Michał Siess zdobył floret rektora AWF

13 marca 2017 (artykuł sprzed 7 lat)
Michał Siess zdobył Złoty Floret Rektora AWF Warszawa. Michał Siess zdobył Złoty Floret Rektora AWF Warszawa.

Michał Siess wygrał, a Piotr Janda był trzeci w rywalizacji seniorów o Złoty Floret Rektora AWF w Warszawie. W Gdańsku Trójząb Neptuna zdobyła Martyna Synoradzka, a najlepsza z miejscowych zawodniczek, Monika Paliszewska była szósta. Oba turnieje wchodzą w skład klasyfikacji Pucharu Polski. Natomiast w rozgrywanych nieco wcześniej mistrzostwa kraju do lat 23 gdański klub zdobył trzy medale.

To była jubileuszowa niedziela. W Gdańsku florecistki rywalizowały po raz 20. o Trójząb Neptuna. Natomiast dwa razy dłuższą historie mają zawody o Złoty Floret Rektora AWF Warszawa. W stolicy o to trofeum panowie walczyli po raz 40.

STANISŁAW SZYMAŃSKI PONOWNIE SELEKCJONEREM POLSKICH FLORECISTÓW

Powrót na stanowisko selekcjonera męskiej reprezentacji gdańskiego fechtmistrza Stanisława Szymańskiego, najwyraźniej uskrzydlił naszych zawodników. Aż pięciu gdańskich florecistów zajęło miejsca w czołowej "10", a dwaj stanęli na podium. Być może wyniki byłby jeszcze lepsze, gdyby turniejowa drabinka we wcześniejszych fazach nie skazywała klubowych kolegów na pojedynki między sobą. Na przykład Michał Siess w w półfinale pokonał Piotra Jandę i w ćwierćfinale Krystiana Gryglewskiego, a ten ostatni w 1/8 finału odprawił Radosława Glonka (wszyscy AZS AWFiS).

W finale zawodnik Fundacji Gdańskiej Szkoły Floretu) pokonał przedstawiciela gospodarzy Jakuba Surwiłłę (AZS AWF Warszawa) 15:12. Najniższy stopień podium podzielili P.Janda i Ludwik De Bazelaire (AZS AWF). Piąty był M.Janda, szósty Gryglewski, a dziesiąty Glonek.

Dla niektórych zawodników był to rewanż za rozgrywane również w Warszawie w piątek i w sobotę mistrzostwa Polski do lat 23. W tej rywalizacji Siess zdobył brąz, dzieląc podium z Adrianem Wojtkowiakiem (AZS AWF Poznań). Natomiast w finale De Bazelaire pokonał Andrzeja Rządkowskiego (Wrocławianie) 15:14.

W turnieju drużynowym Fundacja Gdańska Szkoła Floretu także sklasyfikowana została na 3. miejscu za ekipami Wrocławianie i AZS AWF Poznań. Występowała w składzie: Siess, Gryglewski, Piotr Sobczak.

Najlepsze florecistki 20. turnieju o Trójząb Neptuna w towarzystwie Cezarego Ciessa, medalisty olimpijskiego w tej broni. Najlepsze florecistki 20. turnieju o Trójząb Neptuna w towarzystwie Cezarego Ciessa, medalisty olimpijskiego w tej broni.
W mistrzostwach florecistek pierwsza gdańska drużyna zdobyła srebro, a druga skończyła z 4. lokatą. Złoto dla KU AZS-UA Poznań, a brąz dla zespołu Wrocławianie. Indywidualnie wygrała Renata Tomczak (IKS Jamalex Leszno) przed Mariką Chrzanowską oraz Marią Vetulani (obie KU AZS UAM) i Beatą Żurowską (Wrocławianie).

W niedzielę panie walczyły już w Gdańsku w seniorskich zawodach Pucharu Polski. Z gospodyń do szerokiego finału udało się przebić tylko Monice Paliszewskiej. Po ćwierćfinałowej porażce z Martyną Jelińską (Budowlani Toruń) florecistka AZS AWFiS zajęła 6. miejsce. Jej pogromczyni ostatecznie podzieliła najniższy stopień podium z koleżanką klubową, Anastazją Moskowską.

W finale Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) pokonała Martę Łyczbińską (Budowlani) po zaciętym pojedynku 7:6.

W 1/8 finału turniej zakończyły aż cztery gdańszczanki. W końcowej klasyfikacji zajęły one następujące pozycje: 9. Natalia Gołębiowska (AZS AWFiS), 12. Joanna Toporska, 14. Marta Mech (obie Fundacja GSF), 16. Julia Buraczewska (UKS de la Salle).