Aktywna babeczka: Wybieramy rękawiczki treningowe

6 września 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Joanna Puchala
Czy i jakie rękawiczki ubrać na trening do siłowni? Więcej zdjęć (1)

Czy i jakie rękawiczki ubrać na trening do siłowni?

fot. 123rf.com

Czy i jakie rękawiczki ubrać na trening do siłowni?

fot. 123rf.com

Wybór rękawiczek treningowych do siłowni czy fitness wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. W 4. odcinku cyklu "Aktywna babeczka" sprawdzamy, jak je dobrać, na co zwrócić uwagę i czy w ogóle są one nam niezbędne. Dwa tygodnie temu przypominaliśmy, czego nie powinno zabraknąć w torbie, z którą idziemy na trening. Natomiast 20 września popracujemy nad mięśniami brzucha.Już na wstępie podpowiemy wam, że rękawiczki nie są niezbędne podczas treningu. Jednak warto o nie zadbać, gdyż poprawiają jego komfort i zwiększają bezpieczeństwo treningu. Zmniejszają także ryzyko kontuzji. Jeśli zamierzamy w siłowni ćwiczyć intensywnie, to na pewno warto w nie zainwestować, a wcześniej dokonać świadomego wyboru uwzględniając własne predyspozycje, jak i upodobania.

Rękawiczki skórzane czy tekstylne?O ile wybór pomiędzy rękawiczkami tekstylnymi a skórzanymi w dużej mierze będzie opierał się na indywidualnych preferencjach, to warto wziąć pod uwagę także względy praktyczne. Różnice sprowadzają się przede wszystkim do trwałości, wygody oraz ceny. Wiele zależy od stopnia zaawansowania naszych treningów, jak i tego, jakie ćwiczenia będziemy w nich wykonywać.

- Istnieje kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru rękawiczek treningowych. Z pewnością lepiej się sprawdzą rękawiczki z miękkiej skóry. Są stosunkowo droższe od rękawiczek tekstylnych, niemniej jednak komfort korzystania jest wysoki, dużo lepiej dopasowują się do naszej dłoni, charakteryzują się dobrą przyczepnością no i są trwalsze w użytkowaniu - mówi Anna Sztetner z So! Fit, Treningi personalne dla kobiet.
Rękawice tekstylne są głównie polecane osobom początkującym. Nie brakuje jednak osób trenujących regularnie, które wolą częściej wymieniać tego typu rękawice, gdy się zużyją niż postawić na skórzane. Pamiętajmy jednak, że rękawice tekstylne mogą nie być zbyt trwałe, a tańsze modele mogą wytrzymać zaledwie kilka treningów.

- Mam wrażenie, że w rękawiczkach z materiału mam lepszą pewność ruchów, tak jakbym miała bezpośredni kontakt z obciążeniem, które chwytam. Wiem, że wiele osób na moim miejscu zmieniłoby je na skórzane. Dla mnie jednak te skórzane są mniej wygodne - mówi Karolina, która na siłowni trenuje już od kilku lat.
Rękawice skórzane są znacznie bardziej odporne. Lepsze modele powinny wytrzymać nawet kilka lat.

- Skórzane rękawiczki lepiej się dopasowują i już po kilku treningach mam wrażenie, że zapamiętują kształt mojej dłoni. Te, w których trenuję od dwóch lat mają wewnątrz specjalną tkaninę, która jest miękka i komfortowa, przez co przyjemniej się trenuje - mówi Ania, która przetestowała już wiele par rękawiczek.

Ochrona w nadgarstkuOsoby podnoszące ciężary powinny wybierać modele z dodatkowym wzmocnieniem w nadgarstkach.

- Nadadzą się również dla osób po kontuzjach oraz dla każdego, kto przy zmęczeniu treningowym chciałby wspomóc prawidłowy uchwyt np. sztangi. Istotna jest również jakość mocowania rękawiczki, czyli najczęściej rzep. Aby rękawiczki spełniały swoją funkcję, muszą być dopasowane i dobrze przylegające również w części zapięcia - podkreśla Anna Sztetner.

Rozmiar rękawiczekRękawiczki powinny być przede wszystkim dopasowane do użytkownika. Nie powinny być ani za ciasne, ani za luźne.

- Nie mogą być za duże, jak również nie powinny uciskać, gdyż spowoduje to m.in. powstanie nieprzyjemnych otarć czy też odcisków. Za duże będą się podwijały utrudniając tym samym prawidłowy chwyt sztangi, za małe zaś będą zbyt mocno uciskać. Warto zwrócić uwagę na to, czy wierzchnia część rękawiczek będzie odprowadzała nadmiar ciepła i wilgoci. Cyrkulacja powietrza jest niezmiernie ważna dla higieny oraz komfortu ćwiczeń - podkreśla Anna Sztetner.
Pamiętajmy też, że rękawiczki powinny być przypisane do danej osoby. Nie wymieniajmy się nimi.

- Powinny mieć jednego właściciela. Nie warto pożyczać koledze czy też koleżance, zarówno ze względów higienicznych, jak również dlatego, iż z każdym treningiem dostosowują się do naszego kształtu dłoni, co czyni je wyjątkowymi tylko i wyłącznie dla nas samych - dodaje Sztetner.
"Aktywna babeczka" to cykl, w którym poruszamy tematy związane z aktywnością fizyczną. Znajdziecie tu damskie spojrzenie na sport i treningi, jednak informacje, które przeczytacie w tym cyklu, mogą okazać się przydatne nie tylko dla kobiet. Przedstawiamy pomysły na trening w parach, zespołach czy ofertę aktywności sportowej dla rodzin. Przybliżamy wam, z jakich sportowych propozycji możecie skorzystać w Trójmieście, podpowiadamy, jak przygotować się na trening i pokazujemy, że nie trzeba trenować zawodowo, żeby poczuć się po prostu dobrze.

Dotychczas w cyklu:
 1. Jak zacząć trenować?
 2. Sposoby na wypracowanie idealnej sylwetki?
 3. Czego nie powinno zabraknąć w torbie, którą zabieramy na trening?
Czy nosisz rękawiczki treningowe?
21%

tak, zawsze

5%

tak, ale tylko te skórzane

11%

zazwyczaj staram się o nich pamiętać

12%

raczej nie, ale kilka razy zdarzyło mi się w nich ćwiczyć

51%

nie, nie widzę sensu ćwiczenia w rękawiczkach

zakończona

łącznie głosów: 81

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (25) 3 zablokowane

 • No to wiadomo, takie żeby logo Nike było widać. (1)

  Najlepiej maksymalnie żarówiaste i takie żeby łatwo się ćwiczyło że smartfonami lub selfstickiem. Wiadomo cały Facebook musi wiedzieć że się rusza zylasta d*pę raz w tygodniu dla lansu:-)

  • 25 1

  • Lepsze ruszanie raz w tygodniu dla lansu niż ograniczenie się do aktywności wyłącznie w sekcji komentarzy.
   W każdym sporcie kluczowa jest motywacja. Czy jest nią chęć wygrania zawodów, przebiegnięcie konkretnego dystansu czy lans jest już rzeczą drugorzędną.

   • 0 2

 • Tylko skórzane!

  Skóra lubi skórę :-)

  • 4 1

 • Zawsze o takich marzyłem :)

  • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.