Aktywna babeczka. Zobacz, jak ćwiczyć w siłowni pod chmurką

21 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Skutkiewicz

W 18. odcinku cyklu "Aktywna babeczka" pokażemy, jak ćwiczyć w ogólnodostępnej siłowni pod chmurką. Dwa tygodnie temu próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, gdy trening nie przynosi pożądanych efektów, a 4 kwietnia zastanowimy się nad tym, po co robimy sobie selfie podczas treningów.

Ogólnodostępne siłownie porozstawiane w trójmiejskich parkach i lasach to doskonały sposób na urozmaicenie wiosennego spaceru. Ćwiczenia można przeplatać z innymi aktywnościami fizycznymi, wybrać się na nie z całą rodziną i wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

- Warto wykorzystać atrakcyjne usytuowanie siłowni pod chmurką i rozgrzać się spacerem lub biegiem w docelowe miejsce. Możemy także wykorzystać w tym celu maszyny takie jak chodziarz, rowerek, wioślarz czy orbitrek. Dwie ostatnie pomogą nam rozgrzać jednocześnie górne i dolne partie ciała. Z kolei chodziarz i rowerek przydadzą się osobom starszym czy mniej sprawnym. Warto jednak przed wejściem na jakiekolwiek z urządzeń rozgrzać stawy krążeniami, wymachami kończyn i skrętami tułowia - radzi Karolina Pawlak, trenerka personalna.

Ćwiczenia rozgrzewkowe - prezentuje Karolina PawlakTrening dla każdegoChoć siłownia pod chmurką nie da nam tak szerokich możliwości treningu jak to, co oferują kluby fitness, ćwiczenie na świeżym powietrzu ma swój niepowtarzalny urok.

- Świeże powietrze i przestrzeń są naszymi sprzymierzeńcami. Przy odrobinie kreatywności możemy doskonale wykorzystać maszyny nie tylko w sposób, jaki sugeruje nam producent. Praca na niepełnym ciężarze własnego ciała, bo taką umożliwiają nam urządzenia, jest świetnym wprowadzeniem w coraz to bardziej skomplikowane i intensywne jednostki treningowe - mówi Igor Janik, trener personalny.
Co bardzo istotne, wszystkie maszyny wchodzące w skład plenerowej siłowni są opisane. Dzięki temu sprawdzą się świetnie nawet w przypadku osób początkujących, które nigdy nie miały okazji ćwiczyć na podobnych urządzeniach.

Ćwiczenia na dolne partie ciała
Jak trenować?- Proponuję wybrać sobie po trzy maszyny na górną część ciała i robić po 20 powtórzeń na każdej z nich w trzech seriach. Następnie wybrać maszyny na dolną część ciała i ćwiczyć analogicznie jak w przypadku poprzednich. Podczas kolejnych wizyt można modyfikować wybór. Dobrym sposobem na trening jest także obwód. W treningu obwodowym wybieramy sześć maszyn, na których ćwiczymy po kolei - nie dzielimy wówczas treningu na oddzielne części - instruuje Karolina Pawlak.

Ćwiczenia na górne partie ciała i mięśnie brzuchaSportowy misz-maszWizytę w plenerowej siłowni łatwo możemy wpleść w inne formy aktywności, takie jak bieganie, rower czy nordic walking. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

- Możemy przyjechać do siłowni na rowerze czy na rolkach. W przypadku tych drugich pamiętajmy, aby zabrać ze sobą obuwie na zmianę! W okresie zimowym można dołączyć jeszcze morsowanie. Radzę zrealizować je na końcu treningu. Rozgrzany organizm świetnie bodźcuje w wodzie o niskiej temperaturze - tłumaczy Igor Janik.
"Aktywna babeczka" to cykl, w którym poruszamy tematy związane z aktywnością fizyczną. Znajdziecie tu damskie spojrzenie na sport i treningi, jednak informacje, które przekazujemy w tym cyklu, mogą okazać się przydatne nie tylko dla kobiet. Przedstawiamy pomysły na trening w parach, zespołach czy ofertę aktywności sportowej dla rodzin. Podpowiadamy, z jakich sportowych propozycji możecie skorzystać w Trójmieście, jak przygotować się na trening i pokazujemy, że nie trzeba trenować zawodowo, żeby poczuć się po prostu dobrze.

Dotychczas w cyklu:
 1. Jak zacząć trenować?
 2. Sposoby na wypracowanie idealnej sylwetki
 3. Czego nie powinno zabraknąć w torbie, którą zabieramy na trening?
 4. Na ćwiczenia do siłowni w rękawiczkach czy bez?
 5. Ćwiczenia na mięśnie brzucha
 6. Jak zmotywować się do treningów?
 7. Droga na skróty. Czy i kiedy sięgnąć po suplementy?
 8. Jak sprawdzić, czy właściwie trenujesz?
 9. Trenujemy pośladki. Pomogą przysiady
 10. Co wypada robić, a czego się wystrzegać w siłowni i fitness klubie?
 11. Który trening bardziej wydajny: solo, w duecie czy grupie?
 12. Czy trenować z muzyką w słuchawkach czy bez?
 13. Jak się poprawnie rozciągać przed i po zajęciach?
 14. Jak poprawnie korzystać z sauny?
 15. Jak się ubrać, by zimą uprawiać sport i nie zachorować
 16. Jak rozpocząć treningi mimo nadwagi?
 17. Co zrobić, gdy trening nie przynosi pożądanych efektów?
Czy zdarza ci się ćwiczyć w siłowni pod chmurką?
8%

tak, ćwiczę regularnie

32%

zdarza mi się sporadycznie

33%

od czasu do czasu, gdy przechodzę obok

27%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 243