Aktywna babeczka. Czy sauna jest dobra dla każdego? Jak z niej korzystać?

24 stycznia 2019 (artykuł sprzed 3 lat)
Joanna Skutkiewicz
Istnieje wiele rodzajów saun, dzięki czemu każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Więcej zdjęć (1)

Istnieje wiele rodzajów saun, dzięki czemu każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

akz/123rf.com

Istnieje wiele rodzajów saun, dzięki czemu każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

akz/123rf.com

W 14. odcinku cyklu "Aktywna babeczka" idziemy do sauny. Nie po to, aby bić rekordy wytrzymałości, a tym bardziej poplotkować, ogrzać się bądź wysuszyć ręcznik. Pokażemy, jak korzystać z niej rozsądnie, by osiągać pożądane efekty. Dwa tygodnie temu prezentowaliśmy, jakie ćwiczenia wykonywać, by właściwie się rozciągnąć, natomiast 7 lutego zastanowimy się, jak właściwie ubrać się do uprawiania sportu zimą.Sprawdź, gdzie można pójść na saunę w TrójmieściePlotki to nie tuSauny znajdują się obecnie niemal w każdej siłowni, klubie fitness i na wielu pływalniach. Dostępność wpływa zatem na popularność bodźca tego rodzaju. Wejście do sauny bywa - niestety - traktowane jako sposób na ogrzanie się, możliwość poplotkowania ze znajomymi albo nawet na wysuszenie mokrego po treningu ręcznika. Należy pamiętać, że sauna to narzędzie, z którego warto korzystać rozsądnie. Tylko wtedy przyniesie nam pożądany efekt zdrowotny, a my nie będziemy przeszkadzać innym.

Przeczytaj także:


Sauna jak treningBłędem jest także wchodzenie do sauny bezpośrednio po ciężkim treningu, gdy nasze ciało doznało przed chwilą bodźca w postaci wysiłku. Przebywanie w wysokiej temperaturze połączone z gwałtownym ochładzaniem całego ciała samo w sobie jest obciążeniem dla organizmu. Można niejako potraktować je jak rodzaj treningu.

- Wysoka temperatura i ekstremalnie niski poziom wilgotności powietrza powodują, że układy krążenia i oddechowy pracują na najwyższych obrotach. Ponadto jesteśmy narażeni na odwodnienie. Wizytę w saunie suchej najlepiej zaplanować w dzień nietreningowy. Gdy jednak saunowanie przeprowadzamy po wysiłku, należy odpowiednio nawodnić organizm i odczekać, aż podwyższona temperatura ciała powróci do tej sprzed treningu - radzi Anna Sztetner, trener personalny dla kobiet.


Dobroczynne działanieWysoka temperatura w saunie, zwłaszcza suchej (około 90-100 stopni) sprawia, że zwiększa się częstotliwość bicia serca, obniża się ciśnienie krwi a pojemność płuc ulega zwiększeniu. Przemiana materii organizmu zwalnia, aby po schłodzeniu gwałtownie przyspieszyć. Z tego względu żaden z etapów sesji w saunie nie powinien być pomijany ani skracany.

- Sauna nie polega jedynie na nagrzewaniu ciała. Ważnym elementem cyklu saunowania jest odpoczynek po wyjściu, aby temperatura ciała wróciła do normy i uspokoiło się nasze tętno. Warto zaplanować minimum 2-3 cykle w saunie, przeplatane schłodzeniem i odpoczynkiem o czasie równym temu, który spędziliśmy w cieple - zaleca Dorota Pogorzelska, kierownik Aqua Spa i Saunarium w Redzie.

Nie na wyścigiNie znaczy to oczywiście, że powinniśmy próbować wytrzymać w saunie aż do bólu. Obfite pocenie się i przyspieszenie akcji serca to normalne fizjologiczne reakcje organizmu na przebywanie w wysokiej temperaturze. Jednak powinniśmy zachować czujność. Zawroty głowy czy uczucie silnego osłabienia to objawy, które są sygnałem, że przesadziliśmy. Nie ma nic wstydliwego w tym, że wytrzymujemy w saunie tylko 5 minut, podczas gdy nasi znajomi mogą przebywać tam aż kwadrans.Różne możliwości dla każdegoWarto także zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda sauna jest jednakowym bodźcem dla organizmu. Pośród różnego rodzaju saun każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Sauna fińska (sucha) ze względu na wysoką temperaturę i bardzo niską wilgotność jest spośród nich najbardziej obciążająca. Z kolei seans w saunie podgrzewanej promieniami podczerwonymi wiąże się z przebywaniem w temperaturze "zaledwie" 50-60 stopni.

- W saunach infrared i aromatycznych utrzymuje się przeważnie niższe temperatury. Ciało także się w nich nagrzewa, aczkolwiek jest to mniej męczące niż siedzenie w mocno zaparowanej łaźni parowej czy w saunie suchej o temperaturze stu stopni. Największym wysiłkiem i bodźcem dla naszego ciała są seanse w saunie suchej, podczas których klienci otrzymują bezpośrednio na ciało podmuch ciepłego powietrza wymieszany z olejkami aromaterapeutycznymi - mówi Dorota Pogorzelska.
Sauna świetnie wpływa na regenerację. Sprawia, że krążenie przyspiesza, spięte mięśnie się rozluźniają, znika uczucie znużenia. Seans w saunie może być świetnym lekarstwem na zmęczenie, a czasem także na początkową fazę przeziębienia. Należy jednak wystrzegać się przychodzenia do sauny podczas choroby. W przeciwnym razie możemy nie tylko pozarażać innych korzystających z seansu, lecz także kompletnie się rozłożyć.

"Aktywna babeczka" to cykl, w którym poruszamy tematy związane z aktywnością fizyczną. Znajdziecie tu damskie spojrzenie na sport i treningi, jednak informacje, które przekazujemy w tym cyklu mogą okazać się przydatne nie tylko dla kobiet. Przedstawiamy pomysły na trening w parach, zespołach czy ofertę aktywności sportowej dla rodzin. Podpowiadamy, z jakich sportowych propozycji możecie skorzystać w Trójmieście, jak przygotować się na trening i pokazujemy, że nie trzeba trenować zawodowo, żeby poczuć się po prostu dobrze.

Dotychczas w cyklu:
 1. Jak zacząć trenować?
 2. Sposoby na wypracowanie idealnej sylwetki
 3. Czego nie powinno zabraknąć w torbie, którą zabieramy na trening?
 4. Na ćwiczenia do siłowni w rękawiczkach czy bez?
 5. Ćwiczenia na mięśnie brzucha
 6. Jak zmotywować się do treningów?
 7. Droga na skróty. Czy i kiedy sięgnąć po suplementy?
 8. Jak sprawdzić, czy właściwie trenujesz?
 9. Trenujemy pośladki. Pomogą przysiady
 10. Co wypada robić, a czego się wystrzegać w siłowni i fitness klubie?
 11. Który trening bardziej wydajny: solo, w duecie czy grupie?
 12. Czy trenować z muzyką w słuchawkach czy bez?
 13. Jak się poprawnie rozciągać przed i po zajęciach?
Z jakiego rodzaju sauny korzystasz najchętniej?
54%

suchej

20%

parowej

5%

infrared

9%

nie mam jednej, ulubionej

12%

nie korzystam z sauny

zakończona

łącznie głosów: 489

autor

Joanna Skutkiewicz

j.karjalainen@trojmiasto.pl

Opinie (52) 6 zablokowanych

 • Najgorsze jest to, że w saunie często spotykam ślady "po miłości" (4)

  Szczególnie słabo to wygląda jak wcześniej przebywało w niej np. dwóch facetów.

  • 30 35

  • A Ty co?

   Zazdraszczasz mianowicie?

   • 15 14

  • Albo z koza

   • 6 1

  • ktos Cie oklamal

   to nie jest sauna....

   • 1 1

  • Sauna sucha

   Sven nie ośmiesza się

   • 0 0

 • jak korzystać? (4)

  na golasa, ew owinięci ręcznikiem. A nie w plastikowych kąpielówkach/strojach kąpielowych.

  • 63 8

  • (3)

   Prywatnie tak
   Publicznie za dużo zwyroli

   • 17 19

   • To korzystaj tylko z prywatnej. (2)

    W równym stopniu irytują mnie zwyrole co suszący śmierdzące, mokre gacie. Szyt d**ilizmu to gumowe klapki w saunie a i tacy magicy zdarzają się.
    Natomiast szczytem obrzydliwości jest włażenie do beczki zapoceńców prosto z sauny, bez prysznica.

    • 20 3

    • A ty myslisze, że jak nie masz gaci

     To pot cudownie znika :) Wiem, dużo inteligentów tak myśli, co zaraz będzie widać po ocenach. Beka :) Jak Cię to irytuje to korzystaj z prywatenj sauny. Tyle mogę doradzić.

     • 8 8

    • Dlatego korzystam z prywatnej
     Nie muszę przebywać z przypadkowymi ludźmi takimi jak ty.
     Prawda jest tak, że czasy sprzyjają wysypowi dużej liczby Zwyroli, czubków, roszczeniowcow itd.

     • 4 3

 • (2)

  Sauna tylko nago i koedukacyjnie. Taka jest tradycja sauny. Jeżeli ktoś nie jest na to gotowy z osobistych przyczyn to niech nie przychodzi.

  • 44 27

  • (1)

   To prawda, ja się saunuję nago, ale jak dołączają dwie koleżaneczki w strojach kąpielowych, to zaczynam się czuć niezręcznie. Albo tradycyjnie albo nie przychodzić wcale.

   • 18 11

   • Madziu, powiedz gdzie chodzisz

    obiecuję też przyjść bez kąpielówek, nie będziesz się musiała czuć niezręcznie ;-)

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.