Aktywna Babeczka. Czy i jak trenować w trakcie menstruacji?

27 czerwca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Skutkiewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Aktywna babeczka - pożegnanie. Jak dbać o cerę i dłonie podczas treningu w mrozie?

Wiele kobiet podczas miesiączki zastanawia się, czy może normalnie podejmować aktywność fizyczną. W 25. odcinku "Aktywnej Babeczki" postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i rozwiać wątpliwości. Dwa tygodnie temu podejmowaliśmy temat połączenia plażowania ze sportem, a 11 lipca poszukamy najlepszych ćwiczeń na uda i pośladki.Samopoczucie przed menstruacją i w pierwszych jej dniach jest kwestią bardzo indywidualną. Niektóre z nas nie odnotowują żadnej wyraźnej zmiany w wydolności i ogólnej energii, podczas gdy inne przez 2-3 dni czują się bardzo źle.

Jeśli pogorszenie samopoczucia nie wynika z choroby organicznej, a bardziej ze zmian hormonalnych, możemy próbować pomóc sobie właśnie poprzez aktywność fizyczną. Pamiętajmy jednak, że jeśli przed okresem czujemy się dramatycznie źle, powinnyśmy skonsultować tę kwestię z lekarzem. Objawy takie jak gwałtowne osłabienie czy silny ból podbrzusza mogą zwiastować choroby takie jak endometrioza lub zespół policystycznych jajników.

- Z punktu widzenia fizjologii nie ma żadnych przeciwwskazań do podejmowania aktywności fizycznych podczas miesiączki. Ze względu na fakt, iż wiele kobiet doświadcza w tym czasie dolegliwości bólowych czy osłabienia organizmu, zalecane są treningi o mniejszej intensywności niż na co dzień. Osoby cierpiące na anemię i niedobory żelaza powinny zachować w tym czasie szczególną ostrożność lub wstrzymać się od forsownych ćwiczeń - wyjaśnia Izabela Skowrońska, fizjoterapeutka z Good Luck Club.

Joga zamiast ibuprofenuCzy są jakieś dyscypliny sportu, od których powinnyśmy wstrzymywać się na czas menstruacji? Na szczęście nie ma takich obostrzeń. Jeśli mamy ulubioną dyscyplinę sportu lub trenujemy coś regularnie, możemy ćwiczyć przez cały miesiąc. Jeżeli należymy do tych szczęśliwców, którzy podczas okresu czują się jeszcze lepiej niż zwykle - korzystajmy z tego do woli.

- Umiarkowana aktywność fizyczna w trakcie miesiączki nie powinna nasilać, a wręcz łagodzi dolegliwości bólowe pojawiające się w tym czasie. W przypadku występowania dolegliwości podbrzusza zalecamy delikatne pozycje z jogi z grupy "otwierających miednicę". Jogini wierzą, że tego typu ćwiczenia przyczyniają się do normalizacji pracy narządów miednicy i przywracają ich fizjologiczne ułożenie. W sytuacji wystąpienia bólu w okolicy krzyżowej zalecamy ćwiczenia w pozycji leżenia na plecach z kolanami przyciągniętymi do brzucha, w celu odciążenia odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa - proponuje Skowrońska.
Jeśli zaś odnotowujemy znaczne osłabienie, dostosujmy program ćwiczeń do samopoczucia. Uważajmy także z dawkowaniem środków przeciwbólowych.

- Przyjmowanie lekarstw, choć czasem niezbędne, wiąże się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, a w dłuższej perspektywie także do podrażnienia śluzówki żołądka. O rozluźnienie i tym samym ukojenie bólu możemy zadbać także w sposób naturalny. Szczególnie polecam jogę, która - wykonywana prawidłowo i z wyczuciem - wprost rozmasowuje narządy wewnętrzne - ocenia Izabela Skowrońska.

Bez obaw, wszystko pod kontroląPamiętajmy, że menstruacja nie jest stanem chorobowym. Nie musimy traktować się w tych dniach jako "niedysponowane", niczym za czasów szkolnych. Prawidłowe postępowanie pozwoli nam na korzystanie z życia w pełni także w trakcie menstruacji. Higieniczny tryb życia na co dzień - prawidłowe odżywianie, wysypianie się - także pomogą nam znieść pierwsze dni cyklu w komforcie.

- Sport w trakcie krwawienia miesięcznego wbrew wyobrażeniom i niepokojom może być bardzo dobrym remedium na dolegliwości i bóle miesiączkowe. Odpowiednie przygotowanie - ciemna bielizna, częste zmienianie podpasek lub zmiana tamponu raz na cztery godziny - umożliwia uprawianie sportu. Endorfiny uwalniane w trakcie ćwiczeń oraz przekrwienie narządów miednicy mogą znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe. W razie planowanego bardzo intensywnego wysiłku, na przykład zawodów sportowych, można także wdrożyć plan B, czyli przesunięcie miesiączki lekami przepisanymi przez ginekologa - mówi dr Karina Kulikowska-Ciecieląg, ginekolog.
"Aktywna babeczka" to cykl, w którym poruszamy tematy związane z aktywnością fizyczną. Znajdziecie tu damskie spojrzenie na sport i treningi, jednak informacje, które przekazujemy w tym cyklu, mogą okazać się przydatne nie tylko dla kobiet. Przedstawiamy pomysły na trening w parach, zespołach czy ofertę aktywności sportowej dla rodzin. Podpowiadamy, z jakich sportowych propozycji możecie skorzystać w Trójmieście, jak przygotować się na trening i pokazujemy, że nie trzeba trenować zawodowo, żeby poczuć się po prostu dobrze.

Dotychczas w cyklu:
 1. Jak zacząć trenować?
 2. Sposoby na wypracowanie idealnej sylwetki
 3. Czego nie powinno zabraknąć w torbie, którą zabieramy na trening?
 4. Na ćwiczenia do siłowni w rękawiczkach czy bez?
 5. Ćwiczenia na mięśnie brzucha
 6. Jak zmotywować się do treningów?
 7. Droga na skróty. Czy i kiedy sięgnąć po suplementy?
 8. Jak sprawdzić, czy właściwie trenujesz?
 9. Trenujemy pośladki. Pomogą przysiady
 10. Co wypada robić, a czego się wystrzegać w siłowni i fitness klubie?
 11. Który trening bardziej wydajny: solo, w duecie czy grupie?
 12. Czy trenować z muzyką w słuchawkach czy bez?
 13. Jak się poprawnie rozciągać przed i po zajęciach?
 14. Jak poprawnie korzystać z sauny?
 15. Jak się ubrać, by zimą uprawiać sport i nie zachorować
 16. Jak rozpocząć treningi mimo nadwagi?
 17. Co zrobić, gdy trening nie przynosi pożądanych efektów?
 18. Jak ćwiczyć w siłowni pod chmurką?
 19. Po co robimy selfie na treningach?
 20. Sposoby na regenerację po treningach
 21. Co jeść przed i po treningu?
 22. Kiedy bezpiecznie zacząć pływać w otwartej wodzie?
 23. Czy istnieje uniwersalny strój sportowy?
 24. Jak połączyć plażowanie z aktywnością i sportem?
Czy podejmujesz aktywność fizyczną w trakcie menstruacji?
26%

tak, w ogóle mi to nie przeszkadza

20%

raczej tak, ale są to dla mnie trudne dni

5%

na ogół nie ćwiczę, ale w te dni właśnie to robię, bo to mi pomaga

9%

od czasu do czasu

21%

raczej nie, kiepsko się wtedy czuję

19%

nie, ból uniemożliwia mi to

zakończona

łącznie głosów: 186