stat

45 km zimowej wędrówki dookoła jezior Wdzydzkich

4 lutego 2019, 11:00
Krzysztof Kochanowicz

Wędrówka bezdrożami dookoła jezior Wdzydzkich chodziła nam po głowie już od dłuższego czasu. Wprawdzie wokół akwenu wiedzie oznakowany szlak turystyczny, jednak ten w dużej mierze oddala się od brzegu. Chcąc mieć bliższy kontakt z tzw. kaszubskim morzem trzeba liczyć się z licznymi trudnościami i mocną terenową przeprawą. Ponad 45-kilometrową zimową marszrutę podzieliliśmy na dwa dni. W sobotę pokonaliśmy 25 km, a w niedzielę 20 km. Nasza trasa wiodła w dużej mierze wąskimi ścieżkami i leśnymi duktami, pokonując łącznie 1270 m sumy przewyższeń, co pokazuje, że to temat raczej dla wprawionych miłośników turystyki wędrownej niż spacerowiczów.Nasza marszruta:Nasza marszruta wiodła wąskimi, miejscami karkołomnymi ścieżkami, których pokonanie w warunkach zimowych nie było łatwe. Aby jednak wycieczka nie była ekstremalną przeprawą, w miejscach, gdzie ścieżka była zbyt śliska, oddalaliśmy się od krawędzi brzegu i szliśmy innym, bardziej bezpiecznym leśnym duktem bądź drogą pożarową. Gdy układaliśmy trasę, zależało nam, aby tak ją poprowadzić, by z jednej strony wiodła przez najbardziej atrakcyjne przyrodniczo miejsca tego obszaru, a z drugiej umożliwiła uczestnikom regenerację sił w przyzwoitych warunkach, co widać na zdjęciach lokalizacyjnych osadzonych na śladzie GPS. Trasę oczywiście można byłoby pokonać także w ciągu jednego dnia, ale taki wariant zostawimy sobie na nieco dłuższy dzień. Pięćdziesiątkę pieszo zaliczymy niebawem podczas długodystansowego nocnego marszu pt. Śniegołazy.

Chcąc pokonać tę trasę poza sezonem letnim warto zaopatrzyć się w zapas picia i jedzenia, gdyż większość ośrodków wypoczynkowych i knajpek jest o tej porze roku zamknięta. Wiedząc, że na półmetku będziemy mieli gorącą obiadokolację, w plecaki spakowaliśmy jedynie suchy prowiant oraz termos.

Przepiękna przyroda Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego:

Wybierając trasę blisko brzegu tego ogromnego akwenu, zwanego często Kaszubskim Morzem, mieliśmy okazję zobaczyć wszystkie pięć jezior, które połączone są w formie krzyża: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Znajdują się na nim także duże wyspy, m.in. zamieszkały Ostrów Wielki, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonek oraz półwyspy: Kozłowiec i Lipa. Cały akwen otoczony jest przepięknymi lasami Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, który stanowi ogromny potencjał dla różnorodnych form aktywnego wypoczynku. To świetny kierunek dla turystyki, szczególnie w okresie przejściowym, kiedy wokoło jest szaro, buro i ponuro.

Zapewne wrócimy tu niejeden jeszcze raz, gdyż we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym pięknie jest o każdej porze roku, a odległość od Trójmiasta to raptem godzina jazdy samochodem.GALERIA ZDJĘĆ 1 fot. Piotr Gąsior
GALERIA ZDJĘĆ 2 fot. Krzysztof Kochanowicz

Statystyki wędrówki:

-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wycieczki: Wdzydze Tucholskie
-Półmetek i miejsce noclegu: Czarlina, agroturystyka lub namiot do wyboru
-Czas marszu wraz z postojami: 14 godzin (2 dni)
-Dystans: 45 km
-Poziom trudności: dla średnio zaawansowanych piechurów

>>>Mapa naszej trasy, pobierz ślad GPSProponowana przez nas mapa:
-Wdzydzki Park Krajobrazowy, skala 1:50 000 wyd. EkoKapio.pl


Podsumowanie:Co tu dużo mówić... niewątpliwie Wdzydzki Park Krajobrazowy i jego najbliższe okolice to wspaniały rejon na aktywny wypoczynek podczas wędrówki, jazdy na rowerze, jak i przy innych formach turystyki. Wiedzie tędy mnóstwo ciekawych ścieżek, duktów oraz szlaków, którymi zagłębić się można tam, gdzie nie dojedzie się samochodem!

Wypad prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Zobacz także inne nasze relacje z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego :


  1. Wędrówka wśród jezior i torfowisk w Dolinie Wdy

  2. Bór chrobotkowy i mokradła w okolicach Czarliny

  3. Wędrówka przez bory brzegiem Jeziora Radolnego

  4. Wędrówka wśród jezior i torfowisk w obrębie Jeziora Gołuń


Przeczytaj także:


Jak przetrwać zimowy biwak pod namiotem

Dziękujemy wszystkim za udział w naszych wypadach i zapraszamy na kolejne !

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto.info@gmail.com

Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się
Grupa Rowerowa 3miasto