Lechia pokonała Szachtar po 17 karnych

4 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 21:03 (4 lipca 2015)

Maciej Makuszewski (z lewej) mecz z Szachtarem skończył po 25 minutach z urazem barku. Jego koledzy w regulaminowym czasie gry zremisowali z wicemistrzem Ukrainy, a w rozegranych bezpośrednio po nim konkursie rzutów karnych triumfowali po siedemnastu seriach. Maciej Makuszewski (z lewej) mecz z Szachtarem skończył po 25 minutach z urazem barku. Jego koledzy w regulaminowym czasie gry zremisowali z wicemistrzem Ukrainy, a w rozegranych bezpośrednio po nim konkursie rzutów karnych triumfowali po siedemnastu seriach.

Piłkarze Lechii Gdańsk bezbramkowo zremisowali z Szachtarem Donieck podczas pierwszego półfinału turnieju Lotto Lubelskie Cup w Lublinie. Biało-zieloni awansowali jednak do finału, gdyż po... siedemnastu seriach rzutów karnych pokonali wicemistrza Ukrainy 15:14. W niedzielę o godz. 17:30 podopieczni Jerzego Brzęczka zmierzą się Hannoverem 96, który w drugim półfinale pokonał AS Monaco 1:0 (0:0).

LECHIA LECHIA
SZACHTAR SZACHTAR
Budziłek - Wojtkowiak, Janicki, Borysiuk, Wawrzyniak - Łukasik, Vranjes - Buksa, Mila, Makuszewski - Colak
Sędziowie: Złotnicki
Sarnawski - Srna, Ordets, Rakicki, Ismaily - Marlos, Małyszew, Stepanenko, Teixeira, Taison - Dentinho
  • 26' Makuszewski Zmiany Kazlauskas
  • 46' Budziłek Zmiany Marić
  • 46' Wawrzyniak Zmiany Garbacik
  • 46' Mila Zmiany Wiśniewski
  • 46' Janicki Zmiany Valente
  • 46' Buksa Zmiany Mak
  • 46' Łukasik Zmiany Wolski
  • 46' Colak Zmiany Pawłowski
  • 46' Wojtkowiak Zmiany Stolarski
  • 62' Vranjes Zmiany Kopka
  • 80' Kazlauskas Zmiany Gierszewski
  • 46' Sarnawski Zmiany Pjatow
  • 46' Srna Zmiany Kobin
  • 46' Ismaily Zmiany Sobol
  • 46' Marlos Zmiany Wellington
  • 46' Małyszew Zmiany Gładki
  • 59' Rakicki Zmiany Karawajew
  • 59' Taison Zmiany Gryń
  • 59' Dentinho Zmiany Wołowyk
  • 69' Wellington Zmiany Bolbat
  • 78' Teixeira Zmiany Tankowski
  • 66' Wolski
  • 78' Valente
  • 40' Ordec
  • 43' Taison

Pomeczowy komentarz trenera Jerzego Brzęczka przed kamerami TVP Sport:
Cieszymy się, że nasze rzuty karne były skuteczne. Nie było łatwo, szczególnie młodym chłopakom, którym przyszło dziś zagrać przeciwko bardzo dobrym piłkarzom. Można ich ocenić jednak pozytywnie, gdyż zagrali bez bojaźni przed klasowym rywalem, grali swoją piłkę.

Mieliśmy więcej dogodnych sytuacji, choć przewaga optyczna była po stronie Szachtara. Nie dopuszczaliśmy ich jednak do okazji bramkowych z gry, może za wyjątkiem pojedynczych akcji. Mieliśmy groźne kontrataki i myślę, że przynajmniej jeden z nich powinniśmy zakończyć golem.

Wygrany konkurs rzutów karnych na pewno dodał nam pewności siebie, ale taki mecz czy turniej nie jest wyznacznikiem tego, co czeka nas w lidze. Tam musimy być przede wszystkim skuteczni.

Ławka rezerwowych Szachtara: Azevedo, Pjatow, Kucher, Kobin, Wołowik, Karavajew, Gładki, Facundo, Bolbat, Duts, Gryń, Szewczuk, Sobol, Wellington, Tankowski, Kanibołocki.
Ławka rezerwowych Lechii: Podleśny, Marić – Garbacik, Kazlauskas, Mak, Valente, Wiśniewski, Pawłowski, Kopka, Wolski, Macierzyński, Gierszewski, Żebrakowski, Stolarski
Skład Lechii bez większych niespodzianek. Kontuzjowany jest podstawowy stoper Gerson, a nowy nabytek Mario Maloca dołączy do drużyny po turnieju w Lublinie. Na środku obrony obok Janickiego (LECHIA) trener Brzęczek tak jak w ostatnim meczu poprzedniego sezonu wystawił Borysiuka (LECHIA), nominalnie defensywnego pomocnika.
W wyjściowym składzie podobnie jak w meczu z Apoelem trener Brzęczek wystawił Buksę (LECHIA), napastnika, który ostatnio sprawdzany jest na prawej stronie. W kadrze zabrakło Nazario i Lekovicia. Na ławce są za to pozyskani w ostatnich dniach Marić i Mak, a także Michał Żebrakowski, 18-letni napastnik występujący dotychczas w III-ligowej Stali Rzeszów.
Na Arenie Lublin pogoda iście plażowa. Termometry wskazują 30 stopni Celsjusza. Na trybunach niestety pustki...
Szachtar zagra w białych strojach, Lechia w trzecim, czerwonym komplecie. Nie jest to jednak model z zeszłego sezonu, a prawdopodobnie przygotowany już na nadchodzące rozgrywki. Przypomnijmy, że w powracających po 7 latach "pasiakach" biało-zieloni zagrają dopiero na PGE Arenie, prawdopodobnie podczas sparingu z VfL Wolfsburg 12 lipca.

KIEDY LECHIA ZAGRA W PASIAKACH?
1'
Od środka rozpoczęli piłkarze Szachtara
3'
Lechia atakuje lewą stroną, ale na razie nikt nie forsuje tempa.
5'
Dalekie prostopadłe zagranie do Dentinho (SZACHTAR), ale dobrze ustawiony był Budziłek (LECHIA) i pewnie chwycił piłkę
6'
Rzut wolny dla Szachtara na 25 metrze, Srna (SZACHTAR) uderza nad bramką
7'
Z lewej strony bardzo aktywny jest Makuszewski (LECHIA), ale na razie jego akcje udanie przerywają obrońcy rywali
8'
Makuszewski (LECHIA) dograł do Mili (LECHIA) przed pole karne. Kapitan gdańszczan podał do Buksy (LECHIA), ale ten się poślizgnął i Lechia straciła piłkę
11'
Szachtar zaczął nieśmiało atakować lewą stroną. Niecelny strzał w kierunku dalszego słupka oddał Taison (SZACHTAR)
13'
Moment przewagi Szachtara, ale gdańszczanie przejęli piłkę. Do dalekiego podania doszedł Makuszewski (LECHIA), ale w asyście dwóch obrońców nie zdołał dośrodkować do Colaka (LECHIA), piłka poszybowała nad bramką.
15'
Nieporozumienie pomiędzy Budziłkiem a obroną Lechii po akcji Ismaily'ia (SZACHTAR), ale sytuację wyjaśnił Janicki (LECHIA) wybijając piłkę na aut.
16'
Ładna, szybka akcja Lechii. Mila (LECHIA) podał do Makuszewskiego (LECHIA), a ten w polu karnym dograł do Colaka (LECHIA). Napastnika gdańszczan powstrzymał jednak Srna (SZACHTAR). Rzut rożny dla biało-zielonych
17'
Borysiuk (LECHIA) zatrzymał szarżującego w polu karnym Lechii Teixeirę (SZACHTAR)
18'
Rzut wolny dla Lechii na 30 metrze. Mila (LECHIA) znakomicie wrzucił na głowę Vranjesa (LECHIA), ale Bośniak uderzył nieczysto. Szkoda, bo to była jak na razie najlepsza okazja Lechii na zdobycie gola.
21'
Łukasik (LECHIA) zatrzymał Marlosa (SZACHTAR), który rozpędzony wbiegał z piłką w pole karne po wymianie podań zawodników Szachtara
22'
Mila (LECHIA) zatrzymany na lewej stronie przez... trójkę graczy Szachtara
24'
Faulowany Makuszewski (LECHIA), który potrzebuje pomocy sztabu medycznego. Narzeka na uraz barku
25'
Piłkarze obydwu zespołów korzystają z przerwy, by uzupełnić płyny, upał daje się im we znaki
26'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Makuszewski, który w dotychczasowych 25 minutach gry był wyróżniającym się zawodnikiem. W jego miejsce wchodzi Kazlauskas.
27'
Marlos (SZACHTAR) odebrał piłkę Wawrzyniakowi (LECHIA), ale niecelny strzał oddał Taison (SZACHTAR).
31'
Ładny rajd Texeiry i podanie piętką do Marlosa (SZACHTAR). Ten podał w pole karne, gdzie głową zgrał piłkę Stepanenko (SZACHTAR). Z futbolówką o centymetry minął się Dentinho (SZACHTAR), którmu wystarczyło dołożyć nogę by pokonać Budziłka! Najlepsza okazja drużyny z Doniecka w tym meczu!
33'
Coraz większa przewaga Szachtara, który spokojnie rozgrywa kolejną akcję i dłużej utrzymuje się przy piłce
35'
Rzut rożny dla Szachtara
36'
Kontrę Lechii uruchomił Buksa (LECHIA) posyłając długą piłkę do Colaka (LECHIA), ale obrońcy Szachtara nie dali się zaskoczyć i odebrali mu futbolówkę
37'
Niemal bezbłędni są dziś defensorzy wicemistrzów Ukrainy
38'
Borysiuk (LECHIA) do Kazlauskasa (LECHIA), ten oddał piłkę Mili (LECHIA), a kapitan zagrał po rykoszecie od obrońcy w pole karne do Buksy (LECHIA). Niestety, Adam uderzył nad bramką. Bardzo dobra okazja na gola po dłuższym przestoju w ofensywie!
38'
Buksa (LECHIA) zagrał na lewą stronę do Kazlauskasa (LECHIA), ale ten wrzuca w ciemno w pole karne i piłkę przejmują obrońcy Szachtara
40'
Żółtą kartką został ukarany Ordec (SZACHTAR) za wejście prostą nogą w Vranjesa
41'
Rzut wolny dla Lechii na 25 metrze, ale Mila (LECHIA) uderza prosto w ręce Sarnawskiego (SZACHTAR)
42'
Borysiuk (LECHIA) przerwał akcję Dentinho (SZACHTAR) prawą stroną. Rzut rożny dla Ukraińców
42'
Kontra Lechii, faulem zatrzymany Mila (LECHIA)
43'
Żółtą kartką został ukarany Taison (SZACHTAR) za faul na kapitanie Lechii
43'
Vranjes (LECHIA) uderza z rzutu wolnego wysoko nad bramką rywali
45'
Minuta doliczona do pierwszej części gry
45+1
Wspaniały strzał Colaka (LECHIA), ale minimalne ponad bramką!
45+1
Sędzia kończy pierwszą część spotkania. Do przerwy 0:0. Przez 45 minut Lechia oddała 6 strzałów, z czego jeden w światło bramki - po uderzeniu Mili z rzutu wolnego. Rywale strzelali 5 razy, ale za każdym razem niecelnie.
46'
SZACHTAR przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sarnawski, w jego miejsce wchodzi Pjatow.
46'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Budziłek, w jego miejsce wchodzi Marić.
46'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wawrzyniak, w jego miejsce wchodzi Garbacik.
46'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mila, w jego miejsce wchodzi Wiśniewski.
46'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Janicki, w jego miejsce wchodzi Valente.
46'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Buksa, w jego miejsce wchodzi Mak.
46'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Łukasik, w jego miejsce wchodzi Wolski.
46'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Colak, w jego miejsce wchodzi Pawłowski.
46'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wojtkowiak, w jego miejsce wchodzi Stolarski.
46'
SZACHTAR przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Srna, w jego miejsce wchodzi Kobin.
49'
Po licznych korektach, których w meczach towarzyskich można dokonać znacznie więcej niż w oficjalnych rozgrywkach, obie ekipy na nowo "wchodzą" w mecz.
46'
SZACHTAR przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Ismaily, w jego miejsce wchodzi Sobol.
53'
Szachtar ma przewagę w posiadaniu piłki, ale na razie niczym to nie skutkuje.
46'
SZACHTAR przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Marlos, w jego miejsce wchodzi Wellington.
46'
SZACHTAR przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Małyszew, w jego miejsce wchodzi Gładki.
57'
Mak (LECHIA) chciał ruszyć prawą stroną, ale powstrzymał go Stepanenko (SZACHTAR)
57'
Przypomnijmy, że jeśli mecz zakończy się remisem, dojdzie od razu do konkursu rzutów karnych.
58'
Zdecydowany wślizg Stepanenki (SZACHTAR) na Stolarskim (LECHIA). Piłkarz Lechii już się jednak podniósł i gdańszczanie wznawiają grę po aucie.
59'
Taison (SZACHTAR) chciał podawać do znakomicie wychodzącego do środka Gładkiego (SZACHTAR), ale podanie zatrzymał Borysiuk (LECHIA)
59'
SZACHTAR przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Rakicki, w jego miejsce wchodzi Karawajew.
59'
SZACHTAR przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Taison, w jego miejsce wchodzi Gryń.
59'
SZACHTAR przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Dentinho, w jego miejsce wchodzi Wołowyk.
62'
62'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Vranjes, w jego miejsce wchodzi Kopka.
64'
Kazlauskas (LECHIA) faulował Wellingtona (SZACHTAR). Rzut wolny dla Szachtara na 30 metrze
65'
Piłkę wrzuconą w pole karne Lechii wybija Borysiuk (LECHIA), lekki strzał oddać jednak zdołał Teixeira (SZACHTAR), a piłkę pewnie złapał Marić (LECHIA).
66'
Żółtą kartką został ukarany Wolski (LECHIA) z faul na Teixeirze
67'
Duża przewaga Szachtara, który jednak nie potrafi stworzyć sobie dogodnych sytuacji na zdobycie gola
67'
Faul na Wiśniewskim (LECHIA), który po zmianie stron gra z opaską kapitana.
69'
Kopka (LECHIA) ładnie zagrywa na prawą stronę do Maka, ale ubiego go obrońca. "Korner" dla gdańszczan
69'
SZACHTAR przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wellington, w jego miejsce wchodzi Bolbat.
70'
Zza pola karnego po podaniu Kopki ładnie uderzał po ziemi Pawłowski (LECHIA), ale obok bramki
70'
Przerwa dla graczy na uzupełnienie płynów
73'
Znakomite dośrodkowanie Maka na głowę Pawłowskiego (LECHIA), który przy dalszym słupku rzucił się "szczupakiem". Niestety Bartkowi zabrakło precyzji. Wymarzona okazja do zdobycia gola!
74'
Groźne dośrodkowanie Stepanenki (SZACHTAR) z prawej strony w pole karne Lechii, ale piłka w rękach Maricia (LECHIA).
78'
SZACHTAR przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Teixeira, w jego miejsce wchodzi Tankowski.
78'
Żółtą kartką został ukarany Valente (LECHIA).
79'
Kobin (SZACHTAR) fatalnie pudłuje z rzutu wolnego
80'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kazlauskas, w jego miejsce wchodzi Gierszewski.
80'
Faulowany Wiśniewski (LECHIA). Rzut wolny dla Lechii na 25 metrze
81'
Wiśniewski (LECHIA) uderza z rzutu wolnego obok bramki
83'
Ładna akcja Pawłowskiego (LECHIA) lewą stroną, po której piłkę w bramce umieścił z ostrego kąta Wiśniewski (LECHIA). Sędzia dopatrzył się jednak spalonego
85'
Z dystansu uderzał Kobin (SZACHTAR), ale minimalnie niecelnie obok bramki Maricia (LECHIA)
86'
Groźnie w polu karnym Lechii, ale na miejscu był Valente (LECHIA)
87'
Ukraińcy "przycisnęli" Lechię w końcówce regulaminowego czasu gry. Wszystko wskazuje jedna na to, że dojdzie do konkursu rzutów karnych i to one wyłonią pierwszego finalistę Lotto Lubelskie Cup
89'
W boczną siatkę trafił piłką Gryń (SZACHTAR)
90'
Kolejna wrzutka Maka na głowę Pawłowskiego (LECHIA). Bartek wygrał pojedynek z obrońcą, ale nie udało się skierować piłki do bramki
90'
Fatalne uderzenie Gładkiego (SZACHTAR) na bramkę Maricia (LECHIA)
90+1
Zakotłowało się pod bramką Maricia (LECHIA), ale golkiper Lechii rzucił się rywalom w nogi i wywalczył piłkę!
90+1
Koniec regulaminowego czasu gry. Zgodnie z przepisami panującymi w turnieju, dojdzie teraz nie do dogrywki, a od razu do rzutów karnych. One zadecydują o tym kto zagra w finale, a kto o trzecie miejsce.
Marić (LECHIA) broni rzut karny Wołowyka (SZACHTAR)
Mak (LECHIA) pakuje piłkę prosto pod poprzeczkę! 1:0 dla Lechii po pierwszej serii!
Precyzyjne uderzenie Tankowskiego (SZACHTAR) i wyrównanie 1:1
Garbacik (LECHIA) pokonuje Pjatowa (SZACHTAR). 2:1 dla Lechii po drugiej serii
Kobin (SZACHTAR) nie dał szans Mariciowi (LECHIA). 2:2
Borysiuk (LECHIA) pewnie ładuje piłkę w okolicach "okienka" bramki. 3:2 dla Lechii po trzech seriach rzutów karnych
Stepanenko (SZACHTAR) trafia na 3:3
Pjatow (SZACHTAR) broni uderzenie Pawłowskiego (LECHIA). Wciąż 3:3
Kucher trafia na 4:3 dla Szachtara
Wiśniewski (LECHIA) trafia i utrzymuje Lechię w grze! 4:4 po pięciu seriach. Wygra drużyna, która pierwsza obroni bramkową przewagę
Valente (LECHIA) pokonuje Pjatowa (SZACHTAR) i mamy 7:7 po dziewięciu seriach
Marić (LECHIA) wyczuł intencje Karawajewa (SZACHTAR), ale nie zdołał obronić piłki. 8:7 dla Szachtara
Wolski (LECHIA) pewnie trafia na 8:8
Do strzałów podchodzą bramkarze. Pjatow (SZACHTAR) pokonuje Maricia (LECHIA). 9:8 dla Szachtara
Marić (LECHIA) rewanżuje się tym samym - 9:9 po jedenastu seriach
Wołowyk (SZACHTAR) trafia na 10:9
Mak (LECHIA) trafia na 10:10
Tankowski (SZACHTAR) trafia, choć blisko obrony był Marić (LECHIA). 11:10 dla Ukraińców
Garbacik (LECHIA) trafia na 11:11
Kobin (SZACHTAR) na 12:11
Mocny strzał Borysiuka (LECHIA) i 12:12 po czternastu seriach
Stepanenko (SZACHTAR) trafia na 13:12
Wiśniewski (LECHIA) na 13:13
Kucher trafia na 14:13. Marić (LECHIA) często rzuca się w dobrą stronę wyczuwając intencje strzelców, ale nie jest w stanie bronić ich uderzeń
Gierszewski (LECHIA) na 14:14
Marić (LECHIA) broni uderzenie Bolbata (SZACHTAR)!
Valente (LECHIA) trafia na 15:14 i daje Lechii awans do finału Lotto Lubelskie Cup!
Siedemnastu serii rzutów karnych potrzebowali piłkarze Lechii i Szachtara by rozstrzygnąć o zwycięstwie.

Gdańszczanie w niedzielę zagrają w finale o godz. 17:30. Ich rywalem będzie zwycięzca meczu AS Monaco - Hannover 96.

Mecze towarzyskie Lechii w ramach przygotowań do sezonu:
1 zwycięstwo, 1 remis, bramki 4:1
27.06 Gdańsk Apoel Nikozja (Cypr) 4:1 (1:0)

• Brawo Lechia. (3)

Nie pamiętam żeby jakaś drużyna strzeliła Szachtarowi 15 bramek. Co ze emocje. Brawo Mak. Super debiut.