• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odkryłeś już Wyspę Skarbów?

Łukasz Rudziński
22 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Wyspa Skarbów na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się w budynku, gdzie w ubiegłym wieku już w latach 20. prosperował hotel i restauracja. Niektóre ślady przetrwały do dziś. Wyspa Skarbów na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się w budynku, gdzie w ubiegłym wieku już w latach 20. prosperował hotel i restauracja. Niektóre ślady przetrwały do dziś.

- Wielu osobom wydaje się, że skoro znajdujemy się na wyspie, to jest to miejsce odległe i niedostępne. Nieprawda. Wyspa Sobieszewska znajduje się 15 kilometrów od centrum Gdańska, w pół godziny dociera tu autobus, a atrakcji dla dużych i małych starczy na cały dzień. Ci, którzy już do nas dotarli, zawsze wracają - mówi Iwona Kolasińska, szefowa Wyspy Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury.



Iwona Kolasińska tą placówką GAK kieruje od września 2013 roku. Stawia przede wszystkim na integrację lokalnej społeczności i artystów z wyspy oraz działania wykraczające poza budynek Wyspy Skarbów. Iwona Kolasińska tą placówką GAK kieruje od września 2013 roku. Stawia przede wszystkim na integrację lokalnej społeczności i artystów z wyspy oraz działania wykraczające poza budynek Wyspy Skarbów.
Wyspa Skarbów to najmłodszy oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury, założony w 2004 roku. Znajduje się w budynku przy ul. Turystycznej 3 zobacz na mapie Gdańska z początku XX wieku, w którym w okresie międzywojennym mieścił się Hotel Lindenhof (Hotel pod Lipami) oraz Restaurant und Cafe Bohnsack - po tych czasach częściowo zachował się napis na murach budynku. Później mieściła się w nim m.in. szkoła podstawowa, przedszkole, Gromadzka Rada Narodowa oraz biblioteka. Przeszło dekadę działa tu dom kultury.

- Naszym mottem jest "kreatywny relaks i wolność tworzenia", a więc i otwarcia na różne dziedziny sztuki. Zaczynamy od jednoczenia środowiska i przyzwyczajania do budowania lokalnej estetyki. Nawiązaliśmy współpracę z wieloma instytucjami, zebraliśmy wiadomości o artystach z Wyspy Sobieszewskiej - można je znaleźć na naszej stronie internetowej. Przede wszystkim jednak zależy nam na świadomości, że tu, na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się Wyspa Skarbów i na tym, by ludzie przekonali się, jakie skarby tu trzymamy - śmieje się Iwona Kolasińska, która Wyspę Skarbów prowadzi od półtora roku.

Faktycznie, Wyspa Sobieszewska to nie tylko dwa rezerwaty przyrody - Mewia Łacha w Świbnie i Ptasi Raj na Górkach Wschodnich - i plaża. Znajdziemy tu również zespół śluz w Przegalinie, letnią rezydencję Alberta Forstera w Orlinkach oraz Kamienną Groblę w Górkach Wschodnich, które znalazły się, wraz z placówką Wyspa Skarbów, m.in. w kryminale Sebastiana Miernickiego "Pan Samochodzik i Wyspa Sobieszewska", będącej kontynuacją serii kryminałów Zbigniewa Nienackiego. Na bazie miejsc, które znalazły się w książce, odbędą się spacery po Wyspie Sobieszewskiej, zorganizowane przez Wyspę Skarbów na obchody Europejskiej Nocy Muzeów, wypadającej w tym roku 16 maja. Przygotowana zostanie też na tę okazję specjalna mapa-spacerownik, gdzie znajdą się miejsca, w których pojawiały się postaci z książki. Także z okazji Nocy Muzeów, tyle że o godz. 21, odbędą się otwarte warsztaty "Łowienie dźwięków Wyspy" przez Krzysztofa Topolskiego aka Arszyn - będą to dźwiękowe warsztaty, dzięki którym powstanie "Dźwiękowa mapa wyspy".

Na terenie Wyspy Skarbów obejrzeć można zbiory minimuzeum, czyli Izby Pamięci Wincentego Pola, gdzie poznać można kolekcję dokumentów na temat badacza, dziewiętnastowieczne sprzęty czy poświęcone geografowi prace artystów z całego świata. Na terenie Wyspy Skarbów obejrzeć można zbiory minimuzeum, czyli Izby Pamięci Wincentego Pola, gdzie poznać można kolekcję dokumentów na temat badacza, dziewiętnastowieczne sprzęty czy poświęcone geografowi prace artystów z całego świata.
Warto jednak zatrzymać się na dłużej przy samej Wyspie Skarbów, nie tylko z okazji Nocy Muzeów.

- Tak naprawdę pełnimy trzy funkcję - domu kultury, galerii oraz minimuzeum, jak nazywamy Izbę Pamięci Wincentego Pola, którą opiekuje się Paweł Jarczewski. Chcemy zainteresować tym miejscem, a mieszkańców wyspy utwierdzić w przekonaniu, w jak niezwykłym miejscu mieszkają. Przy współpracy z innymi instytucjami udaje nam się zorganizować po kilka wydarzeń miesięcznie. Dzięki temu każdy, kto do nas zajrzy i zaplanuje sobie popołudnie na Wyspie Sobieszewskiej, znajdzie tu coś dla siebie - zapewnia Iwona Kolasińska.

Niedługo zacznie się sezon turystyczny, w którym pojawi się sporo imprez w plenerze. Na jego inaugurację 31 maja zaplanowano Karnawał Latawców - Fruwające Ryby, podczas którego odbędzie się finał konkursu latawców, skierowany do mieszkańców wyspy oraz otwarty pokaz latawców na plaży. W każdym miesiącu w niedzielne południe organizowany jest teatrzyk dla dzieci, który stanowi dobrą okazję do zajrzenia np. do Izby Pamięci Wincentego Pola, gdzie prezentowane są także prace konkursowe projektu "Ex Libris", nadsyłane z całego świata, m.in. z tak odległych miejsc jak Chiny, Brazylia, Urugwaj czy Argentyna.

- Historię obiektu kontynuujemy poprzez Izbę Pamięci Wincentego Pola, patrioty, pisarza i ojca polskiej geografii. Od 2004 roku, kiedy GAK przejął opiekę nad budynkiem na Wyspie Sobieszewskiej, staramy się nie tylko przypominać o Wincentym Polu, ale też nawiązywać do tradycji Żuław Wiślanych i samej Wyspy Sobieszewskiej. Muzeum jest czynne w godzinach otwarcia placówki GAK-u, ale najlepiej przyjechać w weekendy w godzinach 11-14, ewentualnie w poniedziałek czy wtorek. Grupy zorganizowane mogą się umawiać indywidualnie - mówi Paweł Jarczewski.

Wizyta na Wyspie Sobieszewskiej to świetny pomysł na leniwe, weekendowe popołudnie z wizytą w Wyspie Skarbów - najmłodszej placówce Gdańskiego Archipelagu Kultury. Wizyta na Wyspie Sobieszewskiej to świetny pomysł na leniwe, weekendowe popołudnie z wizytą w Wyspie Skarbów - najmłodszej placówce Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Wyspa Skarbów, choćby z racji swojego usytuowania, angażuje się w akcje ekologiczne. Taka będzie zorganizowana przez Wyspę Skarbów i Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Parku Reagana 23 maja akcja plenerowa "Bioróżnorodność", wyjaśniająca, czym ona jest i dlaczego jest ważna. 14 czerwca nastąpi otwarcie kolejnej wystawy poświęconej twórczości Wincentego Pola. W każdą sobotę lipca (4, 11, 18, 25.07 o godz. 12) zorganizowane będą "Spotkania z przyrodą i historią Wyspy Sobieszewskiej". Oczywiście główną imprezą Wyspy Skarbów jest Festiwal Instalacji Lirycznych - Liryka dla dzieci (8-9 sierpnia), który opierać się ma na zabawie słowem, ale też prezentować poważne instalacje liryczne dla całych rodzin. Na niej też poznamy kilkumiesięczne efekty prac dźwiękowych Krzysztofa Topolskiego "Arszyna" w formie spaceru oraz publikacji "Dźwiękowej mapy wyspy" na stronie internetowej.

- Wielu osobom wydaje się, że skoro znajdujemy się na wyspie, to jest to miejsce odległe i niedostępne. Nieprawda. Wyspa Sobieszewska znajduje się 15 kilometrów od centrum Gdańska, w pół godziny dociera tu autobus, a atrakcji dla dużych i małych starczy na cały dzień. Ci, którzy już do nas dotarli, zawsze wracają - kończy Iwona Kolasińska.

Miejsca

Opinie (11)

  • Fajnie :-)

    • 10 0

  • A hałda nie odstrasza? (1)

    • 3 9

    • Nie odstrasza, zarosła zielenią. Już nie przypomina wiecznych śniegów Kilimandżaro... :-)

      • 4 1

  • Super miejsce (Wyspa Sobieszewska i Wyspa Skarbów). Warto zajrzeć.

    • 14 3

  • Kibicuję temu miejscu.

    • 10 1

  • (1)

    A może tak Panie Łukaszu jakiś artykuł o planowanej budowie mostu na wyspę.
    Już dawno po wyborach, warto przypomnieć ten drażliwy temat .

    • 8 0

    • most

      Ścieżki rowerowej żeby z przejazdowa mozna bylo bezpiecznie dojechać nie mogą zrobić a tobie się most marzy

      • 0 0

  • Urokliwe miejsce...

    Szczęśliwie oddalone on miejskiego zgiełku. Wyspa Skarbów mogłaby wzorem Biskupiej Górki, Dolnego Miasta oraz Nowego Portu, zorganizować spotkania lokalnych przewodników i przewodniczek, bądź w jakiejkolwiek innej formie przybliżyć historię wyspy.

    • 4 0

  • Grobla

    Ktoś rozebrał groblę. Pewnie ornitolodzy.

    • 2 0

  • Tia (1)

    Szkoda jedynie, że obecna "szefowa" wyspy skarbów ma tak kolczasty charakter, że coraz więcej osób, które od lat współpracowały z placówką, z tej współpracy zwyczajnie rezygnuje. P. Iwona skutecznie zniechęca do odwiedzania placówki miejscowych, czyniąc ją na pokaz.

    • 3 2

    • Hahaaa a nie wprost przeciwnie ?

      A Kto konkretnie zrezygnował z wspolpracy? Chyba tylko pijca Sprzataczka... ;)

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane