• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zielona, czerwona, biała - jaką herbatę wybrać?

Ilona Raczyńska
19 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Biała, czerwona, czarna, z miodem, goździkami, szczyptą cynamonu lub dodatkiem pomarańczy? Jaką lubicie najbardziej? Biała, czerwona, czarna, z miodem, goździkami, szczyptą cynamonu lub dodatkiem pomarańczy? Jaką lubicie najbardziej?

Oferta herbat na sklepowych półkach jest bardzo bogata, nie zastanawiamy się tylko, którą herbatę ekspresową najbardziej lubimy, ale raczej, jaki rodzaj chcemy kupić, ile wydać, czy jaki efekt uzyskać. Zielona, czarna, biała, czerwona, ziołowa, z cytryną czy z cukrem? Jaką herbatę wybrać, jak podawać i kiedy pić? Oto jest pytanie!



Jaką herbatę pijesz najchętniej?

Dziś herbata to nie tylko napój podawany do śniadania czy podwieczorku, ale także idealny pomysł na prezent. Ich wybór jest tak ogromny, że czasem idziemy na łatwiznę, wybierając te, które mają ładne opakowanie, dobrze pachną lub są po prostu tańsze. Na szczęście coraz częściej doceniamy dobre herbaty. W specjalistycznych sklepach możemy wybierać średnio spośród ponad 200 gatunków.

- Nasi klienci zazwyczaj przy wyborze kierują się walorami zapachowymi i smakowymi. Znawcy herbat zwracają uwagę na to, z jakiego regionu pochodzi, jak jest cięta, zwijana - mówi Edward Samp z Herbaciarni Jahmajka.

Warto pamiętać, że herbaty ekspresowe pozostają daleko w tyle za sypkimi liściastymi, które mają znacznie lepsze walory smakowe i jakościowe.

A wpływ herbaty na organizm ma ogromne znaczenie. Dobrze dobrana ma właściwości lecznicze i uspokajające, poprawia samopoczucie, dodaje energii, dostarcza mikroelementów, witamin.

- W zależności od sposobu przetworzenia wyróżnia się kilka rodzajów herbat: białą, zieloną, czerwoną czy czarną - najbardziej zakorzenioną na polskim rynku - mówi Dariusz Małas, z sieci sklepów "Czas na Herbatę". - Ale mamy także takie rodzaje "herbatek", których funkcjonalności dedykowane są różnym osobom, z różnymi potrzebami. Pobudzające i dostarczające składników odżywczych, tak jak yerba mate i wyciszające, dostarczające drogocennych pierwiastków i witamin tak jak rooibos. Zdrobnienia użyłem celowo, gdyż nie pochodzą one z drzewa herbacianego, a z krzewów rosnących w południowej Afryce (czerwonokrzew afrykański - rooibos) czy w Ameryce Południowej (yerba mate - ostrokrzew paragwajski).

Wspomniana yerba mate posiada właściwości pobudzające i regenerujące. Stosowana regularnie likwiduje zmęczenie, zwiększa sprawność intelektualną oraz poprawia kondycję. Wspomaga także pozbywanie się toksyn i zbędnych kilogramów. Zawiera szereg witamin i minerałów.

Najzdrowsze herbaty to zielona i biała. Zawierają najwięcej antyoksydantów, czyli substancji, które redukują wolne rodniki.

- Herbata zielona ma wysokie stężenie witaminy C. Korzystnie wpływa na nerki, drogi moczowe, wątrobę i śledzionę. Spowalnia proces starzenia, działa pielęgnująco, wzmacniająco i upiększająco na skórę - dodaje Edward Samp. - Powoduje spadek ciśnienia tętniczego i cholesterolu.

Herbata biała jest najszlachetniejsza, bo w najmniejszym stopniu poddana obróbce, nazywana jest także eliksirem młodości, zawiera najwięcej antyoksydantów, polifenoli, które wpływają na spowolnienie procesów starzenia komórek i walkę z komórkami rakowymi. Te herbaty są także idealnym substytutem suplementów diety, które mają za zadanie spalić tkankę tłuszczową. Bo w nich i tak znajdziemy dodatek białej lub zielonej herbaty.

- Dlatego zamiast kupować masę suplementów wystarczy zwiększyć liczbę kubków zielonej czy białej herbaty w codziennej diecie i na pewno w ten sposób przyspieszymy przemianę materii - dodaje Dominika Stefankiewicz, dietetyk z Akademii Skutecznej Diety.

