Bałtyk przegrał na inaugurację III ligi

12 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Energa Bałtyk Gdynia

Najnowszy artykuł o klubie Energa Bałtyk Gdynia Wysokie zwycięstwo TLG. Energa Bałtyk lepszy od Arki. Jaguar stracił lidera
Tak cieszył się Szymon Rychłowski, który strzelił pierwszego gola dla Bałtyku Gdynia w sezonie 2017/18. Tak cieszył się Szymon Rychłowski, który strzelił pierwszego gola dla Bałtyku Gdynia w sezonie 2017/18.

Wielkie wietrzenie szatni latem nie przełożyło się na udaną inaugurację. Bałtyk Gdynia na rozpoczęcie rywalizacji w grupie drugiej III ligi przegrał u siebie z KKS 1925 Kalisz 2:3 (1:1). Dla gospodarzy to pierwsza porażka w 1. kolejce od 2001 roku. Od 79. minuty podopieczni Sebastiana Letniowskiego grali w "10", gdyż po drugiej żółtej kartce boisko musiał opuścić Cezary Gołubiński.

Rychłowski 37, Kuzimski 54 - Jankowski 24, Ciesielski 55, Lis 61

BAŁTYK Matysiak - Gołubiński, Kostuch, Korpalsk (78 Podkański), Kochanek - Kuzimski, Bartlewski (81 Proena), Duszkiewicz, Rychłowski (74 Klecha), Letniowski - Duda

JÓZEF STOPYRAL: DOSTALIŚMY NAUCZKĘ. WIETRZENIE SZATNI BYŁO POTRZEBNE. PRZECZYTAJ, CO JESZCZE MÓWIŁ PREZES BAŁTYKU PRZED INAUGURACJĄ

Jedynie bramkarz Marcin Matysiak, obrońca Cezary Gołubiński i napastnik Mateusz Kuzimski przetrwali tornado, które przetoczyło się w przerwie między rozgrywkami przez szatnie Bałtyku. Tylko oni utrzymali miejsce w "11" w porównaniu z podstawowym składem, który kończył poprzedni sezon w III lidze, a miało to miejsce niespełna 2 miesiące temu.

Z ośmiu nowych piłkarzy tylko Szymon Rychłowski wiedział z czym wiąże się gra w biało-niebieskich barwach. Występował bowiem w Gdyni w sezonie 2013/14. Nawet kapitańska opaska trafiła do gracza pozyskanego latem. Przejął ją Przemysław Kostuch. Wsparcia z trybun udzielał mu Wojciech Zyska, który w sobotę odwiedził byłych kolegów, choć jest już piłkarzem II-ligowej Gwardii Koszalin.

Gdy jesteśmy przy nowych nabytkach Bałtyku, to warto odnotować, że debiutowali zarówno Sebastian Letniowski jako trener jak i jego syn - Juliusz Letniowski na boisku. Jak skrupulatnie wyliczyli kronikarze gdyńskiego klubu taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy od 6 lat. Wówczas prowadzący Bałtyk Jacek Grembocki postawił na syna Damiana. Miało to miejsce jeszcze w II lidze, a latorośl szkoleniowca później wielkiej kariery nie zrobiła. W Bałtyku poprzestała na 4 występach.

SPRAWDŹ, W JAKIM SKŁADZIE BAŁTYK KOŃCZYŁ POPRZEDNI SEZON

Gdy Bałtyk kończył sparingi, demolując z V-ligowym Sztormem Mosty 9:2, KKS Kalisz już grał o punkty. Korzystając z dobrej pogody ta drużyna rozegrała mecz, który w terminarzu jest pod koniec listopada. Zremisowała na wyjeździe z Sokołem Kleczew, który w poprzednim sezonie pod względem piłkarskim prezentował się czasami nawet lepiej niż Gwardia, która ostatecznie zdobyła awans.

To rozstrzygnięcie powinno dać do myślenia gospodarzom bardziej niż dwa sukcesy nad tym rywalem z poprzedniego sezonu (2:1, 1:0). Nie było bowiem w miejscowej drużynie choćby strzelców goli z tamtych spotkań (Zyska, Piotr Ruszkul, Piotr Karasiński).

Natomiast w kaliskiej ekipie pozostał ten, który posłał piłkę do siatki Bałtyku w marcu. Wówczas strzelił z karnego przed własną publicznością, tym razem w 24. minucie zmieścił futbolówkę w gdyńskiej siatce, otwierając wynik spotkania. Po pół godzinie gry goście mogli prowadzić już 2:0, ale Matysiak uratował się zbiciem piłki na słupek, a dobitka z bliska była niecelna.

Gospodarzom niewiele się udawało aż do czasu, jak sami strzelili gola. Niespodziewanie sam na sam z bramkarzem znalazł się Rychłowski i nie dał szans Oskarowi Pogorzelcowi, w przeszłości golkiperowi m.in. Legii Warszawa i juniorskich reprezentacji Polski. 26-letni "Rychu" przebił zatem osiągnięcie z poprzedniego pobytu w Bałtyku 4 lata temu. Wówczas pierwszego z 3 goli, które strzelił dla biało-niebieskich w 23 spotkaniach III-ligowych, uzyskał w grze numer 2, strzelając do siatki rezerw Lechii Gdańsk. Oby tylko teraz nie miał tak długiej przerwy jak wtedy, gdyż na następne trafienie czekał bez kilku dni aż pół roku.

RELACJE ZE WSZYSTKICH LETNICH SPARINGÓW BAŁTYKU

W 54. minucie Mateusz Kuzimski wyprowadził Bałtyk na prowadzenie 2:1 po pięknym strzale w "okienko" bramki rywali.. Dla napastnika był to 20. gol w gdyńskich barwach w 42. spotkaniu! Niestety, na tym skończyło się wszystko co dobre dla miejscowych w tym spotkaniu.

Siedem minut wystarczyło gościom, aby strzelić 2 gole. Co więcej były jeszcze dwie kolejne sytuacje w tym okresie, w których kaliszanie domagali się karnych. Sędzia odrzucił ich monity, ale był dla nich przychylny w 61. minucie. Zauważył sygnalizację arbitra bocznego, który dopatrzył się, że Matysiak broniąc piłkę, wyciągnął ją już zza linii bramkowej po główce Marcina Lisa. W ten sposób na konto KKS trafił gol, który jak się okazało rozstrzygnął o końcowym rezultacie. Wcześnie wyrównał Błażej Ciesielski.

Nie oznacza to, że to końca nic istotnego się nie wydarzyło. Wręcz odwrotnie. W 67. i 79. minucie Cezary Gołubiński był karany żółtymi kartkami. Bałtyk musiał kończyć zatem w "10", co zupełnie pokrzyżowało założenia taktyczne trenera Letniowskiego. Pomiędzy tymi kartkami zdjął on bowiem środkowego obrońcę, a wprowadził do gry napastnika. Jednak, gdy z boiska został wyrzucony grający z prawej strony defensywy piłkarz, szkoleniowiec miejscowych, nie mógł pozostać z zaledwie dwoma obrońcami. Tym bardziej, że kaliszanie nie rezygnowali ze zdobycia kolejnego gola.

Dlatego mieliśmy roszadę powrotną. Za ofensywnego zawodnika musiał wejść stoper. Mimo to jeszcze w doliczonym czasie były szanse na wyrównanie. Najbliżej powodzenia był Letniowski-junior, ale przeniósł piłkę nad poprzeczką.

SPRAWDŹ, GDZIE GRAJĄ TRÓJMIEJSKIE DRUŻYNY W WEEKEND W NIŻSZYCH KLASACH ROZGRYWKOWYCH

Wyniki 1 kolejki

• BAŁTYK GDYNIA - KKS 1925 Kalisz 2:3 (1:1)
  • Świt Skolwin - GKS Przodkowo 3:2 (0:1)
  • Unia Solec Kujawski - Energetyk Gryfino 0:0
  • Polonia Środa Wielkopolska - Jarota Jarocin 1:0 (0:0)
  • Centra Ostrów Wielkopolski - Pogoń II Szczecin 1:2
  • Wierzyca Pelplin - Wda Świecie 0:2 (0:1)
  • KP Starogard Gdański - Górnik Konin 1:0 (0:0)
  • Sokół Kleczew - Lech II Poznań 3:1 (2:0)
  • Kotwica Kołobrzeg - Elana Toruń 1:2 (0:1)
  • Awansem z 17. kolejki
  • Sokół - Kalisz 0:0

Opinie (116) ponad 50 zablokowanych

• Eh... (5)

Na lepszą grę przyjdzie trochę jeszcze poczekać, na razie to bardziej zbieranina niż drużyna. Trzeba być cierpliwym bo co innego pozostaje?

• 27 19

• najlepsza era

W IV lidze

• 6 6

• (1)

Nie dość, że niszczą sztuczna murawę na stadionie rugby, to jeszcze od początku sezonu przynoszą ujmę miastu i marnują publiczne pieniądze. Trzeba z tym skończyć, trzeba rozwiązać klub, trzeba odważnych działań.

• 13 12

• Palnij sìę w łeb śledziu.

• 8 4

• Jak to co ? Wroci Goly i uzdrowi (1)

Przed rokiem już jeden emigrant zdziwil sie polskimi realiami i chyba nieco oklapł w zapale, teraz deja vu. Od tego plucia jadem Bałtyk się nie oczyści. Wszyscy wokół bee, tylko on wjeżdża na białym koniu po 10 latach, klekać narody.

• 6 1

• Goły? To On jeszcze źyje? Ech stare dobre czasy...

• 2 2

• Duda (3)

Miał być gwiazdą a NIC nie gra Słabo to widzę w jego wykonaniu. Zła decyzja

• 19 10

• (1)

A czy Duda miał pójść do Matysiaka po piłkę, odryblować wszystkich i strzelić gola?