stat

Zniszczono tablicę przy pomniku "Inki"

21 kwietnia 2017, 9:30
Michał Stąporek

Zniszczono tablicę informacyjną stojącą przy pomniku "Inki" na Oruni. Do zdarzenia doszło po północy. Uszkodzona została także tablica z rozkładem jazdy na pobliskim przystanku.- Na razie tylko tablica, ale co będzie dalej? - załamuje ręce Krzysztof Kosik, oruński działacz, kronikarz i autor książek o dzielnicy, jednocześnie społeczny opiekun pomnika "Inki" stojącego na skwerze przy ul. Gościnnej zobacz na mapie Gdańska. - Nie wiem, czy sprawców tego zdarzenia można nazwać wandalami, nie obrażając przy tym wandali.
Jego zdaniem sprawcy, którzy pojawili się na skwerze przy Gościnnej prawdopodobnie po północy, nie działali z pobudek chuligańskich. Samego pomnika nie tknęli, natomiast w drobny mak rozbili wykonaną z pleksi tablicę informacyjną, na której zawarto informacje dotyczące Danuty Siedzikówny "Inki", 17-nastoletniej dziewczyny związanej z antykomunistycznym podziemiem, ofiary stalinowskiego wymiaru sprawiedliwości.

Pomnik Inki przy ul. Gościnnej uroczyście odsłonięto w sierpniu 2015 r. Obok kamiennego popiersia na postumencie ustawiono także tablicę informacyjną. Dziś z konstrukcji tablicy pozostał tylko stalowy stelaż.

Trudno ustalić motywy wandali. Na motyw chuligański, a nie np. polityczny wskazuje jednak to, że prawdopodobnie ta sama grupa zniszczyła tablicę z rozkładem jazdy na pobliskim przystanku autobusowym.

Tablica informacyjna przy pomniku "Inki" zostanie szybko odtworzona.

Policja odwiedziła już skwer przy ul. Gościnnej w poszukiwaniu sprawców dewastacji. Funkcjonariusze będą mieli do dyspozycji zapis monitoringu działającego w tym miejscu.

Przypomnijmy, że w pierwszy dzień świąt wielkanocnych pomazano farbą znajdujący się we Wrzeszczu mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Na wizerunku majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" napisano "morderca".

Odsłonięcie pomnika "Inki" latem 2015 r.
Czym kierowali się ci, ktorzy zniszczyli tablicę przy pomniku "Inki"?
niczym, to był chuligański wybryk
to był czyn motywowany politycznie