Odchudzanie wspomaga także herbata czerwona Pu-erh, która często nazywana jest mordercą tłuszczu. Obniża szkodliwe stężenie tłuszczu we krwi, ciśnienie krwi. Co ciekawe, przyspiesza także metabolizm alkoholu. Zawiera cynk, mangan, selen, witaminę E.

Rooibos spowalnia natomiast proces starzenia organizmu, zalecana jest w przypadku zaburzeń snu, podwyższonego ciśnienia, stanów lękowych. Pomocna jest także w problemach trawienno-żołądkowych.

Herbata czarna najbardziej popularna, choć powoli ustępująca pola pozostałym rodzajom, jest najbardziej przetworzona, ale wciąż wartościowa. Okresowo usuwa zmęczenie, ułatwia koncentrację, usuwa z organizmu toksyczne związki, ma właściwości antyrakowe, zawiera witaminy: C,B1,B2,A,K,P.

- Może także zmniejszać ciśnienie tętnicze krwi, chroni zęby przed próchnicą, a dzięki zawartym w niej flawonoidom może wzmacniać naczynia krwionośne - dodaje Dariusz Małas.

W Polsce wiele osób nie wyobraża sobie herbaty czarnej bez cytryny. Kwestią dyskusyjną jest fakt, czy tak podana herbata jest zdrowa. Okazuje się, że nie chodzi tu o dodanie cytryny, ale moment, w którym wkroimy plasterek lub wciśniemy sok.

- Jeśli doda się cytrynę do herbaty w trakcje zaparzania, tzn. gdy liście herbaty lub torebka znajdują się w kubku, to w takim układzie powstaje szkodliwy związek o nazwie cytrynian glinu. Jest dobrze przyswajalny i odkłada się w dużych ilościach w naszym organizmie uszkadzając jego komórki - tłumaczy Dariusz Małas. - W liściach herbaty znajduje się duża ilość glinu, który wraz z zaparzeniem herbaty uwalania się do napoju. Jest on jednak w takiej postaci nieprzyswajany przez nasz organizm. Po dodaniu do zaparzanej herbaty soku z cytryny z nieprzyswajalnego glinu powstaje wspomniany związek o nazwie cytrynian glinu. Naukowcy uważają, że może on przyczynić się do częstszych zachorowań na Alzheimera.

Jak temu zaradzić? Naukowcy radzą, by najpierw zaparzyć herbatę, odsączyć ją od liści lub wyciągnąć torebkę i dopiero wtedy dodać cytrynę. Uważa się bowiem, że napój w takiej postaci już nie jest szkodliwy dla naszego organizmu.

- Nie bez powodu w Anglii na niektórych opakowaniach herbaty czarnej można znaleźć ostrzeżenie, że cytrynę można dodać dopiero po wyjęciu fusów, liści, torebki z filiżanki - dodaje Dariusz Małas.

W Trójmieście działa ponad 200 kawiarni i herbaciarni, w których herbata stanowi taką samą część karty jak kawa. Można więc śmiało powiedzieć, że kultura picia herbaty jest u nas bardzo popularna.

- Myślę, że kultura picia herbaty w Polsce zawsze była. Kiedy cofniemy się w czasy naszych babć i dziadków to zobaczymy wspaniałe samowary porcelanowe lub srebrne zestawy do picia herbaty. Niestety w dzisiejszym zaganianym świecie gdzieś to utraciliśmy - dodaje Edward Samp. - Szczerze mam nadzieję, iż zwolnimy tempo naszego życia i powrócimy do tego małego rytuału parzenia, picia i delektowania się wspaniałymi smakami wielu herbat dostępnych u nas w Polsce.


Sprawdź co symbolizują oznaczenia na opakowaniu herbaty:
FOP - Flowery Orange Pekoe - herbata zrobiona z pierwszego liścia pędu i końcowego pączka. Są w niej młode, miękkie delikatne listki i tipsy
GFOP - Golden Flowery Orange Pekoe - herbata ze złotymi tipsami, czyli koniuszkami złocistożółtych pączków
TGFOP - Tippy Golden Flowery Orange - herbata zawierająca duże ilości złotych tipsów
FTGFOP - Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe - jest to FOP o bardzo wysokiej jakości
SFTGFOP - Special Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe - najwyższej jakości FOP
OP - Orange Pekoe - herbata o długich spiczastych liściach większych od FOP, rzadko zawiera tipsy
P - Pekoe - herbata z krótszymi, mniej delikatnymi lisćmi niż OP
FP - Flowery Pekoe -liście te zwijane są w kulki
PS - Pekoe Souchong - zawiera krótsze i twardsze liście niż P
S - Souchong - herbata o dużych liściach, które zwija się podłużnie otrzymując nierówne kawałki
Jeżeli po literkach pojawia się "1" oznacza to herbatę o najwyższej jakości. W przypadku herbat łamanych do określenia dodaje się literę "B" - broken.

Jak parzyć herbatę?
By wydobyć z herbaty to co najcenniejsze należy ją odpowiednio zaparzyć. Ważny jest tu nie tylko czas parzenia, ale i temperatura wody, którą zalejemy herbatę.
Biała - 7-9 min, temperatura wody - 70-80 stopni C
Zielona - 3-4 min, temperatura wody - 75-80 stopni C
Czarna - 3-4 min, temperatura wody - 95-100 stopni C
Pu-erh - 3-5 min, temperatura wody - 95 stopni C
Rooibos - 3-4 min, temperatura wody - 95 stopni C
Żółta - 3-4 min woda, temperatura wody - 75-80 stopni C
Owocowa - 4-5 min, temperatura wody - 100 stopni C
Yerba Mate - 5-7 min, temperatura wody - 75-85 stopni C

Miejsca

Opinie (19) 7 zablokowanych

  • buhehehehe

    fioletową w ruskie dzbanki.

    Ja piję Indyjską w graulacie wsypuje do szklanki zalewam, cukier u bajka

    żadne fusy nie latają.

    A że macie joba na punkcie smaczków to wasz problem.

    • 2 21

  • Vit c

    może i ma witaminę c ,ale przed zaparzeniem,po zalaniu gorącą wodą już jej nie ma więc można powiedzieć ,że tej witaminy po prostu NIE MA

    • 13 1

  • zwykła

    • 3 2

  • Biała papieska herbata

    Z wadowicką kremówką

    • 3 4

  • Z Truskawkami (1)

    Bardzo dobra jest też czarna herbata z dodatkiem świeżych truskawek, luba owoców leśniych (maliny,jagody). Wolę dodać prawdziwe owoce niż kupić herbate owocową bez owoców w której jest sama chemia.

    • 11 0

    • flavoured

      Dokladnie. Te tzw. smakowe to sa w wiekszosci (98%) chemicznie aromatyzowane. Lepiej dodac swieze owoce...

      • 4 0

  • (2)

    Kazda byle nie z chinskiej ziemi. W tym tygodniu chinskie wladze podaly wiadomosc ze 4/5 pol uprawnych wchinach jest skazonych w ten czy inny sposob

    • 11 5

    • (1)

      Czytaj ze zruzmieniem. Bylo napisane o 1/4 ziemi a nie 4/5 ;).

      • 2 0

      • 1/4 w ten spoób skażona, a 4/5 w inny sposób : P

        • 0 0

  • Fajnie sie bajki opowiada ale ludzie czytaja i oczekują ze wystarczy raz sie napic herbaty!! (1)

    W najlepszym wypadku to co sie czyta to max 50% prawdy i to moze po pól roku systematycznego picia herbaty kilka razy dziennie.
    Vitamina C po zaparzeniu do 95 stopni C podobnie jak inne witaminy.To tak jak ten stary bajer ze na przeziębienie to herbata z miodem i cytryna jak lekarstwo tylko ze cała wartosc cytrynie ginie wtej temperaturze podobnie jak z miodu zostaje tylko glukoza bo można go podgrzać tylko do 30 stopni C.

    • 6 0

    • a ja myślałem, że z miodu to fruktoza..

      • 0 0

  • Z rumem !!! :-d (1)

    • 7 0

    • alkohol też ginie w wysokiej temperaturze

      • 0 0

  • To kiepscy , cytowania przez was naukowcy. Skoro związki glinu dostają sie do roztworu herbaty podczas zaparzania to nawet po odsaczeniu one tam sa. Tak wiec dodanie cytryny nawet jak juz nie ma liści spowoduje powstanie cytrynianu

    • 2 0

  • Herbata z cytryną- szkodliwa, dawno już stwierdzone

    z cytryną - woda tak

    herbata- bez dodatków

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane