Sukcesy florecistek Sietom AZS AWF Gdańsk

12 lutego 2002 (artykuł sprzed 22 lat)
Trzy medale - po jedynym w każdym kolorze - przywiozły z Rybnika, z mistrzostw Polski kadetek, florecistki Sietom AZS AWF Gdańsk.

Agnieszka Kulczycka zdobyła miejsce w reprezentacji Polski na tegoroczne mistrzostwa świata. Dobre wieści napłynęły też z juniorskich plansz. W zawodach Pucharu Świata w austriackim Modling Krzysztof Pietrusiak (Sietom) był szósty, a do szerokiego finału Polska wprowadziła jeszcze dwóch zawodników.

W Rybniku rywalizowało 56 zawodniczek i 15 zespołów. W turnieju indywidualnym do szerokiego finału przebiły się trzy gdańszczanki, ale na podium dotarła tylko jedna. Zresztą nie było innej możliwości, gdyż w ćwierćfinale Agnieszka Kulczycka musiała walczyć z Dorotą Korycką. Po przegranej 14:15 ta druga zadowoliła się piątą pozycją. Z kolei Annę Lidzbarską, która od rywalek była młodsza o dwa lata, na ósme miejsce zepchnęła porażka z Anetą Świderską (Kolejarz) 7:15. Na wrocławiance w półfinale reważ wzięła Kulczycka, która finał osiągnęła po sukcesie 15:10.

W pojedynku o pierwsze miejsce podopieczna Grzegorza Supła uległa faworyzowanej Agacie Kantorskiej 9:15. Po tych zawodach ustalona została reprezentacja na mistrzostwa świata kadetek (Antalya, 1-8.04). Do kadry zakwalifikowały się trzy najlepsze zawodniczki rankingu: 1. Kantorska 175 punktów, 2. Alina Kujawa (Kusy Szczecin) 141, 3. Kulczycka 126, 4. Korycka 93, 5. Marta Matysik 90, 6. Lidzbarska 81.

Do turnieju drużynowego Sietom wystawił dwie ekipy. Kto wie, czy finał nie byłby ich wewnetrzną sprawą, gdyby los nie nakzał im skrzyżować kling już w półfinale. Wcześniej pierwsza drużyna pokonała Koronę Wrocław 45:31, a druga była lepsza od Kolejarza II 45:18 i AZS AWF Warszawa 45:33. W półfinale Sietom I pokonał Sietom II 45:25, a w pojedynku o złoto Kulczycka, Korycka, Lidzbarska i Matysik wygrały z Wartą Poznań 45:43. Rozalia Marszałek, Marta Kucińska, Agata Pacuła i Agnieszka Purowska w walce o brąz pokonały Kolejarza I 45:44.

Do austriackiego Modling zjechało 133 juniorów z 23 państw. Dzielnie poczynali sobie gdańszczanie. Krzysztofa Pietrusiaka awansu na podium pozbawiła dopiero porażka z Rolandem Schlosserem (Austria) 11:15. Paweł Sasin po przegranej w takim samym stosunku z Romainem Hazelem (Francja) zajął 16. miejsce.

W szerokim finale walczyli dwaj inni Polacy. Jakub Jędrkowiak (Polonia Leszno) zajął siódme miejsce, a Radosław Pietrusiewicz był drugi! Od wrocławianina dopiero w finale lepszy okazał się Terence Joubert (Francja), który wygrał 15:11.