Koszykarki Basketu uległy na pożegnanie Rygi

25 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Po świetnej pierwszej kwarcie Monika Grigalauskyte nie potrafił dalej prowadzić Basketu 90 do zwycięstwa nad zespołem z Istambułu. Zaliczyła aż 6 strat, w tym w ostatniej akcji meczu. Po świetnej pierwszej kwarcie Monika Grigalauskyte nie potrafił dalej prowadzić Basketu 90 do zwycięstwa nad zespołem z Istambułu. Zaliczyła aż 6 strat, w tym w ostatniej akcji meczu.

Choć Basket 90 prowadził w trzeciej kwarcie meczu z Istambuł University różnicą 16 punktów, to nie potrafił utrzymać dobrej gry do końca i uległ w lidze EEWBL 59:60 (19:15, 18:8, 12:19, 10:18). Pierwszy z trzech turniejów, który odbył się w Rydze, gdynianki zakończyły z dwoma zwycięstwami i przegraną. Do drużyny powinna niebawem dołączyć Carolyn Swords, która zakończyła już sezon w WNBA.

BASKET 90: Grigalauskyte 14 (8 zb., 6 st.), Miłoszewska 11, Morawiec 10 (2x3), Skerović 9 (1x3, 13 zb., 9 as.), Jakubiuk 5 (5 zb.) oraz Rembiszewska 6, Podgórna 4, Puss 0

Istambuł: Putnina 21 (9 zb.), White 13 (2x3, 8 zb., 5 st.), Cado 11 (3x3, 5 zb., 5 as.), Guner 9, Yavuz 0 (6 as.) oraz Okul 5 (1x3), Domac 1, Ivegin Uner 0, Nakas 0

Drużyna z Istambułu wydawała się najbardziej wymagająca w trójki rywali, z którymi przyszło się zmierzyć Basketowi 90 podczas pierwszego turnieju EEWBL w sezonie 2016/2017. Oczywiście Universitacie daleko do sławniejszych drużyn koszykarskich ze Stambułu, ale i tak w tych rozgrywkach uważana jest za jeden z mocniejszych zespołów.

BASKET ROZBIŁ HORIZONT W CZWARTEJ KWARCIE

Rywalki postraszyły trochę gdynianki w pierwszej kwarcie. W 4 minucie uzyskały 6-punktową przewagę po trójce Sasy Cado (6:12). I na tym skończył się odjazd tureckiej drużyny. W obronie nie radziła ona sobie z Moniką Grigalaustkyte. Litwinka świetnie grała kozłując piłkę, mijała defensywę na różne sposoby i zdobyła w tej części gry aż 10 punktów. Jej wynik ustanowiła rzutem wolnym Anna Jakubiuk (19:15).

Litwinka oddała pole gry koleżankom w drugiej części meczu. W niej Basket 90 zdecydowanie poprawił obronę. Rywalki musiały grać długie akcje, ponieważ nie mogły znaleźć czystych pozycji do rzutu. Pokazały także, że cierpliwość nie jest ich mocną stroną popełniając kilka głupich strat. I choć po drugiej stronie boiska problemy z wyprowadzeniem kontry miała Jelena Skerović - co także kończyło się utratą piłki - to przewaga jej drużyny rosła.

Duża w tym zasługa podkoszowych: Dominiki Miłoszewskiej oraz Amalii Rembiszewskiej. Najpierw pierwsza dominowała w polu trzech sekund, a następnie jej zmienniczka.

Niestety gdyniankom nie udało się utrzymać wysokiego tempa gry, a także dobrej skuteczności na całą drugą połowę. A rywalki od 22 min, akcja po akcji zmniejszały stratę, która wówczas wynosiła maksymalnie 16 pkt (41:25).

W PIERWSZYM MECZU TURNIEJU BASKET 90 POKONAŁ ZESPÓŁ Z LJEPAJI

Jeszcze na początku czwartej kwarty, po trafieniu Jakubiuk Basket 90 wydawał się pewniakiem do zwycięstwa (54:42). Kolejne 3 min. przegrał jednak 0:11. Rozpędzone rywalki objęły za chwilę prowadzenie, ale od tego momentu mecz stał się zacięty. W ostatniej minucie gdynianki mogły je przejąć jednak fatalne podanie zaliczyła Rembiszewska. Rywalki popełniły błąd 24 sekund na akcję, więc ponownie los uśmiechnął się do Basketu 90. Na 10,5 sekundy przed końcem piłkę miała Skerović. Zdecydowała się na indywidualną akcję, weszła pod kosz i... zgubiła piłkę.

Gdynianki nie miały do tego przekroczonego limitu fauli. Musiały sfaulować dwa razy, aby rywalki rzucały wolne. Udało się to, gdy na zegarze pozostawały nieco ponad 3 sekundy. Dwa pudła z linii rzutów wolnych dały nadzieję Basketowi 90. Piłkę zebrała Grigalauskyte, weszła w kozioł i zaliczyła stratę.

Był to pierwszy z trzech turniejów pierwszej fazy rozgrywek. Drugi odbędzie się w grudniu w Gdyni, a Basket 90 zmierzy się w nim z Dynamem Moskwa i Astaną Tigers. W trzecim turnieju trzy najlepsze zespoły z grupy A zmierzą się z trzema słabszymi z B i na odwrót.

W Baskecie 90 czekają teraz na wzmocnienie w postaci Carolyn Swords. Amerykańska środkowa skończyła już sezon w WNBA w fazie play-off. Jej New York Liberty przegrał w ćwierćfinale z Phoenix Mercury 94:101. Koszykarka Basketu 90 przebywała na boisku 27 min. i zdobyła 14 pkt (7/8 z gry) oraz 3 zbiórki. W ciągu kilku dni Swords powinna zakupić bilety do Polski i pojawić się w Gdyni.

piątek
Horizont Mińsk - Dynamo Moskwa 56:93 (10:30, 14:25, 14:18, 18:20)
Istambuł University - Astana Tigers 75:60 (30:18, 11:18, 26:11, 8:13)
sobota
Astana Tigers - VEGA1/Liepaja 74:72 (17:14, 15:21, 20:17, 22:20)
Dynamo Moskwa - Istambuł University 77:67 (17:18, 19:7, 14:21, 27:21)
niedziela
VEGA1/Liepaja - Horizont Mińsk 57:70 (24:20, 8:23, 15:10, 10:17)
Dynamo Moskwa - Astana Tigers 75:56 (29:7, 24:17, 14:20, 8:12)

piątek
Kibirkstis Wilno - AZS UMCS Lublin 66:73 (18:21, 17:15, 12:25, 19:12)
Avangard Kijów - Good Angels Koszyce 40:79 (17:17, 8:22, 9:24, 6:16)
Tsmoki-Mińsk - TTT Ryga 48:85 (8:20, 14:22, 17:24, 9:19)
sobota
Kibirkstis Wilno - Avangard Kijów 54:51 (15:13, 15:13, 19:8, 5:17)
Good Angels Koszyce - Tsmoki-Mińsk 72:40 (15:10, 17:11, 21:7, 19:12)
TTT Ryga - AZS UMCS Lublin 68:64 (15:19, 23:13, 13:14, 17:18)
niedziela
Good Angels Koszyce - Kibirkstis Wilno 91:56 (24:18, 25:12, 22:13, 20:13)
AZS UMCS Lublin - Tsmoki Mińsk 75:38 (19:9, 19:7, 21:11, 16:11)
Avangard Kijów - TTT Ryga 60:100 (20:30, 6:22, 19:26, 15:22)

• Pierwsza piątka (1)

Piątką zawodniczek nie robiąc zmian Pani trener chciała wygrać mecz?
    Kolejne rewelacyjne decyzje!!! Gratulacje Pani "TRENER"

• 9 4

• Tak to raczej trudno było.

• 3 0

• Szkoda meczu. Teraz aby zająć nawet drugie miejsce w grupie trzeba będzie wygrać z mocnym Dynamo Moskwa (1)

z drugiej piątki grała Kama (10 min), Amala (18 min) i Karolina (17 min). Szkoda, że rzuciły tylko 10 pkt.