Aktywna babeczka. Jak zostać instruktorką fitness?

31 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Skutkiewicz

Chciałabyś prowadzić zajęcia w fitness klubie? W 34. odcinku "Aktywnej babeczki" podpowiemy, jak uzyskać do tego uprawnienia. Dwa tygodnie temu przedstawialiśmy zalety morsowania, a 14 listopada zastanowimy się, jak zadbać o cerę i dłonie podczas treningu w mroźny dzień.Lubimy chodzić do klubu fitness, a zajęcia grupowe napełniają nas dobrą energią. Może to znak, że sprawdziłybyśmy się również "po drugiej stronie sali" - w roli prowadzącej? Jeśli kiedykolwiek myślałyśmy o tym, aby zostać instruktorką fitness lub trenerką personalną, jesień to dobry czas, aby zacząć rozglądać się za możliwością uzyskania odpowiednich kwalifikacji.

Kwalifikacje i kompetencje instruktorkiU kandydatek do pracy w roli trenerki w fitness klubie mile widziane jest wykształcenie kierunkowe, czyli ukończone studia wyższe na Akademii Wychowania Fizycznego. Nie jest to jednak koniecznością. W tej pracy kwalifikacje nie są wyznacznikiem kompetencji, a bardziej niż "papier" liczą się umiejętności miękkie oraz zaangażowanie. Pośród lubianych prowadzących zajęć znajdują się zatem absolwentki filologii, psychologii, ekonomii czy historii.

- Osobiście przeszłam przez wszystkie etapy szkolenia sportowego, co jest dla mnie najbardziej oczywistą drogą do pracy jako trener personalny. Byłam zawodniczką, trenowałam wyczynowo, zdobywając wielokrotnie medale Mistrzostw Polski czy też reprezentując kraj na arenie międzynarodowej. Ukończyłam Akademię Wychowania Fizycznego, kurs instruktora fitness, trenera personalnego, zdobyłam kwalifikacje trenera gimnastyki i kilku innych dyscyplin sportu. Uczestniczyłam w wielu konwencjach, warsztatach i dodatkowych kursach szkoleniowych w tematyce mojego zawodu. Niemniej nie jest to jedyna droga do realizowania się w tej branży. Obecnie w dość szybki i łatwy sposób można uzyskać kwalifikacje trenera personalnego czy też instruktora fitness. W sieci mamy szeroką ofertę od weekendowych kursów online po bardziej cenione szkolenia, obejmujące obszerny zakres wiedzy i kompetencji. Warto również uzupełnić swoją wiedzę i umiejętności o dodatkowe szkolenia, warsztaty czy też dobrą, merytoryczną lekturę - mówi Anna Sztetner, trenerka.
- Kursów na trenera personalnego w obecnych czasach jest dużo, form przystępowania do takiego kursu również. Ja postawiłam na kurs weekendowy, który trwał kilka miesięcy. Podczas takich zjazdów zdobywaliśmy wiedzę od jednych z lepszych trenerów personalnych w Trójmieście, a także od specjalistów z dziedziny dietetyki i fizjoterapii. Dokładnie poznawaliśmy anatomię oraz zagadnienia związane z żywieniem - relacjonuje Paulina, która niedawno uzyskała uprawnienia trenera.
Pamiętajmy, żeby przed zapisaniem się na wybrany kurs sprawdzić kwalifikacje i kompetencje osób prowadzących, a także rodzaj certyfikatu, jaki zdobędziemy.

- Prowadzimy kursy zgodne z najnowszymi trendami health&fitness w oparciu o standardy i wartości wpisane w markę sieci klubów. Kadra składa się z doświadczonych szkoleniowców, trenerów, instruktorów, psychologów i marketingowców, którzy specyfikę pracy w branży fitness znają od wielu lat. Każdy z nich rozpoczynał swoją karierę zawodową jako początkujący instruktor czy trener i przeszedł ścieżkę rozwoju, ucząc się od cenionych autorytetów w swoich dziedzinach. To pozwala im rozumieć, jakie wyzwania stoją na początku drogi każdego instruktora i trenera fitness, tak aby zadbać o ich jak najlepsze przygotowanie - mówi Marzena Osińska z sieci klubów Zdrofit.

Aspekt mentalny pracy trenerkiPraca instruktorki zajęć grupowych lub trenerki personalnej wymaga nie tylko ukończonych szkoleń i osobistego doświadczenia, lecz także wyjątkowego wyczucia w kontaktach międzyludzkich. Nie ulega wątpliwości, że pracuje ona nie tylko z ciałem, lecz także z umysłem klienta. Umiejętność zmotywowania, wsparcia drugiej osoby, przekazywanie jej komunikatów jasno i profesjonalnie to coś, czego w pewnym stopniu można się nauczyć. Dlatego też kursy instruktorskie zazwyczaj obejmują także edukację w tym obszarze.

- Dobry trener personalny to taki, który do każdego podopiecznego podchodzi indywidualnie. Na kursie otrzymaliśmy "narzędzia", którymi będziemy mogli posługiwać się w swojej pracy i dalej się rozwijać. Kurs był zakończony egzaminem zarówno teoretycznym, jak i praktycznym. Po pomyślnie zdanym egzaminie otrzymaliśmy certyfikaty, uprawniające nas do działalności jako instruktor siłowni oraz trener personalny - informuje Paulina.
- Zawód trenera personalnego czy też instruktora fitness to ciągły rozwój i praca nie tylko nad podopiecznymi, lecz także nad sobą. Dobrze jest być na bieżąco w tematach branżowych i stale poszerzać swoje umiejętności. Musimy być nie tylko profesjonalistami od fizjologii, anatomii i biomechaniki, ale mieć również odpowiednie podejście psychologiczne i pedagogiczne. Pracujemy z ludźmi, co daje tyle samo pięknych chwil i sukcesów, co trudnych decyzji i czasami również porażek. Uważam, że zawód trenera czy instruktora daje całkiem sporo możliwości. Sama decydujesz o tym, czy pracujesz na własną rękę i tworzysz swoją markę, czy też podejmujesz pracę w klubie fitness. Jeśli tylko posiadasz odpowiednie kompetencje, bez problemu odnajdziesz się w tym zawodzie - zachęca Anna Sztetner.

Trenerka idealnaJakie cechy osobowości powinna mieć instruktorka fitness? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale z całą pewnością można przyjąć, że w tym zawodzie przydaje się... lubienie ludzi. Tak po prostu. Dobrze mieć w sobie pozytywną energię i wrodzony optymizm, który pozwoli na poprowadzenie zajęć z entuzjazmem i werwą.

- Jeśli kochasz sport, jesteś aktywna, prowadzisz zdrowy styl życia i chcesz wiedzą na ten temat dzielić się z innymi, jest to wymarzony zawód. Praca, która jest pasją. Coraz więcej osób prowadzi aktywny tryb życia, zwiększa się świadomość, jak ważny wpływ na nasze zdrowie ma ruch, zdrowe odżywianie, relaks, dlatego dobrzy, mądrzy trenerzy personalni i instruktorzy fitness będą coraz bardziej poszukiwani. Warto żyć zdrowo i ćwiczyć mądrze. Często klienci klubów nie mają czasu, by samemu zgłębiać wiedzę z dietetyki czy układania treningu, dlatego warto, by zaufali specjalistom i trenowali pod ich okiem - zachęca Marzena Osińska.

Zakres kursu i kosztyW programie kompleksowego kursu znajdziemy zajęcia z anatomii, biomechaniki, fizjologii wysiłku fizycznego, co pozwoli nam na lepsze zrozumienie procesów, którym poddawany jest ćwiczący organizm. W modułach dotyczących poszczególnych rodzajów zajęć możemy nauczyć się poprawnego prowadzenia ich, podstawowych technik i zasad związanych z daną aktywnością. Oprócz dużej liczby zajęć praktycznych prowadzone są także zajęcia teoretyczne z psychologii.

- Koszty takich kursów są różne. Jeśli jesteśmy osobami zarejestrowanymi jako osoby bezrobotne, istnieje często możliwość dofinansowania takiego kursu przez urząd pracy. Możliwości jest wiele. Według mnie kursy internetowe nijak się mają do zdobywania doświadczenia do prowadzenia treningu personalnego. Najważniejsza jest praktyka, dlatego według mnie jedyny słuszny wariant szkolenia to taki, gdzie mamy sporo zajęć praktycznych, gdzie możemy poznawać prawidłową technikę ćwiczeń oraz programowanie treningu. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie nauczyć się, jak postępować z naszym podopiecznym, jak zbudować w nim dobre nawyki ruchowe podczas treningu - mówi Paulina.
- Uczestnicy kursu otrzymują materiały i nabędą wiedzę pozwalającą na: prowadzenie zajęć fitness z muzyką (choreografia na podłodze i stepie), prowadzenie zajęć poprawiających siłę, wytrzymałość i kształtujących sylwetkę (m.in. ABT, TBC, trening funkcjonalny, tabata), prowadzenie zajęć mentalnych (zdrowy kręgosłup, mobility, stretching), postępowanie z uczestnikami zajęć grupowych w trudnych sytuacjach oraz efektywne budowania kontaktu z grupą. Kurs na instruktora fitness kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym, a jego koszt jest wliczony w cenę kursu - mówi Marzena Osińska.
"Aktywna babeczka" to cykl, w którym poruszamy tematy związane z aktywnością fizyczną. Znajdziecie tu damskie spojrzenie na sport i treningi, jednak informacje, które przekazujemy w tym cyklu, mogą okazać się przydatne nie tylko dla kobiet. Przedstawiamy pomysły na trening w parach, zespołach czy ofertę aktywności sportowej dla rodzin. Podpowiadamy, z jakich sportowych propozycji możecie skorzystać w Trójmieście, jak przygotować się na trening, i pokazujemy, że nie trzeba trenować zawodowo, żeby poczuć się po prostu dobrze.

Dotychczas w cyklu:
 1. Jak zacząć trenować?
 2. Sposoby na wypracowanie idealnej sylwetki
 3. Czego nie powinno zabraknąć w torbie, którą zabieramy na trening?
 4. Na ćwiczenia do siłowni w rękawiczkach czy bez?
 5. Ćwiczenia na mięśnie brzucha
 6. Jak zmotywować się do treningów?
 7. Droga na skróty. Czy i kiedy sięgnąć po suplementy?
 8. Jak sprawdzić, czy właściwie trenujesz?
 9. Trenujemy pośladki. Pomogą przysiady
 10. Co wypada robić, a czego się wystrzegać w siłowni i fitness klubie?
 11. Który trening bardziej wydajny: solo, w duecie czy grupie?
 12. Czy trenować z muzyką w słuchawkach czy bez?
 13. Jak się poprawnie rozciągać przed i po zajęciach?
 14. Jak poprawnie korzystać z sauny?
 15. Jak się ubrać, by zimą uprawiać sport i nie zachorować
 16. Jak rozpocząć treningi mimo nadwagi?
 17. Co zrobić, gdy trening nie przynosi pożądanych efektów?
 18. Jak ćwiczyć w siłowni pod chmurką?
 19. Po co robimy selfie na treningach?
 20. Sposoby na regenerację po treningach
 21. Co jeść przed i po treningu?
 22. Kiedy bezpiecznie zacząć pływać w otwartej wodzie?
 23. Czy istnieje uniwersalny strój sportowy?
 24. Jak połączyć plażowanie z aktywnością i sportem?
 25. Czy i jak trenować w trakcie menstruacji?
 26. Jak wysmuklić uda i pośladki?
 27. Czy w ciąży można uprawiać sport?
 28. Jakie gadżety pomogą nam w treningu?
 29. Na ile można się rozebrać podczas treningu?
 30. Praca ratowniczek w Trójmieście to nie "Słoneczny patrol"
 31. Jak wrócić do formy po urlopie?
 32. Jakie zajęcia wybrać w fitness klubie?
 33. Komu przyda się morsowanie?
Czy korzystałe(a)ś kiedykolwiek z usług trenera personalnego?
24%

tak

76%

nie

zakończona

łącznie głosów: 112