7 medali żołnierzy z Trójmiasta

8 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Daria Pogorzelec (niebieska judoga) zdobyła w Korei Południowej dwa srebrne medale. Daria Pogorzelec (niebieska judoga) zdobyła w Korei Południowej dwa srebrne medale.

Na półmetku VI Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w Korei Południowej reprezentacja Polski ma już 15 medali. Na podium nie zabrakło trójmiejskich sportowców. Nawet dwukrotnie dostały się na nie gdańskie judoczki: Daria Pogorzelec i Karolina Tałach, a ponadto na "pudle" stawali ich koleżanka po fachu Halima Mohamed Seghir, lekkoatleci: Angelika Cichocka i Artur Noga oraz florecistka Sylwia Gruchała. Ta ostatnia reprezentuje siły lądowe, a pozostali Marynarkę Wojenną. Zawody, w których bierze udział ponad 7 tysięcy osób ze 117 państw, trwać będą do 11 października.

Od 1995 roku w cyklu czteroletnim w dyscyplinach letnich odbywają się Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe. W tym roku gospodarzem jest Mungyeong w Korei Południowej. Ponadto zawody odbywają się jeszcze w ośmiu innych miastach. Polska wystawiła 125 sportowców w 14 dyscyplinach. W biało-czerwonych barwach startują zawodniczki i zawodnicy, którzy są zawodowymi żołnierzami, a na co dzień uprawiają sport wyczynowy. Nie brakuje wśród nich trójmiejskich sportowców.

Cztery lata temu, gdy igrzyska gościło Rio de Janeiro, Polska zdobyła aż 43 medale, w tym 13 złotych, 19 srebrnych i 11 brązowych. W tym roku o miejsca na podium jest dużo trudniej, gdyż również w reprezentacjach innych państw nie brakuje sportowców zdobywających medale w najważniejszych imprezach z igrzyskami olimpijskimi i mistrzostwami świata włącznie.

Na półmetku zmagań, które trwać będą do 11 października, biało-czerwoni zdobyli 15 medali, 2 złote, 4 srebrne i 9 brązowych. W klasyfikacji medalowej utrzymujemy 8. miejsce, które zdobyliśmy także w 2011 roku. Na razie mistrzowskie tytuły wśród biało-czerwonych zdobyli: szablistka kapral Aleksandra Socha i pływak szeregowy Tomasz Polewka na 100 m stylem grzbietowym.

Trójmiejskim sportowcom na razie najlepiej wiodło się w judo, choć również lekkoatleci czy szermierze nie mają powodów do narzekań.

Na tatami wicemistrzynią w kategorii 78 kg została starsza marynarz Daria Pogorzelec. Judoczka Wybrzeża Gdańsk w drodze do finału pokonała kolejno: Senegalkę Geogettę Henriettę Innocp, Chinkę Huizhen He i Rosjankę Natalię Kazancewą. Dopiero w walce o złoto uległa Słowence Anamari Velensek przez waza-ri.

W wadze do 70 kg brąz zdobyła marynarz Karolina Tałach. Tej zawodniczce Wybrzeża do podium wystarczyły wygrane nad Francuzką Marie Moulin oraz reprezentantką Luksemburga Lynn Mossong. W półfinale gdańszczanka uległa przez karę shido Rosjance Alenie Prokopenko.

Ponadto Pogorzelec i Tałach sięgnęły po srebro w turnieju drużynowych. W wicemistrzowskim zespole walczyła również trzecia judoczka Wybrzeża - marynarz Halima Mohamed Seghir, a także starsza marynarz Kinga Kubicka oraz szeregowe Arleta Podolak i Agata Ozdoba.

W drodze na podium Polki pokonały Francję 4:1 (m.in. zwycięstwa Tałach, Pogorzelec) i Hiszpanię 5:0 (Seghir, Pogorzelec), a w finale uległy Brazylii 0:5.

Lekkoatleci rywalizują o wojskowe medale w Dejgu, na stadionie, który cztery lata temu gościł mistrzostwa świata. W tej dyscyplinie reprezentacja Polski jest najliczniejsza, gdyż liczy 31 osób.

Na podium udało się wbiec dwóm przedstawicielom SKLA Sopot, którzy debiutowali w tej randze imprezie. Wicemistrzem na 110 metrów przez płotki został marynarz Artur Noga. W finale uzyskał on wynik 13.79. Wyprzedził wojskowego mistrza igrzysk sprzed czterech lat, Dominika Bochenka (13.84), a uległ jedynie Siergiejowi Szubienkowowi z Rosji. Mistrz Europy 2014 i tegoroczny mistrz świata pokonał ten dystans w 13.43.

Na 800 metrów brąz zdobyła marynarz Angelika Cichocka. Finalista tegorocznych mistrzostw świata na 1500 m, uzyskała wynik 2:00.72, przegrywając nieznacznie na finiszu z aktualną mistrzynią świata i Europy Białorusinką Maryną Arzamasową (2:00.57). Niespodziewaną zwyciężczynią została Ukrainka Natalia Lupu (1:59.99).

Jak na razie jedyną medalistką z trójmiejskiego klubu, która nie reprezentuje Marynarki Wojennej jest Sylwia Gruchała. Dwukrotna medalista igrzysk olimpijskich i była drużynowa mistrzyni świata we florecie jest starszą szeregową 3. Batalionu Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych w Warszawie.

W igrzyskach wojskowych startowała już cztery lata temu, zdobywając w Rio de Janeiro srebro zarówno indywidualnie jak i drużynowo. Tym razem zawodniczka Sietom AZS AWFiS Gdańsk uplasowała się na 3. miejscu. W półfinale uległa późniejszej triumfatorce, aktualnej mistrzyni świata - Rosjance Innie Deriglazowej 12:15.

Medale dla Polski w VI Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych zdobyli:
Złoto: szer. Tomasz Polewka (pływanie 100 m grzbietowym), kpr. Aleksandra Socha (szabla)

Srebro: st. mar. Daria Pogorzelec (judo 78 kg), mar. Artur Noga (110 m ppł.), st. szer. Bogna Jóźwiak (szabla), drużyna judoczek

Brąz: st. szer. Sylwia Gruchała (floret), mar. Karolina Tałach (judo 70 kg),mar. Angelika Cichocka (800 m), st. szer. Dominik Bochenek (110 m przez płotki), st. szer. Adrian Świderski (trójskok), st. szer. Marika Popowicz-Drapała (100 m), szer. Marcin Lewandowski (800 m); szer. Ewa Nelip (szpada), szer. Arleta Podolak (judo 57 kg)