• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Każdy liczy po swojemu

ji
22 grudnia 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Od stycznia ceny prądu elektrycznego i gazu pójdą w górę w całym kraju. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki podpisał nowe taryfy na rok 2005.

Energia elektryczna

Ostateczna wielkość podwyżki zależy od dostawcy prądu i jest różna w różnych regionach. Według kalkulacji Energi Gdańskiej Kompanii Energetycznej S.A., dla klientów w grupie gospodarstw domowych będzie to podwyżka o około 3,2 proc., a w grupie odbiorców przemysłowych o około 3,7 proc.

- Podwyżka wynika z kilku czynników. Głównym powodem jest inflacja - informuje Mieczysław Wrocławski, rzecznik prasowy Energi. - Według obowiązującego prawa, podwyżka nie może być wyższa niż 3 punkty procentowe ponad inflację, a więc tegoroczna podwyżka mogła być dużo wyższa.

W październiku inflacja wzrosła do 4,5 proc. z 4,3 proc. we wrześniu. Zdaniem analityków w I kwartale przyszłego roku może jeszcze rosnąć i osiągnąć poziom 5 proc.

Inflacja związana jest głównie z wysokim poziomem cen ropy naftowej na świecie.
Gdańska spółka zaopatruje się w energię w wielu źródłach.
- Kontrakty długoterminowe zawieramy głównie z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi S.A., kupujemy też bezpośrednio z elektrowni i przedsiębiorstw handlujących energią, m.in. podpisany został kontrakt z Elnord S.A., spółką zajmującą się obrotem energią elektryczną, w której Energa ma udziały. Część energii pochodzi ze źródeł odnawialnych - elektrowni wodnych i wiatrowych - informuje Mieczysław Wrocławski.

Podwyżki są również związane ze zwiększeniem popytu na energię o 6 proc. - Większy popyt oznacza wyższą cenę - wyjaśnia Mieczysław Wrocławski. - Kiedy nie wystarczają tańsze źródła energii, z których korzystamy w pierwszym rzędzie, jesteśmy zmuszeni wejść w źródła droższe.

- Poza tym na podwyżkę złożyły się koszty działalności, koszty przyłączeniowe nowych odbiorców, koszty zakupu energii u dostawców oraz podjęte przez nas inwestycje, uznane jako uzasadnione przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W naszym przypadku inwestycje związane są z rozbudową sieci i wymianą kabli -
wymienia Mieczysław Wrocławski.

Gaz

Także od stycznia zacznie obowiązywać nowa taryfa gazowa.
Na początku listopada spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyła w Urzędzie Regulacji Energetyki wniosek o zatwierdzenie nowej, wyższej taryfy gazowej. Konieczność podwyżki tłumaczono wysokimi cenami ropy na światowych rynkach, które podrożyły import gazu.

Specjaliści twierdzili wstępnie, że ceny wzrosną o 10-15 proc., bo właśnie o tyle podrożał gaz w ostatnim czasie. Ostatecznie jednak URE nie zgodził się na propozycję PGNiG, by podnieść cenę o 15 procent.
Według URE zapowiadane podwyżki najbardziej uderzą w mieszkańców, którzy wykorzystują gaz ziemny do ogrzewania domów.

- W gospodarstwach domowych ceny wzrosną do 2-2,5 proc. Trochę wyższe, ale też nieszokujące będą wzrosty cen dla odbiorców przemysłowych i w związku z tym, że gaz drożeje, a usługi nie, tam maksymalny wzrost to 4,5 proc. - powiedział wiceprezes URE Wiesław Wójcik w wywiadzie dla "Sygnałów Dnia" w radiowej Jedynce.

- Nie potwierdziły się doniesienia z prasy, że podwyżka wyniesie 15 proc. - powiedziała Agata Orłowska, rzecznik Pomorskiej Spółki Gazownictwa, spółki dystrybucyjnej, która dostarcza gaz ziemny do odbiorców na terenie województwa pomorskiego. - Rośnie cena gazu - o około 6 proc.- ale ponieważ wszystkie inne opłaty pozostają niezmienione, w skutkach podwyżka jest mniejsza. Podwyżka w naszym regionie wynosi zależnie od grupy odbiorców od 2,3 proc. do 3,5 proc. Najmniej zapłacą użytkownicy kuchenek gazowych, bo o około 2,3 proc. więcej. Podgrzewający wodę będą płacić rachunki o 2,9 proc. wyższe. W grupie gopodarstw domowych najwięcej zapłacą orzewający domy gazem i używający kuchenek gazowych, bo o 3,2 proc więcej, a w przypadku odbiorców przemysłowych wzrost ceny wyniesie średnio około 3,5 proc.

- Ceny spółek dystrybucyjnych zależą bezpośrednio od cen centrali, a tylko pośrenio od czynników takich jak inflacja i stosunek dolara do złotówki. Różnice w podwyżkach na terenie kraju wynikają z tego, że każda spółka dystrybucyjna liczy swoje koszty, które zależą m.in. od długości sieci gazowej i jej stanu technicznego.

Według doniesień prasowych w drugim kwartale 2005 r. ma nastąpić kolejna podwyżka cen gazu. Nie potwierdza tego rzecznik PSG.
- Nikt nie odpowie w tej chwili na to pytanie - podkreśla Orłowska.

Problem wysokości ceny gazu nie został zamknięty ze względu na ceny przesyłu i rosnące ceny surowca. Jaka będzie cena metra sześciennego gazu po drugiej podwyżce, ma okazać się po 1 kwietnia, kiedy znana będzie nowa taryfa przesyłowa. Nowy kształt nada taryfie prawo energetyczne, nad którym prace być może zakończą się w I kwartale 2005 r.
Głos Wybrzeżaji

Opinie (14)

  • "Na podwyzke ma wplyw....koszty przyłączeniowe nowych odbiorców..."?????????????????????
    Przepraszam w imieniu nowych odbiorcow, ze chca pradu...

    • 0 0

  • jeden..... cos palnie a drugi - dziennikarz - nie znajac tematu - to podchwyci!

    "Podwyżka wynika z kilku czynników. Głównym powodem jest inflacja - informuje Mieczysław Wrocławski, rzecznik prasowy Energi. - Według obowiązującego prawa, podwyżka nie może być wyższa niż 3 punkty procentowe ponad inflację"
    to może teraz parę słów wyjaśnienia. prezes URE zatwierdza spółkom dystrybucyjnym nową taryfę na podstawie przedstawianych przez te spółki tzw. "kosztów uzasadnionych" i taryfa nie może być wyższa (w stosunku do poprzedniej) niż 3 punkty procentowe ponad inflację. co nie oznacza, że musi być wyższa.zależy to JEDYNIE od tych "kosztów uzasadnionych". i teraz ciekawostka - jednym z głównych czynnikó tych kosztów jest, co chyba nikogo nie dziwi, koszt zakupu energii elektrycznej. a teraz proszę szanownych Pańswa podam następujący fakt - cena energii elektrycznej SPADŁA przez ostatni rok zarówno w kontraktach terminowych jak i w SPOTowych. resztę sobie dopowiedzcie sami...

    • 0 0

  • Monopol rzadzi

    Czy Zarnowiec dziala ,czy to tylko atrapa?
    Ile reaktorow tam dziala?
    Moze czas zbudowac 2 elektrownie atomwe wiecej kazda po 4 reaktory jedna w Kolobrzegu a druga blizej Krynicy Morskiej.
    Dlaczego tam?
    No problem chlodzenia.
    Typ elektrowni proponuje taki jak w Barsöbeck w poludniowej Szwecji ( w drodze do Lund).Ta elektrownia ma taki system ze sama wylacza procesy jak pojawi sie blad wiec katastrofa jest niemozliwa.
    Jezeli otrzymamlbym pelnomocnistwa rzadowe,jestem w stanie przekonac grupe finansowa ze Szwecji aby weszla na rynek Polski z dwoma takimi elektrowniami,ale tylko z gwarancjami rzadowymi!
    Potem nikt juz nie bedzie gadal o pradzie w Polsce ,ze jest go za malo i ze drogi.

    • 0 0

  • Jaka inflancja?!

    Tlumaczenie podwyzek inflacja jest tanim chwytem opartym na wierze w brak zrozumienia zasad ekonomii przez klientow.

    Wielkosc inflacji jest wskaznikiem syntetycznym. Upraszczajac, bioara sobie ustalona liste produktow, np. chleb, metr mieszkania, mycie samochodu w myjni i rajtuzy damskie, i patrza jak zmienil sie koszt nominalny tego zestawu. W ramach zestawu pewne dobra podrzozaly a inne potanialy. Srzednia tych zmian to oficjalna inflacja.

    Jesli wszyscy podniesli by ceny o tyle ile wzrosly koszty produkcji lub w przypadku stalych lub malejacych kosztow o inflacje, to ta wlasnie inflacja rosla by w nieskonczonosc. To mniej wiecej tak, jak gdyby kazdy zarabiajacy ponizej sredniej krajowej chciel podwyzke do poziomu tej sredniej. Byloby to niemozliwe bo srednia ciagle by rosla i wszystjie podwyzki pensji bylyby niewystarczajace do osiagniecia tego celu. Taki "uciekajacy cel".

    Uwazam, ze uzasadnianie podwyzek inflacja , szczegolnie w przypadku monopoli, jest przejawiem arogancji lub braku znajomosci podstawowych zasad ekonomii i matematyki.

    • 0 0

  • atomówki

    też jestem ogromnym zwolennikiem elektrowni jądrowych, ale mało kto w Polsce rozumie jak one działaja. A już powiedzenie ludziom, że są bardziej ekologiczne od naszych węglówek powoduje u nich opadniecie szczęki do podłogi.
    Są również tańsze.
    Cóż, może jak rząd bedzie musiał wybudowac takie źródło to wyda parę groszy na kampanie informacyjną dla naszego społeczeństwa. Dzisiejsi spece potrafią ludzi przekonac do kupowania w biedronce więc i do postawienia atomówki powinni przekonać :P

    • 0 0

  • aha

    no i jeszcze powiem, że w Żarnowcu nie ma elektrowni jądrowej, niestety. Jednym z tych co jej budowę rozłożyli na łopatki był nasz niedawny wojewoda Jan Maria Władysław Kurylczyk.
    Ale już mi na niego złość przeszła bo podpisał umowę na budowę A1. I guzik mnie obchodzi czy ona jest droga czy nie, bo dużo więcej nasz kosztuje jej brak!!!

    • 0 0

  • qrna chata, znowu podwyzki,
    machina toczy sie bez zatrzymania.

    elektrownia jadrowa w Zarnowcu to bardzo zasiedzialy temat.
    wiem tyle, ze fundamenty pod te elektrownie zostaly karygodnie wykonane i wszelkie prace polepszajace przyniosly nie zadawalajacy efekt.

    dobra wiadomosc, ze A1 bedzie budowana, oby!!! to jest przylosc dla 3miasta:)))

    • 0 0

  • Elektrownie..... tak ale....

    Proszę pamiętać że w Zarnowcu miała działać el.jądrowa z reaktorem typu WWR tj.identycznym jak w Czernobylu... . Porównanie z reaktorami w Szwecji jest nieporozumieniem. Nie te czasy nie ta technologia. Jedno jest pewne - póki co ta energia jest najtańsza i może być zupełnie czysta ekologicznie.

    • 0 0

  • Wiecej czadu?

    Nikt nie porownywal elektrowni nie istniejaca z elektrownia szwedzka.
    Bylem niedawno w Barseböck w srodku .rozmawialem z ludzimi pracujacymi 50 lat ma ta elektrowania i z tego powodu wylacza ja w maju.Calkiem niepotrzebnie system nie ma zupelnie slabych punktow,sam sie wylacza jezeli powstanie mikroskopijny blad.Nawet czlowiek nie jest potrzebny do tego ,proces fizyczny ustaje w ulamku sekundy gdy zmienia sie parametry.To czysta i tania energia Szwedzi maja obecnie 12 reaktorow z tego 2 wylaczaja i buduja w to miejsce 2 nowe:Ringstorp w Göteborg,Forsmak na polnocy ta co wykryla promieniowanie z Czernobyla i jedna kolo Stockholm.
    Chcieli cos wylaczyc bo Dunczycy protestowali ze Barsöbeck stoi na przeciw Kopenhagi.
    Oni zasuwaja na wegiel wiec robia wieksze szkody.
    W samej Europie stoi 270 elektrowni atomowych.Wszystkie sa bezpieczne oprocz rosyjskich i ukrainskich.Na swiecie jest okolo 870 elektrowni atomych.Kiedy Polska dolaczy do nowoczesnosci i postepu i zmniejszy koszty energii ???? Tej w przemysle tez.
    To da droge do ekspansji Polskiej gospodarki.Taniej wyprodukowane taniej sie sprzeda z dobrym zyskiem.
    Inflacja? W czyjej glowie?
    Wystarczy przypatrzec sie jak mocno stoi "zlotowa" w czasie unflacji pieniadz nie ma wartosci wzrostowej.Tak na logike:)

    • 0 0

  • czy cztery

    złodzieje!! złodzieje!! złodzieje!!
    solYdarność!! solYdarność!!
    lech wałensa (sie) !! lech wałensa (sie) !!
    balcerowicz musi odejść!
    chleba i igrzysk!!
    soli!soli!!soli!!!
    styropianu, strajku ,kolesiów, bufona elektryka, prałata pedała, polska mnie wyruchała..............bez mydła

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane