Aquapark w Redzie będzie otwarty w 2015 roku

26 września 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Ewa Budnik
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowych basenów w Gdańsku na razie nie będzie70 milionów złotych będzie kosztowała budowa Aquaparku w Redzie. Za te pieniądze powstanie obiekt, w którym między innymi będzie można przepłynąć zjeżdżalnią przez środek akwarium z rekinami czy - jak w niemieckim Tropical Island - zanocować.Budowę aquaparku w Redzie firma Semeko zapowiada od kilku lat. Ma on powstać w ramach kompleksu mieszkalno - usługowego AquaSfera. Prace ziemne przy budowie obiektu już trwają, a ponieważ deweloper pozyskał dodatkowe finansowanie w ramach inicjatywy JESSICA (podpisanie umowy w piątek), to - jak zapowiada - po raz pierwszy w basenach poszaleć będzie można w połowie 2015 roku.

Projekt inwestycji powstawał i ewoluował długo dlatego lista ciekawostek, które - według obietnic inwestora - powstaną, jest długa.

Zwolenników znajdzie na pewno zjeżdżalnia "przepływająca" przez środek basenu z rekinami. Te ryby oraz inne zwierzęta morskie (prawdopodobnie także płaszczki) oglądać będzie można przez szybę z jednego z basenów rekreacyjnych. I to na dwa sposoby - znad lub spod wody. W tym drugim przypadku powstać ma wrażenie pływania wśród rekinów. W całym obiekcie nie zabraknie akwariów - ma powstać bowiem także oceanarium z akwariami morskimi, akwariami z żywą rafa koralową i zbiorniki doświadczalne. Ten element jest realizacją pasji i wieloletnich doświadczeń inwestora w zakresie akwarystyki morskiej (małym oceanarium jest także siedziba inwestora).

W ramach basenów rekreacyjnych powstanie także długa na ponad 350 metrów, pontonowa leniwa rzeka pełniąca rolę komunikacji między strefami, basen z kulą wywołującą fale oraz inne atrakcje wodne.

Nie zabraknie także basenu sportowego o wymiarach 16x25 m.

- Osoby, które będą chciały tylko popływać będą mogły wykupić wejście tylko na basen pływacki, bez wstępu do strefy rekreacji. Powstaną tam szersze niż standardowe tory oraz osobne zaplecze szatniowe umożliwiające odrębne funkcjonowanie, w tym dłuższe godziny otwarcia, czyli na przykład możliwość pływania przed pracą
- tłumaczy Adam Mierzejewski, manager projektu AquaSfera. - Tu odbywały się będą także zajęcia wf dla dzieci z okolicznych szkół.

Obiekt ma spełniać także funkcje edukacyjne. Dlatego w części ogrodu zimowego powstaną ścieżki dydaktyczne i kąciki edukacyjne (w tym kącik energii odnawialnej i kącik recyklingu). Będzie można tam także zanocować tak jak na zwykłym biwaku. Ta oferta również ma być skierowana głównie do grup szkolnych, które będą mogły tu przyjeżdżać na tzw. zielone szkoły.

Dla najmłodszych gości aquaparku powstać ma pierwszy w Polsce, zaprojektowany według nowych zaleceń PZH, wydzielony basen do pływania dla niemowląt z odrębnym obiegiem wody, lepszymi parametrami fizykochemicznymi wody i powietrza.

Uzupełnieniem strefy mokrej będzie świat saun z centrum Spa&Welness.

Jakby atrakcji wodnych było za mało, powstać ma także centrum fitness i korty do squasha, obok których zaplanowano mini klub dla dzieci, gdzie zapewniona będzie opieka dla najmłodszych.

- W Redzie mieszka dużo młodych rodzin z małymi dziećmi. To oferta przemyślana pod ich kątem. Stworzymy specjalny pakiet fitness dla osób, które będą chciały skorzystać z fitness, pozostawiając dziecko pod opieką tuż obok. Dziecko w klubie będzie można zostawić także nie korzystjąc z fitness
- mówi Adam Mierzejewski.

Chętni do mniej aktywnego odpoczynku wybrać się będą mogli do pubu z bowlingiem, który stać się nowym w Redzie miejscem spotkań towarzyskich.

Co cenne, po wyjściu z basenu nie trzeba będzie wychodzić na dwór, bo parking dla gości obiektu ma powstać w dwukondygnacyjnej zadaszonej hali parkingowej.

- Ceny biletów nie są jeszcze dokładanie znane, ale stawiamy na to, żeby wejście do tego aquaparku dla całej rodziny nie było - od strony finansowej - wydarzeniem odświętnym, tylko możliwe było na co dzień - mówi Adam Mierzejewski. - Będzie taniej niż w Trójmieście.

Cała inwestycja szacowana jest na 70 mln złotych. Inwestor ma zapewnione finansowanie całości, w tym 20 mln pochodzić ma z pożyczki z inicjatywy JESSICA - to instrument inżynierii finansowej przygotowany przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, który umożliwia wykorzystanie części finansowania ze środków unijnych w postaci zwrotnych inwestycji (pożyczki, wkłady kapitałowe) w projekty dotyczące trwałego rozwoju obszarów miejskich i przyczyniających się do wzrostu ich atrakcyjności. Do realizacji zadania Semeko powołało spółkę celową Zespół Basenów Rekreacyjnych w Redzie.
Czy pojechałbyś do aquaparku do Redy?
85%

tak, jeśli cena i oferta będzie ciekawa

5%

nie wiem, być może od czasu do czasu

10%

nie, to dla mnie za daleko

zakończona

łącznie głosów: 1240