• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Hotel na Polance Redłowskiej i apartamenty w miejscu sanatorium coraz bardziej realne

Patryk Szczerba
19 lipca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Zrujnowane sanatorium w Orłowie od kilku miesięcy jest gotowe do rozbiórki. Zrujnowane sanatorium w Orłowie od kilku miesięcy jest gotowe do rozbiórki.

Bezowocny okazał się apel stowarzyszenia Miasto Wspólne i radnych dzielnicy Orłowo do władz Gdyni, by w miejscu dawnego sanatorium w Orłowie zobacz na mapie Gdyni nie dopuścić do budowy apartamentów. Wnosili także, by nie zabudowywać hotelem Polanki Redłowskiej zobacz na mapie Gdyni. Najważniejsze uwagi zostały we wtorek odrzucone na kolegium prezydenckim.



Co sądzisz o uwagach społeczników dotyczących Orłowa i Polanki Redłowskiej?

O wznowieniu prac nad projektem planu miejscowego dla okolic Kępy Redłowskiej, obejmującej części Redłowa, Wzgórza św. Maksymiliana i Orłowa pisaliśmy pod koniec maja. Wzmożona aktywność nie była przypadkowa. Po sześciu latach od rozpoczęcia procedowania zmieniła się struktura właścicielska najatrakcyjniejszych działek.

Polanka wróciła do miasta, sanatorium z nowymi właścicielami

W 2016 roku Gdynia sądownie odzyskała prawo do użytkowania wieczystego terenu Polanki Redłowskiej, którym w ostatnim czasie (po upadku spółki Gdynia-Projekt 1) zarządzał syndyk. Urzędnicy od razu zapowiadali, że kolejny nabywca będzie mógł zbudować tam hotel o wysokości do 31 m n.p.m., z 5 kondygnacjami nadziemnymi i podziemnym parkingiem.

Z kolei tereny z ruinami po sanatorium przy ul. Zacisznej w Orłowie - po przejęciu od prywatnych właścicieli - należały przez krótki czas do spółki powiązanej z oskarżonym o milionowe wyłudzenia, pranie brudnych pieniędzy i kierowanie grupą przestępczą Marcinem Dubienieckim przebywającym wówczas w areszcie. Ostatecznie przejęły ją fundusze inwestycyjne zarejestrowane w rajach podatkowych, mające powiązania z trójmiejskimi biznesmenami.

Taki widok rozciąga się z dachu budynku dawnego sanatorium w Orłowie. Podobny będą mieli przyszli mieszkańcy apartamentów, na których powstanie zgodzić chcą się władze Gdyni. Taki widok rozciąga się z dachu budynku dawnego sanatorium w Orłowie. Podobny będą mieli przyszli mieszkańcy apartamentów, na których powstanie zgodzić chcą się władze Gdyni.
W stosunku do pierwotnej wersji projektu, w malowniczo położonym miejscu Orłowa dopuszczono nie tylko budowę hotelu, ale i apartamentów. Ulica Zaciszna będzie z kolei mogła zostać poszerzona do 6 metrów. Urzędnicy nie ukrywali, że nowe zapisy są odpowiedzią na oczekiwania inwestorów, chcących jak najwięcej zarobić na przejętym terenie.

Uwagi nie dotarły na czas

Przeciw propozycjom wystąpili społecznicy z rady dzielnicy Orłowo i Towarzystwa Przyjaciół Orłowa twierdząc, że w tej części dzielnicy nie powinno być kolejnych mieszkań. Większość najważniejszych uwag została odrzucona. Można było je składać do 13 czerwca, ale kilka dni temu okazało się, że w korespondencji z urzędem zagubiły się te wysłane przez stowarzyszenie Miasto Wspólne.

Apartamentowiec w takim miejscu, jak pokazują choćby przykłady z Gdańska, nie będzie przynosił miastu zysków, jakie mogłoby czerpać z obecności hotelu, a zapewni jedynie dobry interes właścicielowi terenu - twierdzi stowarzyszenie "Miasto Wspólne"
Zgodnie z przepisami musiały zostać rozpatrzone, by później plan nie został podważony. Okazją do ich analizy było odbywające się we wtorek kolegium, gdzie prezydent Wojciech Szczurek w gronie współpracowników co tydzień omawia najważniejsze sprawy dla miasta.

Społecznicy: apartamenty w Orłowie zaburzą spokój

Przedstawiciele "Miasta Wspólnego" zapewniali, że widzą w tym szansę, by ich uwagi - zbieżne z przedstawionymi wcześniej przez społeczników z Orłowa - mogły jeszcze raz zostać poddane pod dyskusję. Wystosowali nawet oficjalny apel podpisany też przez zarząd rady dzielnicy Orłowo. Zawierał on dwa postulaty.

Pierwszy dotyczył tego, by nie zmieniać proponowanego na początku przeznaczenia terenu w Orłowie na hotel.

- Apartamentowiec w takim miejscu, jak pokazują choćby przykłady z Gdańska, może być destrukcyjny dla bezpośredniego sąsiedztwa, nie będzie przynosił miastu zysków, jakie mogłoby czerpać z obecności hotelu, a zapewni jedynie dobry interes właścicielowi terenu, który - co należy zaznaczyć - kupując go, wiedział, że jest on przeznaczony na funkcję hotelową - mówił Michał Szatybełko, urbanista z Miasta Wspólnego.
To jedna z najbardziej atrakcyjnych działek w Gdyni. To jedna z najbardziej atrakcyjnych działek w Gdyni.
Wskazywał, że przyjęcie programu funkcjonalnego ustalonego w planie doprowadzi m.in. do rozjechania ulicy Orłowskiej, a cała okolica straci przez inwestycję prestiż.

- Wprowadzenie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej na tym terenie będzie mieć wyłącznie negatywne skutki dla najbliższego otoczenia, bo wiemy dobrze, że będzie to budynek bez stałych mieszkańców, w którym mieszkania będą wynajmowane na doby - dodawała Alicja Baldis-Kopeć z Rady Dzielnicy Orłowo.

Wędrówka po ruinach sanatorium w Orłowie. Film z maja

Stadion zamiast hotelu na Polance Redłowskiej

Drugi postulat związany był z Polanką Redłowską, gdzie ma powstać hotel. Zdaniem społeczników taka funkcja nie jest tam konieczna, a z uroków terenu powinni w pełni korzystać mieszkańcy.

- Usługi turystyki winny tu spełniać jedynie dopełnienie głównej funkcji publicznych obiektów sportowych. Gdynianom może wydawać się niezrozumiałe, że z jednej strony miasto chce zrezygnować z funkcji hotelowej w Orłowie i forsować tę funkcję w miejscu, które tradycyjnie było obszarem rekreacji wszystkich mieszkańców - argumentował Łukasz Piesiewicz.
Zdaniem członków stowarzyszenia, okolice Polanki Redłowskiej to idealne miejsce na stadion lekkoatletyczny.

- Terenów zielonych nigdy nie za wiele. Zresztą, część uwag przez nas zgłoszonych ma na celu umożliwienie w przyszłości realizacji koncepcji Zielonej Obwodnicy Gdyni - projektu, który jest komplementarny dla pomysłu tzw. parku centralnego, ale przynosi rozwiązania tańsze i bardziej efektywne w podnoszeniu jakości życia mieszkańców - uzupełniał.
Dziś Polanka Redłowska to głównie miejsce odwiedzane przez spacerowiczów, niedługo ma tu jednak powstać hotel. Dziś Polanka Redłowska to głównie miejsce odwiedzane przez spacerowiczów, niedługo ma tu jednak powstać hotel.
Uwagi odrzucone, walka trwa

Zaskoczenia nie było. Zgłoszone propozycje ani apel nie zrobiły jednak ostatecznie na władzach miasta większego wrażenia i najważniejsze uwagi zostały odrzucone.

- Musimy się liczyć z oczekiwaniami właścicieli. Wpisanie funkcji mieszkaniowej pozwoli na realizację inwestycji. Jej brak spowoduje utrwalenie stanu obecnego, a na to nie możemy sobie pozwolić - przekonuje Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
Z kolei w przypadku Polanki Redłowskiej, jak mówią włodarze, funkcja hotelowa była przewidywana od początku i z takim zamiarem miasto walczyło w sądzie o ten teren, właśnie po to, aby później prywatny właściciel mógł na nim zainwestować.

Głosowanie nad projektem planu odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu. Rozczarowani społecznicy zapowiadają, że będą nadal chcieli przekonać władze miasta o nietrafności pomysłów na zagospodarowanie Polanki Redłowskiej i terenu dawnego sanatorium w Orłowie.

- Na pewno nie spoczniemy. Teraz pozostaje nam przekonywanie radnych. Być może zorganizujemy też jakąś zbiórkę podpisów wśród mieszkańców - kończy Piesiewicz.
Czytaj też: Nadzwyczajne okoliczności uchwalania planu dla Międzytorza

Miejsca

Opinie (263) ponad 20 zablokowanych

  • (1)

    samorządniaki nie dopuszczą by "krzywda" się stała dewelperom - co tam jakieś marzenia o zrównoważonym rozwoju kiedy tu groza wyborów za drzwiami...

    • 20 4

    • Nawet można wskazać na konkretnych developerów.

      • 6 1

  • Najlepiej całe wybrzeże wybetonować, wykostkować i zabudować apartamentowcami (jak to światowo brzmi), najlepiej jak najwyższymi. Wtedy nowobogaccy będą zadowoleni. Zapomniałam - jeszcze ogrodzić.

    • 26 1

  • Uśmiechnij się jesteś w Gdyni (1)

    gdzie wszystko robi się pod komercję lub deweloperów mając za nic mieszkańców. Gdynia coraz bardziej betonowa i prowincjonalna.

    • 38 3

    • To dziwne, bo to samo betonowanie w Gdańsku nazywa się w komentarzach rozwojem i inwestycjami.

      • 1 2

  • Jakie apartamenty !!!!!!

    To jest miejsce na Hotel lub sanatorium . Tak powoli władze miasta niszczą Orłowo które powinno tętnić życiem

    • 33 3

  • Gdynia XXI w. (1)

    Polanka Redłowska w Gdyni jak wyspa Spichrzów w Gdańsku.Tylko w Gdańsku dziedzictwo wojenne i lata PRL-u.A w Gdyni z jej ambicjami i narcyzmem ?

    • 4 3

    • Polanka to dziedzictwo PRL-u. Był tam hotel Lazurowy i baseny.

      • 0 1

  • Jest jeszcze Maxim no i Dwór w Kolibkach !!! (1)

    Cholerni gdyńscy łapówkarze , kolesiostwo i korupcja w każdej dziedzinie ! , ale tak to jest jak się Miasto oddaje w wieloletnie rządzenie jednemu cwaniakowi i jego ferajnie .Czy w Gdyni istnieją jakieś niezależne kontrolne i nadzorujące instytucje czy wszystko jest jedną ferajną ? .Uważam ,że w Gdyni było już pare spraw którymi powinna była zająć się prokuratura ! ,i co ? a no nic !...

    • 28 2

    • Układ gdyński ma się dobrze, klika i sitwa.

      • 8 2

  • kupiłbym sobie tam apartament ale przecież wiadomo: (1)

    - pod wynajem więc po co mieć sąsiadów kilkudniowych, co tylko chlejooo i du...czooo i jeszcze rzygajooo

    - ile będzie apartamentów? ile miejsc parkingowych? hehehe w sezonie panowie na włościach będą dzwonić codziennie po SM

    - ile metr kwadratowy? widoki fajne ale przeciez nie będzie siedział cały rok i gapił się w okno. szkoda po prostu kasy

    dobra koncze śniadanie i lece na podwórku bo jeszcze 42 dni i zaczynam szkołę

    • 9 4

    • kozak, usmialem sie :,))))))

      • 1 0

  • (2)

    Co do Orłowa to się zgadzam, tam powinien być elegancki, pasujący architekturą do miejsca hotel. Zwykła mieszkaniówka skończy się tym że przez 9 miesięcy w roku będzie stał pusty, a w wakacje będzie najazd hołoty warszawskiej.
    Co do Polanki to nie rozumiem protestu, to idealne miejsce na hotel z fajnym basenem. Miejsca na rekreację jest mnóstwo na polanie.

    • 23 4

    • Ostatni bastion ciszy i spokoju (1)

      Aquapark,stadion albo oceanarium z prawdziwego zdarzenia na polance,i nic innego tam nie widzę w tak pięknym miejscu.Jak to zabetonują to naprawdę wyprowadzam się do Gdańska ,chociaż mają piękne ścieżki rowerowe przy morzu ,kupę zieleni i wspaniały park Regana.Tam chociaż ludzie mają gdzie pochodzić.My będziemy znów podziwiać betonowy Hotel,w którym nigdy nie spędzimy nawet nocy bo nas nigdy na to nie będzie stać

      • 1 4

      • Może wyprowadź się pod Kartuzy. Mentalnie bliżej ci tam niż do miasta skoro chcesz mieć naokoło ciszę i spokój. Przecież za komuny funkcjonował tam hotel wraz z kompleksem basenów. A teren za parkingiem to wielka polana gdzie jest mnóstwo miejsca na rekreację. Wystarczy postawić jakieś ławki, wytyczyć alejki, postawić murowane grille itp.

        • 1 1

  • okolice Polanki Redłowskiej to idealne miejsce na stadion lekkoatletyczny. (5)

    czy pan Piesiewicz go sfinansuje, a następnie utrzyma ?? Mówić łatwo, ale przez takie gadki Gdynia traci dynamikę rozwoju już nie mówimy o Gdańsku, ale nawet do Kartuz czy Kościerzyny.

    • 7 11

    • Gdynia straciła dynamikę rozwoju jakieś 10 lat temu. (2)

      Kto wcześniej sprzedał Polankę i doprowadził ten teren do degradacji? Ci sami, co i dziś rządzą Gdynią.

      • 7 3

      • miły mój (1)

        ok to się zgadza. Bo wtedy PO ustawicznie niszczyło Gdynię (likwidacje stoczni, .. ) Dzis należy wziąć się z tą hydrą za łeb i przeć do przodu, bo pozostaniemy daleko...

        • 1 2

        • taaaa

          i Jarosław zapewne jest gwarantem tego parcia do przodu?

          • 2 0

    • stadion na ile na 5 osób? przejdx się i sprawdź ile tam jest miejsca

      • 1 1

    • A biblioteki też są opłacalne? To może zamknijmy!

      • 0 1

  • Projekt planu miejscowego dla okolic Kępy Redłowskiej, obejmujący części Redłowa, Wzgórza św. Maksymiliana i Orłowa (3)

    Szanowni Państwo,

    Teren dawnego sanatorium „Zdrowie” znajduje się na obszarze objętym sporządzanym projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnic: Wzgórze Św. Maksymiliana, Redłowo i Orłowo w Gdyni, rejon rezerwatu przyrody „Kępa Redłowska” wraz z otoczeniem. Projekt planu był konsultowany z mieszkańcami i innymi zainteresowanymi zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Został wyłożony do publicznego wglądu w dniach od 9 do 30 maja br., w trakcie wyłożenia, w dniu 22 maja została zorganizowana dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami. Do wyłożonego projektu planu wpłynęło 9 uwag, które Prezydent Miasta rozpatrzył w dniu 4 lipca. Kolejne uwagi prezydent rozpatrzył 18 lipca. Przedstawiony do publicznego wglądu projekt planu w miejscu dawnego sanatorium „Zdrowie” dopuszczał usługi turystyki oraz zabudowę mieszkaniową możliwe do realizacji w dowolnej konfiguracji (łącznie lub tylko jednej z nich). W wyniku uwzględnienia części zgłoszonych uwag do projektu planu wprowadzono wymóg realizacji usługi turystyki na tym terenie - przynajmniej w parterze przyszłej zabudowy. Projekt planu zakłada też niewielkie poszerzenie ul. Zacisznej – do parametrów wymaganych dla bezpiecznego dojazdu do obiektu hotelowego – w uzgodnieniu z właściwym konserwatorem zabytków. Wprowadzone w projekcie planu zmiany wymagać będą ponowienia uzgodnień w niezbędnym zakresie, a zmieniony projekt planu ponownie zostanie wyłożony do publicznego wglądu.

    Z poważaniem,
    eRzecznik UM Gdyni

    • 3 19

    • ehe........ projekt publiczny? Drogi fanie demokracji a może by tak referendum zrobić?

      Wszak to my was wybieramy

      • 4 0

    • eRzecznik? (1)

      • 0 0

      • no właśnie !

        kto to jest eRzecznik? Ktoś z UM, czy samozwańczy rzecznik?

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane