Spójnia Gdynia przerwała passę Warmii

14 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
Mateusz Zimakowski ocalił dla Spójni komplet punktów w ostatnich sekundach meczu z Warmią. Mateusz Zimakowski ocalił dla Spójni komplet punktów w ostatnich sekundach meczu z Warmią.

Szczypiorniści Spójni pokonali lidera I ligi, który przed tym meczem miała 13 meczów bez porażki z rzędu. Grający wyjątkowo w hali AWFiS Gdańsk gdynianie zwyciężyli Warmię Olsztyn 26:25 (15:11). Goście mogli doprowadzić do remisu, ale w ostatnich sekundach Mateusz Zimakowski obronił karnego. Sukces ucieszył miejscowe... Wybrzeże, które dzięki temu nadal jest w grze o bezpośredni awans do Superligi.

SPÓJNIA: Zimakowski, Skowron - Oliferchuk 9, Rychlewski 7, Wróbel 4, Derdzikowski 4, Rakowski 1, Bielec 1, Pedryc, Matuszak, Nazimek, Kowalski

Warmia: Gawryś, Zakreta - Krawczyk 8, Malewski 6, Dzieniszewski 3, Kopyciński 3, Królik 2, Droździk 1, Sikorski 1, Deptuła 1, Koledziński, Hegier

Przed starciem ze Spójnią szczypiorniści z Olsztyna mieli na koncie tylko jedną porażkę, a za sobą serię 13 meczów bez przegranej. Gdynianie prezentowali ostatnio bardzo wysoką formę, o czym świadczy 4. pozycja w tabeli. W niedzielę, za Spójnię kciuki trzymali nie tylko jej kibice, ale również szczypiorniści Wybrzeża Gdańsk. Dzięki kolegom zza miedzy mogli zbliżyć się w tabeli do Warmii na 2 punkty, co stworzyłoby bardziej realnymi marzenia o awansie do Superligi.

WYGRANA WYBRZEŻA, DRAMAT SMS

A gdynianie podejmowali rywala wyjątkowo w hali Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, gdyż obiekty w ich mieście w komplecie były zajęte. Na trybunach zasiadło więc kilu szczypiornistów Wybrzeża. I choć na początku spotkania to goście wyszli na prowadzenie 3:1, to w kolejnych minutach pierwszej połowy Spójnia zaczęła przejmować kontrolę nad spotkaniem.

Świetny mecz w ofensywie rozgrywał Bogdan Oliferchuk. Jego trafienie w połowie pierwszej części meczu dało gospodarzom prowadzenie 7:4. Aż do ostatnich minut przed przerwą gdynianom nie udało się jednak bardziej odskoczyć rywalom. Mało tego, po dwóch trafieniach gości ich przewaga zmalała do 12:11. Kolejne trzy trafienia, w tym niemal równo z końcową syreną Mateusza Wróbla przyniosło drużynie Marcin Markuszewskiego prowadzenie 15:11.

W drugiej połowie nie zabrakło jednak emocji. Goście za wszelką cenę chcieli utrzymać serię bez porażki oraz przewagę nad pozostałymi drużynami w ligowej tabeli. I choć po kolejnym trafieniu Oliferchuka, który łącznie zdobył 9 bramek, Spójnia prowadziła 18:14, to trzy kolejne bramki zaliczyli goście (18:17).

Tak już było do końca spotkania. Spójnia odskakiwała, a goście niemal ją doganiali. Warmia nie potrafiła jednak wykorzystać w pełni ani podwójnej przewagi, ani rzutów karnych. Przy prowadzeniu Spójni 24:23 rzut z 7. metra obronił Łukasz Skowron.

Ostatnią minutę trafienie rozpoczął Łukasz Rychlewski (26:24). Goście szybko odpowiedzieli bramką więc wynik był niewiadomą niemal do ostatniej syreny. Na 8 sekund przed końcem faul Wojciecha Matuszaka przyniósł mu czerwoną kartkę oraz karnego dla gości. Świetnie w bramce spisał się jednak Mateusz Zimakowski i ocalił komplet punktów dla gdynian.