Remis Arki przed 40 tys. kibiców w Poznaniu

25 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Nie tylko Mateusz Szwoch (z lewej), który rozegrał setny mecz w Arce, miał w Poznaniu powody do zadowolenia. Gdynianie nie stracili po raz pierwszy gola na wyjeździe, w czym m.in. zasługa dobrze współpracujących na lewej stronie boiska Marcina Warcholaka (w środku) i Miroslava Bożoka. Nie tylko Mateusz Szwoch (z lewej), który rozegrał setny mecz w Arce, miał w Poznaniu powody do zadowolenia. Gdynianie nie stracili po raz pierwszy gola na wyjeździe, w czym m.in. zasługa dobrze współpracujących na lewej stronie boiska Marcina Warcholaka (w środku) i Miroslava Bożoka.

Piłkarze Arki Gdynia po raz pierwszy w tym sezonie w ekstraklasie nie stracili gola na wyjeździe. Żółto-niebiescy zremisowali z Lechem w Poznaniu 0:0. Raz dopisało im szczęście, gdy Szymon Pawłowski posłał piłkę w poprzeczkę, ale przez cały mecz nadspodziewanie łatwo rozbijali ataki miejscowych. Na trybunach zasiadło blisko 40 tysięcy kibiców, co jest nowym rekordem ligowym w bieżących rozgrywkach. Poprzedni - ponad 26-tysięczna widownia w Gdańsku - wytrwał dokładnie tydzień.

LECH LECH
30 Putnocky - 4 Kędziora, 3 Bednarek, 35 Nielsen, 5 Kadar - 55 Tetteh - 10 Jevtić, 86 Majewski, 14 Gajos, 8 Pawłowski - 11 Robak
Sędziowie: Przybył (Kluczbork) oraz Rostkowski, Lisowski
Widzów: 39 539
13 Jałocha - 33 Zbozień, 29 Marcjanik, 4 Sołdecki, 23 Warcholak - 8 Marcus, 6 Łukasiewicz, 17 Marciniak, 19 Bożok - 10 Szwoch - 9 Abbott
  • 63' 10 Jevtić Zmiany 17 Makuszewski
  • 75' 11 Robak Zmiany 24 Kownacki
  • 79' 14 Pawłowski Zmiany 20 Formella
  • 59' 8 Marcus Zmiany 18 Yussuff
  • 84' 18 Bożok Zmiany 20 Hofbauer
  • 88' 9 Abbott Zmiany 11 Siemaszko
  • 77' Pawłowski
  • 20' Abbott
  • 67' Wacholak

TO JUŻ 19. MECZ W ARCE KONRADA JAŁOCHY BEZ STRATY GOLA. PRZECZYTAJ WYWIAD Z BRAMKARZEM

Bramkarz Arki z nadzieją czeka na mecz z Lechem. Lubi spotkania, gdy ma dużo pracy i w wyjazdach kibice żółto-niebieskich wspierają drużynę, a na taki właśnie spotkanie zapowiada się w Poznaniu

PRZECZYTAJ WYWIAD Z KONRADEM JAŁOCHĄ
trener Niciński, który 28 września świętować będzie 2. rocznicę pierwszego spotkania jako trener Arki, jest konsekwentny. Na ekstraklasę wystawia inną "11" niż w Pucharze Polski

ARKA POKONAŁA KSZO 2:1 I AWANSOWAŁA W PUCHARZE POLSKI - PRZECZYTAJ RELACJĘ, OCEŃ PIŁKARZY
jedyny piłkarz, który zaczynał mecz z KSZO w Ostrowcu Świętokrzyskim i jest dziś w składzie to Abbott (ARKA). Dla Pawła to pierwszy występ w ekstraklasie w tym sezonie w wyjściowym zestawieniu, Korzysta na kłopotach żołądkowych Zjawińskiego

NIEKTÓRZY PIŁKARZE ARKI MIERZĄ JUŻ W PUCHAROWY FINAŁ NA STADIONIE NARODOWYM
Ławka rezerwowych Arki: 1. Steinbors, 2. Socha, 11. Siemaszko, 18. Yussuff, 20. Hofbauer, 22 Zjawiński, 32. Stolc
dla Arki to pierwszy mecz na stadionie wybudowanym w Polsce na Euro 2012.

ZNAMY TERMIN DERBÓW - 30.10 GODZ. 18 GDYNIA: ARKA - LECHIA
Lech odważnie wychodzi na Arkę. W "11" tylko jeden defensywny pomocnik. Na ławkę odesłany nawet kapitan Trałka
w porównaniu z przegranym meczem przed tygodniem w Gdańsku Lech dokonał aż 4 zmian. Nowi gracze to: bramkarz Putnocky (LECH), środkowy obrońca Bednarek (LECH) oraz pomocnicy Jevtić (LECH) i Majewski (LECH)
wśród rezerwowych Lecha Formella, który wiosną był podstawowym piłkarzem i czołowym snajperem Arki zdobywającej awans do ekstraklasy
pełna ławka rezerwowych: 1. Burić – 6. Trałka, 17. Makuszewski, 20. Formella, 24. Kownacki, 26. Wilusz, 28. Wasielewski
na stadionie około 40 tysięcy kibiców. Oznacza to, że teraz do Lecha i Arki należy rekord jednostkowej frekwencji w tym sezonie. Poprawione zostanie osiągnięcie sprzed tygodnie z Gdańska, gdy nieznacznie było ponad 26 tys. kibiców
bezpłatnie na trybuny zaproszono około 18 tys. uczniów poznańskich szkół w ramach akcji: „Kibicuj z klasą”
jak na mecz przyjaźni przystało kibice obu klubów siedzą przemieszani na trybunach
piłkarze na prezentacji. Arka na żółto-niebiesko, Lech niebieskie koszulki, białe spodenki
dla Szwocha (ARKA) to mecz numer 100 w Arce
1'
mecz rozpoczął Lech
3'
początek pokazuje jak wygląda będzie ten mecz. Lech w ataku pozycyjnym. Arka cofnięta na własną połowę
4'
pierwszy róg dla Lecha
5'
po kornerze Majewskiego pierwszy niecelny strzał Lecha. Główkował Bednarek (LECH)
6'
Marcjanik (ARKA) wybił piłkę po dośrodkowaniu Kadara (LECH)
6'
niecelny strzał Robaka (LECH) głową, ale i tak był na spalonym
7'
próbował atakować Szwoch (ARKA). Stracił piłkę przed "16" Lecha
9'
Lech preferuje ataki lewym skrzydłem, gdzie jest Pawłowski (LECH), dziś kapitan gospodarzy, a wspomaga go boczny obrońca reprezentacji Węgier - Kadar (LECH)
10'
pomylił się Nielsen (LECH), który nie wybił z pozoru łatwego zagrania Bożoka (ARKA). Róg dla Arki
10'
bez zagrożenia dla Lecha po dośrodkowaniu z rogu Szwocha (ARKA)
10'
"Gdyńska Arka" - z trybun
11'
strzał sprzed pola karnego Pawłowskiego (LECH). Jałocha (ARKA) sparował piłkę na róg
12'
bez zagrożenia dla Arki po dośrodkowaniu z rogu Majewskiego (LECH)
13'
Putnocky (LECH) pewnie złapał piłkę po wrzucie z autu Warcholaka (ARKA) w pole karne Lecha
14'
strzał nad poprzeczką z dystansu Marcusa (ARKA)
15'
te akcje ofensywne Arki są bardzo ważne. Lech otrzymał informację, że gdynianie nie zamierzają jedynie parkować przysłowiowego autobusu we własnej "16", a skorzystają z każdej okazji, by zagrać do przodu
17'
podanie Abbotta (ARKA) w pole karne do Marciniaka (ARKA), ale Adam nie zdołał dojść do piłki, gdyż dobrze blokował ją Tetteh (LECH)
18'
w posiadaniu piłki duża przewaga Lecha. Na teraz statystyki Ekstraklasy SA w tym elemencie wyświetlają 69:31
20'
strzał z dystansu Tetteha (LECH) w... Pawłowskiego (LECH)
20'
Żółtą kartką został ukarany Abbott (ARKA) po faulu na Tettehu
21'
po kilku minuta odważniejszej gry Arki, Lech ponownie przeniósł grę na gdyńską połowę
22'
mało miejsca dla arkowców w środkowej strefie boiska. Szwoch (ARKA) nawet po przechwycie nie miał do kogo zagrać
23'
wrzutka Warcholaka (ARKA) prosto w ręce Putnocky'ego (LECH)
24'
poprzeczka uratowała Arkę po technicznym strzale Pawłowskiego (LECH) z 16. metra
26'
indywidualna akcja Majewskiego (LECH) zakończona niecelnym strzałem sprzed pola karnego
26'
to już 6. strzał Lecha, ale tylko jeden był celny, bo poprzeczka to także niecelne uderzenie w statystykach
27'
Arka ustawiała pułapkę ofsajdową, gdy podawał Majewski. Został Sołdecki (ARKA) i Gajos (LECH) nie był na spalonym. Na szczęście dla gdynian pomocnik Lecha spudłował, próbując strzelać po wślizgu z 6. metra
28'
na spalonym Robak (LECH)
29'
Abbott (ARKA) ambitnie biega po połowie Lecha, ale na niej pięciu defensorów gospodarzy podaje sobie dokładnie piłkę
30'
Bożok (ARKA) przechwycił kontrę i uruchomił kontrę 3 na 4
30'
Szwoch (ARKA) podaniem szukał w polu karnym Lecha Bożoka (ARKA), ale Słowak nie doszedł do piłki
31'
Abbott (ARKA) na środku boiska osaczony przez trzech rywali musiał stracić piłkę
35'
pierwszy celny strzał Arki. Z piłką uderzaną sprzed "16" przez Marciniaka (ARKA) bez trudu poradził sobie Putnocky (LECH)
35'
w strzałach celnych obecnie... 1:1
36'
sędzia odgwizdał zagranie ręką Warcholaka (ARKA) przy próbie zablokowania dośrodkowania Kędziory (LECH)
36'
wolny dla Lecha 2 metry od linii bocznej pola karnego
36'
Jevtić (LECH) zakręcił piłkę z wolnego. Szukał górnego rogu bramki Arki, ale nieznacznie chybił
36'
strzały łącznie mówią więcej o tym meczu, gdyż jest w nich 9:2 dla Lecha
37'
posiadanie piłki 65:35 na korzyść Lecha
38'
dwa zablokowane strzały Bożoka (ARKA)
40'
ciekawostka. Lech mimo że jest częściej przy piłce to także popełnił więcej fauli. Tutaj 5:3 "na korzyść" gospodarzy
41'
te faule do efekt tego, że Lech nie ryzykuje, gdy po stracie widzi, że jest szansa na kontrę Arki od razu przerywa grę. Tak jak teraz, gdy Kadar (LECH) nieprzepisowo powstrzymał Marcusa (ARKA)
43'
Robak (LECH) biegł w pole karne Arki, a dostał piłkę w... plecy
44'
sporo niedokładności w atakach Lecha ułatwia zadanie defensywie Arki
44'
"Arka Gdynia" - głośne skandowanie z trybun
44'
centymetrów zabrakło Arce po gola. Po dośrodkowaniu Warcholaka (ARKA) nogę przed Nielsena (LECH) włożył Abbott (ARKA) i skierował piłkę "po długim rogu" tuż obok słupka
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. W POZNANIU NA RAZIE BEZ GOLI
Tak jak można było się spodziewać dużą optyczną przewagę ma Lech, ale te akcje nie robią większej krzywdy Arce. Gospodarze zbyt długo "holują" piłkę, rzadko grają na jeden kontakt, a przez to ich atakom brakuje szybkości. Natomiast strzały "Kolejorza" są nieprecyzyjne. Raz żółto-niebieskich wyręczyła poprzeczka po uderzeniu Pawłowskiego.
Cofnięta Arka stara się wykorzystywać kontry. Także niezbyt często przedarła się pod bramką rywali, ale niewiele brakowało, aby tuż przed przerwą spryt i doświadczenie Abbotta (ARKA) pozwoliło Arce objąć prowadzenie.
46'
drugą połowę rozpoczęła Arka. Obie drużyny bez zmian w składach
47'
pierwszy atak po przerwie gospodarzy. Jevtić (LECH) nie sięgnął piłkę po dośrodkowaniu Pawłowskiego (LECH)
48'
zablokowany strzał Łukasiewicza (ARKA), ale i tak sędzia odgwizdał spalonego
50'
walka głównie w środkowych rejonach boiska
51'
Tetteh (LECH) wybił piłkę na róg
52'
bez zagrożenia dla gospodarzy po rogu Szwocha (ARKA)
52'
kontra Lecha po rogu Arki. Niecelny strzał Majewskiego (LECH)
53'
Arka stara się atakować większą liczbą piłkarzy niż to czyniła przed przerwą
53'
dlatego też nie daje się na razie spychać tak głęboko jak w pierwszej połowie
54'
Jałocha (ARKA) złapał piłkę po strzale Kędziory (LECH). Do obrońcy gospodarzy dobrze sprzed pola karnego piłkę odegrał Robak, mimo że miał obrońców Arki "na plecach"
56'
58'
Arka po przerwie wyrównała grę
58'
nawet statystyki posiadania piłki na korzyść Lecha nieco spadły. Teraz to 61:39.
59'
zbyt wysokie dośrodkowanie Majewskiego (LECH) w kierunku Robaka (LECH)
59'
ARKA przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Marcus, w jego miejsce wchodzi Yussuff.
60'
roszada na prawym skrzydle Arki
60'
Gajos (LECH) uderzał z dystansu. Trafił w... Robaka (LECH)
61'
Lech tez odpowie zmianą na skrzydle. Przygotowuje się do wejścia Makuszewski
61'
10. faul Arki. Tetteh (LECH) sfaulował Bożoka (ARKA). Dobra okazja do dośrodkowania w "16"
61'
Putnocky (LECH) wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu z rogu Szwocha (ARKA)
62'
znów po stałym fragmencie Arki kontra Lecha. Znów zaczął ją bramkarz. Na szczęście dobrze wrócił Bożokowi (ARKA) i nie pozwolił Jevticowi (LECH) na dobre zwieńczenie tej akcji
63'
LECH przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jevtić, w jego miejsce wchodzi Makuszewski.
64'
Bednarek (LECH) wybił piłkę na róg po wrzucie z autu w "16" Warcholaka (ARKA)
65'
zamieszanie w polu karnym Lecha po rogu Bożoka (ARKA). Ostro potraktowany Sołdecki przez Nielsena, ale sędzia nie gwiżdże. Wreszcie uderzył Łukasiewicz (ARKA), ale za słabo, by pokonać Putnocky'ego (LECH)
66'
skiksował Warcholak (ARKA) przy próbie przecięcia dośrodkowania, ale nie pomylił się Jałocha (ARKA), pewnie łapiąc piłkę
67'
Żółtą kartką został ukarany Wacholak (ARKA), który faulował Makuszewskiego na wysokości własnego pola karnego
68'
bez zagrożenia dla Arki po dośrodkowaniu z wolnego Gajosa (LECH)
69'
sprytne podanie Gajosa (LECH) do Pawłowskiego (LECH), ale skrzydłowy Lecha na 12. metrze od bramki źle trafił w piłkę i Jałocha (ARKA) bez problemu poradził sobie z tym strzałem
70'
Lech nieco nabił strzeleckie statystyki. 13 uderzeń na bramkę, 3 celne. Arka odpowiedziała 6 próbami, w tym 2 w światło bramki
72'
Arka stara się teraz dłużej utrzymać przy piłce, kilkanaście podań w środkowej strefie boiska
72'
kontra Majewskiego (LECH). Łukasiewicz (ARKA) zablokował podanie Majewskiego (LECH)
74'
dobre podanie Bożoka (ARKA) w "16" do Marciniaka (ARKA), ale ten miał kłopoty z przyjęciem piłki i szansa przepadła
75'
LECH przeprowadza zmianę w ataku. Boisko opuszcza Robak, w jego miejsce wchodzi Kownacki.
76'
żaden z lechitów wbiegających w "16" nie doszedł do dośrodkowania z lewego skrzydła Kadara (LECH)
77'
Żółtą kartką został ukarany Pawłowski (LECH) po faulu na Łukasiewiczu
77'
faule: 11 Lech, Arka 4
78'
rozgrzewa się Formella
79'
LECH przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Pawłowski, w jego miejsce wchodzi Formella.
80'
trener Niciński ma jeszcze dwie zmiany
80'
Formella (LECH) wiosną dla Arki w I lidze strzelił 6 goli i zaliczył 4 asysty, a wszystko to w 13 meczach
81'
dużo szczęścia przy Arce. Po dośrodkowaniu Kadara (LECH) z lewego skrzydła żaden z trzech obrońców gdynian nie trafił w piłkę. Zamykający akcję Makuszewski (LECH) uderzył niecelnie
82'
Lech przycisnął. Zmiany skrzydłowych dodały gospodarzom szybkości
82'
Bożok (ARKA) potrzebuje pomocy medycznej. Łapią go skurcze
83'
Bożok (ARKA) na noszach opuszcza boisko. Rozgrzewa się Austriak Hofbauer
84'
ARKA przeprowadza zmianę. Na boisko nie wraca Bożok, w jego miejsce wchodzi Hofbauer.
84'
opaskę kapitańską w Arce przejął Łukasiewicz (ARKA)
85'
kolejna wrzutka Kadara (LECH). Jałocha (ARKA) śledził lot piłki, do której nikt nie doszedł i pozwolił futbolówce wyjść poza boisko
87'
10. kolejka stoi pod znakiem remisów. W 6 dotychczasowych meczów aż 4 zakończyły się podziałem punktów.
88'
ARKA przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Abbott, w jego miejsce wchodzi Siemaszko.
88'
Arka wymieniła napastników. Warto podkreślić, że wszystkie roszady trenera Nicińskiego dotyczyły ofensywnych pozycji, gdyż wcześniej zeszli obaj skrzydłowi
90'
Lech atakuje
90'
4 minuty doliczone
90+1
Kowanacki ambitnie atakował Jałocha (ARKA), ale Konrad nie popełnił błędu przy wybiciu piłki nogą spoza własnego pola karnego
90+2
Marcjanik (ARKA) przewracając się zagrał piłkę ręką. Wolny dla Lecha w dobrej pozycji do dośrodkowania
90+2
złe dośrodkowanie z wolnego Gajosa (LECH), ale to nie problem Arki
90+4
Makuszewski (LECH) nie zdążył do piłki. Od bramki rozpocznie Jałocha (ARKA)
90+4
nikt nie doszedł do dośrodkowania Makuszewskiego (LECH)
90+4
KONIEC MECZU. ARKA BEZBRAMKOWO ZREMISOWAŁA Z LECHEM
Arka bezbramkowo zremisowała pierwszy mecz w tym sezonie. Co jeszcze ważniejsze, gdynianie po raz pierwszy w bieżących rozgrywkach nie stracili gola na wyjeździe w ekstraklasie. Żółto-niebiescy zainkasowali punkt bez przysłowiowego murowania bramki, a tym bardziej nie było "obrony Częstochowy". Lech miał oczywiście optyczną przewagę, oddał na bramkę aż 14 strzałów, ale tylko 3 z nich były celne. W dodatku wcale nie one było najgroźniejsze, a uderzenie sprzed przerwy Pawłowskiego (LECH) w poprzeczkę.
W drugiej połowie Arka zagrała w Poznaniu odważniej. Nie liczyła już jedynie na niedokładności rywali w ofensywie, a sama potrafiła dłużej utrzymać się przy piłce. Jednak takiej okazji jak tuż przed przerwą, gdy nieznacznie pomylił się Abbott (ARKA), już nie miała.

Wyniki 10 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Ruch Chorzów 2:1 (2:1)
  • Lech Poznań - ARKA GDYNIA 0:0
  • Termalica Nieciecza - Wisła Płock 0:0
  • Wisła Kraków - Legia Warszawa 0:0
  • Pogoń Szczecin - Górnik Łęczna 1:1 (0:1)
  • Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1 (1:1)
  • Korona Kielce - Jagiellonia Białystok 1:2 (1:0)
  • Piast Gliwice - Śląsk Wrocław 1:1 (0:0)