Aktywna babeczka. Jak zacząć trenować?

26 lipca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Puchala
Najnowszy artukuł na ten temat

Iga Świątek zachęciła do gry w tenisa. Gdzie i za ile rozpocząć naukę?

"Aktywna babeczka" to cykl Trojmiasto.pl, w którym poruszać będziemy tematy związane z aktywnością fizyczną. Znajdziecie tu damskie spojrzenie na sport i treningi. Jednak informacje będą adresowane nie tylko do kobiet. Na początek podpowiadamy, jak zacząć. Jeżeli wybierzemy od razu właściwą dyscyplinę, mamy znacznie większe szanse na to, że sport na stałe zagości w naszym życiu. Natomiast 9 sierpnia doradzimy, jak wypracować idealną sylwetkę, którą możemy zabłysnąć nie tylko podczas urlopu.Wybór właściwej ścieżki i trening uzupełniającyJednym z pierwszych kroków podczas rozpoczynania przygody ze sportem powinno być zadanie sobie pytania, jaki sport przynosi nam najwięcej satysfakcji i radości. Jeżeli już ukierunkujemy się na właściwą dyscyplinę, łatwiej będzie nam wytrwać w postanowieniu.

- Pierwsze kroki warto stawiać pod okiem trenera personalnego, który pomoże ukierunkować nas pod ulubioną dyscyplinę, a także zbuduje w osobie początkującej solidne fundamenty. Mam na myśli wydolność fizyczną, która jest niezbędna do uprawiania sportu oraz stabilizację centralną, która jest równie ważna, aby niwelować ryzyko kontuzji - mówi trener personalny Maciej Dzieżyc z Calypso Sopot.
Zmniejszenie ryzyka kontuzji jest równie ważne, co urozmaicanie treningu. Zarówno na początku przygody ze sportem, jak i w trakcie trwania, ważne jest przeprowadzanie treningu uzupełniającego.

- Pozwoli on nam być bardziej efektywnym w danej dyscyplinie. Trening uzupełniający powinien opierać się na mądrze dobranych ćwiczeniach pod konkretną specyfikę uprawianego sportu - dodaje Maciej Dzieżyc.

Słuchanie własnego organizmuZwłaszcza na początku przygody z treningami wszystkie czynności warto wykonywać krok po kroku. Na początku nie mamy z reguły wypracowanej dobrej wydolności, a nasz organizm po prostu nie jest przygotowany na duże obciążenie treningowe.

- Ciężko jest to jednoznacznie określić, gdyż jest to sprawa bardzo indywidualna. Powinniśmy sami czuć, jak reagujemy na różne obciążenia i jak nasze ciało regeneruje się po wysiłku - mówi trener personalny Igor Janik.
Poznanie danego organizmu i jego możliwości pomaga stworzyć właściwy plan treningowy, dopasowany do możliwości konkretnej osoby. Kolejnym etapem jest realizacja i bieżąca analiza tego planu. Dzięki nieustannym obserwacjom możemy analizować osiągnięcia i na bieżąco reagować na utrudnienia.

- Jeśli jest potrzeba poddawać go pewnym modyfikacjom tak, by w fazie finalnej cieszyć się ze zrealizowanego celu. Jeśli chcemy faktycznie zacząć treningi, to już duży plus dla nas. Zróbmy to mądrze. Zaufajmy profesjonalistom i pójdźmy w kierunku trenerów personalnych, instruktorów sportów siłowych, trenerów pracujących w klubach sportowych. Ludzi, którzy posiadają duże zaplecze jeśli chodzi o teorię i praktykę jest naprawdę bardzo dużo. Trzeba tylko rzetelnie poszukać. Oddając się w ręce fachowca i ufając osobie, z którą podejmujemy współpracę możemy czuć się bezpiecznie. Pracujmy na zasadzie wymiany informacji. Określajmy, jak się czujemy, co nam się podoba, a co nie, co według nas jest dla nas dobre. Nawet jeśli nie jesteśmy profesjonalistami to mamy prawo do dzielenia się informacją z naszymi odczuciami. Niech trener to wszystko analizuje i stosuje w planie treningowym - dodaje Igor Janik.

Poprawność ćwiczeńJednym z najważniejszych elementów pierwszych treningów jest nauczenie się poprawnego wykonywania ćwiczeń.

- Jeśli decydujemy się na trening w pojedynkę, wówczas na początku skupmy się na technice. Ona uchroni nas przed ewentualnymi kontuzjami i znacząco zwiększy komfort i efektywność treningu. Jeśli technikę mamy już opanowaną, właściwie pobierzmy zestawy ćwiczeń pod siebie. Starajmy się urozmaicać jednostki treningowe, uciekajmy od monotonii i nie działajmy schematycznie. Nie zapominajmy o odpowiedniej intensywności. Początkowo może nawet być to klasyczny marsz na bieżni czy w terenie. Jeśli to dla nas okaże się za mało, dodajmy bieg. Połączmy całość z ćwiczeniami na nogi i korpus. Nie bójmy się eksperymentować, zachowując zdrowe podejście do całego systemu treningowego. Dajmy organizmowi się przyzwyczaić i z treningu na trening zwiększajmy delikatnie obciążenia. Na siłowni możemy zacząć bardziej statycznie, przykładowo od maszyn oporowych. Później możemy takiego rodzaju ćwiczenia przeplatać z ćwiczeniami na ciężarze własnego ciała i wplatać elementy biegowe czy skocznościowe - podkreśla Igor Janik.
Wzbogacanie treningu i wychodzenie ze strefy komfortu pozwoli rozwijać pasję do sportu i zachęcać do regularności i konsekwencji w działaniu.

AKTYWNA BABECZKA
To cykl, w którym poruszamy tematy związane z aktywnością fizyczną. Znajdziecie tu damskie spojrzenie na sport i treningi. Jednak informacje będą adresowane nie tylko do kobiet. Przedstawiamy pomysły na trening w parach, zespołach czy ofertę aktywności sportowej dla rodzin. Przybliżamy wam, z jakich sportowych propozycji możecie skorzystać w Trójmieście, podpowiadamy, jak przygotować się na trening i pokażemy, że nie trzeba trenować zawodowo, żeby poczuć się po prostu dobrze.

Jeśli masz sugestię, jakie tematy powinniśmy poruszyć w tym cyklu, wyślij wiadomość na adres aktywne@trojmiasto.pl lub j.puchala@trojmiasto.pl.
Co jest dla ciebie najważniejsze podczas rozpoczynania przygody ze sportem?
20%

motywacja i wsparcie od innych osób

5%

fachowa wiedza

21%

poprawność wykonywania ćwiczeń i dobry plan treningowy

21%

znalezienie właściwej dyscypliny

21%

nauka wytrwałości i urozmaicanie treningu

4%

inne czynniki

8%

nie wiem, trudno ocenić

zakończona

łącznie głosów: 265