stat

Żużlowiec Wybrzeża w finale eliminacji ME

Sukces Gomólskiego, słaby Kossakowski w Srebrnym Kasku

1 maja 2017, 17:00
ras.
aktualizacja:18:57 (1 maja 2017)

Wybrzeże Gdańsk

Kacper Gomólski awansował do finału eliminacji indywidualnych mistrzostw Europy na żużlu, który 20 maja odbędzie się w chorwackim Gorican. Zawodnik Zdunek Wybrzeża zajął czwarte, ostatnie premiowane awansem miejsce w półfinale w austriackim Mureck. Ósmą lokatę zajął Renat Gafurow, a we włoskim Teranzano o awans otarł się Linus Sundstroem. W finale Srebrnego Kasku w Krośnie fatalnie spisał się Dominik Kossakowski, który zdobył zaledwie 3 pkt.



Gdańscy żużlowcy w sobotę mieli rywalizować na własnym torze z Grupą Azoty Unią Tarnów w hicie zaplecza ekstraligi. Ze względu na stan toru po opadach zawody przełożono i trwa ustalanie nowego terminu. Nie oznaczało to jednak, że gdańscy zawodnicy na kolejny start będą musieli czekać tydzień aż do niedzielnego spotkania w Rzeszowie.

HIT I LIGI ODWOŁANY. POGODA NIE SPRZYJA ŻUŻLOWCOM

Kacper Gomólski i Renat Gafurow udali się do austriackiego Mureck, gdzie do zdobycia były cztery przepustki na finał eliminacji do indywidualnych mistrzostw Europy. Obaj gdańszczanie udanie rozpoczęli zawody, w których praktycznie poza zasięgiem rywali byli Michael Jepsen Jensen i Andrzej Lebiediew. Oni oraz Adrian Miedziński po serii zasadniczej zagwarantowali sobie miejsca na podium i awans do finału eliminacji, który 20 maja odbędzie się w chorwackim Gorican.

Gafurowowi zabrakło ostatecznie punktów, by wskoczyć na któreś z miejsc 4-7, które dawały prawo do startu w wyścigu ostatniej szansy o 4. miejsce. Załapał się jednak do niego Gomólski, który okazał się w nim lepszy od rywali i rzutem na taśmę zapewnił sobie udział w dalszych eliminacjach.

Pojedzie w nich także trzech najlepszych zawodników z eliminacji w Nagyhalasz (Przemysław Pawlicki, Mikkel Bech, Andriej Karpow) i po czterech z Terenzano (Timo Lahti, Martin Smolinski, Kenneth Bjerre i Andriej Kudriaszow) oraz Lamothe-Landerron (6 maja).

We Włoszech blisko awansu był Linus Sudnstroem. Szwed, który stracił ostatnio miejsce w składzie Zdunek Wybrzeża, zgromadził w serii zasadniczej 11 pkt. To nie wystarczyło do podium, ale dało mu prawo startu w wyścigu o 4. miejsce. Ukończył go na trzeciej pozycji i pożegnał się z marzeniami o starcie w cyklu SEC.

Wyniki z Mureck:
1. Andrzej Lebiediew (Łotwa) 14+3 (3,2,3,3,3)
2. Michael Jepsen Jensen (Dania) 14+2 (3,3,3,3,2)
3. Adrian Miedziński (Polska) 12 (3,0,3,3,3)
4. KACPER GOMÓLSKI (Polska) 11 (2,3,3,1,2) +3
....
5. Aleksandr Łoktajew (Ukraina) 9 (2,2,u,2,3) +2
6. Wiktor Kułakow (Rosja) 10 (2,1,2,3,2) +1
7. Mikkel Michelsen (Dania) 11 (3,1,2,2,3) +0
8. RENAT GAFUROW (Rosja) 9 (2,3,1,2,1)
9. Nick Skorja (Słowenia) 7 (1,0,2,2,2)
10. Daniel Gappmaier (Austria) 6 (1,3,1,1,0)
11. Wiktor Trofimow (Ukraina) 5 (0,2,1,1,1)
12. Dmytro Mostowik (Ukraina) 4 (1,0,2,0,1)
13. Adrian Gheorghe (Rumunia) 4 (0,2,1,1,0)
14. Tomas Suchanek (Czechy) 3 (1,1,0,d,1)
15. Patrik Mikel (Słowacja) 1 (0,1,d,0,0)
16. Marian Gheorghe (Rumunia) (0,0,0,0,0)

Wyścigi z udziałem gdańszczan
2. Miedziński, GAFUROW, Skorja, Trofimow
4. Lebiediew, GOMÓLSKI, Gappameier, A.Gheorge
6. GOMÓLSKI, Łoktajew, Michelsen, Skorja
7. GAFUROW, A.Gheorge, Mikel, M.Gheorge
11. GOMÓLSKI, Kułakow, Trofimow, Mikel
12. Lebiediew, Michelsen, GAFUROW, Suchanek
13. Jensen, GAFUROW, GOMÓLSKI, MOSTOWIK
18. Łoktajew, Kułakow, GAFUROW, Gappameier
20. Miedziński, GOMÓLSKI, Suchanek, M.Gheorghe
o 4. miejsce GOMÓLSKI, Łoktajew, Kułakow, Michelsen

