• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomóż tym, którzy pomagają. W Trójmieście zakwitną Pola Nadziei

Katarzyna Moritz
24 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Żonkile, symbol nadziei i niesienia pomocy nieuleczalnie chorym. Żonkile, symbol nadziei i niesienia pomocy nieuleczalnie chorym.

Jak bardzo potrzebne są takie wydarzenia, jak Pola Nadziei, doskonale wiedzą trójmiejskie hospicja, które są przykładem cudu gospodarczego, bo od sześciu lat dostają od NFZ stawki tej samej wysokości. W sobotę i niedzielę będzie można wspomóc te placówki i ich nieuleczalnie chorych podopiecznych.



Czy wspomagasz hospicja w ramach Pól Nadziei?

Trójmiejskie i pomorskie hospicja po raz kolejny zjednoczą się w imieniu swoich podopiecznych. 25 i 26 kwietnia odbędą się Pola Nadziei. Znakiem rozpoznawczym akcji są wolontariusze, którzy będą zbierali do puszek pieniądze na rzecz podopiecznych hospicjów, wręczając w zamian żonkile - symbolizujące nadzieję i solidarność z osobami u kresu życia.

Jak bardzo potrzebne są wydarzenia i zbieranie datków w ramach Pól Nadziei?

- Opieka hospicyjna w Polsce jest niedofinansowana. NFZ pokrywa około 60 proc. naszych potrzeb i tak naprawdę pieniądze, które otrzymujemy od ludzi, od osób dobrego serca, czy od instytucji, pozwalają nam na funkcjonowanie i tylko dzięki temu możemy przetrwać - wyjaśnia Bogna Kozłowska, wicedyrektor z Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku. - Akcja walczy też ze stereotypami, pokazuje, że hospicjum to też życie, i mimo tego, że pomagamy, sami potrzebujemy pomocy.

Pola Nadziei są potrzebne nie tyko po to, by zebrać pieniądze, ale także by uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby osób nieuleczalnie chorych i umierających.

- Hospicja są też przykładem cudu gospodarczego, ponieważ stawka, którą otrzymujemy za dzień opieki, czyli 42 zł, nie zmienia się od 2009 roku. Z niej musimy pokryć koszty leków, transportu pacjenta, sprzętu medycznego, wynagrodzenie lekarza, pielęgniarki, psychologa. Tymczasem przez te lata zmieniły się choćby ceny paliwa, a my nadal funkcjonujemy i pomagamy, nie tylko tym, których mamy zakontraktowanych z NFZ - tłumaczy Kozłowska.

W gdańskim hospicjum objętych opieką domową jest 100 pacjentów. NFZ finansuje opiekę 61 pacjentów, reszta są to osoby ponad limit, a nie można było im odmówić pomocy, ponieważ im medycyna powiedziała już "dziękuję".

Hospicjum im. ks. Dudkiewicza prowadzi opiekę w pięciu różnych formach. Opieka stacjonarna dla ponad 30 osób z chorobą nowotworową, hospicjum domowe dla 61 osób, jest też kolejka oczekujących. Ponadto jest hospicjum dziecięce z grupą ponad 30 osób, poradnia medycyny paliatywnej oraz hospicyjna opieka perinatalna skierowaną do osób, które spodziewają się narodzin dziecka, o którym wiadomo już, że jest nieuleczalnie chore. Tej ostatniej formy opieki państwo w ogóle nie finansuje.

Kolejny finał Pól Nadziei, poza hospicjum im. ks. Dutkiewicza, przygotowały też hospicja św. Józefa w Sopocie, św. Wawrzyńca w Gdyni, św. Faustyny w Sopocie, św. O. Pio w Pucku oraz Fundacja Hospicyjna i Caritas Archidiecezji Gdańsk. Organizatorzy przygotowali w związku z tym szereg wydarzeń.

Już w sobotę 25 kwietnia w Gdańsku, w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej z Przychodnią w Gdańsku Oliwie (ul. Polanki 117 zobacz na mapie Gdańska), w godz. 9-13 zorganizowany zostanie dzień bezpłatnego poradnictwa medycznego. Konsultacji udzielać m.in. będą: onkolog, chirurg, urolog, ortopeda, radiolog, kardiolog i laryngolog.

Główne imprezy w Gdańsku odbędą się w niedzielę 26 kwietnia. Na Targu Węglowym zobacz na mapie Gdańska, w godzinach od 10 do 17, będzie można zobaczyć zabytkowe samochody, wozy bojowe, sprzęt wojskowy, symulatory wypadków, a na żonkilowej scenie odbędą się koncerty zespołów "Anytime" i "Funkloopy" oraz Przemka Radziszewskiego i Pawła BIBY Binkiewicza - uczestnika "X Faktora".

O godzinie 11:30 spod Złotej Bramy wyruszy Żonkilowy Korowód, czyli przemarsz będący wyrazem solidarności z osobami u kresu życia. Swój udział zapowiedziały reprezentacyjne orkiestry wojskowe i grupa bębniarska "Rodrigez i Przyjaciele". Jak każe tradycja, nadarzy się okazja do wspólnego zatańczenia zumby, poprowadzonej przez tancerzy ze Studia Tańca TOPdance i podziwiania Smoczych Łodzi na Motławie, a tegoroczną niespodzianką organizatorów będzie możliwość zwiedzania żaglowca "Generał Zaruski".

W Sopocie Pola Nadziei rozpoczną się o godz. 13 żonkilowym pochodem ul. Monte Cassino zobacz na mapie Sopotu (od kościoła św. Jerzego do Skweru Kuracyjnego. Tam na scenie wystąpią m.in.: zespół bębniarski "Kukakike", Chór Sceny Muzycznej Gdańsk oraz Zespół Pieśni i Tańca UG "Jantar".

Gdynia zaprasza w kilka miejsc. W godzinach od 11 do 15 w okolicach Skweru Arki Gdynia i Bulwaru Nadmorskiego zobacz na mapie Gdyni, gdzie po przemarszu żonkilowej parady (od 11:30) w godzinach od 12 do 15 odbędzie się Festyn Rodzinny, a także na koncerty do Centrum Kultury i Rozrywki Waterfront i Centrum Riwiera.

Ubiegłoroczna edycja Pól Nadziei.

Wydarzenia

Pola Nadziei na Pomorzu 2015

festyn, imprezy i akcje charytatywne

Zobacz także

Opinie (55) 4 zablokowane

  • To jest najlepszy przykład jak rząd dba o ludzi, czyli wcale!! (7)

    Trzeba żebrać o kasę na ludzi chorych, bo ekipa donaldo kopaczowa ma to gdzieś! Ale na luksusy dla siebie to mają!! Po to płacimy największe podatki w Europie by to państwo utrzymywało te hospicja i to bez żadnej łaski.

    • 42 10

    • Na całym świecie tak jest, nawet tam gdzie pńastwo jest bardzo socjalne.

      Czemu? Bo urzędnicy nigdy dobrze nie rozdysponują środków na potrzebujących, nawet jeżeli mają ich naprawdę dużo. W rezultacie prywatne fundacje z reguły działają sprawniej.

      Problemem są oczywiście te podatki, gdyby całą kasę, którą płacimy w podatkach na socjal, i utrzymanie kadry urzędniczej zajmującej się tym socjalem przeznaczyć na pomoc bardziej bezpośrednią (tj. ja sam dysponuję tymi pieniędzmi przeznaczając je obowiązkowo na dobroczynność wedle własnego uznania) to zapewne problemów byłoby o połowę mniej, jak nie lepiej. Bo teraz państwo zabiera mi np. 1000zł na biedne dziecko. Stówkę zgarniają urzędy skarbowe i inne instytucje przekazujące 900zł do właściwego urzędu. Kolejna 100zł bierze osoba odpowiedzialne za poszukiwanie tych biednych dzieci. Kolejną weryfikująca czy tamta podjęła właściwą decyzję, kolejna na utrzymanie całego tego urzędu od tego w ogólności, piątą osoba dostarczająca tą stówkę, a ostatnią rozliczająca cały proces. W rezultacie do celu docierają pewnie ze 4.

      • 6 0

    • Najbardziej burzą się ci i politycznie to wykorzystują

      osoby ,które nigdy nikomu nie pomogły .

      • 2 5

    • (1)

      KAŻDY rząd do tej pory niestety "pomagał" tak samo

      • 6 1

      • Dlatego nie popierajmy ich.

        • 0 0

    • (2)

      Nigdzie państwo nie utrzymuje niestety hospicjum. Nasze NFZ daje na około 40% potrzeb.

      • 1 4

      • Za mało. Zdecydowanie.

        • 2 1

      • Kłamiesz !!! A kto kłamie ten kradnie i pije!

        Ile jest hospicjów w Polsce?

        W 2008 r. w Polsce działało 349 publicznych (państwowych, samorządowych) i niepublicznych (prowadzonych przez stowarzyszenia, fundacje, stowarzyszenia zakonne, Caritas) zakładów opieki paliatywnohospicyjnej. Oprócz tego w naszym kraju funkcjonują nieliczne (i nie policzone) komercyjne ośrodki paliatywno-hospicyjne. Publiczne i niepubliczne zakłady opieki paliatywno-hospicyjnej w Polsce to:
        - 154 poradnie medycyny paliatywnej (w tym 53 niepubliczne),
        - 284 hospicja domowe (w tym 121 niepublicznych),
        - 76 oddziałów medycyny paliatywnej w szpitalach
        - 63 hospicja stacjonarne (w tym 34 niepubliczne)
        - 42 zespoły opieki domowej dla dzieci
        (dane na podstawie raportu prof. dr hab. Krystyny de Walden-Gałuszko)

        Powyższe zestawienie nie uwzględnia nielicznych komercyjnych zakładów opieki paliatywno-hospicyjnej.

        140 hospicjów prowadzone jest przez organizacje pozarządowe:
        - 21 hospicjów prowadzi Kościół Katolicki,
        - 25 hospicjów prowadzi Caritas,
        - 94 hospicjów prowadzą organizacje świeckie.

        Większość z stowarzyszeń hospicyjnych (112 ze 140) powołała i zarejestrowała dla prowadzenia opieki hospicyjnej niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej (NZOZ). Orientacyjna liczba łóżek w pozarządowych i non-profitowych hospicjach stacjonarnych wynosi 520.

        (opracowanie przygotowane przez dr Jolantę Stokłosę, prezes Forum Hospicjów Polskich)

        • 0 0

  • Wyślij sms, daj tu, daj tam. (1)

    Ci którzy podróżują za darmo i jedzą jedną kolacyjkę za kilkaset złotych niech pomyślą, bo za to biorą pensję, gdzie dać, ile dać i na co dać.

    • 32 5

    • racja ale te kolacyjki to kosztują po kilka tysiecy jak to udowodniła pani minister taki klimat

      a teraz w nagrode poleciała do Brukseli ,bo im bardziej skompromitowany POlityk tym wiekszy awans jak Kopaczowa

      • 16 2

  • Przybliżcie wszystkie hospicja z naszej okolicy (1)

    Jest ich trochę więcej niż jedno a ta informacja może się niektórym osobom przydać.

    • 21 0

    • Jest ich trochę?

      A no więcej niż jedno bo w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

      • 8 0

  • Najsztub przekazał wygraną w programie "Ugotowani" na hospicjum... (5)

    Ale dla psów... Zwierząt żal, ale ludziom bardziej by się przydały te pieniądze.

    • 17 14

    • świat stoi na głowie (2)

      pies ważniejszy od człowieka.
      przykre.

      • 11 16

      • Ło!

        Ty to psa trzymasz w starej beczce po oleju na krótkim łańcuchu, jeść nie dajesz bo i po co?

        • 6 4

      • czemu nie podpisałeś się ,żeś burak

        bo tylko buraki wiejskie mają takie poglądy.

        • 5 2

    • Jedno nie wyklucza drugiego...

      Nie wiem skąd się bierze pogląd, że jeżeli ktoś pomaga zwierzętom to nie pomaga ludziom. Idąc tym tokiem rozumowania, odmawiajmy sobie przyjemności, bo przecież można te pieniądze przekazać na chorych, to im się te pieniądze bardziej przydadzą. Jestem jak najbardziej za przekazywaniem pieniędzy na hospicja i inne cele charytatywne, ale kurcze, to na co ktoś wydaje pieniądze to jego prywatna sprawa. Śmiem też twierdzić, że pieniędzy na opiekę dla osób chorych na raka brakuje, nie dlatego, że niektórzy przekazują pieniądze na pomoc zwierzętom, a z zupełnie innych przyczyn...

      • 11 2

    • Nie Twoje pieniądze więc nimi nie dysponuj.

      A ty kogo wsparłaś, nikogo ,ani biednego dziecka ,ani psa, więc milcz ,bo to wstyd.

      • 7 2

  • Od sześciu lat stawki od NFZ tej samej wysokości. (1)

    W tym samym czasie inflacja rosła kilka razy.

    • 16 3

    • ale zadto podniesli progi bezkarnosci dla złodziejów z 200zł na 1000zł!!

      to samo ze stawką wolną od podatku od 8lat taka sama.
      w tym samym czasie diety da posłów wzrosły 10 krotnie!!

      • 6 0

  • "nie, to państwo powinno im pomagać" (4)

    Wystarczy że na swojej piersi Państwo hoduje watykańską pijawkę.
    Od pomagania jest kuria i Caritas.
    Ciągle "daj i daj". Prośby swe kierujcie do Watykanu.

    • 10 9

    • Rządzą partie "polskość to nienormalność", bo polskojęzyczne media ogłupiły tak wielu (3)

      Co jest charakterystycznego w tym stwierdzeniu poganina? Stwierdza on, że "od pomagania" nie jestem ja, niech sobie "pomagają" jacyś inni.

      Teoretycznie obowiązek zajmowania się osobami chorymi spoczywa na państwie, ale jak powszechnie wiadomo, nasze państwo jest tylko teoretyczne.

      • 2 1

      • Zaraz,zaraz (2)

        Jeżeli kościół bierze się za pomaganie i dostaje na ten cel od państwa pieniądze.
        To nie widzę innego wyjścia,niech też pomaga finansowo albo zrezygnuje.

        • 0 2

        • Najtrudniej jest odnieść się do stwierdzeń absurdalnych (1)

          • 0 1

          • "Absurdalne"

            To było i jest trwanie konkordatu w Polsce.

            • 0 0

  • PYTANIE (10)

    W tej chwili przed hospicjum dziecięcym w Gdyni stoi SZEŚĆ służbowych aut osobowych.
    To jest przesada.
    Ja chętnie wspieram dzieło hospicyjne, ale sześć służbówek, kto je utrzymuje?

    • 14 17

    • dostali je za darmo (6)

      i może po prostu służą do dojazdu do chorych. Z prawie każdym darmozjadem u władzy jeździ kilka samochodów i ochrona, a tak naprawdę gdyby robili dla tego kraju coś dobrego to nie musiałoby być takich akcji i nie musielibyśmy się zastanawiać skąd hospicjum ma na utrzymanie 6 tanich aut. Dla mnie za to co robią dla ludzi chorych i ich rodzin powinni im podstawić najnowsze mercedesy:)

      • 17 5

      • .

        Niestety, nie!

        • 2 2

      • "Za darmo to boli gardło" (4)

        Dlaczego kościółek nie płaci podatków?

        • 0 2

        • Kościół to wierni. (1)

          A oni płacą i PIT i VAT. Ponadto księża jeszcze też płacą podatek dochodowy. od ilości parafian (nawet tych niewierzących)

          • 3 1

          • Litości...

            Vat płaci nawet bezdomny.

            • 3 1

        • (1)

          "kościółek" też płaci podatki, choć to "też" to do końca nie wiem... gminy żydowskie płacą?

          • 0 1

          • Nie wiem nic na tema gmin żydowskich

            Wiem jednak że kościółek nie płaci a jeśli ktoś przez pomyłkę domaga się zapłaty, na ten tychmiast jest sprawa umarzana.

            • 0 0

    • (2)

      oni (wolontariusze) jeżdżą do chorych ludzi w hospicjach stacjonarnych (domach) - żałujesz im samochodów?

      • 16 3

      • PYTANIE-ODPOWIEDŹ

        To nie jest przesada, niedorzeczne jest natomiast zadawanie tak głupich pytań.
        Hospicjum domowe ma to do siebie, że personel musi dojechać do domów pacjentów.

        • 13 2

      • .

        Pytałem, nie jeżdżą!

        • 3 6

  • W hospicjach jest za dużo pasożytów ,dlatego ich utrzymanie (2)

    tak dużo kosztuje ,oczywiście tak nie sądzę o wolontariuszach.

    • 7 14

    • (1)

      po twoim komentarzu widać że nigdy w hospicjum nie byłeś !!!

      • 2 1

      • @nh to prawda

        Hospicja pod rządami kościoła działają identycznie jak administracja państwowa.
        Zatrudniają swoich, ale i tak kościół większość pieniędzy przeznacza na własne potrzeby.

        • 0 0

  • hospicja - największe przekręty (3)

    Owsiak bis...

    • 5 22

    • (1)

      I to jest właśnie sposób myślenia gdyńskiego PiS'u.

      Nigdy nikt z tej bandy popaprańców nie kwestuje na rzecz hospicjum. Porażka :(

      • 8 1

      • Bo oni nie robią nic dobrego, tylko obrażają innych.

        • 6 0

    • Z przekrętami mi się kojarzy rząd PO - PSL, a Tobie hospicja?
      Hospicja mi się kojarzą nade wszystko z cierpieniem i śmiercią.

      • 8 0

  • ?

    Niewiedzialam ze takie cos jest od panstwa na pomoc niema.co liczyc moja mama tez jest umierajaca cos tym ludzia trzeba dac

    • 4 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane