stat

20 tys. kibiców na wyścigach smoczych łodzi

25 czerwca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
mik
Najnowszy artukuł na ten temat

Drużyna w pracy i na boisku. Firmy na sportowo

Reprezentanci PG Smoków Północy rywalizowali w kolebce smoczych łodzi. W chińskim Daqing wyścigi obserwowało prawie 20 tysięcy widzów! - Czuliśmy się jak gwiazdy - podkreśla Łukasz Bolewski. Trójmiejska osada w międzyuczelnianych zawodach zajmowała miejsca 5-6.W zawodach World's Most Famous Universities Dragon Boat Competiton startowały łodzie 12-osobowe, w których zasiada 10 wiosłujących, bębniarz oraz sternik. Do Chin udało się 15 reprezentantów gdańskiej uczelni, dla których wyprawa do kolebki tej dyscypliny sportu była spełnieniem najskrytszych marzeń.

SMOKI PÓŁNOCY ZNANE NA CAŁYM ŚWIECIE

Udział w najsłynniejszych uniwersyteckich zawodach smoczych łodzi na świecie wzięły m. in. Harvard, Stanford czy Uniwersytet Dalekowschodni we Władywostoku. Stawkę uzupełniły chińskie osady, które udowodniły swoją klasę i wygrały większość konkurencji.

Skład PG Smoków Północy:
Jan Górczak, Arkadiusz Sarzyński, Łukasz Bolewski, Mateusz Bolewski, Damian Krzoska, Bartłomiej Karpiński, Michał Śmigiel, Jakub Ziarnik, Agnieszka Rećko, Adam Osipiuk, Karol Zaleski, Magdalena Lorenz, Joanna Fryda, Justyna Jarosz, Dominika Mielczarczyk

Politechniczne Smoki uplasowały się na 5. miejscu na dystansie 500 metrów, a rywalizację na dystansach 200 i 2000 metrów ukończyły na 6. lokatach.

- Zmagania ukończyliśmy w połowie stawki, co uznajemy za całkiem dobry wynik, szczególnie, że rywalizowało z nami wiele chińskich drużyn. Niezwykłym przeżyciem był udział w ceremonii otwarcia mistrzostw, podczas której poznaliśmy jeden z chińskich rytuałów. "Awakening dragon" polega na malowaniu oka smoka, które znajduje się na dziobie łodzi. Wzięły w nim udział najważniejsze osobistości miasta - mówi Łukasz Bolewski, reprezentant PG Smoków Północy.
Osady startujące obok PG Smoków Północy w Daqing:
Huazhong University of Science and Technology
Nanjing University
Tianjin Medical University
Wuhan University
Leland Stanford Junior University
Peking University
Fudan University
Harvard University
Fujen Catholic University
University of Manitoba
Far Eastern Federal University

Z kolei na trzygodzinnej gali kończącej dwudniowe zawody gdańszczanie mogli podziwiać taniec smoka wykonywany przez profesjonalnych tancerzy, którzy przebrani za chiński symbol życia i rozwoju zaprezentowali przygotowaną wcześniej, niezwykle efektowną choreografię.

ZOBACZ TANIEC SMOKA

Zawody rozegrano tydzień po tradycyjnym Święcie Smoczych Łodzi, które mieszkańcy traktują jako jedno z trzech najważniejszych świąt obchodzonych w swoim kraju. O tym jak wielkim zainteresowaniem w Chinach cieszy się ta dyscyplina może świadczyć fakt, że rywalizację na wodzie z lądu obserwowało prawie 20 tysięcy osób, a całe zawody transmitowała chińska telewizja.

- Zainteresowanie tym wydarzeniem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Czuliśmy się tu jak gwiazdy i tak byliśmy traktowani, co jest niezwykle miłym doświadczeniem. Zostaliśmy zakwaterowani w pięciogwiazdkowym hotelu, a także mieliśmy zapewnioną ochronę miejscowej policji w drodze na zawody. Niektórzy koledzy rozdawali nawet autografy - dodaje.

Gdańszczanie dostali już nieoficjalne, słowne zaproszenie na kolejną edycję imprezy. Jak twierdzi jeden z członków osady wyjazd do Chin był niezapomnianym wyjazdem, nie tylko pod względem sportowym.

- Chińczycy niezwykle szanuję swoją kulturę. Można było to zobaczyć odwiedzając muzea i świątynie, gdzie gromadziły się tłumy. To również bardzo otwarty i skłonny do pomocy naród. W razie problemów wolontariusze, ale i zwykli mieszkańcy miasta za wszelką cenę starali się nam pomóc. Komunikowaliśmy się po angielsku, co nie stanowiło dla nich bariery językowej. Ponadto, mieszkańcy Państwa Środka są bardzo zainteresowani naszą kulturą i wypytywali nas o życie w Europie - kończy Bolewski.
Tak wygląda trening


Przypomnijmy, że zespół PG Smoków Północy istnieje od listopada 2011 roku, ale już ma na koncie znaczące sukcesy, m.in. potrójne mistrzostwo Polski. Przed trzema laty jego reprezentanci pojechali na klubowe mistrzostwa Europy, w których wywalczyli wicemistrzowski tytuł w kategorii damskiej na łodziach 10-osobowych i 7. miejsce w kategorii mieszanej (8 kobiet, 12 mężczyzn).

Największy sukces w historii klubu Smoki zanotowały w zeszłym roku, kiedy zdobyły tytuł mistrzów Europy, wygrywając na dystansie 200 m we francuskim Divonne les Bains. W tym samym miejscu osada damska obroniła srebro.

SPRÓBUJ TRENINGÓW NA SMOCZYCH ŁODZIACH

Natomiast w roku 2014 Smoki zadebiutowały, jako pierwsza polska osada, w najbardziej prestiżowej kategorii Premier podczas klubowych mistrzostw świata we włoskiej Ravennie. Trzykrotnie plasowali się w pierwszej dziesiątce najlepszych światowych osad. W tak krótkim czasie takich sukcesów nie osiągnął żaden klub w Polsce.

mik