Wyniki z Terenzano:
1. Timo Lahti (Finlandia) 14 (2,3,3,3,3)
2. Martin Smolinski (Niemcy) 13 (2,3,3,2,3)
3. Kenneth Bjerre (Dania) 12 (3,1,3,2,3)
4. Andriej Kudriaszow (Rosja) 12 (2,2,2,3,3) +3
....
5. Wadim Tarasienko (Rosja) 9 (3,2,0,3,1) +2
6. LINUS SUNDSTROEM (Szwecja) 11 (3,3,2,1,2) +1
7. Jakub Jamróg (Polska) 11 (3,d,3,3,2) +ns
8. Oleg Michaiłow (Łotwa) 9 (1,2,1,2,2)
9. Eduard Krcmar (Czechy) 7 (2,3,2,0,d)
10. Guglielmo Franchetti (Włochy) 7 (0,2,2,1,2)
11. Michele Paco Castagna (Włochy) 5 (t,1,1,2,1)
12. Jari Makinen (Finlandia) 3 (1,1,1,u,u)
13. Matic Ivacić (Słowenia) 2 (1,d,1,u,0)
14. Xavier Muratet (Francja) 1 (0,0,0,1,0)
15. Jan Mihalik (Słowacja) 1 (0,1,0,0,w)
16. Daniił Kołodinski (Łotwa) 1 (d,0,0,w,1)
17. Alessandro Milanese (Włochy) 1 (1)
18. Mattia Lenarduzzi (Włochy) 1 (1)

Wyścigi z udziałem Sundstroema:
2. SUNDSTROEM, Kudriaszow, Makinen, Muratet
8. SUNDSTROEM, Franchetti, Mihalik, Kołodinski
11. Jamróg, SUNDSTROEM, Michaiłow, Tarasienko
14. Lahti, Smolinski, SUNDSTROEM, Krcmar
17. Bjerre, SUNDSTROEM, Castagna, Ivacić
o 4. miejsce 21. Kudriaszow, Tarasienko, SUNDSTROEM, Jamróg (ns)


Gdy seniorzy ścigali się w międzynarodowych zawodach, w Krośnie o Srebrny Kask walczył Dominik Kossakowski. Niestety, o występie w drugiej najważniejszej dla młodzieżowców krajowej imprezie po mistrzostwach Polski, będzie chciał jak najszybciej zapomnieć.

Wydawało się, że gdański wychowanek będzie w stanie nawiązać walkę z czołówką, ale jego dyspozycję na Podkarpaciu od postawy na gdańskim torze dzieliło obrazowo tyle ile dzieli Gdańsk i Krosno na mapie. Kossakowski zapisał na swoim koncie zaledwie 3 punkty i zajął dopiero 13. lokatę. Po trofeum sięgnął reprezentant Sparty Wrocław Maksym Drabik, który w wyścigu dodatkowym pokonał Dominika Kuberę z Unii Leszno.

Wyniki z Krosna:
1. Maksym Drabik (Betard Sparta Wrocław) 13 (2,3,3,2,3) +3
2. Dominik Kubera (Fogo Unia Leszno) 13 (3,2,2,3,3) +2
3. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno) 12 (3,2,2,3,2) +3
4. Kacper Woryna (ROW Rybnik) 12 (2,2,3,2,3) +2
5. Alex Zgardziński (eKantor.pl Falubaz Zielona Góra) 11 (3,3,1,3,1)
6. Daniel Kaczmarek (Fogo Unia Leszno) 10 (3,1,3,0,3)
7. Damian Dróżdż (Betard Sparta Wrocław) 10 (2,3,2,1,2)
8. Oskar Polis (Włókniarz Vitroszlif Crossfit Częstochowa) 8 (0,2,3,1,2)
9. Oskar Bober (Betard Sparta Wrocław) 8 (1,1,1,3,2)
10. Rafał Karczmarz (Cash Broker Stal Gorzów Wlkp.) 5 (1,3,1,0,0)
11. Robert Chmiel (ROW Rybnik) 5 (1,0,2,2,0)
12. Patryk Rolnicki (Grupa Azoty Unia Tarnów) 4 (2,1,1)
13. DOMINIK KOSSAKOWSKI (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) 3 (0,1,0,1,1)
14. Sebastian Niedźwiedź (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra) 2 (2,d,-,-,-)
15. Wiktor Lampart (Stal Rzeszów) 2 (1,w,0,1,w)
16. Wiktor Lis (Fogo Unia Leszno) 2 (0,1,1,w,-)
17. Arkadiusz Potoniec (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra) 0 (0,0,d,-,-)
18. Igor Kopeć-Sobczyński (Get Well Toruń) 0 (0,0,0)

Biegi z udziałem Kossakowskiego:

1. Kubera, Niedźwiedź, Karczmarz, KOSSAKOWSKI
5. Drabik, Woryna, KOSSAKOWSKI, Chmiel
9. Polis, Smektała, Bober, KOSSAKOWSKI
13. Zgardziński, Rolnicki, KOSSAKOWSKI, Lis (w/u)
17. Kaczmarek, Dróżdż, KOSSAKOWSKI, Lampart (w/u)


ras.