• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Red Bull Air Race za nami. Jakie wnioski?

Patryk Szczerba
29 lipca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat W sierpniu nocne pokazy lotnicze w Gdyni
Red Bull Air Race już teraz jest uznawana za największą imprezę tego roku w Trójmieście. Red Bull Air Race już teraz jest uznawana za największą imprezę tego roku w Trójmieście.

Wyścigi Red Bull Air Race w Gdyni okazały się frekwencyjnym sukcesem. Dopisała pogoda oraz przygotowane atrakcje. Zdaniem miasta także organizacja, choć jak zawsze, to do niej pojawia się najwięcej zastrzeżeń.



Jak oceniasz Red Bull Air Race w Gdyni?

Według szacunków organizatorów w trakcie trzech dni przez teren imprezy przewinęło się 855 tys. osób. Najmniej w piątek - 137 tys., kiedy wejście na bulwar i plażę nie stanowiło przez cały dzień problemu. Większość widzów miała dopiero do Gdyni dojechać, więc obyło się bez olbrzymich korków w mieście i na obwodnicy. Ten dzień miał być testem dla organizatorów przed właściwą imprezą.

Prawdziwe tłumy ściągnęły do Gdyni w sobotę i niedzielę. Dane miasta: przez wydzielone sektory przewinęło się odpowiednio 300 tys. i 417 tys. osób.

Wielu w ogóle nie dostało się do sektorów, w których jednocześnie mogło przebywać 70 tys. osób. I choć do podawanych przez miasto liczb podczas niebiletowanej imprezy warto podchodzić z dystansem, to weekendowe wyścigi zapiszą się na długo w historii całego Trójmiasta.

Skalę imprezy pokazuje chociażby liczba lądowań w piątek na lotnisku w Rębiechowie. W ten dzień wylądowało tam ok. 120 samolotów. To więcej niż podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej dwa lata temu. Jak mówią przedstawiciele lotniska - awionetki przylatywały z różnych stron Europy i świata. Takie natężenie lotów małych samolotów niełatwo będzie powtórzyć w najbliższym czasie.

Do centrum Gdyni gros ludzi docierało jednak komunikacją zbiorową: pociągami SKM, które kursowały praktycznie przez cały dzień co 7 minut oraz miejskimi autobusami. Nie brakowało nerwowych sytuacji.

- Ludzie jechali ściśnięci jak sardynki, a i do zakładanej częstotliwości można mieć zastrzeżenia. Na Wyścigach już nie było jak wsiąść. Wiele osób z tego powodu spóźniło się na pokazy. Nie widziałem takich tłumów chyba nawet w trakcie Euro 2012 - pisze Marek, jeden z naszych czytelników.

Kto zdecydował się na przyjazd samochodem o tym, by zaparkować w centrum mógł zapomnieć, tak samo jak o swobodnym dojeździe na miejsce imprezy - korek sięgał granicy z Sopotem. Organizatorom zależało na tym, by oddalić ruch od centrum, stąd zezwolenie na postój samochodów na ulicach: Kieleckiej, Witomińskiej, Małokackiej, czy trawnikach na początkowym odcinku Władysława IV i w okolicach banku Nordea, gdzie zwykle pojawia się latem cyrk. Nie wszyscy jednak mieli ochotę iść pieszo w kierunku plaży, a i informacja o możliwości zaparkowania w tych miejscach nie była zawsze kompletna. Efekt? Przyjezdni błądzili po centrum, blokując dodatkowo ruch.

Zdziwienie turystów i mieszkańców wywoływały rejestracje gdyńskie. Choć część to z pewnością okoliczni mieszkańcy, wielu gdynian zupełnie niepotrzebnie zdecydowało się na podróż w tym czasie autem.

Również powrót okazał się prawdziwym testem cierpliwości dla kierowców. Zablokowana obwodnica, sparaliżowany momentami ruch na wylotówkach z Gdyni dadzą pewnie kolejnym osobom do myślenia, że warto korzystać z komunikacji miejskiej.

Na terenie imprezy zachwyciły nie tylko wyścigi samolotów pędzących ok. 370 km/h, które wygrał Hannes Arch, ale również - jeśli nie bardziej - pokazy towarzyszące, czyli niedzielny przelot Dreamlinera czy zapierające dech w piersiach dwudniowe pokazy grupy akrobatycznej Breitling Jet Team. Do poziomu zawodów trudno mieć zastrzeżenia, jednak organizacja imprezy zdaniem wielu pozostawiała do życzenia. Gorąco było zwłaszcza przy dwóch głównych wejściach na plażę, choć tłumy, zwłaszcza w sobotę, napierały także na końcu al. Piłsudskiego. W ten dzień 50 proc. uczestników postanowiło bowiem oglądać zawody z Bulwaru Nadmorskiego.

- Kilkaset tysięcy ludzi, a wyjście miało może 1,5 metra. 15 metrów pokonywałem jakieś 15 minut. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Gdyby stał się tam jakiś wypadek, ludzie by się po prostu zadeptali - pisze o próbach wejścia na plażę Paweł.

Osoby na teren imprezy były wprowadzane "falami", tak by w jednym momencie na plaży i bulwarze nie znalazło się ponad 70 tys. osób. Kiepskim pomysłem okazało się w sobotę zorganizowanie wejść i wyjść w najbardziej newralgicznym miejscu, czyli na końcu Alei Topolowej.

- Spora część ludzi, w tym z małymi dziećmi i wózkami, postanowiła opuścić imprezę po trzecim i czwartym przelocie i doszło nieomal do stratowania, bo była jedna wąziutka bramka wyjściowa, a ochrona dopiero po jakimś czasie otworzyła bramę większą - pisze na naszym forum pit.

Dopiero w niedzielę, mimo większej liczby osób, udało się w części rozwiązać problem. Pomogło zorganizowanie osobnego wyjścia, które pozwoliło zapanować nad stosownym przepływem uczestników

Nie wszyscy mieli również przekonanie do pracowników ochrony, którzy w większości byli młodzi i niedoświadczeni. Jak udało się nam dowiedzieć, część z nich już po sobotnim dniu zrezygnowała z pracy, nie wytrzymując jej trudów i konieczne były gorączkowe poszukiwania następców.

- Poraża rozmach tego przedsięwzięcia, ale organizacyjnie niestety nie na światowym poziomie. Młoda i niedoświadczona ochrona, nie potrafiła udzielić informacji i zapanować zwłaszcza w sobotę nad napierającym tłumem przy barierkach. Zamiast wyciszać nastroje społeczne, irytację ludzi, podgrzewali atmosferę. Uważam też za niedopuszczalne brak toalet na plaży czyli w miejscu imprezy masowej. Musiałam wyjść z plaży żeby skorzystać z WC i nie zostałam wpuszczona z powrotem, choć cała rodzina została na plaży - mówi Ela z Gdańska.

Miasto, jak zwykle w takich sytuacjach zapewnia, że dołożyło wszelkich starań, by organizacja była jak najlepsza i liczy, że impreza o randze mistrzostw świata, do której z budżetu dopłacono 6 mln zł wróci jeszcze kiedyś do Gdyni.

- Rzeczywiście w sobotę było trochę problemów, które staraliśmy się na bieżąco usuwać. Dotyczyły wejść i wyjść na plażę. Zmieniliśmy na niedzielę ich organizację, tak by nie było niepotrzebne stresu. Również ruch SKM w niedzielę został zorganizowany tak, by spokojnie do pociągu mogli wsiąść zarówno pasażerowie w Gdyni Głównej i na Wzgórzu. Na drogach zmiany nie okazały się konieczne, bo mimo wszystko większość wybrała komunikację miejską. Ogólnie oceniam organizację bardzo dobrze, jak na taką skalę wydarzenia - wyjaśnia Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Dodaje, że o szczegółach i planach na przyszłość będzie można rozmawiać po spotkaniu z organizatorami ze strony firmy Red Bull.

- Na pewno to była największa impreza tego typu w mieście i - co cieszy - organizatorzy z Red Bulla ze współpracy z nami byli zadowoleni, tak samo jak my z możliwości goszczenia najlepszych na świecie pilotów ścigających się nad wodą. Zobaczymy, co wyniknie z naszego podsumowania i jakie plany w związku z wyścigami będzie miał sponsor - dodaje Łucyk.

Wydarzenia

Opinie (318) 5 zablokowanych

  • Jak zwykle Szczerba doszukał się jakiś problemów.

    • 5 2

  • Komunikacja miejska zaprasza 400 tys. osób ?

    Do ilu pojazdów ?

    • 3 3

  • Jedna impreza a palanci już piszą, że Kosakowo to udana inwestycja a UE to szatany

    O rany jak wy to łykacie

    • 3 3

  • Bez przesady

    wcale nie było źle,ale jak wszyscy chcą wejść jednym wejściem to tak jest, nie rozumiem dlaczego tak dużo ludzi wchodziło wejściem na plaży jak z drugiej strony bulwaru powyżej wejścia od Piłsudskiego było kilka wejść, zero problemów z wejściem i wyjściem a i widoki dużo lepsze niż z plaży. Były mapki z zaznaczonymi wejściami i wystarczyło trochę się zorientować a nie teraz narzekać na ochronę. Najlepiej by było dla niektórych żeby na plaży parkować a przejść się kawałek to już trud straszny.

    • 3 2

  • Super atrakcja i promocja Gdyni.

    Problemem jest jak ograniczyć przyjazd malkontentów , warszawiaków i "dansingowców" , którym rozwój Gdyni jest solą w oku.

    • 5 3

  • mialy byc gumowe pociagi

    a byly normalne stad ten scisk -

    • 2 2

  • szl ag mnie trafia jak pomyśle że Szczurek wydał na taką głupote 6 mln złotych, do sylwestra z polsatem też dołożył kupe kasy... i w sumie co? było minęło.
    za te pieniądze mógłby w końcu dokończyć remont szpitala miejskiego - efekt byłby na kilka jak nie kilkanaście dobrych lat...

    • 1 4

  • porzadkowi powinni bardziej interesowac się blokujacymi wyjscie

    ogólnie to jestem zaskoczony - wszedzie płotki, a bramki bez sensu, przy bramkach pełno obsługi, ale juz nikt nie pomysła, by tłum przesunąc od bramek w głąb bulwaru

    nie dość tego na bramkach pelno obsługi (nie wiem po co), tymczasem tuż za nimi na wylocie ludzie stawali sobie po bokach i w ten sposób blokowali przepływ wchodzących/wychodzących

    nie wiem jak to wszystko (tragicznie) by wygladało, gdyby zdarzył się jakis wypadek

    a po co już pchała się śmieciarka, to chyba panowie od smieci wiedzą, bo wiadomo ze mogli to po tych paru godzinach robić a nie w trakcie

    jak dla mnie ktos przesadził i to sporo

    przy domu marynarza nikomu nie zechciało się przepuszczac przez płotki (ciagnace sie z 500 metrów) tych którzy schodzili z kamiennej góry po schodach czy chcieliby tam sie udać... widać IQ nie jest wsód organizatorów zbyt wysokie

    NATOMIAST - na co czeka miasto z uprzatnieciem BŁOTA jakie pojawiło się po burzy?

    cały bulwar jest zasyfiony i smierdzi

    • 3 3

  • dojechałem do imprezy rowerem i rowerem wróciłem

    nie miałem jednej dziesiątej tych problemów, o których piszą niektórzy przedpiścy.
    Szkoda, że autor artykułu nie zauważył, że ta opcja była dostępna: organizatorzy mogliby jedynie pomyśleć o zorganizowania strzeżonego parkingu dla rowerów, ale z mojego rozeznania wynika, że nie było problemów z kradzieżą - widziałem kilkadziesiąt rowerów w okolicach wejścia od Alei Piłsudzkiego, w sumie zebrałoby się kilkaset - mogłoby być kilknanaście tysięcy, czas "ewakuacji" widzów mógłby ulec znakomitemu skróceniu.
    Piszę to między innymi po to, by organizatorzy zlotu żaglowców wzięli taką opcję pod uwagę.

    • 1 1

  • as

    Jak zwykle gdańsk stara się jak tylko może zdeprecjonować Gdynię..Zazdrość jest bez sensu! Dajcie na luz i sami spróbujcie coś takiego zorganizować! A zaprzyjażnieni dziennikarze będą was wychwalać na maksa, bez względu na efekty.

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane