Szalony mecz Lechii i porażka z Sandecją

Rafał Sumowski
18 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Tak kibice żegnali piłkarzy Lechii po pierwszej połowie meczu z Sandecją. Niestety, po końcowym gwizdku było podobnie.

Piłkarze Lechii Gdańsk przegrali na własnym stadionie z beniaminkiem ekstraklasy Sandecją Nowy Sącz 2:3 (0:2). Po przerwie zaliczyli znakomity powrót doprowadzając do remisu 2:2, a 50. bramkę w historii występów w ekstraklasie zdobył Marco Paixao. Biało-zieloni nie poszli jednak za ciosem i stracili kolejną bramkę. To piąty z rzędu mecz ligowy, który podopieczni trenera Piotra Nowaka kończą bez zwycięstwa. Piłkarzy w drodze do szatni żegnały głośne gwizdy.

Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone

Sandecja Nowy Sącz Sandecja Nowy Sącz
1 Kuciak - 41 Stolarski, 5 Vitoria, 26 Augustyn, 3 Wawrzyniak - 35 Łukasik, 30 Nunes - 96 Oliveira, 9 Lipski, 21 Peszko - 19 M.Paixao
Sędziowie: Frankowski (Toruń) oraz Boniek, Gajda
Widzów: 11019
1 Gliwa - 3 Kuban, 5 Szufryn, 6 Krachunow, 22 Mraz - 70 Brzyski, 28 Piter-Bućko, 7 Baran, 37 Dudzic - 26 Piszczek, 92 Kolew

• 25' 3 Wawrzyniak Zmiany 7 Krasić
  • 46' 96 Oliveira Zmiany 28 F.Paixao
  • 80' 35 Łukasik Zmiany 13 Lewandowski
Zmiany Zmiany
  • 52' 26 Piszczek Zmiany 10 Trochim
  • 60' 3 Kuban Zmiany 17 Basta
  • 73' 37 Dudzic Zmiany 20 Danek
  • 51' 19 M.Paixao
  • 56' 21 Peszko
Bramki Bramki
  • 16' 37 Dudzic
  • 43' 37 Dudzic
  • 78' 10 Trochim
  • 18' Oliveira
  • 62' 26 Augustyn
Kartki Kartki
  • 39' Krachunow
  • 41' Kuban
  • 69' 10 Trochim

Marco Paixao zdobył 50. bramkę w ekstraklasie. Niestety, nie dała ona Lechii choćby punktu. Marco Paixao zdobył 50. bramkę w ekstraklasie. Niestety, nie dała ona Lechii choćby punktu.

W stosunku do poprzedniego meczu w Szczecinie z Pogonią (0:0) trener Nowak dokonał trzech zmian w wyjściowym składzie Lechii. Miejsce Matrasa zajął Łukasik (LECHIA Gdańsk). Stolarski (LECHIA Gdańsk) został cofnięty ze skrzydła na nominalną pozycję prawego obrońcy kosztem Wojtkowiaka, a sam zwolnił miejsce wypożyczonemu z FC Luzern Oliveirze (LECHIA Gdańsk), dla którego będzie to debiut w barwach gdańskiego klubu.

OLIVEIRA NOWYM SKRZYDŁOWYM LECHII

Ponadto od pierwszych minut w miejsce F.Paixao zagra Lipski (LECHIA Gdańsk). Zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy, zobaczymy dziś więc bardziej ofensywny wariant gdańskiej drużyny.

NOWAK: KAŻDA AKCJA W OFENSYWIE MA BYĆ Z PRZEKONANIEM, ŻE COŚ Z TEGO BĘDZIE

W dalszym ciągu kontuzję leczy Wolski, a przynajmniej do końca roku z powodu urazów wypadł ze składu Haraslin. To w jego miejsce pozyskano zresztą Oliveirę (LECHIA Gdańsk). Jak wyjaśnia jednak Wawrzyniak (LECHIA Gdańsk), kontuzje nie mogę tłumaczyć słabego startu sezonu w wykonaniu Lechii.

- Mamy na tyle silną kadrę, że powinniśmy sobie radzić nawet w osłabieniu - wyjaśnił doświadczony obrońca.

WAWRZYNIAK: KONTUZJE NIE SĄ DLA NAS WYTŁUMACZENIEM
W dzisiejszym spotkaniu sędzia Frankowski będzie mógł wspomagać się systemem powtórek VAR. W razie wątpliwości co do kluczowych decyzji, skorzysta z konsultacji na podstawie zapisu wideo. Na stadionie w Gdańsku poprzednio korzystał z niego sędzia Marciniak w meczu z Cracovią. Dzięki temu Lechia przegrała tylko 0:1, choć piłka w ich bramce lądowała cztery razy.

VAR POMÓGŁ LECHII, ALE JEJ NIE OCALIŁ
Ławka rezerwowych Lechii: 33 Zelenika - 7 Krasić, 13 Lewandowski, 23 Wojtkowiak, 25 Nalepa, 28 F.Paixao, 32 Matras

Ławka rezerwowych Sandecji: 16 Radliński - 2 Straus, 10 Trochim, 17 Basta, 20 Danek, 21 Cetarski, 33 Kasprzak
Relacja live Na kwadrans przed meczem frekwencja na trybunach nie napawa optymizmem. Tradycyjnie oficjalne dane otrzymamy w przerwie meczu.
Minuta ciszy dla ofiar nawałnicy, która miała ostatnio miejsce na Pomorzu. Pod stadionem w Gdańsku były też dziś zbierane środki na rzecz poszkodowanych.
1'
Początek meczu. Od środka rozpoczęła Sandecja
1'
Nieporozumienie pomiędzy Lipskim (LECHIA Gdańsk) a Wawrzyniakiem (LECHIA Gdańsk), na szczęście sytuację wyjaśnił Vitoria (LECHIA Gdańsk).
3'
Sandecja próbuje ataków lewą stroną, ale nieskutecznie. Z dystansu uderzał sprzed pola karnego Piter-Bućko (Sandecja Nowy Sącz), ale nad bramką Kuciaka (LECHIA Gdańsk).
4'
Wysoko ustawili się gospodarze. Na własnej połowie przy wybiciu autu został tylko Augustyn (LECHIA Gdańsk).
6'
Daleka prostopadła piłka Augustyna (LECHIA Gdańsk) do M.Paixao (LECHIA Gdańsk). Przynajmniej teoretycznie, bo Portugalczyk w ogóle się jej nie spodziewał i nawet nie ruszył do niej.
8'
Zderzyli się Augustyn (LECHIA Gdańsk) i Piszczek (Sandecja Nowy Sącz). Sędzia przerwał grę, gdy obaj padli na murawę, ale na szczęście to nic groźnego. Rzut sędziowski i Peszko (LECHIA Gdańsk) oddaje piłkę Sandecji na jej połowę.
8'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) chwilę wcześniej próbował uruchomić prostopadłym podaniem po ziemi Lipskiego (LECHIA Gdańsk), ale ten przegrał pojedynek z rywalem.
9'
Póki co Lechia atakuje głównie środkiem i prawym skrzydłem, ale zupełnie nieskutecznie.
10'
Na lewą stronę zszedł Peszko (LECHIA Gdańsk) i zapuścił się w pole karne, stracił piłkę, do której doskoczył Oliveira (LECHIA Gdańsk), ale jego próba strzału została zablokowana.
14'
Lechia nie forsuje tempa i szanuje piłkę. Sandecja naciska tylko momentami czekając na okazję do kontry. Tego też można było się spodziewać.
15'
Pierwszy błysk Oliveiry (LECHIA Gdańsk), który minął rywala, ale spod linii końcowej nie zdołał dograć do partnera.
16'
[0:1] Sandecja Nowy Sącz STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Dudzic. Kontra gości, podanie wzdłuż bramki od Mraza do Dudzica, który miał dużo miejsca i posłał piłkę do siatki obok Kuciaka.
16'
"Lechia grać, k... mać!" - z trybun.
18'
Żółtą kartką został ukarany Oliveira (LECHIA Gdańsk).
20'
Peszko (LECHIA Gdańsk) i Oliveira (LECHIA Gdańsk) zamienili się stronami. Augustyn (LECHIA Gdańsk) podał daleką piłkę do tego drugiego, ale za mocno.
21'
Dogranie z lewej strony do Lipskiego (LECHIA Gdańsk), ale ten został zablokowany. Rzut rożny dla Lechii
21'
Wrzucał Lipski (LECHIA Gdańsk), ale nieskutecznie.
22'
Korner dla Sandecji
22'
Groźnie pod bramką Lechii. Krachunow (Sandecja Nowy Sącz) uderzał głową, ale obok słupka.
25'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wawrzyniak, w jego miejsce wchodzi Krasić. Lewy obrońca ucierpiał podczas jednego ze starć.
26'
Zmiana pomocnika za obrońcę, a to wymaga roszad w ustawieniu. Na lewą stronę ze środka drugiej linii zszedł Nunes (LECHIA Gdańsk).
29'
Stracił piłkę Krasić (LECHIA Gdańsk), a Sandecja przedostała się w pole karne Lechii z dużą łatwością. Dośrodkowana przeleciała między obrońcami, ale na szczęście gościom nie udało się oddać strzału.
30'
Krasić (LECHIA Gdańsk) w polu karnym Sandecji. Upadł, ale nie ma mowy o faulu.
31'
Faulowany przy linii bocznej Krasić (LECHIA Gdańsk).
31'
Wrzutka Peszki (LECHIA Gdańsk) w pole karne, ale powstrzymany przez obrońców został M.Paixao (LECHIA Gdańsk). Akcję próbował jeszcze zamknąć Augustyn (LECHIA Gdańsk), ale nie zdążył przy słupku.
32'
Brzyski (Sandecja Nowy Sącz) efektownie zmylił piętką Stolarskiego (LECHIA Gdańsk) z lewej strony, ale uderzył bardzo niecelnie.
33'
Kolew (Sandecja Nowy Sącz) dostał piłkę w pole karne Lechii i był blisko sytuacji sam na sam z Kuciakiem (LECHIA Gdańsk). W ostatniej chwili zatrzymał go Vitoria (LECHIA Gdańsk).
34'
"Lechia grać, k... mać" - znów niecierpliwią się kibice.
35'
Sandecja rozgrywa piłkę na własnej połowie. Gwizdy z trybun.
35'
Teraz przy piłce Lechia i... dalej gwizdy
36'
Kibice wznowili doping. Cała Lechia za wyjątkiem Kuciaka (LECHIA Gdańsk) na połowie Sandecji
36'
Peszko (LECHIA Gdańsk) wrzucał na głowę Vitorii (LECHIA Gdańsk), a ten trafił w poprzeczkę!
37'
Rzut rożny. Piłka wyszła za pole karne i z dystansu uderzył Łukasik (LECHIA Gdańsk). Gliwa (Sandecja Nowy Sącz) odbija piłkę na róg!
37'
Po stałym fragmencie główkuje Nunes (LECHIA Gdańsk), ale piłka przeleciała nad bramką
37'
Dwie znakomite i zupełnie niespodziewane okazje Lechii wyraźnie ożywiły trybuny.
38'
Szaleje na lewej stronie Peszko (LECHIA Gdańsk), ale po jego podaniu Gliwa (Sandecja Nowy Sącz) uprzedził M.Paixao (LECHIA Gdańsk)
39'
Żółtą kartką został ukarany Krachunow (Sandecja Nowy Sącz) za faul na M.Paixao.
41'
Żółtą kartką został ukarany Kuban (Sandecja Nowy Sącz) za faul na Peszce.
43'
Znów groźnie w polu karnym Lechii, ale "czyści" Augustyn (LECHIA Gdańsk).
43'
[0:2] Sandecja Nowy Sącz STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Dudzic. Szybka akcja gości na jeden kontakt - wbiegający między Nunesa i Vitorię Dudzic po podaniu Kolewa trafia z 5 metra.
45'
Z dystansu obok bramki uderzał Stolarski (LECHIA Gdańsk).
45'
Arbiter doliczył 2 minuty do podstawowego czasu gry w pierwszej połowie.
45+1
Rzut rożny dla gości.
45+2
Kolejny (Sandecja Nowy Sącz) korner dla gości.
45+2
Koniec I połowy. Lechia - Sandecja 0:2
Fatalnie ułożyło się dla Lechii pierwsze 45 minut meczu z beniaminkiem. Gdańszczanie rozpoczęli spokojnie, a Sandecja czekała na kontry. W końcu wykorzystała jedną z nich i objęła prowadzenie po bramce Dudzica (Sandecja Nowy Sącz). Ta bramka oraz wyrazy niezadowolenia kibiców napędziły gdańszczan, którzy byli bliscy wyrównania. Najpierw w poprzeczkę głową piłkę skierował Vitoria (LECHIA Gdańsk), a chwilę później z dystansu groźnie uderzał Łukasik (LECHIA Gdańsk). Niestety, napór Lechii nie trwał długo, a po świetnej akcji gości po raz kolejny Kuciaka (LECHIA Gdańsk) pokonał Dudzic (Sandecja Nowy Sącz). Dwa celne strzały - dwa gole.
Piłkarzy w drodze do szatni kibice pożegnali głośnymi gwizdami.
Na trybunach 11 019 kibiców, to oficjalne dane dotyczące frekwencji podane przez spikera.
Piłkarze wracają na boisko. Są już na nim lechiści.
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Oliveira, w jego miejsce wchodzi F.Paixao.
46'
Od środka wznowili grę gospodarze.
46'
a z trybun przyśpiewka: "obiecałaś mi na pewno, że 3 punkty dzisiaj będą..."
47'
Główkował Piszczek (Sandecja Nowy Sącz), nad bramką Kuciaka (LECHIA Gdańsk)
48'
Daleka prostopadła piłka Augustyna (LECHIA Gdańsk) do M.Paixao (LECHIA Gdańsk). Portugalczyk wychodził już z nią na czystą pozycję, ale powstrzymał go Szufryn (Sandecja Nowy Sącz). Marco padł w polu karnym, ale zdaniem arbitra nie było faulu.
51'
[1:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki M.Paixao. Lipski dośrodkował z rzutu rożnego, a Portugalczyk wygrał pojedynek w powietrzu i głową skierował piłkę do siatki przy dalszym słupku.
52'
Sandecja Nowy Sącz przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Piszczek, w jego miejsce wchodzi Trochim.
52'
To 5 w tym sezonie i 50 w ogóle bramka M.Paixao (LECHIA Gdańsk) w polskiej ekstraklasie. Został drugim w historii obcokrajowcem, który dokonał tej sztuki. Pierwszy był Miroslav Radović.
54'
Lechia złapała wiatr w żagle i praktycznie nie wychodzi z połowy Sandecji.
56'
[2:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Peszko. Solarski z prawej strony dograł w pole karne do Lipskiego, a ten zagrał wzdłuż linii bramkowej, gdzie dopadł do niej Peszko. Jest remis! Ależ powrót Lechii! Nie popisał się w tej akcji obrońca Krachunow.
57'
Peszko (LECHIA Gdańsk) uderza z dystansu, ale świetnie broni Gliwa (Sandecja Nowy Sącz)!
58'
Po rzucie wolnym Sandecja wywalczyła rzut rożny.
60'
Sandecja Nowy Sącz przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kuban, w jego miejsce wchodzi Basta.
62'
Żółtą kartką został ukarany 26 Augustyn (LECHIA Gdańsk).
63'
Trochim (Sandecja Nowy Sącz) nieznacznie nad poprzeczką uderzał z rzutu wolnego
63'
Szybka akcja Lechii i piłka w pole karne na głowę M.Paixao (LECHIA Gdańsk), ale Portugalczyk nie zdołał jej opanować
63'
Grą piłkarzy Lechii przy linii bocznej dowodzi... dr Adam Owen, zatrudniony od niedawna w klubie jako trener przygotowania fizycznego. Trener Nowak siedzi na ławce.

WALIJCZYK NOWYM TRENEREM OD MOTORYKI W LECHII
69'
Świetna akcja Krasicia (LECHIA Gdańsk), który minął rywali i wpadł w pole karne, ale uderzając z ostrego kąta posłał piłkę nad poprzeczką!
69'
Żółtą kartką został ukarany Trochim (Sandecja Nowy Sącz).
73'
Sandecja Nowy Sącz przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza strzelec dwóch bramek Dudzic, w jego miejsce wchodzi Danek.
75'
Dość łatwo Sandecja po szybkiej akcji doszła do pozycji strzeleckiej przed polem karnym Lechii, ale Kolew (Sandecja Nowy Sącz) posłał piłkę nad bramką Kuciaka (LECHIA Gdańsk).
78'
[2:3] Sandecja Nowy Sącz STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Trochim. Strata Lipskiego przy podaniu wyprowadzającym piłkę. Gracze Sandecji wiedzieli co z nią zrobić i szybko w czystej sytuacji znalazł się Trochim, który stanął oko w oko z Kuciakiem i posłał futbolówkę do siatki obok gdańskiego bramkarza.
80'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Łukasik, w jego miejsce wchodzi Lewandowski.
80'
Stolarski (LECHIA Gdańsk) uderzał z dystansu, ale piłkę odbił jeden z obrońców.
82'
Krasić (LECHIA Gdańsk) wypuścił piłkę na lewe skrzydło Peszce. Ten zabrał się z nią ile sił na pograniczu linii bocznej i minął jednego rywala, ale z kolejnym nie dał rady. Zatrzymał go Danek.
85'
Strzał Brzyskiego (Sandecja Nowy Sącz) broni Kuciak (LECHIA Gdańsk).
85'
Z trybun skandowanie wzywające do dymisji prezesa Lechii Adama Mandziarę - w mało dyplomatycznych słowach.
87'
Do odbitej piłki w polu karnym Sandecji doszedł Lewandowski (LECHIA Gdańsk). Jego uderzenie zostało jednak zablokowane.
88'
We własnym polu karnym leży dwóch graczy Sandecji - Kuban (Sandecja Nowy Sącz) i Krachunow (Sandecja Nowy Sącz). Przerwa w grze, pomocy udziela im sztab medyczny.
90'
Z dystansu groźnie uderzał Stolarski (LECHIA Gdańsk), ale złapał piłkę Gliwa (Sandecja Nowy Sącz)
90'
4 minuty doliczył Frankowski do regulaminowego czasu gry.
90+1
Danek (Sandecja Nowy Sącz) dośrodkował w pole karne na głowę Trochima (Sandecja Nowy Sącz), a ten posłał piłkę nad poprzeczką
90+2
Peszko (LECHIA Gdańsk) uderzył z rzutu wolnego nad bramką Gliwy (Sandecja Nowy Sącz).
90+4
Koniec meczu. Lechia przegrała z Sandecją 2:3 (0:2) Dwie bramki i wyrównanie po przerwie dały Lechii nadzieję na lepszy wynik. Niestety, wiatru w żagle nie wystarczyło na zbyt długo. Bramka Trochima pogrążyła gdańszczan. To dla nich piąty kolejny mecz ligowy bez wygranej.

Wyniki 6 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Sandecja Nowy Sącz 2:3 (0:2)
  • ARKA GDYNIA - Pogoń Szczecin 0:3 (0:1)
  • Cracovia - Górnik Zabrze 3:3 (1:2)
  • Piast Gliwice - Korona Kielce 2:0 (0:0)
  • Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław 1:1 (0:0)
  • Wisła Płock - Legia Warszawa 0:1 (0:1)
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Lech Poznań 1:3 (0:1)
  • Zagłębie Lubin - Wisła Kraków, 3:0 (1:0)

Opinie (581) ponad 100 zablokowanych

• Co wy jeszcze robicie na 43-tysięcznym stadionie? (16)