• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zorganizowane spacery po Trójmieście coraz popularniejsze

Patryk Szczerba
9 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Zorganizowane spacery z przewodnikiem to szansa na zobaczenie miasta z nowej, interesującej perspektywy. Zorganizowane spacery z przewodnikiem to szansa na zobaczenie miasta z nowej, interesującej perspektywy.

Spacery z przewodnikiem w Trójmieście robią furorę. Pomysł jest prosty. Przewodnik z megafonem oprowadza grupę kilkudziesięciu osób po mieście, prezentując zabytki, ważne miejsca i historię. Jedyne ograniczenie to czas i liczba miejsc, bo to wydarzenia w większości bezpłatne.



Dom Czynszowy Konopków to jedna z pozycji na Gdyńskim Szlaku Modernizmu. Dom Czynszowy Konopków to jedna z pozycji na Gdyńskim Szlaku Modernizmu.
Chętnych do spacerowania nie brakuje przez cały rok. Tematyka bywa różna. Czasami są to tylko zabytki, innym razem nieznane zakątki, do których na co dzień trudno trafić. Spacer może też dotyczyć miejsc nieprzykuwających na pierwszy rzut oka uwagi, choć wiążą się z nimi ciekawe historie i anegdoty.

Czy brałeś(aś) udział w zorganizowanym spacerze po mieście?

W Gdańsku spacery organizuje m.in. grupa Opowiadacze Historii. Wędrówki prowadzą ulicami Dolnego Miasta.

- W tym roku był już spacer z przyrodnikiem oraz spacer w poszukiwaniu tramwajowych haków. W najbliższych planach są m.in. podróż kajakiem oraz być może wizyta w koszarach - deklaruje Jacek Górski, jeden z inicjatorów projektu.

Latem będzie też można odkryć historyczne tajemnice na Zaspie i Biskupiej Górce oraz pospacerować po terenie dawnej Stoczni Gdańskiej. W zeszłym roku 1117 osób odwiedziło Zaspę i Biskupią Górkę, a 800 uczestniczyło w wędrówkach po terenie dawnej Stoczni. Organizatorzy liczą, że w tym roku będzie podobnie.

Murale i kobiety Stoczni

- O skomplikowanej historii Gdańska oraz o zabytkach, jakie znajdują się na Biskupiej Górce i muralach na Zaspie, będzie można usłyszeć od przewodników, którzy w trakcie szkoleń pogłębili swoją wiedzę o tej części historycznego Gdańska. Oprócz informacji o  zabytkach, będzie można usłyszeć legendy i anegdoty czy dowiedzieć się o niezwykłych postaciach związanych z Biskupią Górką oraz malarstwem na Zaspie - wyjaśnia Marta Bednarska z Instytutu Kultury Miejskiej.

O kobietach w Stoczni Gdańskiej, które stanowiły nawet 30 proc. załogi, będzie można dowiedzieć się z kolei w ramach projektu "Metropolitanka".

- Spacery odbywają się w poszukiwaniu kobiet, których życie i działania zmieniły bieg historii. Regularne spacery po terenach postoczniowych według klucza historii, czyli ról i doświadczeń kobiet, odbywają się na trzech trasach: poświęconych działaczkom Solidarności, pracownicom zakładu i artystkom, tworzącym na jego terenie - dodaje Marta Bednarska.

Zapisywać na spacery można się na bieżąco w godzinach pracy Punktu Informacji Kulturalnej przy ul. Długi Targ 39/40, przez e-mail: punkt@ikm.gda.pl lub telefoniczne pod numerem: 58 301 20 16.

IKM organizuje również wędrówki dla dzieci. W ostatniej edycji od marca do czerwca 600 uczniów i uczennic w trzy miesiące poznało historię 21 kobiet związanych z Gdańskiem i Pomorzem. Kontynuacja w nowym roku szkolnym murowana, bo - jak mówią organizatorzy spacerów - zapotrzebowanie jest ogromne. Informacji o takiej formie spędzania czasu można także szukać w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Potrzebne tylko chęci

- Ludzie łakną wiedzy historycznej o swojej okolicy. Na ostatni spacer po Nowym Porcie przybyło kilkaset osób. To liczba, o której w ogóle nie myślałam, gdy zaczynałam cykl. Chciałam, by brało w nich udział co najmniej 30. W najbliższym czasie pojawimy się na Oruni i w Strzyży, bo zapytania o te miejsca zadawane są najczęściej. 21 lipca odwiedzamy Dolinę Królewską we Wrzeszczu - opowiada Ewa Kowalska, prowadząca blog ibedeker.pl, która spacery bezpłatne organizuje od dwóch lat.

Nie gra roli wiek ani poziom wiedzy. W półtoragodzinnych spacerach uczestniczą zarówno najmłodsi, jak i osoby starsze, które wspomnieniami wracają do lat młodości. Niektórzy uczestnicy mają szczęście i w zamian za wspólne wędrowanie otrzymują nagrody książkowe. Mimo że spacery są luźną formą, ich organizacja nie jest prosta.

- Staramy się pilnować czasu, żeby nie przedłużać i niepotrzebnie nie zanudzać uczestników. Rozpoczynamy zawsze o tej samej godzinie. Pytania, dyskusje, wspomnienia zostawiamy na koniec spotkań. Bywa ich dużo, zatem wrócić do domu mnie i współpracującym ze mną przewodnikom wcale nie jest tak łatwo - śmieje się Kowalska, która zapowiada, że oprócz Sopotu, gdzie już jeden spacer się odbył, planuje zawitać także do Gdyni.

W Gdyni po raz pierwszy zorganizowany spacer odbył się już w 2007 roku przy okazji konferencji o gdyńskim modernizmie. Uczestników gościła Kamienna Góra. Warto dodać, że w tym samym roku śródmieście miasta o powierzchni ok. 91 hektarów z 450 budynkami zostało formalnie uznane za zabytek rangi wojewódzkiej. To otworzyło drogę do jego promocji. Od 2010 roku spacery odbywają się już regularnie.

Nie zawsze wystarcza miejsca

- Szybko okazało się, że jest zapotrzebowanie na tego typu imprezy, dlatego powoli zaczęliśmy je propagować. Teraz staramy się utrzymywać zainteresowanie, które ku naszej radości nie maleje. Na kolejne edycje zgłasza się wiele osób. Często musimy podczas zapisów odmawiać, a to oznacza, że zainteresowanie historią wzrasta - wyjaśnia Robert Hirsch, Miejski Konserwator Zabytków.

Wędrówki z przewodnikiem są organizowane nie tylko w śródmieściu, które, choć skrywa bogactwo architektoniczne, może spowszednieć. Wtedy uaktywniają się rady dzielnic i PTTK. Spacery po Kamiennej Górze, Działkach Leśnych czy Chyloni organizowane są kilka razy do roku. Zawsze z kompletem chętnych, którzy nie tylko słuchają, ale również aktywnie uczestniczą.

- Zadają pytania, a nawet sami zaczynają opowiadać o miejscach, przy których zatrzymuje się grupa spacerowiczów. Taka interakcja czyni wydarzenie jeszcze bardziej atrakcyjnym i jest dowodem na to, że warto je organizować. Rzeczywisty kontakt z miejscem jest po prostu ciekawszy niż książki czy okolicznościowe tabliczki - tłumaczy Robert Hirsch.

Prawdziwą gratką było październikowe zwiedzanie Oksywia w ramach obchodów 800-lecia dzielnicy. W programie było wejście do budynku Akademii Marynarki Wojennej i Komendy Portu Wojennego, gdzie kiedyś mieścił się Zespół Dowództwa Floty oraz pobyt w kościele św. Michała Archanioła, najstarszym gdyńskim zabytku zbudowanym w formie drewnianej w XI wieku wraz z wizytą na cmentarzu. Miejsc zabrakło błyskawicznie i niewykluczone, że dzielnica znów będzie spenetrowana przez żądnych wiedzy historycznej gdynian.

Atrakcje na wakacje

W wakacje spacery nadal będą organizowane. Będzie można poznać przede wszystkim śródmieście, bo adresatem letniego cyklu są głównie turyści. Nie będzie zapisów.

- Berlin, Tel Aviv, Kraków to tylko niektóre miasta, które mają w swojej ofercie darmowe zwiedzanie z przewodnikiem w czasie wakacji. Idziemy ich śladem. Początek w każdą sobotę wakacji o godz. 12 w Infoboxie, gdzie najpierw będzie można zobaczyć na makiecie miejsca, które potem wszyscy chętni odwiedzą na żywo - zapowiada Hirsch.

Idea zorganizowanych spacerów na razie nie rozwinęła się w Sopocie. W magistracie zastrzegają jednak, że mają pomysł, jak zachęcić mieszkańców i turystów do takiej formy spędzania czasu.

- Incydentalnie miasto organizowało takie spacery, ale postanowiliśmy najpierw stworzyć sieć oznaczonych szlaków, a także przygotować specjalne wydawnictwa na tę okazję oraz aplikację na urządzenia mobilne. Zobaczymy, jak tego typu rozwiązanie się przyjmie. Niewykluczone, że później będziemy je rozwijali - tłumaczy Magdalena Jachim, rzecznik sopockiego magistratu.

Miejsca

Opinie (76) 1 zablokowana

  • bardzo popularne (1)

    w Pradze na przykład stoją o określonej godzinie ludzie z żółtymi parasolkami (przewodnicy) info gdzie stoją można uzyskać w informacji turystycznej, zbiera się o danej godzinie grupa i zaczyna się zwiedzanie Pragi, bardzo polecam (opłata jest nieokreślona, "dowolna")

    fajnie by było jakby w Polsce się coś takiego przyjęło, nie tylko w trójmieście (często oprowadzacze to mieszkańcy i znają fajne historie i miejsca)

    • 1 3

    • Co wyżebrze, to jego?

      Dobre!

      • 1 0

  • iBedekerowe spacery (4)

    Dziękuję Trójmiasto.pl za informację, kulturalnym Czytelnikom za rzeczowe i sympatyczne komentarze:)
    Tytułem uzupełnienia chciałabym dodać, że od początku w projekcie towarzyszy mi licencjonowany przewodnik miejski Aleksander Masłowski. Dzięki Aleks:)
    Zapraszam 21 lipca na spacer wzdłuż Doliny Królewskiej - szczegóły w kalendarzu wydarzeń.

    • 13 1

    • Bardzo dziękuję za włożoną pracę dotychczas i za nowe spacery w przyszłości :))

      • 6 1

    • a my dziękujemy Pani Ewie za organizowanie tych spacerów,sa super. Osobno dziękujemy Panu Masłowskiemu - jest bezkonkurencyjny jako przewodnik.

      • 6 1

    • namaszczenie (1)

      P.A. pomaga.

      • 1 1

      • niby bez UM

        a jednak tak. Takie to lekko fałszywe

        • 0 1

  • oprócz Pana Aleksandra były również dwie Panie, im też dziękujemy :))

    • 0 1

  • Do przewodnikow z naglosnieniem

    zgodnie z art. 156 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska () zabrania się używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających na publicznie dostępnych terenach miast,

    • 4 5

  • @hałas to agresja- proponuję spacerek wzdłuż ulicy Długiej i sprawdzenie jak ten zakaz jest respektowany przez tzw "artystów" którzy stoją lub siedzą tam co parę metrów. Przewodnicy z nagłośnieniem to w porównaniu z nimi "mały pikuś"

    • 1 0

  • spacery po mieście (1)

    Często chodzę po Gdańsku - głownie z p. Piotrem Mazurkiem. Latem też z Turystyką bez barier. Niestety nasza miasto daje b. mało środków na tę imprezę.
    W sobotę 29.07.2013. miał się odbyć spacer z p. Grażyną z Centrum Kultury Miejskiej p-o Biskupiej Górce. Po pół godzinnym oczekiwaniu - przez przypadek dowiedziałyśmy się, że przewodniczka się spóżni nie wiadomo dokładnie o ile - zupełne zlekceważenie osób, które przyszły na zwiedzanie

    • 0 1

    • Biskupia Górka

      Krysiu! 29.07 2013 to dopiero będzie! Więcej optymizmu.

      • 0 0

  • Zwiedzam miasto i miasta bez przewodnikow. Są nudni a ich informacje mozna znaleźć doslownie w kazdym drukowanym przewodniku. Informacje o Gdansku rzadko wykraczaja poza ramy XIX wieku najczesciej XX wieku. A przewodnicy w miescie to towarzystwo wzajemnej adoracji, zwlaszcza to jedno.

    • 0 2

  • Kościół na Oksywiu

    został zbudowany w XIII wieku, na str. parafii Oksywie wspomniano o wieku XII (1124 r.), ale nie jest to z pewnością XI wiek, jak napisał autor.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane