśmy to poustawiać taktycznie, by grać ciasno, zawężać i pod odbiorze piłki szukać szybkiego kontrataku. Niestety, nie byliśmy w stanie tego zrobić.

CZŁONEK ZARZĄDU LECHII ZOSTAŁ PREZESEM ŚLĄSKA

Tadeusz Pawłowski Tadeusz Pawłowski
TADEUSZ PAWŁOWSKI (Śląsk):
Muszę przyznać, że przed spotkaniem miałem duży nacisk ze strony prezesa klubu, który pracował w Lechii Gdańsk (Paweł Żelem przyp. jag.). Obiecałem mu, że zagramy tutaj dobry mecz.

A tak już na poważnie. To mecz ułożył nam się bardzo dobrze, bo szybko zdobyliśmy prowadzenie. Strzelaliśmy bardzo ładne bramki, po bardzo ładnych kombinacjach, długo utrzymywaliśmy się przy piłce... Tak właśnie zakładaliśmy sobie, że zagramy i to zrealizowaliśmy na boisku.

Robiąc analizę przed występem w Gdańsku, stwierdziliśmy, że tej drużynie trzeba zabrać największy atut, który ma. Jak Lechia sama gra w piłkę, to wychodzi jej to dobrze. Dlatego staraliśmy się, abyśmy to my zdominowali mecz. To nam się udało.

Gratuluję całemu zespołowi. Uważam, że we wszystkich liniach zagraliśmy na równym poziomie. Sam wynik 4:1 na wyjeździe mówi za siebie. Nie często tak się wygrywa. Dlatego bardzo się cieszę ze zwycięstwa. Natomiast nie chciałbym oceniać przeciwnika.

gdańscy szkoleniowcy zdecydowali się zaufać tym samym piłkarzom, którzy tworzyli wejściową "11" w ostatniej kolejce w Warszawie, do "18" wrócił Wiśniewski, a po raz pierwszy w tym sezonie nawet na ławce nie zmieścił się B.Pawłowski
w wyjściowej "11" Śląska dwaj byli piłkarze Lechii: Mila (ŚLĄSK) i Machaj (ŚLĄSK), a na ławce jest jeszcze trzeci - bramkarz W.Pawłowski
Lechia nie wygrała ze Śląskiem od 28 sierpnia 2010 roku, gdy jeszcze przy Traugutta triumfowała 2:0 po golach Wiśniewskiego i Buzały. W 42 meczach między tymi drużynami gdańszczanie wygrali 10 razy, 14 razy zremisowali i 18 przegrali, bilans bramkowy 43:62
mecz przyjaźni na trybunach a zatem kibice gości i gospodarzy przemieszani na trybunach, o oficjalnej frekwencji na PGE Arenie tradycyjnie poinformujemy w przerwie
po piątkowych meczach 13. kolejki na czoło tabeli wysunęła się Wisła, która ma punkt przewagi m.in. nad Śląskiem, w przypadku wygranej w Gdańsku to wrocławianie obejmą przodownictwo, natomiast Lechii 3 punkty dadzą awans na 7. pozycję
chłodno dzisiaj w Gdańsku, temperatura około 5 stopni Celsjusza, miejmy nadzieje, że rozgrzeją nas piłkarskie emocje
piłkarze wychodzą do prezentacji, Lechia w zielonych strojach, Śląsk ubrany na biało
na środku zostają kapitanowie Bąk (LECHIA) i F.Paixao (ŚLĄSK)
drużyny zamieniają się połowami w wyniku losowania kapitanów
mimo że Lechię wspólnie prowadzą Unton i Kalkowski to formalnie pierwszym szkoleniowcem jest Unton i to on właśnie wita się z trenerem Śląska - T.Pawłowskim, co ciekawe w czasach rodziny Kucharów w gdańskim klubie ten szkoleniowiec był kilkakrotnie rozważany jako kandydat na trenera Lechii
1'
od środka rozpoczął Śląsk
1'
z trybun doping dla Lechii
3'
Nazario (LECHIA) odważnie w pojedynku z dwoma rywalami, wywalczył aut
4'
na razie Lechia przy piłce częściej, Śląsk ustawia pressing w okolicach linii środkowej boiska
6'
[0:1] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki. Pierwsza kontra gości. Rozpoczęła się od straty Colaka. W polu karnym Paixao minął Lekovicia. Przy strzale Portugalczyk gości miał szczęście, bo piłka odbiła się od nogi Valente i zmyliła Bąka, wpadając do siatki przy słupku
7'
nie ma ósmego gol w tym sezonie F.Paixao (ŚLĄSK), gol zapisany jako trafienie samobójcze Valente (LECHIA)
9'
odgwizdany faul Makuszewskiego na Dudu na wysokości pola karnego Śląska, skrzydłowy Lechii protestuje, ale decyzja sędziego ostateczna
10'
karny dla Śląska, w polu karnym faulowany Mila (ŚLĄSK)
czerwona kartka
10'
Borysiuk (LECHIA) otrzymał czerwoną kartkę, gdyż to on faulował Milę w polu karnym po spóźnionym wślizgu
11'
[0:2] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki F.Paixao z karnego. Portugalczyk uderzył mocno pod poprzeczkę
13'
Śląsk w ataku, goście szukają kolejnych goli
14'
Żółtą kartką został ukarany Dudu (ŚLĄSK), który faulował Makuszewskiego
kontuzja
14'
ostry faul na skrzydłowym Lechii, Makuszewski wymaga pomocy medycznej
15'
Makuszewski może kontynuować grę
15'
wolny dla Lechii po faulu Celebana (ŚLĄSK) na Colaku (LECHIA), 25 metrów do bramki
16'
strzał Vranjesa (LECHIA) z wolnego w mur
16'
indywidualna akcja Colaka (LECHIA), który walczył z trzema rywalami, gdy wspomógł go Vranjes (LECHIA), skończyło się na rogu
17'
głośne skandowanie "Lechia Gdańsk"
17'
kolejny róg dla Lechii
17'
i po raz trzeci Makuszewski będzie wrzucał z rogu
18'
tym razem Pawełek (ŚLĄSK) piąstkuje po dośrodkowaniu Makuszewskiego z rogu
18'
czwarty róg z rzędu dla Lechii, tym razem jednak z drugiej strony boiska
18'
Pawełek (ŚLĄSK) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu z rogu Nazario (LECHIA)
18'
intensywnie rozgrzewa się Wiśniewski
20'
"Lechia gol" - z trybun
20'
Pawełek (ŚLĄSK) przejął piłkę po indywidualnej akcji i dośrodkowaniu Lekovicia (LECHIA)
21'
Colak (LECHIA) wywalczył róg
21'
Lechia mimo liczebnego osłabienia stara się atakować
22'
bez zagrożenia dla bramki gości po dośrodkowaniu Nazario (LECHIA) z rogu
23'
[0:3] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki F.Paixao. Wydawało się, że Portugalczyk był na spalonym, ale sędzia puścił grę i kapitan gości uderzył z 6. metra nie do obrony. Trzech obrońców Lechii "trzymało linię" około 10-12 metrów od bramki i żaden z nich nie ruszył do rywala. Asystę zaliczył Dudu, który posłał piłkę nad gdańską defensywą
26'
Śląsk jest dzisiaj zabójczo skuteczny, Lechia stara się nawet atakować, ale naraża się przez to na kontry, a pamiętajmy, że gra w "10"
29'
na trybunach doskonała atmosfera, mimo niekorzystnego wyniku gospodarzy, cały czas śpiewy i doping
31'
nie doszła piłka do Colaka (LECHIA) po dośrodkowaniu Lekovicia (LECHIA)
31'
Nazario (LECHIA) faulowany przez Celebana (ŚLĄSK) około 20 metrów od bramki gości
32'
Pawełek (ŚLĄSK) odbił piłkę po strzale z wolnego Nazario (LECHIA), a Hołota (ŚLĄSK) zablokował dobitkę Makuszewskiego, tylko róg
33'
bez zagrożenia dla bramki Śląska po dośrodkowaniu z rogu Nazario (LECHIA)
33'
niecelny strzał Makuszewskiego
35'
Pietrowski (LECHIA) wybił na róg piłkę, przecinając podanie Mili (ŚLĄSK) do Machaja (ŚLĄSK)
35'
Bąk (LECHIA) odbił piłkę po strzale głową Celebana (ŚLĄSK)
36'
niecelny strzał z dystansu Dudu
36'
Colak (LECHIA) po raz kolejny w tym meczu dobrze zasłania piłkę i jest faulowany
36'
Makuszewski zamienił się skrzydłami z Nazario (LECHIA), teraz on operuje na lewej flance
37'
po dośrodkowaniu z wolnego Makuszewskiego zamieszanie pod bramką Śląska, Nazario (LECHIA) nie zdołał strzelić
37'
Żółtą kartką został ukarany Janicki (LECHIA) po faulu na Pichu
38'
to czwarta żółta kartka dla Janickiego (LECHIA) w tym sezonie, w następnej kolejce nie zagra
39'
od kilkunastu minut optyczna przewaga Lechii, są momenty, że Śląsk cofnięty jest całą drużyną na własnej połowie
39'
ostre starcie Łukasika (LECHIA) i Danielewicza (ŚLĄSK), sędzia uznał faul pomocnika gospodarzy
41'
kolejna ofensywna akcja Lekovicia (LECHIA), ale Colak (LECHIA) nie zdołał utrzymać się z piłką w "16"
41'
znów faul na Colaku (LECHIA), ale do bramki około 35 metrów
42'
Vranjes (LECHIA) na spalonym po dośrodkowaniu z wolnego Makuszewskiego
42'
"Lechia" - skandowanie z trybun
44'
zablokowany strzał Machaja (ŚLĄSK), róg dla Śląska
44'
płaska wrzutka Mili (ŚLĄSK) z rogu bez zagrożenia dla Lechii
45'
Bąk (LECHIA) sparował na róg piłkę po mocnym strzale Paixao
45'
znów bez zagrożenia dla Lechii po rogu Mili (ŚLĄSK)
45'
minuta doliczona
45+1
niecelny strzał Zielińskiego (ŚLĄSK), któremu piłkę do strzału na 14. metr wyłożył Paixao
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PRZEGRYWA 0:3
Po pierwszej połowie posiadanie piłki po 50 procent dla obu drużyn, ale wynik jest dla Lechii fatalny. W dodatku gdańszczanie grają w "10" po czerwonej kartce dla Borysiuka (LECHIA). Jeśli za coś można pochwalić biało-zielonych to za to, że próbują grać do przodu, mimo liczebnego osłabienia i kiepskiego wyniku. Gdy po przerwie styl gry się nie zmieni, na PGE Arenie z pewnością gole jeszcze padną.
Oficjalna frekwencja 13 966 kibiców
46'
LECHIA przeprowadza jedną zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Valente, któremu zapisano ostatecznie samobójczego gola, w jego miejsce wchodzi Bougaidis.
46'
łatwy strzał z dystansu po wolnym Vranjesa (LECHIA), piłkę łapie Pawełek (ŚLĄSK)
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia, Śląsk w tym samym składzie co w pierwszej połowie
48'
początek drugiej połowy gra głównie w środku pola
50'
[0:4] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki F.Paixao, który przelobował Bąka. Zderzyli się Leković i Bougaidis, Portugalczyk przejął piłkę około 30 metrów od bramki i przerzucił ją nad zbyt daleko wysuniętym przed linią bramkarzem Lechii
50'
w poprzedniej kolejce Górnik przegrał u siebie z Wisłą 0:5, jeśli Lechia nadal będzie popełniać takie "wielbłądy" w obronie może skończyć jeszcze gorzej
50'
F.Paixao (ŚLĄSK) ma w tym sezonie już 10 goli, w poprzednim sezonie jego brat - Marco strzelił 21 bramek i został wicekrólem strzelców ekstraklasy, obecnie ten napastnik się leczy
53'
zablokowany strzał Picha (ŚLĄSK)
55'
Lechia przypomina teraz boksera, który jest jeszcze zamroczony po kolejnych ciosach rywala, gdańszczanie mają kłopoty, by wymienić kilka składnych podań poza linią środkową
56'
Mila (ŚLĄSK) sfaulowany tuż przed polem karnym Lechii przez Łukasika (LECHIA)
57'
Machaj (ŚLĄSK) z wolnego w mur
kontuzja
57'
trafiony w twarz Colak (LECHIA) po uderzeniu z wolnego Machaja (ŚLĄSK), konieczna pomoc medyczna
58'
gra wznowiona, ale Colak (LECHIA) poza boiskiem, gospodarze w "9"
59'
Żółtą kartką został ukarany Vranjes (LECHIA).
59'
Colak (LECHIA) wrócił na boisko
61'
LECHIA przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Vranjes, w jego miejsce wchodzi Wiśniewski.
62'
na trybunach nadal kibice próbują się bawić, a także dopingować Lechię
63'
zablokowany strzał Makuszewskiego sprzed pola karnego
64'
Bougaidis (LECHIA) faulem powstrzymał Machaja (ŚLĄSK), około 30 metrów do bramki
64'
Hateley (ŚLĄSK) nieznacznie pomylił się po strzale z wolnego
65'
niecelny strzał głową Janickiego (LECHIA) po dośrodkowaniu Lekovicia (LECHIA)
66'
ŚLĄSK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pich, w jego miejsce wchodzi Dankowski.
67'
Wiśniewski (LECHIA) trafił w Nazario (LECHIA) przy wyprowadzeniu piłki z własnej połowy
68'
na dobre spadło tempo tego meczu, Lechia nie potrafi go podkręcić, choćby dlatego, że gra w "10", a Śląsk wyraźnie zadowolony z wyniku, ogranicza się do oczekiwania na kolejne kontry
68'
na spalonym Mila (ŚLĄSK)
70'
Bougaidis (LECHIA) uratował Lechię przed stratą kolejnego gola, z linii bramkowej wybił piłkę po strzale Mili (ŚLĄSK), dobitka Machaja (ŚLĄSK) wysoko nad poprzeczką
71'
"W górę serca..." - z trybun
73'
coraz łatwiej dostaje się pod bramkę Lechii Śląsk, druga akcja z rzędu rozpoczęta przez Dankowskiego (ŚLĄSK), podobnie jak tak przed chwilą
74'
na spalonym Dudu
75'
Paixao nie doszedł do podania Dankowskiego (ŚLĄSK) na linii pola karnego Lechii
76'
Lechia ogranicza się już głównie do przeszkadzania rywalom
77'
rośnie także optyczna przewaga Śląska
77'
Bąk (LECHIA) ubiegł Zielińskiego (ŚLĄSK), do którego starał się dograć Mila (ŚLĄSK)
79'
LECHIA przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Makuszewski, w jego miejsce wchodzi Friesenbichler.
80'
[1:4] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Friesenbichler. Po dwójkowej akcji Łukasika i Friesenbichlera, którzy krótkimi podaniami "rozklepali" defensywę rywali, Austriak uderzył nie do obrony z 11. metra
82'
"Lechijko, nic się nie stało" - skandowanie z trybun
83'
Pawełek (ŚLĄSK) pewnie łapie piłkę po strzale Bougaidisa (LECHIA)
84'
"Wisła Kraków" - skandowanie z trybun
84'
ŚLĄSK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Machaj, w jego miejsce wchodzi Droppa.
84'
trener Pawłowski ma jednak respekt przed Lechią, bo w miejsce napastnika, bo tak był ustawiony w tym meczu Machaj (ŚLĄSK) wprowadził defensywnego pomocnika
85'
Żółtą kartką został ukarany Wiśniewski (LECHIA), który faulował Dankowskiego
86'
Bąk (LECHIA) odbił piłkę po strzale z wolnego Dankowskiego (ŚLĄSK)
87'
kontra Lechii, Wiśniewski (LECHIA) nie zdołał skierować piłki głową w kierunku bramki
87'
Żółtą kartką został ukarany Friesenbichler (LECHIA), który faulował Droppę
88'
ŚLĄSK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza F.Paixao, w jego miejsce wchodzi Ostrowski.
90'
3 minuty doliczone do drugiej połowy