Koszykarze Trefla wygrali na koniec 2016 roku

28 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Anthony Ireland zakończył rok 2016 sowitą zdobyczą punktową. W meczu z AZS rzucił ich 23. Anthony Ireland zakończył rok 2016 sowitą zdobyczą punktową. W meczu z AZS rzucił ich 23.

Rok 2016 zakończył się szczęśliwie dla koszykarzy Trefla. Pokonali na wyjeździe AZS Koszalin 70:65 (15:15, 14:16, 23:13, 18:21) będąc lepszym tylko w jednej kwarcie - trzeciej. Choć najwięcej punktów zdobył dla żółto-czarnych Anthony Ireland, to kluczowa dla losów starcia okazała się postawa podkoszowych Filipa Dylewicza i Nikoli Markovicia.

AZS: Harris 10, Nelson 9, Wall 8 (7 zb.), Millage 4, Sikora 0 oraz Stelmach 12 (2x3, 8 zb.), Manigault 12 (5 zb.), Zalewski 6 (2x3), Nowakowski 4

TREFL: Ireland 23 (1x3), Dylewicz 12 (9 zb.), Marković 11 (3x3, 16 zb.), Karolak 10 (2x3), Śmigielski 4 (5 as.) oraz Stamenković 8, Stefański 2, M. Kolenda 0, Majewski 0, Mielczarek 0

Trefl wybrał się na ostatni mecz w 2016 roku w pełnym składzie. W ostatnich starciach na parkiecie nie oglądaliśmy kontuzjowanych Artura Mielczarka oraz Michała Kolendy. Obaj pojechali do Koszalina i zagrali z miejscowym AZS.

Sentymentalną podróż do tego miasta odbył pierwszy z wymienionych koszykarzy. W AZS grał bowiem w latach 2012-2016 i właśnie z tego klubu przeniósł się do Trefla. W żółto-czarnych barwach Mielczarka nie oglądaliśmy od 19 listopada i starcia z Polpharmą Starogard Gdański.

Podobnie jak Michał Kolenda nie pojawił się w wyjściowym składzie Trefla. Był w nim za to tradycyjnie Nikola Marković. Serb zaczął od skutecznego rzutu za trzy punkty, a następnie dołożył celny rzut wolny. W całej pierwszej połowie był bardzo aktywny pod tablicami i już przed zmianą stron zanotował 10 zbiórek. Z drugiej strony miał wiele okazji do tego, aby je kolekcjonować.

Po 5 minutach gry AZS prowadził tylko 9:6. Później Trefl popisał się serią punktów, ale kwarta została zakończona remisem 15:15. Na 4 punkty gospodarzy celnym z półdystansu odpowiedział w 12. min. Anthony Ireland (19:17) i nagle sopocianie zapomnieli jak trafiać do kosza. Przez 4 min. nie zdobyli punktu, a AZS rzucił ich aż 10. Trener Zoran Martić wziął w tym czasie dwie przerwy na żądanie lecz po nich nie doświadczyliśmy przemyślanych akcji w ataku, a jedynie rzuty za trzy punkty. W pierwszej połowie Trefl oddał ich aż 18, a trafił tylko 2.

W końcu jednak drużyna zaczęła wykorzystywać przewagę Filipa Dylewicza nad broniącym go Danielem Wallem. Silny skrzydłowy żółto-czarnych zdobył 6 pkt, które przedzieliło trafienie Pedji Stamenkovicia (29:25).

W 23. min AZS ponownie odskoczył na 38:31 wtedy jednak kontrolę nad grą przejął Trefl. Zaczęło się od trójki Markovicia. Później Ireland przyspieszył grę żółto-czarnych. Trafiając po wejściach pod kosz dał przyjezdnym prowadzenie 40:38. Kolejna trójka Markovicia, 5 pkt z rzędu Jakuba Karolaka oraz dwa celne wolne Irelanda dały ich drużynie rekordową w tym okresie przewagę 8 pkt (42:50).

Jeszcze lepiej wynik wyglądał dla żółto-czarnych w czwartej kwarcie, po kolejnym trafieniu Amerykanina (44:54). Trefl ponownie jednak chciał bazować na indywidualnych wejściach pod kosz. To spowodowało, że gospodarzom udało się zniwelować straty do 51:56. Serię AZS przerwał oczywiście Ireland, który odpowiedział 5 pkt z rzędu. Amerykanin naturalnie starał się wziąć ciężar gry na swoje barki.

Na minutę przed końcem sopocianie prowadzili jednak już tylko 64:60. Po czasie dla Marticia Ireland chciał wchodzić pod kosz, ale zostało mu to uniemożliwione przez defensywę AZS. Podał do Dylewicza, ten oddał dziwny rzut z okolic linii osobistych, ale pobiegł za piłką, zebrał i skutecznie dobił (60:66). Następnie gospodarze chybili zza linii 6,75 m, a 25 sekund przed końcem na linii wolnych stanął Ireland i trafił dwukrotnie. Choć w odpowiedzi szybką trójkę posłał Piotr Stelmach (63:68), to Treflowi udało się bez problemów utrzymać korzystny wynik do końca.

Wyniki 12 kolejki

• ASSECO GDYNIA - Polski Cukier Toruń 76:80 (20:22, 22:22, 16:19, 18:17)
  • AZS Koszalin - TREFL SOPOT 65:70 (15:15, 16:14, 13:23, 21:18)
  • Miasto Szkła Krosno - King Szczecin 98:72 (29:23, 30:16, 15:11, 24:22)
  • PGE Turów Zgorzelec - Stelmet BC Zielona Góra 83:85 (16:21, 23:26, 18:18, 26:20)
  • TBV Start Lublin - Rosa Radom 64:63 (16:17, 17:15, 15:21, 16:10)
  • Anwil Włocławek - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 80:65 (24:19, 18:16, 21:18, 17:12)
  • Energa Czarni Słupsk - Polpharma Starogard Gdański 65:75 (10:16, 26:10, 14:23, 16:26)
  • Polfarmex Kutno - Siarka Tarnobrzeg 64:74 (13:19, 9:23, 25:16, 17:16)
  • 11 stycznia
  • AZS Koszalin - MKS Dąbrowa Górnicza
  • Zaległy mecz 7. kolejki:
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Energa Czarni Słupsk 80:76 (21:18, 19:13, 15:30, 25:15)
  • Awansem z 16. kolejki
  • Anwil Włocławek - Polpharma Starogard Gdański 89:79 (16:20, 25:13, 27:26, 21:20)

Opinie (8) 2 zablokowane

• no brawo chłopaki teraz ogrywamy stolicę polskiej koszykówki.

• 20 8

• Brawo

No i ładnie :)

• 18 4

• Niesprawiedliwe jest to życie (2)

W evalu Koszalin wygrał 65 : 62, czyli był lepszą drużyną. Chyba trzeba będzie zmienić coś w regulaminie na następny sezon

• 4 18

• A o co Ci chodzi? Możesz jaśniej?

• 4 2

• od kiedy wymyśłono koszykówkę zawsze wygrywał ten co rzucił wiecej punktów niż przeciwnik

wystarczy że parę lat temu PLK zmieniło regulamin dla ekipy ze śledziowa uznając, że wygrali rundę zasadniczą bez obowiązku grania w niej