• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do notariusza. Uwaga na darowiznę obciążoną kredytem

3 maja 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Jeśli przyjmujesz od bliskiej osoby darowiznę obciążoną kredytem, to musisz się liczyć, że raty trzeba będzie spłacać. Jeśli przyjmujesz od bliskiej osoby darowiznę obciążoną kredytem, to musisz się liczyć, że raty trzeba będzie spłacać.

Znaczna część nieruchomości w całości lub częściowo zakupowana jest na kredyt. Jeśli właściciel chce przekazać taką nieruchomość w darowiźnie musi brać pod uwagę, że jeśli raty kredytu nie będą spłacane, to może dojść do egzekucji należności.



Czy znasz kogoś, kogo nieruchomość została sprzedana przez komornika?

- Mój syn, który nie posiada własnej rodziny, zamierza mi przekazać w formie darowizny dom obciążony kredytem hipotecznym. Nie wiem, czy gdyby w przyszłości okazało się, że orzeczeniem sądu miałyby zostać zabezpieczone roszczenia jakiegoś wierzyciela mojego syna, to czy otrzymany od niego majątek, czyli właśnie dom, podlegałby egzekucji? - zastanawia się nasza czytelniczka, pani Milena. - A jeśli tak, to czy tej egzekucji podlegałby tylko dom czy również nasz, wypracowany z mężem przez 38 lat wspólnego życia, majątek? Nie wiem, jaką decyzję podjąć.                                                                                     
Odpowiada Aleksandra Frąckowska, notariusz w Gdańsku

Słusznie przyjmuje pani, że hipoteka wpisana w księdze wieczystej może w przyszłości oznaczać prowadzenie egzekucji z nieruchomości.

Zgodnie z art. 65 ust 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece "w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości" (hipoteka).

Przepis ten oznacza, że wierzyciel hipoteczny (w tym przypadku jest nim bank, który udzielił synowi kredytu) ma prawo wyegzekwować swoje należności z obciążonego przedmiotu (domu) bez względu na to, kto jest w danej chwili jego właścicielem i w jaki sposób nastąpiło nabycie. Oczywiście sytuacja taka mogłaby mieć miejsce tylko wówczas, gdyby syn nie spłacał kredytu, a bank skierował sprawę na drogę egzekucji. Należy zatem wziąć pod uwagę, że jeśli syn daruje pani nieruchomość obciążoną hipoteką na rzecz banku, a następnie przestanie płacić raty kredytu, darowany dom może zostać zajęty przez komornika, a następnie zlicytowany. Z uzyskanej na licytacji kwoty komornik spłaci wierzytelności banku oraz pokryje koszty egzekucji. Proszę jednak zwrócić uwagę, że mówimy tylko o egzekucji prowadzonej przez wpisanego już w księdze wieczystej wierzyciela. Gdyby syn zaciągnął po zawarciu z panią umowy darowizny nowy dług, a następnie go nie spłacił, wówczas nowy wierzyciel syna nie mógłby już domagać się zaspokojenia z nieruchomości, którą pani otrzymała.

Nie ma też podstaw do obaw, że prowadzona z darowanego domu egzekucja mogłaby objąć inne należące do pani lub do pani męża przedmioty. Przyjmując bowiem od syna darowiznę domu staje się pani jedynie dłużnikiem rzeczowym wierzyciela hipotecznego (banku), który odpowiada za zobowiązania z obciążonego przedmiotu, a nie dłużnikiem osobistym, który odpowiada wobec wierzyciela całym swoim majątkiem. Warunkiem takiej ograniczonej odpowiedzialności jest to, że przyjmując od syna darowiznę nie złoży pani jednocześnie oświadczenia, że zobowiązuje się pani spłacić dług syna wobec banku na innej podstawie, na przykład jako poręczyciel.
Pytanie do notariusza Pytanie do notariusza

Zamierzasz kupić lub sprzedać nieruchomość, wydzielić jej część, dokonać darowizny lub spisać testament, ale masz wątpliwości co do związanych z tym formalności? Prześlij swoje pytania mailem: notariusz@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą notariusze z Izby Notarialnej w Gdańsku. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Dom portalu Trojmiasto.pl.

Opinie (4)

  • Artykul zawiera bledy (1)

    Panstwa artykul zawiera bledy a dokladnie pewne rzeczy nie sa dosuc jasno wyjasnione co w przyszlosci moze przyniesc powazne nieprzyjemnosci dluznikowi hipoteczbemu:
    1. Kto jest obciazony kosztami postepowania, czyz nie dluznik hipoteczny?
    2. Trzeba bardzo pilnowac tresci orzeczenia, a dokadniej punktu w wyroku, ze w razie egzekucji dluznik moze powolywac na ograniczenie do wartosci nieruchomosci i tejze nieruchomosci. W przypadku braku takiego ograniczenia (co sie sadom czasem zdarza) sytuacja moze byc duzym problemem. Komentarze na przyszlosc bierzcie od profesjonalnych pelnomocnikow, a nie urzednikow (za takich uwazam notariuszy)

    • 12 5

    • po co hejt

      Artykuł ma charakter popularyzatorski.
      Nie mam w nim kwestii szczegółowych ale błędów też nie ma.
      Jak ktoś nie ma o co się czepiać tylko się nudzi to potem tak hejtuje....

      • 0 1

  • Kredyt hipoteczny zabezpieczony całym majątkiem dłużnika w PL (zastawiona nieruchomość plus majątek własny ponad tą kwotę) to patologia polskiego systemu finansowego.

    • 14 1

  • A wiecie ze wszystkie dzieci tak naprawde sa Państwowe a nie rodziców ?

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane