Aktywny weekend. Mniej imprez przez pandemię, zyskały spacery z mapą

23 października 2020, 7:00
Rafał Sumowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Aktywny weekend w parkach: biegi na orientację i hybrydowe

W dobie drugiej falii pandemii i towarzyszących jej obostrzeń, wiele imprez dla aktywnych zostaje odwołanych. Są jednak takie, które zyskują nawet nowych uczestników. Wyprawy z mapą do trójmiejskich parków i lasów cieszą się sporym zainteresowaniem. W Trójmieście nie zabraknie ich także w najbliższy weekend. Na swoje imprezy zapraszają Harpagan, Almanak i Azymut 45.Atrakcje sportowe w Trójmieście na cały weekend - Kalendarz imprez. Sprawdź, co odwołanoDruga fala pandemii koronawirusa, wprowadzenie czerwonej strefy oraz nowe restrykcje sprawiły, że wiele imprez dla miłośników aktywności jest odwoływanych. Dotyczy to także stałych, cotygodniowych pozycji, do których wielu z nas zdołało się przyzwyczaić.

Nie dotyczy to bynajmniej zawodów na orientację. Te w Trójmieście odbywają się co tydzień. Organizatorzy imprez z mapą nie mogą narzekać na brak uczestników. Mało tego, ich liczba w ostatnim czasie rośnie i zanosi się na to, że tego typu wydarzenia będą się rozwijać.

- Zaobserwowaliśmy wzrost liczby uczestników. Wielu mówi, że planowało wybrać się do nas wcześniej, ale zrobili to dopiero teraz, traktując to jako alternatywę dla wyjścia do kina czy do galerii. Organizujemy imprezy na świeżym powietrzu przy zachowaniu wszelkich zaleceń związanych z pandemią. W ramach sanitarnego reżimu zapewniamy uczestnikom środki dezynfekcyjne, a centrum zawodów jest rozległe i otaśmowane tak, aby wchodzić do niego z zachowaniem dystansu i zaleceń takich jak dezynfekcja i maseczka ochrona. Od kolejnych zawodów chcemy wprowadzić też obowiązkowy pomiar temperatury - wyjaśnia nam Dominika Bąkowska, koordynatorka zawodów w Pomorskim Klubie Orientacji Harpagan, który organizuje m.in. kultowe zawody "Harpuś".


W kontekście zmniejszenia ryzyka ważne jest to, że mimo licznego grona, uczestnicy nie przebywają w tłumie.

- Wedle ostatnich, nieco poluzowanych zasad, jednocześnie na imprezie w plenerze może przebywać 250 osób, a wcześniej było to 150 i to licząc frekwencję z całego dnia, a nie jednocześnie. Zaletą imprez na orientację takich jak "Harpuś" jest to, że trwają kilka godzin, a dołączyć można w dowolnym momencie. Opłatę pobieramy na miejscu, a obsługa w centrum zawodów trwa kilka minut. Uczestnicy ruszają z mapami na trasę po parkach czy lasach i rozbijają się na grupy - wyjaśnia Bąkowska.
Tylko w najbliższy weekend w Trójmieście zaplanowanych jest kilka imprez na orientację. "Harpuś" w sobotę 24 października od godz. 10:30 zaprasza do Brzeźna. Zabawa skierowana jest zarówno do rodzin z dziećmi, jak i zaprawionych w bojach turystów czy biegaczy. Celem startujących uczestników jest odnalezienie punktów zaznaczonych na mapie. Trasę każdy wybiera sam, najważniejsze jest odnalezienie punktów i dobra zabawa. Każdy może wziąć udział w krótkim szkoleniu przed startem. Wpisowe na miejscu wynosi od 1 do 20 zł w zależności od wybranej trasy i wieku. Mieszkańcy Brzeźna mogą wystartować bezpłatnie. Biuro imprezy mieścić się będzie w parku BrzeźnieńskimMapka.

Gry Parkowe na Orientację Gdynia Śródmieście organizuje w sobotę, 24 października, Bractwo Przygody Almanak. Do wyboru będą cztery trasy, koszt udziału wynosi od 1 do 15 zł w przypadku zgłoszenia przez internet. Zapisy na miejscu są dodatkowo płatne od 2 do 7 zł. Zbiórka w parku Rady EuropyMapka. Starto o godz. 9:30.

W niedzielę, 25 października Almanak zaprasza natomiast na Gry Parkowe na Orientację Gdańsk Osowa. Impreza odbędzie się na tych samych zasadach, a biuro zawodów umiejscowione będzie na parkingu przy CH OsowaMapka.

Zawodnicy klubu orientacji sportowej UKS "Azymut 45" Gdynia zapraszają na spotkanie "Z Mapą do Lasu" do Gdyni Chwarzno. Początek o godz. 10:30, zebranie punktów planowane jest ok. godz. 13:30. Wpisowe wynosi 7,50 zł płatne przelewem na konto bądź gotówką na miejscu. Zbiórka na drodze utwardzonej koło lasu przy ul. Chwarznieńskiej.Mapka.